[Gpl] Dołączanie żródeł do programu GPL

Bash, C, C++, Java, PHP, Ruby, GTK, Qt i wiele innych - wszystko tutaj.
dijo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2006, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

[Gpl] Dołączanie żródeł do programu GPL

Post autor: dijo »

cześć,
Jestem w trakcie tworzenia programu, który za jakiś czas ma podobno być wydany na płycie CD (to już ma załatwiać inna osoba, ja tylko pisze program + grafike do niego). Program będzie na licencji gpl (darmowa wersja qt). W jaki sposób mam udostępnić żródła? W treści licencji niczego nie znalazłem. Czy jest to obojętne, czy musi być na CD, albo gdzieś w internecie na oficjalnej stronie programu?

I jeszcze druga sprawa: Program będzie korzystał z bazy danych sqlite, której zawartość jest tworzona przez osobe dla której pisze program. Czy jest możliwe zabezpieczenie tej bazy przed kopiowaniem/rozpowszechnianiem bez zgody jej autora?
px33
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 14 wrz 2006, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [Gpl] Dołączanie żródeł do programu GPL

Post autor: px33 »

Czy jest to obojętne, czy musi być na CD, albo gdzieś w internecie na oficjalnej stronie programu?
Wydaje mi się, że może być i tu i tu, przy czym jeśli jest płatny to raczej na jakiejś zamkniętej/zabezpieczonej stronie, dostępnej wyłącznie dla nabywców programu (tak, to jest dozwolone)
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: [Gpl] Dołączanie żródeł do programu GPL

Post autor: el.pescado »

W jaki sposób mam udostępnić żródła? W treści licencji niczego nie znalazłem. Czy jest to obojętne, czy musi być na CD, albo gdzieś w internecie na oficjalnej stronie programu?
Chyba wystarczy link do strony programu. Wydaje mi się, że w FAQ GPL jest to opisane. Choć uważam, że można poświęcić te kilka kb na płycie na źródła. Acha, źródeł nie musisz dawać każdemu, tylko tym, którzy mają program;)
I jeszcze druga sprawa: Program będzie korzystał z bazy danych sqlite, której zawartość jest tworzona przez osobe dla której pisze program. Czy jest możliwe zabezpieczenie tej bazy przed kopiowaniem/rozpowszechnianiem bez zgody jej autora?
Najlepiej chyba załączyć gdzieś informację o tym, że dane programu są na innej licencji i nie zezwala się na ich rozpowszechnianie. Ograniczenia techniczne można stosować, ale są raczej nieskuteczne. Bo niby można np. dane zaszyfrować, ale żeby program musiał z nich korzystać musi znać klucz. A skoro źródła są dostępne, to i klucz, który się musi w nich znajdować będzie dostępny.

EDIT:
Wow, cóż za sycnchronizacja;)
dijo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2006, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: [Gpl] Dołączanie żródeł do programu GPL

Post autor: dijo »

el.pescado pisze:Chyba wystarczy link do strony programu. Wydaje mi się, że w FAQ GPL jest to opisane. Choć uważam, że można poświęcić te kilka kb na płycie na źródła. Acha, źródeł nie musisz dawać każdemu, tylko tym, którzy mają program;)
Bardziej mi zależy na tym, żeby nikt mnie nie ścigał za to, że np. nie dołożyłem żródeł do cd ;)

A co do bazy to będzie to coś w rodzaju encyklopedii (jak skończe, to sie pewnie tu pochwale :P ) i chodzi o prawa autorskie do tego, żeby było jakoś chronione i aby do rozpowszechniania/edycji/ponownego wykorzystania tych danych była wymagana zgoda autora.
Awatar użytkownika
desowin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 15 lut 2008, 22:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Kontakt:

Odp: [Gpl] Dołączanie żródeł do programu GPL

Post autor: desowin »

dijo pisze:i chodzi o prawa autorskie do tego, żeby było jakoś chronione i aby do rozpowszechniania/edycji/ponownego wykorzystania tych danych była wymagana zgoda autora.
EDIT: eeee, pogubiłem się, jeżeli tutaj chodzi o kod, to jest tak jak niżej napisałem, jeżeli z tym chodzi o baze to możesz

To już wtedy niebardzo jest GPL...
owszem, chronione prawem autorskim jest, jednakże rozpowszechniania/edycji/ponowego wykorzystania raczej nie możesz zabronić...
dijo pisze:I jeszcze druga sprawa: Program będzie korzystał z bazy danych sqlite, której zawartość jest tworzona przez osobe dla której pisze program. Czy jest możliwe zabezpieczenie tej bazy przed kopiowaniem/rozpowszechnianiem bez zgody jej autora?
Baza nie musi być na GPL.
bgerlich
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 229
Rejestracja: 23 kwie 2008, 04:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [Gpl] Dołączanie żródeł do programu GPL

Post autor: bgerlich »

desowin pisze:Baza nie musi być na GPL.
Jeśli jest integralną częścią programu nie możliwą do łatwego zastąpienia, nie jest porządnie oddzielona od kodu, albo kod nie może działać z żadną inną bazą danych, wtedy musi być na GPL lub kompatyblinej licencji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości