migracja 32bit do 64bit

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
rkonik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 07 sty 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

migracja 32bit do 64bit

Post autor: rkonik »

Witam
Z Ubuntu przygodę rozpocząłem od wersji 8.04 lub 7.04 dokładnie nie pamiętam bo parę lat już minęło. To był pierwszy kontakt z systemem typu linux. Po pierwszych problemach z instalacją konfiguracją itd zostałem z tym systemem z czasem pozbywając się windowsa.
Jestem bardzo zadowolony co stabilna aktualizacja powoduje czasem problemy ale jakoś szukając po forum da się to rozwiązać i pracować dalej. Podczas tego długiego okresu nawet był wymieniany dysk i wszystko wstawało aż do teraz.

Mój problem polega na tym że system jest 32 bitowy. Kupiłem soft od Corela i sie okazało że to jest tylko wersja 64 bitowa i chciałbym z niego korzystać.

Moje pytanie brzmi czy jest jakaś prosta metoda aby migrować z wersji 32 do 64? Domyślam się że nie ale nie jestem obeznany aż tak dobrze.
Jeżeli nie ma to prosiłbym o podpowiedź jak wykonać taką migrację poprzez instalację świeżej wersji i przeniesienie wszystkich ustawień które mam obecnie łącznie z programami które używam na wersję 64.

Jeżeli coś źle rozumuję lub myślę to będę wdzięczny za wyprowadzenie z błędu.
Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: migracja 32bit do 64bit

Post autor: Tomfoc »

Nie ma jakiegoś tajemniczego polecenia, które zamieni system 32 bitowy na 64 bitowy. Musisz zainstalować Ubuntu w wersji 64 bitowej, o ile sprzęt masz 64 bitowy.
Co do zachowania konfiguracji programów - jeżeli masz katalog /home na odrębnej partycji, to sprawa jest prosta, bo instalujesz nowy system na tej samej partycji gdzie obecnie masz /, a partycję /home montujesz ponownie do /home bez jej formatowania. Jeżeli natomiast nie masz /home na odrębnej partycji, to zabezpiecz pliki i katalogi konfiguracyjne na jakiś pendrive czy dysk zewnętrzny - znajdują się one (pliki i katalogi) w twoim katalogu domowym bezpośrednio albo w katalogu .config znajdującym się w katalogu domowym. Łatwo je rozpoznać, bo mają najczęściej w nazwie nazwę programu.
rkonik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 07 sty 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: migracja 32bit do 64bit

Post autor: rkonik »

Dzięki wielkie za odpowiedź i podpowiedź.
A jest jakiś sposób aby programy które mam na kompie.
Instalowane były z Centrum oprogramowania Ubuntu aby je w sposób automatyczny "przenieść" zainstalować na świeżej wersji 64? Pytam ponieważ wydaje mi się że sama partycja /home ma jedynie pliki ustawień programów. Chyba że się mylę.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: migracja 32bit do 64bit

Post autor: Tomfoc »

Masz na myśli to, że po zainstalowaniu nowego systemu używasz jakiegoś programu albo konsolowego polecenia, które usuwa z systemu programy niechciane (te, które odinstalowane zostały z obecnego systemu) a instaluje te chciane (obecnie doinstalowane)? Pewnie są takie możliwości. W końcu menedżer pakietów apt ma duże możliwości, trzeba tylko umieć je wykorzystać. Poczekaj na bardziej zaawansowanych userów, może coś podpowiedzą.
rkonik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 07 sty 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: migracja 32bit do 64bit

Post autor: rkonik »

Nie wiem czy teraz ja Ciebie dobrze zrozumiałem dlatego napiszę jeszcze raz w inny sposób.
Obecnie na wersji 32 bit mam programy ( nazwijmy je X, Y, Z itd.)
W świeżej wersji 64 nie ma tych programów.

I teraz jak zrobić w sposób jakiś zautomatyzowany aby programy X, Y, Z zainstalować na wersji 64 bit.

Wiem znajdą się tacy co powiedzą że możesz je od nowa zainstalować po kolei ale nie o to chodzi abym siedział i ręcznie każdy z programów instalował od nowa. bo przy 3 programach to jeszcze da się zrobić ale przy 10 lub więcej to zaczyna się problem czy aby wszystko zainstalowałem.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: migracja 32bit do 64bit

Post autor: Tomfoc »

Być może się nie rozumiemy. Dla mnie jest pełna automatyka. Jeśli ja chcę zainstalować 10 programów o nazwach 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, to w Ubuntu skrótem klawiaturowym Ctrl-Alt-T otwieram terminal i wpisuję
sudo apt install 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
To jest najlepsza automatyka. Ten wynalazek zwany Centrum Oprogramowania (czy jakoś tak) usuwam zaraz po zainstalowaniu systemu. Jeżeli wpisanie w terminalu kilku prostych poleceń uważasz za trudne, to mogę tylko współczuć (serio, bez ironii).
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: migracja 32bit do 64bit

Post autor: mario_7 »

Nie widzę automatyzacji w ręcznym instalowaniu określonych programów.

Automatycznie byłoby użyć takiej metody: http://askubuntu.com/questions/101931/r ... selections

To pozwoli zainstalować na drugim systemie te same pakiety co na pierwszym (dpkg --set-selections) oraz oznaczyć je jako zainstalowane automatycznie lub ręcznie (apt-mark).

Przy czym - warto byłoby sprawdzić czy zadziała to poprawnie przy migracji między 32 a 64 bit, bo niektóre nazwy pakietow mogą być inne...
rkonik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 07 sty 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: migracja 32bit do 64bit

Post autor: rkonik »

@mario_7 dzięki wielkie o to mi chodziło, powinno to rozwiązać wszelkie moje problemy z przesiadką.

@Tomfoc nie mam problemu z konsolą i się jej nie boję ale wpisywanie sudo apt install 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 jest to ręczna robota i nic nie ma wspólnego z automatyką. Dodatkowo mogę coś pominąć podczas takiej operacji
Mimo wszystko wielkie dzięki za podpowiedź. Pomogliście mi bardzo dużo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości