[SOLVED] Kubuntu 16.04 na AMD A8 7600 z zintegr. Radeon R7- migające okna przy zmianie, nieprawidłowe odświeżanie

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
kristoferes
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 08 wrz 2006, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

[SOLVED] Kubuntu 16.04 na AMD A8 7600 z zintegr. Radeon R7- migające okna przy zmianie, nieprawidłowe odświeżanie

Post autor: kristoferes »

Witam
Mam problem z renderowaniem grafiki objawiający się w ten sposób, że bardzo często (nie zawsze) okna programów przy zmniejszaniu z wielkości zmaksymalizowanej strasznie miga, i zostaje obraz ze starej wielkości nie odświeżony. Dopiero jak przesuwam to zmniejszone okno to jakby gumuje stary widok i widzę pulpit. Przy przesuwaniu strony też strasznie szarpie obrazem w górę i w dół. Podobnie przy logowaniu czy zamykaniu. Miga na przemian widokiem pulpitu i i ekranu zanim mam właściwy widok. Czasem zostaje kwadrat ze starego układu okien.
sprzęt to AMD A8 7600 ze zintegrowanym Radeonem R7. Zainstalowany Kubuntu 16.04. Nic nie modyfikowałem. na bieżąco aktualizuję, ale nie pomaga. Czasem jest tak że to nie występuje, ale zazwyczaj to się dzieje nawet zaraz po zalogowaniu.

Kod: Zaznacz cały

user@user-To-be-filled-by-O-E-M:~$ lspci -nn | grep -E 'VGA|Display'
00:01.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Kaveri [Radeon R7 Graphics] [1002:1313]
Tutaj https://ubuntuforums.org/showthread.php ... st13515588 piszą coś że dla tej wersji niema sterowników AMD i trzeba robić jakieś ewelucje z downgradem Xorgiem i ręczną instalcją sterów AMD. To ja czytałem na stronach Phoronicsa że ten procek na linuksie "work well" to jak to "work well" wg nich wygląda tak jak u mnie to ja dziękuję. Moja przeglądarka ich niedopracowanych treści już więcej nie pociągnie :-(. A sterowniki otwarte jak je zainstalować, przełączyć się na nie? Ja używam kompa tylko do internetu, czasem filmik na yotubie i tyle z zaawansowanych renderowań, no i żeby dokumenty, strony płynnie mi przewijało. Proszę Was dobrych ludzi o wskazówki, bo nie chcę na własną rękę majstrować. Napiszcie co robić, jak żyć :-/.
[edit: 19.07.2017]
Juz ponad 100 wejść na temat i żadnej porady :(. A może zainstalować wg tej porady How-To Install/Uninstall AMD Radeon™ Software AMDGPU-PRO Driver for Linux® on an Ubuntu System jak to proponują w wyżej wspomnianym poście. Na prawdę nikt nie ma integry APU Radeon R7?
Ostatnio zmieniony 27 lip 2017, 11:24 przez kristoferes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 16.04 na AMD A8 7600 z zintegr. Radeon R7- migające okna przy zmianie rozmiaru, oraz nieprawidłowe odświeżan

Post autor: mario_7 »

Spróbuj instalacji nowszego kernela - poszukaj o HWE w naszej Czytelni.
Ponadto możesz spróbować nowszych sterowników Mesa.
kristoferes
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 08 wrz 2006, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kubuntu 16.04 na AMD A8 7600 z zintegr. Radeon R7- migające okna przy zmianie rozmiaru, oraz nieprawidłowe odświeżan

Post autor: kristoferes »

okazuje się że HWe mam zainstalowane

Kod: Zaznacz cały

root@user-To-be-filled-by-O-E-M:/home/user# apt install --install-recommends linux-generic-hwe-16.04 xserver-xorg-hwe-16.04
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
linux-generic-hwe-16.04 is already the newest version (4.8.0.58.29).
xserver-xorg-hwe-16.04 is already the newest version (1:7.7+13ubuntu4~16.04.2).
Następujące pakiety zostały zainstalowane automatycznie i nie są już więcej wymagane:
  linux-headers-4.8.0-52 linux-headers-4.8.0-52-generic linux-headers-4.8.0-54
  linux-headers-4.8.0-54-generic linux-image-4.8.0-52-generic linux-image-4.8.0-54-generic
  linux-image-extra-4.8.0-52-generic linux-image-extra-4.8.0-54-generic
Aby je usunąć należy użyć "sudo apt autoremove".
i jądro to nowsze

Kod: Zaznacz cały

Linux user-To-be-filled-by-O-E-M 4.8.0-58-generic #63~16.04.1-Ubuntu SMP Mon Jun 26 18:08:51 UTC 2017 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
Zabieram się za instalowanie mesy wg. tej porady
http://www.omgubuntu.co.uk/2017/03/easy ... -16-04-lts
[Update 21:55]
Zaktualizowało mesę i jakieś inne pakiety i wygląda że problem ustał :-). Jejku jaki to komfort jak wszystko ładnie płynnie śmiga i nic się nie tnie, nie miga, nie skacze, nie przycina obrazu :-D. Dzięki wielkie Mario za naprowadzenie z tą Mesą. Teraz mam 17.1.2 wcześniej była 12.0.6.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości