Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Grafika, film, dźwięk.
Sansana
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 04 lip 2006, 13:32
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: Sansana »

Witam,
mój problem być może nie jest zbyt wielki, ale napewno denerwujący dla osoby popierającej dokładne tagowanie plików mp3.

Podczas gdy programy takie jak Quod Libet, Ex Falso, Amarok czy Windows Media Player wyświetlają poprawne tagi dla danego mp3, Rhythmbox wyświetla jakby "starą" wersję owych tagów. Podobnie zachowuje się wgląd we właściwości pliku muzycznego w Nautilusie. Gdy próbuję w Rhythmboxie zmienić tag na właściwy, przez chwilę go wyświetla, a następnie wraca do niepoprawnego.

Screenshot powinien najlepiej wyjaśnić sytuacje.

Obrazek

W tym przypadku tagiem poprawnym jest album: Noir OST 1 (i tak go wyświetla Amarok czy WMP) a Rhythmbox uparcie twierdzi, że to Noir Original SounTrack 1.

Istnieje jakiś sposób aby temu zaradzić?
Lubię brokuły.
Awatar użytkownika
adikpn
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.06
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: adikpn »

Polecam easytag do zmiany tag-ów.
Program jest w repozytoriach.

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install easytag
.::Linux user #458820 Ubuntu user #18712::.
...::: Piąty element nie śpi nigdy :::...
..::Moja druga miłość VW Golf II a.k.a pyrka::..
Awatar użytkownika
Lemef
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 28 lis 2006, 19:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: Lemef »

Proszę o usunięcie mojego posta.

Pozdrawiam,
Lemef
Awatar użytkownika
s.maciek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 10 sie 2008, 20:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: s.maciek »

Podłączam się pod temat. Mianowicie edytowalem wszystkie mp3 moje programem EasyTag. W mplayerze w konsoli pokazuje mi już nowe, te poprawne tagi. W amaroku w niektórych przypadkach nadal się wzoruje na starych tagach. Sporo pracy włożyłem w to i bardzo by mi zależało na ich poprawnym wyświetlaniu.
Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Kozik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: Kozik »

Tradycyjnie, polecam program Mp3tag uruchamiany przez wine :)
Linux Registered User #414523
Awatar użytkownika
s.maciek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 10 sie 2008, 20:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: s.maciek »

Kozik pisze:Tradycyjnie, polecam program Mp3tag uruchamiany przez wine :)
Ale wychodzi na to że moje tagi są zrobione poprawnie. Bo i w mplayerze, rhytmobxie, exaile tagi wydają się być poprawnymi. Jedynie amarok jakoś je źle odczytuje i niestety jak chce przeciągnąć całą płytę, to zamiast wszysko kolejkować i ładnie układać ( bo z niektórymi płytami mu się udaje i jest super ) to np niektóre piosenki zrobi tak jak chce, a inne zupełnie rozwali, twierdząc tym samym, że nie mają w ogóle tagów. Niżej zamieszcze screeny z każdego playera.

AMAROK
RHYTMBOX
EXAILE
MPLAYER
EASYTAG

Bardzo proszę o pomoc bo już mnie szlag trafia :/.

Pozdrawiam,
M.
Awatar użytkownika
Kozik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: Kozik »

A w jakiej wersji masz tagi w mp3 ?
Linux Registered User #414523
Awatar użytkownika
s.maciek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 10 sie 2008, 20:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: s.maciek »

Kozik pisze:A w jakiej wersji masz tagi w mp3 ?
Konkretniej o co Ci chodzi ? Wydaje mi sie, że tagi mam ID3 czy jakoś tak ;d.
mEGAZIUZIEK
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 21 mar 2007, 12:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: mEGAZIUZIEK »

sa dwie wersje IDv1.x oraz ID3v2.Tagi ID3v2 przechowuja wiecej informacji.
A ja mam mam inne pytanie:
czy da się tak zrobic,aby mając tytuły poisenek:
01-xxx
02-yyy
03-zzz
Za pomoca jakiegos polecenia (w opcji np "przetwarzaj pola w skanerze w easy Tag)
zamienic je wszystkie naraz na:
xxx
yyy
zzz

czyli osunać w tym przypadku cyfry?
Ręczne usuwanie tego jest strasznie męczące,a nie zawsze ludzie dbaja o prawidłowe tagi...
Awatar użytkownika
s.maciek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 10 sie 2008, 20:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: s.maciek »

Akurat Easytag'a opanowałem dość dobrze.
Rozumiem Twój problem w dwojaki sposób.

1) Twoje mp3 ma NAZWĘ 01-xxx, wtedy :
Zaznaczasz wtedy wszystkie pliki które mają taką właśnie formę. W programie Easytag wybierasz opcję "Skanuj pliki", z rozwijanego menu wybierasz opcję "Wypełnij znacznik" i w pole tekstowe wpisujesz :

Kod: Zaznacz cały

%n-%t
gdzie :
%n - numer piosenki ( jeśli Ci na nim nie zależy, ani w tagach ani w nazwie, zamiast %n daj %i )
%t - tytuł piosenki.
I startuj :).
Wartości nadane tym zmiennym zostaną zapisane w tagach w odpowiednich miejscach. Możesz również w tym samym menu rozwinąć legendę zmiennych, bardzo się przydaje :).

Teraz z tego samego menu "Wypełnij znacznik" zamień na "Zmień nazwę pliku". Teraz w pole tekstowe wpisz : wtedy Twoje mp3 będzie miało formę xxx.mp3
Jeśli w tagach masz jeszcze powiedzmy autora piosenki, możesz wpisać to :

Kod: Zaznacz cały

%a - %t
wtedy plik będzie występował w nieco przystępnej formie.

2) Jeśli z kolei w tagu w miejscu tytułu masz wpisane 01-xxx, wtedy sprawa wygląda podobnie. Najpierw nazwij plik TAK jak w tagu. Twój plik ma wygląd 01-xxx.mp3 i teraz patrz punkt 1 :).


Bardzo dobrą opcją przy zmianie nazwy pliku wykorzystując nowo zrobione tagi jest od razu katalogowanie Twojej muzyki. W menu zmiany nazwy pliku w pole tekstowe możesz wpisać np.:

Kod: Zaznacz cały

/media/Dysk/Katalog/Do/Zbioru/Muzyki/%a/%b/%n - %a - %t
Ja mam mniej więcej tak i powiedzmy dostęp do jednej mp3 wygląda tak :

Kod: Zaznacz cały

mplayer /media/Media/Music/Rise\ Against/\[2008\]\ -\ Rise\ Against\ -\ Appeal\ To\ Reason/10\ -\ Rise\ Against\ -\ Hero\ Of\ War.mp3 
Bardzo pomaga i naprawdę masz idealny porządek w swojej muzyce :).
Zanim zaczniesz majstrować, skopiuj sobie jeden katalog i na nim kombinuj, szkoda gdybyś stracił jakieś cenniejsze zbiory ;-).

Mam nadzieję, że pomogłem. Niestety moja jakość tłumaczenia tego rodzaju rzeczy nie należy do najlepszych więc w razie problemów napisz tutaj, bądź na gg jeśli wolisz pomoc "na żywo".

Pozdrawiam, M.
Nistrz Umysł!
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 20 kwie 2010, 22:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: Nistrz Umysł! »

Ja mam podobny problem jak Sansana, tyle że niezależnie od tego czy tagi zmienię, i w jaki sposób (czy to Mp3 tag, czy EasyTag) to i tak wrócą do pierwotnego stanu w Rythmboxie. Jest to szczególnie problem, gdy chciabym posłuchać kawałków jednego wykonawcy, a Rythmbox rozróżnia np małe i wielkie litery- mam wtedy dwóch wykonawców... Może da się chociaż ustawić, żeby Rythm nie rozróżniał wielkości liter?
http://ekborowiecki.wordpress.com/
Drop out, Turn on, Tune in
gmorf
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 31 paź 2007, 10:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: gmorf »

Problem da się naprawić. Wymaga to nieco ręcznej roboty, ale skórka jest warta wyprawki.

1. Upewnić się, czy w plikach występuje tylko jeden rodzaj (wersja) tagów. Dlaczego? Pliki ściągnięte z sieci mogły być kilkakrotnie tagowane przez różnych tagerów, a każdy używał innego znacznika i inaczej tagował/opisywał. Ja zostawiłem jedynie znaczniki ID3v2. Tutaj do wytropienia, a następnie do usunięcia znaczników ID3v1, APE czy lyrics3 najlepszy będzie uruchamiany spod Wine Mp3tag. Jeśli w sprawiających kłopot plikach występują różne rodzaje znaczników - usunąć je, pozostawiając jeden wybrany (lyrics usuwane są, jeśli w Mp3tag zaznaczymy opcję usuwania znacznika ID3v1). Usuwanie konkretnych znaczników z plików MPEG można ustawić w Narzędziach programu.
W moim przypadku pozbycie się różnych wersji tagów i pozostawienie tylko ID3v2 pomogło w 90% przypadków Rhythmboksowego wariactwa.

2. Jeśli i to nie da efektu, wtedy być może w grę wchodzą błędy powstałe przy tagowaniu plików przez oryginalnych tagerów. Nie mam pojęcia jaki mechanizm tu działa, ale opieram się na skutecznych radach z forum anglojęzycznego.
Jeśli w plikach na pewno jest już tylko jeden rodzaj tagów, a Rhytmbox wciąż pokazuje nieprawidłowe tagi, wtedy zamiast poprawiać znaczniki ID3, trzeba te znaczniki usunąć. Dla pewności dwa razy. Wygląda to tak, jakby obecny znacznik ID zamiast nadpisać poprzedni, dopisał się obok starego (i nie chodzi tu o różne wersje taga - ID3v1 i v2, a o dwa znaczniki w tej samej wersji). Dla Rhytmboksa starszy i niewidoczny znacznik jest pierwszym i nadrzędnym - na nowszy program nie zwraca uwagi. Po podwójnym usunięciu otagować ponownie - w ten właśnie sposób naprawiłem ostatnie "niepoprawialne" tagi.

I jeszcze jedno. Z gnomowych odtwarzaczy Listen i Clementine poprawnie odczytują tagi, z którymi nie daje sobie rady Rhythmbox.
komiksowy potworek

Odp: Błędne tagi mp3 w rythmboxie

Post autor: komiksowy potworek »

Mam problem innego rodzaju.
Rhytmbox nie czyta mi polskich znaków w nazwach piosenek. System nazwy piosenek wyświetla poprawnie więc problem leży gdzieś w ustawieniach rhytmboxa. Ktoś wie co miałbym zrobić, aby znikły te irytujące szlaczki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości