[How-To]Instalacja Seamonkey

Awatar użytkownika
h!v
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 04 wrz 2007, 05:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

[How-To]Instalacja Seamonkey

Post autor: h!v »

Wytam

Tutorial powstał głównie na podstawie manuali, które można znaleźć w języku angielskim. Sam nie głowiłem się nad instalacją oprogramowania tej przeglądarki nazbyt długo więc nawet początkującemu użytkownikowi nie przysporzy to kłopotu, jak myślę.

Seamonkey to oczywiście kolejne dziecko Mozilli zaraz po Ptakogrzmocie i Ognistym Lisie. Seamonkey w porównaniu z FF wydaje się jednak bardziej dopakowaną wersją samego Liska. Oferuje w podstawowej instalacji te same funkcje co Opera - password managera, klienta poczty, chatzille etc. Dopakowany FF.:D

Pierwsze co należy zrobić to oczywiście załadowanie pliku z samym programem.

Idziemy więc do strony z plikiem http://www.seamonkey.pl/ i ładujemy odpowiednią dla siebie wersję...

...lub wykonujemy następujące polecenie

Kod: Zaznacz cały

wget -c http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/seamonkey/releases/1.1.4/seamonkey-1.1.4.en-US.linux-i686.installer.tar.gz
Następnie rozpakowujemy plik w naszym katalogu domowy, gdzie powinien zostać załadowany plik przez nas ściągnięty. Robimy to ręcznie przez menu KDE/Gnome albo ...

... poleceniem

Kod: Zaznacz cały

tar zxvf seamonkey-1.1.4.en-US.linux-i686.installer.tar.gz
Najprościej jest po prostu wpisać tar zxvf seamonkey i wcisnąć TAB - to uzupełni nam resztę.

Następnie

Kod: Zaznacz cały

cd seamonkey-installer
sudo ./seamonkey-installer
Na pytania najlepiej odpowiedzieć standardowo - klikając co raz to next bądź yes.

Seamonkey można zintegrować z pluginami, których już używasz np. w FF.

Kod: Zaznacz cały

sudo mv /usr/local/seamonkey/plugins /usr/local/seamonkey/plugins.bak
sudo ln -s /usr/lib/firefox/plugins /usr/local/seamonkey/plugins
sudo ln -s /usr/local/seamonkey/seamonkey /usr/bin/seamonkey
Utworzenie skrótu jest już jazdą z górki. Polecenie jakie wywoła nam naszą aplikację to

Kod: Zaznacz cały

seamonkey
Ikonkę znajdziemy w pod tym adresem.

Kod: Zaznacz cały

/usr/local/seamonkey/chrome/icons/default/seamonkey.png
Problem jaki zazwyczaj pojawia się po instalacji Seamonkey to ciągłe pytanie o profil.
Problem leży w tym, że katalog default należy do root'a. Przez to katalog nie jest wykrywany i aplikacja daje nam komunikat, iż nie mógł być znaleziony.
Zaradzić można temu poprzez zmianę uprawnień dla tego katalogu. Odsyłam do
>> Tego tematu <<.

Tę czynność można też wykonać z poziomu klikania.
Najprościej odpalić przez sudo naszego managera plików i przejść do katalogu

Kod: Zaznacz cały

/home/nazwa_uzytkownika/.mozilla/
I przeedytować uprawnienia dla katalogu default tak abyś ty bądź inni mieli uprawnienia zapisu i odczytu w tym katalogu oraz jego podkatalogach.

Pomogłem? Zrób co trzeba. Ja jeszcze nie wiem co:D, ale Ty już pownienieś
$ touch girl
Permision denied
$ sudo touch girl http://ars.userfriendly.org/cartoons/?id=20080608
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości