net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

hmm bardzo dziwne ... moduły są wkompilowane, zarówno NFS, jak i podświetlanie. Postaram się to jeszcze przeanalizować.

NFS - config

Backlight - config

Rzeczywiście jest tu problem z NFS ... na chwile obecna nie znam jeszcze przyczyny tego błędu ... natomiast u mnie xbacklight nie działa zarówno na mojej kompilacji, jak i na standardowym kernelu, zatem ma tu problem z wykryciem przyczyny.

EDIT:
Oki mam rozwiązanie co do NFS ... skrypt nfs-kernel-server wygląda tak (interesujący nas fragment):

# See how we were called.
case "$1" in
start)
if [ -f /etc/exports ]
then
do_modprobe nfsd

# See if our running kernel supports the NFS kernel server
if [ -f /proc/kallsyms ] && ! grep -qE 'init_nf(sd| )' /proc/kallsyms; then
log_warning_msg "Not starting $DESC: no support in current kernel."
exit 0
fi


Aby działało winien wyglądać tak (można usunąć, ale lepiej zahaszować) ;)

# See how we were called.
case "$1" in
start)
if [ -f /etc/exports ]
then
do_modprobe nfsd

# See if our running kernel supports the NFS kernel server
#if [ -f /proc/kallsyms ] && ! grep -qE 'init_nf(sd| )' /proc/kallsyms; then
# log_warning_msg "Not starting $DESC: no support in current kernel."
# exit 0
#fi


i działa ;) ... poprostu pierwotnie skrypt odwołuje się do "starej" architektury ;)



Link do zmodyfikowanego przeze mnie nfs-kernel-server



Jak znajdę chwilę poszukam rozwiązania odnośnie podświetlania.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kacper2907
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2008, 21:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Kacper2907 »

Tak z ciekawości, na podstawie jakich testów stwierdzasz, że optymalizacje przynoszą taki i taki wzrost wydajności?
Zapraszam na http://forum.crazy-clan.pl - sieć serwerów counter strike 1.6 dla ciebie!
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Witaj ... w tym momencie nie mam czasu szerzej odnieść sie do Twojego pytania ... powiem tylko teraz ze analizuje tu m.in. liczbę klatek jakie uzyskują powołane przeze mnie gry: nexuiz, sauerbraten, urban terror, warsow, openarena, etc. ... a także na podstawie danych uzyskanych w innych testach. Znajdę więcej czasu, wrócę do tego tematu.

Pozdrawiam
LiTE
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 17 paź 2007, 01:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: LiTE »

e X t 7 3 tak ciągle piszesz o tych optymalizacjach w konfiguracji jądra. Powiedz co dokładnie zmieniasz. Z jakiej wartości na jaką. Możesz użyć do tego narzędzia diff - czym Twój konfig różni się od 'domyślnego'.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Witaj ... przyznam, że nie mam czasu teraz tego robić. Najlepszym na chwilę obecną rozwiązaniem - jeśli jesteś zainteresowany dokonywanymi zmianami, jest porównanie plików config-[dana wersja jądra] znajdujących sie w /boot/. Myślałem i myślę o tym, aby opisywać zmiany (sucha wyliczanka jest bez sensu - wystarczy porównać pliki config), ale musze mieć na to więcej czasu ... mam nadzieje, że jakoś mi się uda w styczniu, coś w tym temacie zrobić ;)

Pozdrawiam

EDIT:
Witam

Skompilowałem nową wersję jądra 2.6.32.1 (2.6.32.1-ext73-F1-2.1). Tu starałem się przede wszystkim poprawić kompatybilność, z jak największą liczbą urządzeń dostępnych w netbookach. Przykładowo, ta wersja jądra ma skompilowane w postaci modułów taka ilość sterowników wifi, bluetooth, etc., którą nie może się pochwalić żadna z obecnych dystrybucji ;). Oczywiście starałem się przez to, nie pogorszyć wydajności i responsywności. Z testów wynika, że nic takiego się nie stało.

Proszę w szczególności użytkowników netbooków samsunga, o raport odnośnie podświetlania matrycy ... problem omawiany powyżej niniejszego wątku.

Kernel 2.6.32.1-ext73-F1-2.1 dla Ubuntu 9.10:

linux-headers-2.6.32.1-ext73-F1-2.1

linux-image-2.6.32.1-ext73-F1-2.1

broadcom-sta-modules-2.6.32.1-ext73-F1-2.1_5.10.91.9-3


Odtwarzanie video

W przypadku używania Smplayera/Mplayera (tu najlepiej wersję svn - rozwojową instalowaną vide Ubuntu - Tweak) polecam użycie, jako sterownika wyjścia xv (0 -Intel Textured Video). Użycie tego sterownika pozwala na poprawę wydajności i co ciekawe jakości obrazu.

Kolejna kwestia ... może nie do końca związana z optymalizacją, ale na pewno z konfiguracją - odtwarzanie filmów i innych mediów video, a wygaszanie ekranu

Już wielokrotnie pisałem o tym, że obecna wersja Ubuntu ma wiele błędów w zakresie zarządzania energią. Problemy te nie są winą jedynie Developerów Ubuntu, ale w dużej mierze wynikają z faktu niedoróbek Teamu GNOME. Tutaj najbardziej problematycznymi są aplikacje gnome-screensaver i gnome-powermanager. Jak zapewne się już przekonaliście odtwarzanie video, poza totemem skutkuje tym, że pomimo ustawienia opcji wyłączenia wygaszacza, włączał się on. To, jak i wiele innych błędów jest poważną regresją w stosunku do Ubuntu 9.04 (a co najgorsze, nadal jest powielane w alpha 10.04 ;/). Tutaj rozwiązaniem jest umieszczony poniżej zestaw skrypt (python) + plik konfiguracyjny. Jest to dzieło - użytkownika crazy__cow (niezła ksywa, nota bene) ubuntuforums.org. Ja tu tylko zmodyfikowałem skrypt konfiguracyjny, dodając smplayera i firefoxa (nie będzie się wygaszacz włączał podczas oglądania np. youtube).

Instalacja skryptu jest bajecznie prosta, po rozpakowaniu:

- plik disablegss.py - umieszczamy w /usr/local/bin
- plik .disablegss - umieszczamy w katalogu użytkownika /home/[nazwa usera]

DisableGSS


Optymalizacja usług

Tu chciałem wam polecić wyłączenie paru usług, jeśli ich oczywiście nie używacie. Cały proces realizujemy przy udziale wskazanego w tym wątku Simple Service Manager`a:

- anacron,
- atd,
- cron,
- portmap,
- ufw - firewall - polecam firestartera,
- dns-clean,
- fancontrol - tu polecam wyłączyć, jeśli macie problemy z wentylatorami = pracują za rzadko lub zbyt często - związane z lm_sensors i nie obsługiwaniem sensorów vide lm, ale przez acpi
- kerneloops,
- ondemand - omawiane wcześniej,
- winbind - ta usługa oprócz ufw i wcześniej omówionej apparmor, najbardziej obciąża system spośród w/w. Możemy ją wyłączyć, gdy nie używamy samby.

Co prawda jeszcze parę ciekawostek i usprawnień chciałem omówić ... ale standardowo nie mam teraz czasu ... więcej najprawdopodobniej po świętach ;).

Pozdrawiam


EDIT:
Uwaga kernel 3.6.32.1-ext73-F1-2.1 zawiera "błąd" (tak interpretowany przez Ubuntu) w konfiguracji zarządzania zasilaniem, przy pracy na baterii. Zalecam wstrzymanie sie z jego instalacja. jeszcze dziś to poprawie.



Nowa wersja Kernela

Mam już nowa wersję. Na chwilę obecna działa niezawodnie (usunąłem błąd skalowania częstotliwości procesora) i dodatkowo przez wbudowanie w jądro (a nie jako moduły) agpgart oraz DRM, "grafika" działa troszkę szybciej.

Pakiety udostępnie wieczorem

Pozdrawiam



Kernel 2.6.32.1-ext73-F1-2.2 dla Ubuntu 9.10:

linux-headers-2.6.32.1-ext73-F1-2.2


linux-image-2.6.32.1-ext73-F1-2.2

broadcom-sta-modules-2.6.32.1-ext73-F1-2.2_5.10.91.9-3


EDIT:
Z testów, jakie przeprowadzałem wynika, że jest to najbardziej wydajny kernel, jaki do tej pory zbudowałem na netbooki.
Awatar użytkownika
Kacper2907
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2008, 21:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Kacper2907 »

Nie udostępniłeś modułu alsa, a bez niego nadal nie działa dźwięk w eee 1005ha.
Zapraszam na http://forum.crazy-clan.pl - sieć serwerów counter strike 1.6 dla ciebie!
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Witaj, nie udostępniłem, bo nie zbudowałem - pomyślałem nie ma odzewu ... zatem i jego użytkowników. Jeśli używasz i działa zbuduje ;). Dlatego proszę zawsze o pozytywne i negatywne opinie nt. kolejnych wersji ... w przeciwnym przypadku nie wiem, czy działa/nie działa i co ewentualnie poprawić.

Pozdrawiam

ps. właśnie zobaczyłem, że wczoraj wypuścili nową wersje alsa-driver 1.0.22 ... zbuduje zatem w oparciu o nowe drivery ;)
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

Ja też poproszę moduł paczkę z Alsa.
Swoje wrażenia opiszę dziś wieczorem, gdyż musiałem porobić troszkę porządków na moim AAOne.
Zrezygnowałem z netbook-remix na rzecz Minta. Mogłem w sumie czystego Ubunciaka postawić, ale ostatnio nie jestem "czasowy" a Mint zawiera większość tego co potrzebuję. Remiks doprowadził mnie do szewskiej pasji. Po prostu nie jestem w stanie go doprowadzić do zadowalającego mnie stanu.
Nie wiem czemu, bo w końcu był on szykowany właśnie dla takich małych maszynek, ale standardowa wersja Ubuntu chodzi znacznie wydajniej i ma wyższą responsywność niż remix.
Na Mincie bez podmiany jajka, wydajność i responsywność jest dalece zadowalająca. Jeśli dziś wieczorem uda mi się wyskrobać chwilę, to zainstaluję najnowsze jajko wraz z modułami Alsa i opiszę wrażenia.
smertius
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 28 paź 2007, 20:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: smertius »

Kod: Zaznacz cały

alsa-modules-2.6.32-ext73-F1-2.0_1.0.21

Czy ten moduł działa z najnowszą kompilacją kernela? Czy trzeba czekać aż udostępnisz najnowszą paczkę z tym modułem.

Kod: Zaznacz cały

Detecting GMA 950 core clock...
Oops! GMABooster has not been able to decipher the hardware data!
Please notify support@gmabooster.com about this issue.
Please provide the below debug output:

34ab597c
Ma ktoś pomysł co może powodować ten błąd, mi brakuje już pomysłów co to może być. Mam ASUSA eeePC 1000HE.

PS.
e X t 7 3, świetna robota!!! Czekamy na więcej;)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Witaj smertius, jeszcze dziś udostępnię nową wersje jądra z nowymi modułami alsa.

Co do GMABoostera ... niestety obecna weersj nie wspiera Asusa 1005HA ... nie wydano do tej pory nowej wersji ... prosze monitujcie Vladimir`a do dalszego wsparcia Linuksa ... im wiecej maili tym szersze i mocniejsze popracie -> [url=mailto:support@gmabooster.com]Vladimir Plenskiy[/url]
bonsao
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: bonsao »

U mnie na Acer One czasami rozłancz wifi i juz nie moze sie połączyć .Problem wystepuje tylko na twojm jądrze na tych z ubuntu wszystko gra.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

na której wersji jądra to występuje ?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

hmm dziwne ... wyślij te dane do Vladimira

EDIT:
Kernel 2.6.32.1-ext73-F1-2.3 dla Ubuntu 9.10:

linux-headers-2.6.32.1-ext73-F1-2.3

linux-image-2.6.32.1-ext73-F1-2.3

broadcom-sta-modules-2.6.32.1-ext73-F1-2.3_5.10.91.9-3

alsa-modules-2.6.32.1-ext73-F1-2.3_1.0.22


Przy powyższej wersji jeszcze trochę "pogrzebałem" (m.in usunąłem Kprobes i "wytargałem" z kernela, już praktycznie cały debugging) ... i wyszedł - prawdopodobnie = ocena po wstępnych testach - najbardziej wydajny kernel, jaki dotychczas udało mi się zbudować na netbooki ;)

EDIT:
Różnica w wydajności jest widoczna już na poziomie glxgears. Ponadto test pod wersją 2.3 dodatkowo obarczony jest obciążeniami generowanymi przez kadu. Nie jest to, co prawda "zabójcza" różnica, ale już odczuwalna:

Kernel 2.6.32-ext73-F1-1.9

Kernel 2.6.32.1-ext73-F1-2.3
Awatar użytkownika
Kacper2907
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2008, 21:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Kacper2907 »

Prosiłeś o opinie więc piszę :)
Nie jestem pewien czy to wina modułu alsa ale od czasu zainstalowania twojego najnowszego kernela muzyka odtwarzana z dysku potrafi się przycinać nawet przy stosunkowo małym obciążeniu procesora (rzędu 30%-60%). To jeszcze byłbym w stanie przeżyć niestety pojawił się też poważniejszy problem. Co 2-5 uruchomień systemu, po jakimś czasie pracy system plików przełącza się w tryb tylko do odczytu co (jak nietrudno się domyślić) powoduje całkowitą nieprzydatność systemu do pracy. Co gorsza po restarcie system nie wstaje, pomaga dopiero pełne sprawdzenie dysku programem fsck i naprawa powstałych błędów (zapomniałem je spisać, pamiętam tylko że pojawiała się tam wzmianka o czymś osieroconym).
Zapraszam na http://forum.crazy-clan.pl - sieć serwerów counter strike 1.6 dla ciebie!
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Proszę o informacje: jaki system plików, jakie usługi włączone, czy ondemand wyłączony, jakie uprawnienia masz jako user.

Wykonaj w konsoli: dmesg > log i wysli mi plik, który będziesz miał w katalogu użytkownika
bonsao
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: bonsao »

Problem z wifi występował na jadrze 1.9 i 2.0.Dodam ze mam karte wifi atheros.

EDIT:
Jednak to chyba nie wina twego Kernela a raczej problem z flashem.Potestuje dłużej to cos wiecej napisze .Pozatym wszystko "smiga" f
Awatar użytkownika
Kacper2907
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2008, 21:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Kacper2907 »

System plików ext4, wszystkie usługi jakie polecałeś wyłączyć wyłączone, uprawnienia widać na screenie.
[img=http://img5.imagebanana.com/img/s5y4hd2 ... er_003.png]

Muszę dodać też, że ostatnio się uspokoiło i od dłuższego czasu system plików się nie popsuł.
Zapraszam na http://forum.crazy-clan.pl - sieć serwerów counter strike 1.6 dla ciebie!
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Włącz dostęp usera do FUSE oraz urządzeń dźwiękowych, net, video. Zobaczymy, co się będzie działo. Ja jako główny user ma dostęp do w/w.

Pozdrawiam
LiTE
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 17 paź 2007, 01:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: LiTE »

Proponuje wykonać test za pomocą narzędzia sysbench. Do ściągnięcia w repozytorium.

Kod: Zaznacz cały

sysbench --num-threads=1000 --test=cpu run
sysbench --num-threads=1000 --test=threads run
sysbench --num-threads=1000 --test=mutex run
Najlepiej wyniki wkleić ze zwykłego jądra i tego zbudowanego przez e X T 73
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Oczywiście sam przeprowadzę testy w oparciu o sysbench. Jest tylko jedna kwestia ... należy podkreślić, że kernel Ubuntu jest dość wydajny, jednak jest to okupione niską responsywnością systemu ... tu musimy mieć na to dodatkowo wgląd, że Ja budując system staram się zachować wysoką jego wydajność, przy jednoczesnej wysokiej responsywności ... co muszę przyznać prostym nie jest.

Poniżej nowa wersja kernela ... jeśli Developerzy Linuksa będą tak ostro pracować, ja nie nadążę z nowymi wersjami ;)

Kernel 2.6.32.2-ext73-F1-2.5 dla Ubuntu 9.10:

linux-headers-2.6.32.2-ext73-F1-2.5

linux-image-2.6.32.2-ext73-F1-2.5

broadcom-sta-modules-2.6.32.2-ext73-F1-2.5_5.10.91.9-3

alsa-modules-2.6.32.2-ext73-F1-2.3_1.0.22



Kwestia alsa-modules

Niektórzy piszą, że następuje rwanie odtwarzania itp. Jest to dość dziwne ... jądro zbudowałem tak, aby opóźnienia były wręcz minimalne, a przez to resposnywność najwyższa. W zasadzie ta wersja jądra nadaje się nawet do zastosowań studyjnych ;). Moim zdaniem problem leży w ostrym oszczędzaniu energii, ustawionym w pliku alsa-base.conf, znajdującym się w katalogu /etc/modprobe.d/

Tam na końcu znajduje się wpis:

# Power down HDA controllers after 10 idle seconds
options snd-hda-intel power_save=10 power_save_controller=N


zahaszujcie, aby wyglądał tak:

# Power down HDA controllers after 10 idle seconds
#options snd-hda-intel power_save=10 power_save_controller=N


Jeśli nie pomoże będziemy dalej szukać. Musze nadmienić, że u mnie działa idealnie, dźwięk jest odczuwalnie wyższej jakości, niż na poprzedniej wersji sterowników. Często w wolnych chwilach lubię posłuchać stacji takich, jak Global DJ Broadcast (tu szczególnie cenie Marcus`a Schulz`a), zatem różnicę od razu wychwyciłem.

Poza tym, sterowniki które znajdują się w paczce z alsą to sterowniki, które zostaną standardowo zaaplikowane w jądrze Linuksa ... ale dopiero w wersji 2.6.33. Cóż jeśli nadal będą problemy, będę szukał dalej. Na chwilę obecną jedyną różnicę, jaką Ja zauważyłem jest właśnie wyższa jakość dźwięku na układach HD Intela.

Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości