Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
alucard87
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2008, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: alucard87 »

Prawdopodobnie za taki tytuł post zostanie zablokowany, ale chciałbym jednak to mieć w jednym miejscu :)

Kwestia wygląda następująco: mam dysk twardy, 40GB, na którym jest zainstalowane Ubuntu 8.04, podzielony standardowo przy instalacji:

Kod: Zaznacz cały

Disk /dev/sda: 40.0 GB, 40060403712 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 4870 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x0000456f

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        4777    38371221   83  Linux
/dev/sda2            4778        4870      747022+   5  Extended
/dev/sda5            4778        4870      746991   82  Linux swap / Solaris
Na tym dysku są wszystkie moje dane (muzyka, filmy, innymi słowy cały /home). Na dniach dokupię nowy dysk, 160 albo więcej GB. Chcę zrobić coś takiego:
  • Sformatować 160GB jako NTFS (żeby Windowsy nie miały z nim problemu)
  • Wgrać na niego cały /home z 40GB
  • Przeformatować 40 tak:
    • 10 GB WinXP
    • 10 GB Ubuntu
    • 10 GB Ubuntu /home
    • 10 GB backup
  • Po odpowiedniej instalacji skopiować dane (oprócz folderów Wideo i Muzyka) z /home do odpowiedniego folderu na odpowiedniej partycji
  • Zrobić w folderach Muzyka i Wideo dowiązania symboliczne do tych folderów na 160GB
  • No i potem oczywiście zrobić tak, żeby Ubuntu automatycznie montowało 160GB (i jako ewentualność, żeby Windows jakoś widział partycje ubuntowskie)
Da się tak to zrobić? Jeśli tak to jak? Ma to w ogóle sens?
Dłubię sobie w Ubuntu już jakiś czas, nawet powoli zaczynam samodzielnie robić niektóre rzeczy, ale to wydaje się dla mnie zbyt karkołomne. Mógłby mnie ktoś przeprowadzić za rączkę przez to?
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: DadaD »

Myślę, że nowy dysk to szybki dysk lepiej na nim mieć systemy, natomiast na starym wolnym archiwum
Ja mam tak. Praktycznie korzystam z nowego, dużego i szybkiego. Pewnie i u Ciebie będzie dysk SATA a może i SATAII
Zawsze na początku mam partycję ntfs z Windows, a dalej to już mniej istotne

Pozdrowienia
alucard87
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2008, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: alucard87 »

pudło, mam jeszcze złącze ATA. A dlatego tak chcę zrobić, bo często łażę z dyskiem do znajomego (na szczęście on ma Linuksa). Inny kumpel mnie męczy, żebym mu parę filmów przyniósł, a latać w te i wewte z pendrive 1GB to trochę w obecnych warunkach pogodowych... nie teges :)
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: DadaD »

Gnome automatycznie montuje partycje Windows, także na innym dysku.
Jest możliwość odczytywania i zapisywania partycji ext3 z pod Windows ale nie mam z tym doświadczenia, i bym temu nie ufał.
Układ na dysku 40 jest OK
alucard87
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2008, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: alucard87 »

Nie no, jasne, ale chciałbym wiedzieć, jak (np. gparted) podzielić :) tzn. dokładne ustawienia, suwaki, wpisy, przełączniki :)

mam płytkę livecd ubuntu, więc sformatowanie i przeniesienie danych zrobię, problem pojawi się w układzie patrycjonowania i takich tam technikaliach :)
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: DadaD »

Ja co prawda zawsze zachowuję /home i ustawienia, np kopiując na inny dysk, ale po instalacji nowej dystrybucji posiłkuję się tylko plikami konfiguracyjnymi i i jak gdyby stawiam wszystko od nowa. Oczywiście dokumenty i inne pierdoły mam zachowane.
Partycjonowanie nie jest trudne jeżeli wcześniej rozplanujesz układ. Tworzysz wtedy po kolei kolejne partycje, biorąc pod uwagę, że mogą być 4 podstawowe i powiedzmy dużo logicznych na rozszerzonej. Po utworzeniu partycji jeżeli używasz gparted formatujesz ją i przechodzisz do tworzenia następnej.
Partycje ntfs tworzę najczęściej programem systemowym Windows
alucard87
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2008, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: alucard87 »

Chcę mieć dwa systemy, więc o ile dobrze wyczytałem na forum, muszę najpierw zainstalować XP, a dopiero potem Ubu, żeby nie było zabawy z GRUBem. A problem leży w tym, że jak próbuję teraz uruchomić instalator XP z płyty, to on nie widzi wcale dysku (nawet się nie uruchamia). Płytka jest dobra, bo z poziomu Ubuntu na nią wejdę, VirtualBox też zainstalował XP bez problemu.

Mam taką koncepcję:
Uruchomić livecd, stamtąd gparted, sformatować dysk całościowo jako FAT32/NTFS, zainstalować XP, przy instalacji Ubuntu wydzielić home. A potem cchciałem jeszcze to pozostałe 10GB sformatować jako NTFS, bo chciałem backup dla Wina też robić.

Ma to sens, czy gonię w kółko?
Awatar użytkownika
revenjarus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 11 paź 2008, 16:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: revenjarus »

zapewne brakuje ci sterowników do dysku twardego dla windows xp, problem chyba zniknie, gdybyś instalował z płyty z dodatkiem SP3... możliwości jest kilka... pobierasz sterowniki i dodajesz w chwili instalacji, ewentualnie w BIOS'ie jest jakaś opcja, która pozwala przełączyć się z SATA na inny kompatybilny tryb, ja u siebie też tak miałem, jak chciałem obok Visty i Ubuntu instalować XP... instalator w ogóle nie widział dysku, a po zmianie ustawień w BIOS'ie było ok...

EDIT:
nie wiem, czy tak można, czy powinno się tak robić ale u mnie wszystko działa, a przeciwwskazań nie znalazłem :)

EDIT:
i jeszcze do przeglądanie linuksowych partycji używam małego programiku, o nazwie Ext2 IFS for Windows, tyle, że nie zawsze działa, czasem trzeba go reinstalować... zapewne jest coś lepszego, tyle, że sporadycznie używam, więc nie szukałem
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: DadaD »

W BIOS-ie przestawione na bootowanie z cd?
Masz dysk PATA to instalka Windows powinna iść.
Płyta jest XP czy XP z sp2?
Przy instalacji może zażądać dyskietki ze sterownikami od płyty ale to bardzo rzadko.
alucard87
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2008, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: alucard87 »

Już skończyłem ten karkołomny proces, udało mi się osiągnąć dokładnie to co chciałem :)
Jednak musiałem wyczyścić dokumentnie tą 40stke i wydzielić 10 GB na świeża instalkę Windowsa (inaczej Instalator się nie uruchamiał), a potem w instalatorze Ubuntu ręcznie przypisać typ, miejsce i montowanie reszcie partycji.
Teraz w komputerze mam dwa dyski, podzielone następująco:
  1. 40GB - tzw. systemówka:
    • 10 GB fat32, WinXP
    • 10 GB ext3, Ubuntu 8.04
    • 10 GB ext3, Ubuntu /home
    • 1 GB linux swap
    • 9 GB, fat32, małe instalki (winamp, gg, dc++, takie 'bzdetki':D)
  2. 160 GB - dane, jedna partycja fat32, na niej wszystkie mp3, filmy, dokumenty, etc.
Skutkiem takiego podziału Windows widzi C: (swój system), D: (160tka), i G: (instalki). Bardzo dobrze, ze nie ma dostępu do partycji linuksowych. Nie będzie 'przypadków'. Ubuntu świeżo po instalacji widzi wszystko 'z pudełka'. Zdecydowałem się na fat32, bo najprościej, a najwygodniej.

Za cwilę przesiadam się na Ubuntu spowrotem, bo mi się transfer zwolnił, to mogę ciagnąć aktualizacje (jakieś 400 pakietów :shock:). Wtedy dopiszę wynik fdisk -l, dla przejrzystości :)
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: DadaD »

alucard87 pisze: Zdecydowałem się na fat32, bo najprościej, a najwygodniej.
Od ponad roku mam część partycji sformatowanych jako fat i część jako ntfs w obszarze buforowym dla Windows i Linuksów i nie zauważyłem aby partycje ntfs stanowiły problem lub powodowały konflikty. Dziś gdybym powtórnie przygotowywał dysk pod OS zastosował bym tylko tryb ntfs, który jest lepszy i bezpieczniejszy dla Windows a dla Linuksów nie stanowi problemu.

Pozdrowienia
Yanuha
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2009, 14:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: Yanuha »

Witam,
mam problem z instalacja ubuntu 8.10.Robie wszystko zgodnie z opisem "7 z 7" krok po kroku i lipa.Podobno przy instalacji program sam tworzy partycje.A jak czytam jak inni maja podzielone party... to juz nic nie rozumiem ext3,swap itd.Mam komunikat ze prawdopodobnie malo miejsca na dysku, a wiem ze wolnego mam ze 40 GB.Co do partycji to skorzystalem z 3 mozliwosci.Recznie sie boje bo troch w glowie zielono.Prosze o pomoc
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: DadaD »

Yanuha pisze:Witam,
mam problem z instalacja ubuntu 8.10.Robie wszystko zgodnie z opisem "7 z 7" krok po kroku i lipa.Podobno przy instalacji program sam tworzy partycje.A jak czytam jak inni maja podzielone party... to juz nic nie rozumiem ext3,swap itd.Mam komunikat ze prawdopodobnie malo miejsca na dysku, a wiem ze wolnego mam ze 40 GB.Co do partycji to skorzystalem z 3 mozliwosci.Recznie sie boje bo troch w glowie zielono.Prosze o pomoc
Kolego już raz zadałeś pytanie w wątku viewtopic.php?t=90845
czemu dublujesz pytania? Idź tam czeka odpowiedź!

Pozdrowienia
Yanuha
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2009, 14:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Żonglerka dyskami, instalacja dwóch systemów i inne.

Post autor: Yanuha »

sorry to desperacja,sie nie powtorzy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości