Komputer zgasł i nie uruchamia się normalnie

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
bioord
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 31 lip 2020, 11:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04

Komputer zgasł i nie uruchamia się normalnie

Post autor: bioord »

Cześć.

Prawie rok temu zacząłem korzystać z Ubuntu, mam wersję 18.04.
Ostatnio podczas tradycyjnej pracy (przeglądanie sieci, praca na plikach pdf) komputer nagle się wyłączył, a po ponownym włączeniu wczytywanie kończyło się na wyświetlaniu logo firmy Lenovo oraz zaprezentowaniu listy czynności, przy których widniały OK-ejki [screen 1]. W pewnym momencie zatrzymuje się jakby czekał na wpisanie dalszej komendy.
Uruchomiłem system w recovery mode [screen 2] i dostałem menu trybu awaryjnego. Przy wyborze resume system uruchamia się prawidłowo, a jedynym zauważalnym problemem jest brak możliwości zmiany jasności ekranu (zarówno przypisanymi do tego klawiszami, jak i poprzez różne widgety ubuntu) oraz wejścia w stan uśpienia - mogę jedynie wyłączyć komputer [a tutaj też pokazuje mi się takie drzewko jak na screenie 3]. Jest to uciążliwe, ale pozwala mi na obecną chwilę pracować normalnie. Sytuacja nie jest jednak normalna...

Jako że jestem laikiem, prosiłbym o informację co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i co powinienem zrobić w tej sytuacji. Nie wykonywałem komend dpgk, fsck i grub w obawie przed jakimiś komplikacjami i ewentualną utratą plików. Powinienem zabezpieczyć wszystkie pliki przed wykonywaniem czegokolwiek?

Będę wdzięczny za jakieś instrukcje.
mormych
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2020, 20:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Komputer na którym jest Ubuntu

Re: Komputer zgasł i nie uruchamia się normalnie

Post autor: mormych »

Nie wiem czy tylko u mnie ale brakuje screenów :/
btw I use Ubuntu
Awatar użytkownika
Ullriredor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 20 lip 2020, 21:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04

Re: Komputer zgasł i nie uruchamia się normalnie

Post autor: Ullriredor »

Cześć, nie dodałeś screenów, zaaplikuj je ponownie, na chwilę obecną ciężko jest cokolwiek w ciemno przypuszczać,
Nie uwierzę dopóki nie zobaczę - powiedział człowiek...
... nie zobaczysz dopóki nie uwierzysz - odpowiedział wszechświat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości