Lenovo ThinkPad x230 tablet - po instalacji na dysku brak klawiatury ekranowej w niektórych aplikacjach

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
Cegla86
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 13 lip 2023, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Lenovo ThinkPad x230 tablet - po instalacji na dysku brak klawiatury ekranowej w niektórych aplikacjach

Post autor: Cegla86 »

Dzień dobry wszystkim.

Jestem nowym użytkownikiem linuxa Ubuntu. Wcześniej korzystałem z linuxa mx. Po zakupie " nowego " nabytku jakim jest ThinkPad x230 tablet. Wiedzę że Ubuntu jest jak najbardziej w pełni funkcjonalne :). Niestety pojawił się mały problem z jakim nie potrafię sobie poradzić.

System operacyjny to Ubuntu 23.04 x86_64 GNOME 44.2

Problem jest związany z funkcją tabletu w tym laptopie. A mianowicie przed instalacja. Jak robię wypróbujcie Ubuntu z usb. Wszystko działa jak należy. I w funkcji tablet np. W przeglądarce firefox pojawią się klawiatura ekranowa i mogę bez problemu wpisywać dane. Tak samo w innych miejscach. Niestety po instalacji na dysk klawiatura ekranowa w przeglądarce się nie pojawią. Ale nie ze zupełnie zanikał. Bo wyskakuje np. Przy wyszukiwaniu programów. W LibreOffice Writer. W poczcie Thundrebirg jest ok. Brak w firefoxie i np WhatsAppie....

Ma ktoś jakiś pomysł co może być przyczyną. I jak to naprawiać?

Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lenovo ThinkPad x230 tablet - po instalacji na dysku brak klawiatury ekranowej w niektórych aplikacjach

Post autor: linuxozaurus »

Ja mam to samo ma zwykłym laptopie kiedy podłączę monitor przenośny i dotykowy Arzopa.

Z tego co się orientuję w Ubuntu jest warunek działania klawiatury ekranowej od trybu tabletu czyli brak fizycznej klawiatury.

Niestety nie mam pomysłu co z tym zrobić?
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2036
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Lenovo ThinkPad x230 tablet - po instalacji na dysku brak klawiatury ekranowej w niektórych aplikacjach

Post autor: kobrawerde »

Pewnie przy instalacji Ubuntu coś jest aktualizowane np. kernel i dlatego pewnie coś przestaje działać. Może coś z Wayland-em / X11 ? może wersja firefox-a ma coś wspólnego (snap)
A taki temat ... https://ubuntuhandbook.org/index.php/20 ... ntu-22-04/
https://askubuntu.com/questions/1405312 ... in-firefox
https://forum.odroid.com/viewtopic.php?t=41570
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lenovo ThinkPad x230 tablet - po instalacji na dysku brak klawiatury ekranowej w niektórych aplikacjach

Post autor: linuxozaurus »

Instalacja rozszerzenia w Gnome 44 'Improved OSK' załatwiła sprawę plus ikona na pasku u góry.

@KobraWerdedzięki za pierwszy link. i Myślę że autorowi tematu też to pomoże.

'Pewnie przy instalacji Ubuntu coś jest aktualizowane np. kernel i dlatego pewnie coś przestaje działać. Może coś z Wayland-em / X11 ? może wersja firefox-a ma coś wspólnego (snap)' ten sam problem jest na ostatnim LTS. i nie widzę związku z Kernelem i faktycznie brakuje rozszerzenia GNOME Improved OSK.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości