ochrona partycji efi przed instalatorem Windows

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

ochrona partycji efi przed instalatorem Windows

Post autor: linuxozaurus »

Czy jest sposób na ukrycie partycji EFI (na 2 dysku ,który jest zainstalowany w miejscu napędu DVD (SATA). a pierwszy to dysk na M2) w komputerze? Instalator Windows lubi nie swoje partycje EFI formatować na NTFS. jak z tym poradzić sobie i równocześnie była dostępna dla UEFI?
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: ochrona partycji efi przed instalatorem Windows

Post autor: jacekalex »

Lapek czy PieC?

Pytam, bo Windows może zaorać partycję UEFI na jednym dysku, na którym go instalujesz, jeśli dysków jest kilka, i na wszystkich są partycje uefi, to raczej wszystkich nie obskoczy.

Dlatego radzę dla Windows posiadać osobny dysk twardy.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: ochrona partycji efi przed instalatorem Windows

Post autor: linuxozaurus »

Mam 2 dyski M2 Windows a 2 dysk na SATA w Ubuntu w jednym komputerze. dawno spadlam na ten pomysł.

Wiem która funkcja Windows 10 i Windows11 psuje partycje EFI? Mowa o Windows Update. Nie ma to nic wspólnego z tym ze mam 2 dyski w jednym komputerze (równie dobrze mógłby być tylko jeden dysk i wyjdzie na to samo) .

Ps w Ubuntu 23.04 jest najgorszy instalator systemu jaki widziałam ,ponieważ nie potrafi zainstalować GRUB i nie powinien był się pojawić w tym wydaniu. Dobrze ze udostępnili wersję Ubuntu 23.04 legacy.

@Jacelex moja podpowiedz to usunięcie literki z partycji EFI w zarządzaniu dyskami.

Ps ja jak miałam przymusową reinstalację Windows z powodu błędów z powodu kodu błędu 0xc00000e9 co sugerowało awarię dysku SSD to instalator Windows 10 mi sformatował mi partycję EFI (jakieś błędy logiczne lub uszkodzenie plików systemowych a test integralności systemu plików był ok spod Ubuntu 23.04 live i oczywiście brak wirusów i innego świństwa) .
Po usunięciu literki z partycji linuxowego EFI (zarządzanie dyskami) zrobiłam aktualizację Windows 10 do 11 z Windows Update i było ok.

A sugerowanie używaj osobnego dysku dla Windows jest błędne ,ponieważ mój przykład to pokazuje jednoznacznie ze używanie 2 dysków że to nie jest przyczyna.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości