Tworzenie katalogu na /

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Yhyzur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2017, 10:02
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Tworzenie katalogu na /

Post autor: Yhyzur »

Witam!
Wreszcie zrobiłem to do czego zabierałem się od kilku lat. Zainstalowałem Ubuntu.
Moja znajomość Linuxa jest właściwie żadna, stąd też moje pytanie.
Czy można utworzyć własny katalog bezpośrednio w katalogu głównym / ?
Udało mi się utworzyć katalog w lokalizacji /usr
Zastanawiam się też ten mój folder w w/w lokalizacji nie zostanie skasowany np. po aktualizacji systemu, lub czy nie ma innych powodów dla których nie powinienem tworzyć własnych katalogów bezpośrednio na / albo w tak jak zrobiłem w istniejących katalogach systemowych.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie katalogu na /

Post autor: Tomfoc »

W systemach takich jak Linux istnieje katalog /home, a w nim katalogi użytkowników. To w nich trzymamy swoje dane. Nie ma żadnych racjonalnych powodów, dla których mielibyśmy trzymać swoje dane w katalogach tworzonych w systemie głównym. Można to robić ale po co? Jeśli już tak bardzo chcesz utworzyć katalog w katalogu /, to wykonaj w terminalu polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo mkdir /nazwa_katalogu
Do pracy z danymi zawartymi w takim katalogu musisz używać praw administratora, co jest nieco uciążliwe i niebezpieczne.
Jeżeli chcesz ukryć jakieś dane przed innymi użytkownikami kompa, utwórz każdemu z tych użytkowników osobne konta - przecież i tak przed kompem nie siedzi kilka osób jednocześnie. Wtedy kończąc zabawę z kompem wylogowujesz się. Inny użytkownik loguje się na swoje konto i nie ma możliwości podejrzenia co znajduje się w twoim katalogu domowym - chyba, że zna hasło administratora, albo odpali kompa używając jakiejś dystrybucji typu live.
Yhyzur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2017, 10:02
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie katalogu na /

Post autor: Yhyzur »

Dziękuję za odpowiedź.
Katalog udało się utworzyć. Co do twoich uwag czuję że masz racje, muszę zmienić podejście.
Ale dzięki tym próbom (z tworzeniem katalogu) poznałem trochę "terminal".
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie katalogu na /

Post autor: Tomfoc »

W celu "poznania" terminalu proponuję:
http://www.astrouw.edu.pl/~jskowron/pracownia/komendy/
Yhyzur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2017, 10:02
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie katalogu na /

Post autor: Yhyzur »

@Tomfoc, zrobiłem kilka kont z uprawnieniami standardowymi. Moje też jest standardowe. Żeby się zalogować na którymkolwiek z nich trzeba podać hasło.
Piszesz że nie podejrzę co mają inni użytkownicy, a ja wchodzę do katalogów domowych dowolnego użytkownika i mogę przejrzeć ich zawartość (przynajmniej obrazy bo na razie tylko tam coś jest).
Czy potrzebna jest jakaś konfiguracja ?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie katalogu na /

Post autor: Tomfoc »

Zakładam, że masz np. trzech (troje) zwykłych userów o nazwach adam, anna, ewa. W katalogu /home powstały trzy katalogi o takich samych nazwach, jak użytkownicy. Katalog adam jest własnością użytkownika adam itp. Zaloguj się na swoje konto i otwórz terminal. Wejdź do katalogu nadrzędnego, czyli /home poleceniem

Kod: Zaznacz cały

cd ..
Następnie poleceniem

Kod: Zaznacz cały

ls -l
wyświetl sobie uprawnienia poszczególnych katalogów.
Następnie pozmieniaj uprawnienia każdego z nich poleceniemi:

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 700 adam

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 700 anna

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 700 ewa
Ponownie podejrzyj uprawnienia do katalogów - polecenie takie jak wyżej. Po takiej zmianie uprawnień adam nie zajrzy już do ewy i anny itp.
Tylko administrator może wejść wszędzie, więc chroń hasło admina przed pozostałymi użytkownikami.
Yhyzur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2017, 10:02
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie katalogu na /

Post autor: Yhyzur »

Dzięki Twoim wskazówkom udało mi się zmienić uprawnienia katalogów, choć musiałem postąpić trochę inaczej.
Na ikonach katalogów domowych użytkowników pojawił się kwadracik z "X". Teraz nie mogę tam zajrzeć.
Zastanawia mnie dlaczego system automatycznie nie zastosował takich reguł ?
Wykonując polecenie sudo chmod 700 xxx
dostałem odpowiedź [sudo] hasło użytkownika xxx: czyli nie roota a moje. Po wpisaniu mojego hasła dostaje następną odpowiedź
xxx nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony. a wpisanie hasła admina też nic nie pomaga.
Dlatego najpierw wpisałem su aby przejść na admina.
Z tym że ja xxx nie występuję w pliku sudoers zetknąłem się już wielokorotnie. Możesz mi wyjaśnić o co chodzi ?
Przy okazji zapytam czy wpisując hasło mam je widzieć ? Bo ja go nie widzę kursor stoi w miejscu.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie katalogu na /

Post autor: Tomfoc »

Hasło nie jest widoczne. Idzie o to, by nikt nie podglądał. Zmień rodzaj swojego konta ze standardowego na administrator.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie katalogu na /

Post autor: mario_7 »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości