Pixblocks na Ubuntu 18.04

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
markus18645
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 26 gru 2020, 19:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: markus18645 »

Jak można zamontować Pixblocks na Ubuntu 18.04.
Wujek google ma niby dwa filmy ale wszystko idzie do momentu zamontowania środowiska .NET Framework 4.6.2 Najpierw był błąd sumy kontrolnej pobieranego pliku przez Winetricks. Później zamontowałem w jakiś sposób wersję 4.0. Niestety jest za krótka więc ponownie próba z dotnet462, ale ten się krzyczy że jest konflikt z 4.0. Usuwam 4.0 winetricks go nie widzi ale przy próbie montowania dotnet462 występuje konflikt z dotnet4.0. Siedzę parę godzin i nic.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: kobrawerde »

Raczej nikt Ci nie udzieli 100% porady przy błędach w programie Wine. Instalacja programów z "jedynie słusznego systemu" na systemach Linux to tylko taka fajna opcja skierowana do byłych użytkowników tego systemu. Musisz sam szukać / kombinować może zadziała ...ale to tylko z doświadczenia jakieś 70% możliwości. Po prostu nie wszystkie programy z Windy da się uruchomić na Linux-ie ... no chyba że jesteś jakimś super programistą :razz:
https://www.youtube.com/watch?v=dDVteBo8nX0
Tu masz przy instalacji Pixblocks / .NET Framework wersję : 4.5.2
https://pixblocks.com/en/desktop/
Ostatnio zmieniony 27 gru 2020, 16:36 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: 320 »

https://pixblocks.com/pobierz/
Jeśli producent na tej stronie zamieszcza skrypt do instalacji na Linuksie to może udziela również delikatnego wsparcia dla Ubuntu. :)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: kobrawerde »

Fakt słowo "delikatnego" jest adekwatne :lol:
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: 320 »

Skrypt pixblocks_linux.sh chciał na mojej wersji zainstalować dodatkowo 260 pakietów wiec odpuściłem sobie dalszą instalację.

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash

# PixBlocks Setup 
# Linux v1.0
clear
echo "PixBlocks emulation on Linux v1.0"
echo " "
read -p "Press enter to continue"
echo "---------------------------------------------------------------------------"
echo "| 1\8.Step: Updating...                                                   |"     
echo "---------------------------------------------------------------------------"
sudo apt-get update -y
echo ""
read -p "Step 1 successfully done. Press enter to continue..."
echo "---------------------------------------------------------------------------"
echo "| 2/8.Step: Installing wine...                                            |"
echo "---------------------------------------------------------------------------"
sudo apt-get install wine64
echo ""
read -p "Step 2 successfully done. Press enter to continue..."
echo "---------------------------------------------------------------------------"
echo "| 3/8.Step: Installing winetricks...                                      |"
echo "---------------------------------------------------------------------------"
sudo apt-get install winetricks
echo ""
read -p "Step 3 successfully done. Press enter to continue..."
echo "---------------------------------------------------------------------------"
echo "| 4/8.Step: Configure wine...                                             |" 
echo "---------------------------------------------------------------------------"
WINEARCH=win32 wineboot
echo ""
read -p "Step 4 successfully done. Press enter to continue..."
echo "---------------------------------------------------------------------------"
echo "| 5/8.Step: Installing fonts...                                           |"
echo "---------------------------------------------------------------------------"
winetricks corefonts
echo ""
read -p "Step 5 successfully done. Press enter to continue..."
echo "---------------------------------------------------------------------------"
echo "| 6/8.Step: Configure graphics...                                         |"
echo "---------------------------------------------------------------------------"
winetricks ddr=gdi
read -p "Step 6 successfully done. Press enter to continue..."
echo "---------------------------------------------------------------------------"
echo "| 7/8.Step: Download and install .net Frameworks...                       |"
echo "---------------------------------------------------------------------------"
winetricks dotnet462
echo ""
read -p "Step 7 successfully done. Press enter to continue..."
echo "---------------------------------------------------------------------------"
echo "| 8/8.Step: Download PixBlocks setup and emulate...                       |"
echo "---------------------------------------------------------------------------"
wget https://pixblocks.com/setup.exe
echo "---------------------------------------------------------------------------"
echo "Successfully emulate PixBlocks"
echo "---------------------------------------------------------------------------"
read -p "Press enter to run PixBlocks"
wine setup.exe
markus18645
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 26 gru 2020, 19:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: markus18645 »

Prawdę mówiąc to niedawno przesiadłem się na ubuntu.
Gdybym był super programistą to raczej bym nie instalował tego typu programu. Ot dzieci w szkole korzystają więc i tata dla rozrywki lubi się pobawić na starszym sprzęcie gdzie vista już słabo chodziła a Ubuntu narazie śmiga aż miło.
Widziałem link do wersji linux na stronie pixblocks więc pomyślałem że nie ma problemu. Dopiero głębsza analiza wykazała że jest to tylko skrypt sh pod wine.
Niestety .NET Framework 4.5.2 też widzi konflikt z 4.0
Dzięki za podpowiedzi. Będę próbował dalej.
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: 320 »

U mnie zainstalowało się bez problemów.
Wersja Ubuntu 20.04
Program jest mi potrzebny jak ząb narwala w tyłku... :)

Obrazek
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: kobrawerde »

U mnie zainstalowało się bez problemów.
Dużo tym stwierdzeniem koledze nie pomogłeś :mrgreen:
U mnie tak dla sportu po długich bojach i wybieraniu instalacji kolejnych Framework-ów zainstalował się niby program i jest ikonka na pulpicie ale dalej zwiecha na driverach nVidia ( własnościowe / nouveau ) dałem sobie spokój. Wine i programy pod w/w to dłubanina dla masochisty :razz:
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: 320 »

Uruchomiłem skrypt i klikałem w enter.
Dopiszę że pobierały się dotnet od 462 do 40 a następnie aktualizowały .NET Framework od 4.0 do 4.6.2
Nie wiem dlaczego "był błąd sumy kontrolnej pobieranego pliku przez Winetricks".
Zmiana wersji Ubuntu to też jest jakieś rozwiązanie problemu.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: kobrawerde »

A może prościej poszukać coś na Linux-a dla najmłodszych dzieci ... pewnie jednak większość będzie po angielsku co nie koniecznie musi być wadą ale jednak.
https://www.codecamp.com.au/blog/20-bes ... uages-kids
https://www.linuxlinks.com/programmingtoolskids/
https://www.fossmint.com/best-linux-edu ... -for-kids/
https://code.org/
https://scratch.mit.edu/
Ostatnio zmieniony 27 gru 2020, 23:12 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: 320 »

Coś czuję że rodzic chce odrabiać pracę domową za dzieci dlatego ten program jest tak atakowany. :)
markus18645
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 26 gru 2020, 19:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: markus18645 »

Piegowaty Guziec
Jak już wcześniej wspominałem na Ubuntu działam od niedawna. Nie chciałbym się zniechęcić na początku przygody z pingwinem. Mam jeszcze jeden sprzęt z windą więc puki co mogę się trochę pobawić. Nie wiem czemu zacząłem od 18.04 ale może aktualizacja do 20.04 coś pomoże.
Najciekawsze jest to że na filmie z YouTube był obraz pokazujący kilka wersji .NET Framework zamontowanych jednocześnie a u mnie po ręcznym zamontowaniu 4.0 następne pokazywały konflikt. Nawet usunięcie przez Winetricks pozostawiało jakiś ślad.
Przebojowy Jelonek
Dzięki za linki do innych programów, zobaczę czego ciekawego można się na nich nauczyć, choć faktycznie wersja PL trochę by ułatwiła zadanie.
Piegowaty Guziec
Daleki jestem od odrabiania lekcji za dzieci. Pomoc - owszem, ale nie na zasadzie "daj to ci zrobię".
Przyznam że w szkole podstawowej ten program służy do nauki programowania więc go zamontowałem. Później sam do niego przysiadłem i tak teraz niestety siedzę wieczorami i się bawię. Czegoś może się nauczę, zwłaszcza że w planach jest zabawa w Arduino.
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: 320 »

markus18645 pisze: 28 gru 2020, 22:48 mogę się trochę pobawić. Nie wiem czemu zacząłem od 18.04 ale może aktualizacja do 20.04 coś pomoże.
Ja bym zaczął od czystej instalacji Ubuntu 18.04 a jeśli komputer spełnia wymagania to od Ubuntu 20.04.
markus18645
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 26 gru 2020, 19:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: markus18645 »

Za późno.... Już jest 20.04.
Skrypt .sh ze strony pixblocks przeprowadził instalację od początku do końca bez problemów, tylko trochę miejsca szkoda ok. 1GB
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: 320 »

Po testach napisz jak program Pixblocks działa na Twoim Linuksie. :)
markus18645
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 26 gru 2020, 19:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: markus18645 »

Troszkę się zeszło, ale chciałem troszkę dłużej przetestować.
W skrócie wygląda to tak: niby wszystko działa i jest ok. ale.... No właśnie program niby się nie zawiesza, ale nie pracuje tak płynnie jak na windzie. Widoczne jest to podczas symulacji napisanego kodu, są takie niby spowolnienia. Nie jest to może jakiś duży problem, prawie niezauważalny dla dzieci (bo to dla nich jest dedykowany ten program).
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Pixblocks na Ubuntu 18.04

Post autor: 320 »

markus18645 pisze: 13 sty 2021, 20:03 program niby się nie zawiesza, ale nie pracuje tak płynnie jak na windzie.
Widoczne jest to podczas symulacji napisanego kodu, są takie niby spowolnienia.
Może trzeba zainstalować sterownik od producenta karty graficznej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości