Zmiana karty graficznej - czy konieczne są jakieś przygotowania?

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
Awatar użytkownika
40rozbojnik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Zmiana karty graficznej - czy konieczne są jakieś przygotowania?

Post autor: 40rozbojnik »

Witam. Na dniach będę zmieniał grafikę: RX 580 na RX 6600 XT (obie karty są od AMD) i mam pytanie: czy konieczne jest przeprowadzenie jakichś specyficznych kroków w systemie? Używam otwartoźródłowych sterowników MESA z repo oibaf oraz doinstalowanych bibliotek opencl ze sterowników własnościowych od AMD. Wydaje mi się, że wystarczy usunąć te własnościowe wynalazki i powinno być ok, ale może się mylę i trzeba coś jeszcze zadziałać?
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Zmiana karty graficznej - czy konieczne są jakieś przygotowania?

Post autor: jacekalex »

Konsola powinna wstać bez problemu, X-y mogą coś bruździć, choć teoretycznie nie powinny,
ale póki kaczka d... nie zamoczy, pływać się nie nauczy.
:pt36:

Jeżeli to jest dosyć świeża karta, to sterownik z kernela może jej nie ogarniać, wtedy musiałbyś kombinować nowszy kernel, np 5.15 za moment wychodzi, 5.14.9 to w tej minucie najnowszy.


Tu masz conieco o tej karcie w Linuxie:
https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... inux&num=1

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
40rozbojnik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana karty graficznej - czy konieczne są jakieś przygotowania?

Post autor: 40rozbojnik »

Dzięki za odpowiedź. Z tego co widzę z obsługą tej grafiki nie powinno być problemu. W artykule testowano m.in. ten model na ubu 21.04 ze sterownikami mesa od oibafa. Nie jestem pewien tylko jaką wersję jaja mam u siebie, ale zapewne najnowszą "oficjalnie" dostępną dla ubu, bo aktualizuję system regularnie.

Czyli rozumiem, że w zasadzie cała operacja będzie się sprowadzać do wyjęcia starej i włożenia nowej grafiki (po usunięciu opencl ze sterów własnościowych)? Nie trzeba przeprowadzać deinstalacji sterowników otwartych, czyścić jakichś plików konfiguracyjnych itp.?

Edit.
Widzę, że otworzyłem temat nie w tym dziale co trzeba. Jeśli to możliwe prosiłbym moderatora o przeniesienie do odpowiedniego.
Awatar użytkownika
40rozbojnik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana karty graficznej - czy konieczne są jakieś przygotowania?

Post autor: 40rozbojnik »

Jestem już po zmianie, oczywiście nie obyło się bez problemów. Przed zmianą usunąłem komponent opencl z własnościowych sterowników od amd przez

Kod: Zaznacz cały

./amdgpu-install --uninstall
Wcześniej komponent opencl instalowałem za pomocą komendy

Kod: Zaznacz cały

./amdgpu-install --opencl=legacy --headless --no-dkms
Zostawiłem wyłącznie najnowsze sterowniki mesa od oibaf. Sprawdziłem czy mój kabel hdmi działa (do poprzedniej karty używałem DVI) i przystąpiłem do dzieła. System działał na jądrze 5.11 ale uznałem, że powinno być ok. A wyglądało to tak:
  1. Po włożeniu nowej karty i podpięciu zasilania komputer uruchomił się, pojawił się grub i możliwość nawigacji po systemach.
  2. Wybrałem Ubuntu, minęło parę sekund i dostałem na monitorze śliczny napis "signal not detected" i tyle w temacie.
  3. Aby wykluczyć uszkodzenie sprzętowe uruchomiłem zainstalowanego obok Windowsa 10 - poszło bez problemu.
  4. Wybrałem Ubuntu w opcji recovery mode - kernel panic i freeze.
  5. Próbowałem uruchomić Ubuntu w wersji Live - nie poszło, wiecznie czarny ekran.
  6. Uruchomiłem dla tego wersję Live starego obrazu Boot Repair Disk - uruchomił się bez problemu, a zapewne ma o wiele starszy kernel niż 5.11.
  7. Włożyłem poprzednią kartę, zainstalowałem jajo 5.14, zrobiłem restart i upewniłem się że jest do wyboru Ubu na 5.14 i że działa dobrze. Znowu zmieniłem kartę - tym razem na nową.
  8. Po uruchomieniu w trybie zwykłym na 5.14 to samo co na początku - "signal not detected".
  9. Po uruchomieniu w trybie recovery na 5.14 sukces! Nie ma kernel panic, działa konsola. Dla pewności jeszcze kilka razy uruchamiałem opcje dezinstalacji własnościowych sterowników, zrobiłem update gruba, wystartowałem x-y. Powinno działać w trybie normalnym.
  10. Początkowo nie działało - dla pewności zacząłem zmieniać podłączenie kabla hdmi - nic to nie dało. Ale minęło jeszcze kilka sekund i "signal not detected" zniknął a pojawił się Pulpit z komunikatem o błędzie systemu. Niestety nie zrobiłem screena, tylko odruchowo kliknąłem w okejkę. Ponownie klepnąłem dezinstalację opencl, tym razem przez ./amdgpu-install --opencl=legacy --headless --no-dkms --uninstall
I teraz system działa zarówno na kernelu 5.11 jak i 5.14. W zasadzie nie wiem co było problemem, może ktoś ma jakiś pomysł? Wydaje mi się że właśnie te nieszczęsne komponenty opencl - tyle że zainstalowałem je ponownie i wszystko działa jak powinno - zarówno na 5.11 jak i 5.14.

Edit. W końcu potwierdziłem doświadczalnie co to się u mnie działo. Wszystko przez instalację sterowników własnościowych z opencl z użyciem SUDO + nowe sterowniki mesa od oibaf.
  1. Najnowsza Mesa nie chce współdziałać z frankensteinem opencl ze sterowników własnościowych. Może przy okazji nowej długo wspieranej wersji Ubuntu AMD wypuści nowe, lepsze sterowniki albo po którymś update mesy błąd będzie naprawiony. Ale na razie jedyną opcją jest wywalenie nowych sterowników i użycie starych.
  2. Instalacja sterowników własnościowych w Ubuntu 21.04 wykonana Z SUDO czyli

    Kod: Zaznacz cały

    sudo ./amdgpu-install --opencl=legacy --headless --no-dkms
    spowoduje zainstalowanie sterowników wraz z aktualizacją jądra (a nie powinno, bo jest znacznik --headless). I tak właśnie było u mnie, stąd "no signal" po zmianie karty.
  3. Polecenie BEZ SUDO

    Kod: Zaznacz cały

    ./amdgpu-install --opencl=legacy --headless --no-dkms
    zainstaluje sterownik bez aktualizacji jądra, nie będzie błędów - ale NIE zadziała. Po restarcie czarny ekran z migającym kursorem, nie da rady się zalogować testowo, graficznie ani nic.
  4. Deinstalacja sterowników własnościowych powinna być robiona tak, jak instalacja - jak było z SUDO to z SUDO, jak bez to bez.
I to tyle. Wszystkie moje problemy wynikały z mojej winy. Gdybym był bardziej uważny podczas zabawy w "customowe" instalacje sterowników, żadne przejścia podczas zmiany grafiki nie miałyby miejsca.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Zmiana karty graficznej - czy konieczne są jakieś przygotowania?

Post autor: lcoyote »

U mnie było troszkę inaczej, bo karta grafiki działała, ale po wydaniu polecenia z poziomu roota

Kod: Zaznacz cały

dmesg
pojawiały się błędy m.i. karty grafiki i karty sieciowej.
Co prawda działam na Debian 11 i z kernel 5.14, ale rozwiązanie na wszelkich debianowych jest identyczne :mrgreen:
Jeśli coś tam ze sterowników nie działa, to tutaj możemy poszukać
https://packages.debian.org/source/bust ... re-nonfree
karty grafiki
https://packages.debian.org/buster/firm ... d-graphics
można też dodać repozytoria dla sterowników grafiki i innych non-free
deb http://ftp.pl.debian.org/debian buster main non-free
ściągnąłem sterownik grafiki ... i
.. i instalacja
root@christophe ~#

Kod: Zaznacz cały

cd /home/christophe/Pobrane

Kod: Zaznacz cały

dpkg -i *.deb
... teraz wszystko jest OK

dla pewności możemy też jeszcze wszystko sprawdzić

https://linux-hardware.org/ :roll: :whis:
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości