Lubuntu - wifi i touchpad na eeepc

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
Awatar użytkownika
upetros
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2007, 14:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Lubuntu - wifi i touchpad na eeepc

Post autor: upetros »

Po instalacji Lubuntu 16.10 nie działa touchpad. Na live cd (pendrive) działał. Wybierając z menu połączenia sieciowe nie można dodać nowej sieci. Nie mam myszki. Jak uruchomić panel sterowania sieci wifi, który jest w dolnej części po prawej stronie paska?
Awatar użytkownika
upetros
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2007, 14:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Lubuntu wifi

Post autor: upetros »

Próbowałem robić to wg tego sposobu : http://www.ubucentrum.net/2009/05/aczen ... i.html?m=1
Niestety wlan0 moje urządzenie (Asus eee pc) nie rozpoznaje. Próbowałem wlan0 - wlan9 i nic nie pomogło.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lubuntu - wifi i touchpad na eeepc

Post autor: mario_7 »

Aby z terminala sterować ustawieniami sieci przyda się polecenie nmcli
Co do touchpada - może wystarczy jakąś kombinację klawiszy nacisnąć aby go włączyć?
Awatar użytkownika
upetros
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2007, 14:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Lubuntu - wifi i touchpad na eeepc

Post autor: upetros »

To jakaś plaga egipska. Myszka tez nie działa na żadnym porcie USB (jest sprawna). Skróty klawiszowe nie pomogły w uruchomieniu touchpada.
Na polecenie : "nmcli dev" odpowiada , że jest tylko "lo loopback niezarzadzanie" czyli chyba nie widzi karty sieciowej. Czy to znaczy, że to koniec?
Dziwne, bo na live cd touchpad działał i sieć wifi też śmigała. Myszki nie sprawdzałem.

Na komendę : nmcli device wifi con "xxxxx" password "xxxx" pisze , że nie odnaleziono urządzenia wifi
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lubuntu - wifi i touchpad na eeepc

Post autor: mario_7 »

Instalacja się powiodła?
Może któraś aktualizacja (np. nowszy kernel) coś popsuła?

Jeśli masz możliwość wyboru kernela przy starcie to sprawdź na starszej wersji kernela.

Najlepiej by było, gdybyś jakoś wydostał wynik polecenia dmesg z tego laptopa - wtedy można by było dowiedzieć się co się popsuło.
Możesz to zrobić z poziomu systemu w trybie live - wejdź na dysk komputera i wyciągnij z partycji z zainstalowanym systemem plik /var/log/dmesg
Umieść zawartość na wklej.org i podaj link.
Awatar użytkownika
upetros
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2007, 14:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Lubuntu - wifi i touchpad na eeepc

Post autor: upetros »

Problem rozwiązany. Bardzo dziękuję za pomoc.

Lubuntu liveCD (pendrive) nie posiada zainstalowanego zainstalowanego pakietu grub-pc. Trzeba to zrobić ręcznie np. przez synaptic. Efekt jest taki, że podczas instalacji Lubuntu wyskakuje błąd, a bez gruba nie jest w stanie uruchomić systemu.
Po aktualizacji wszystkich pakietów nie zainstalował na pendrive kerneli. Instalacja na laptopie Lubuntu przebiegła normalnie, ale potem nic nie działało.
Musiałem wgrać na pendrive na nowo Lubuntu i zaktualizować tylko grub-pc. Instalacja Lubuntu poszła bez błędów - wszystko działa normalnie.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości