Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Blizniack
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 13 wrz 2008, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: Blizniack »

Witam.

Kupiłem niedawno nowy komputer.

Specyfikacja:

Płyta Gigabyte GA-H55M-S2 (Trochę o niej po polsku i po angielsku)

Proc: Intel Core i3 540 (2 rdzenie) opis. Proc ten uzyskał 2813 pkt w zestawieniu http://www.cpubenchmark.net/, czyli całkiem nieźle (najlepszy i7 dostał 10k)

Grafika: dołożona we własnym zakresie ATI R5670 CYCLONE http://www.proline.pl/?p=MSI+R5670+C+1GB. Jestem z niej zadowolony

Pamięć 4GB (2x2GB) DDR3 1333MHz (Goodram/Hynix/Apacer lub inna - w zależności od dostępności), czyli że jeszcze nie wiem którą mi przyślą.

Zasilacz 550W (w sumie bez znaczenia)

mam 2 dyski - jeden 500GB SATA2 i jeden 80GB SATA.

Chcę mieć Ubuntu użytkowe na 80GB i Windowsa do grania na 500GB.

MOJE PYTANIA:

1) Jaki Windows? XP czy 7 i w jakiej wersji? (Home/Pro?)
2) Który system zainstalować najpierw, żeby mieć choć dostęp do plików Windowsa z Ubuntu (i w miarę możliwości do plików Ubuntu z Windowsa)
3) Jakie Ubuntu polecacie :)

Jeśli nie trafiłem w dział, proszę o przeniesienie tematu.
Awatar użytkownika
polisz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 28 gru 2010, 11:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: polisz »

Jeżeli chcesz wykorzystywać komputer do szeroko pojętych multimediów, w tym gier, to wyłącznie 7. W ogóle nie wiem czy jest sens instalowania obecnie XP, chyba, że jesteś do niego przywiązany. Seven to bardzo udany system i przede wszystkim wspiera Directx 11. Zresztą niedługo kończy się wsparcie młodszego brata, ale to najmniejszy problem. Jeżeli chodzi o wersję to spokojnie wystarczy CI "home".

To co zainstalujesz najpierw to kwestia twojego wyboru, ale polecałbym instalacje najpierw 7, a potem oczywiście Ubuntu 10.10. Nie będziesz musiał się bawić w ponowną edycję menedżera rozruchu, bo kochany winszit Ci go usunie. Jeżeli chodzi o wybór linuxa: ubuntu to według mnie najlepszy wybór. Używałem przez długi czas fedory i jakoś ubuntu mnie bardziej przekonuje.

Jeżeli chodzi o dział to wydaje się mi, że w dobrym miejscu ulokowałeś temat. Ale nie będę wchodził tu w kompetencję Moderatorów.
Pozdrawiam.
You cannot change your fate, no man can
Wesoly_Grabaz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 18 gru 2010, 10:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: Wesoly_Grabaz »

Nowe kompy to tylko na win7 stawiać. Polecam Ultimate 64-bit. Wspaniale obsługuje wszystkie gierki. Na XP nowsze karty mają dziwny serownik OpenGL który nie działa jak należy.
Awatar użytkownika
Sueroski
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2010, 17:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: Sueroski »

1) Jak najbardziej 7. Używanie wersji, która wychodzi ze wsparcia nie jest najlepszym wyjściem. Co prawda systemów M$ nie używam i nie mam porównania, ale wydaje się logiczne, że nowy system będzie lepszy, zawierał łatki itp. i co najważniejsze - będzie wspierany. Wersje (przynajmniej w moim ostatnim Windows'ie - XP) nie mają raczej aż tak dużego znaczenia... używałem i Home i Proffesional na XP i poza kilkoma narzędziami różnic nie ma... nie powinno być niedogodności w używaniu Home, bierz Home
2) najlepiej najpierw Windows, potem GNU/Linux... znaczenia to w sumie nie ma, ale jak dasz najpierw GNU/Linux'a to Windows nadpisze GRUB'a i będziesz musiał przywrócić (w sumie kilka sekund z Live CD)
3) ja osobiście używam Trisquel'a (opiera się na Ubuntu i jest bardzo podobny) i myślę, że to najlepszy wybór jak dla mnie... myślę, że standardowe Ubuntu jest ok - oczywiście wersja najnowsza/LTS
Inny OS = Trisquel 4.5
Awatar użytkownika
thalcave
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 821
Rejestracja: 08 lis 2006, 12:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: thalcave »

1) Jaki Windows? XP czy 7 i w jakiej wersji? (Home/Pro?)
to chyba zależy od tego jakiego Windowsa posiadasz. Jeśli chcesz kupić to z XP może być coraz trudniej. a którą wersję czy HOME czy PRO poszukaj czym się one różnią i wtedy wybierz.

BTW. kupowałeś kompa bez Windy i teraz samą Winde będziesz kupował?

EDIT:
1) Jaki Windows? XP czy 7 i w jakiej wersji? (Home/Pro?)
chyba starszego brata :)
GNU/Linux user
Na pytania na PW/e-mail nie udzielam odpowiedzi!
Szanujmy innych użytkowników!
Wesprzyj akcje: Temat rozwiązany -> dodajemy [solved]
Blizniack
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 13 wrz 2008, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: Blizniack »

thalcave pisze: BTW. kupowałeś kompa bez Windy i teraz samą Winde będziesz kupował?
Tak.

Wielkie dzięki wszystkim za dobre rady :)

Jeszcze małe pytanie - ten dysk 500GB jest SATA2, a nie jestem pewien czy ta płyta obsługuje SATA2 ("There are six SATA ports but no IDE or floppy connectors for legacy storage." )

Jeśli nie obsługuje to czy trzeba spowolnić w jakiś sposób ten dysk do SATA1? I jeśli tak to jak?
Awatar użytkownika
lolq
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 05 mar 2010, 02:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: lolq »

jeśli posiadasz 4 gb ram to po co Ci xp? który w Polskiej wersji x86 nie obsłuży tyle pamięci, a x86-64 nie ma w PL
tylko win 7

co do zasiłki, jeśli bez znaczenia to nie wróżę dobrze, no ale...
AMD Athlon II X4 640 | Gigabyte MA770T-UD3 | HD4850 1GB | 2x2GB Geil 1333MHz DDR3 | F3 1TB | bequiet! L7 530W
Acer Aspire One zg5 net: UPC 25 Mbit/s
Awatar użytkownika
kondziu jah
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 621
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: kondziu jah »

Zasilacz 550W (w sumie bez znaczenia)
Nie jest bez znaczenie. Niektóre zasilacze są dość marnej jakości. Inne mają mały amperaż na 12V i +5V, ale nadrabiając innymi liniami producent poda 550W.
W wyborze zasilacz pomoże ci chociażby ten temat: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
menthosh
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 424
Rejestracja: 05 gru 2009, 12:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: menthosh »

Zdecydowanie Windows7 z powodu RAMu, wydajności, DirectX10/11 i wsparcia technicznego.
Awatar użytkownika
vampiur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 71
Rejestracja: 19 gru 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: vampiur »

Blizniack pisze:
Zasilacz 550W (w sumie bez znaczenia)
Lepiej się upewnij że nie siedzi byle co w środku bo jak będzie szajs to trochę może pochodzić po czym upali ci wszystko co jest do niego podłączone.
C2D 2.8GHz@3.6ghz E7400, 4gb dd2 800, Ga-ep43-s3l, Asus EAH4850 1GB, Samsung 500gb hd 502ij
hymeneal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2008, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: hymeneal »

co do windowsa to pomimo komputera z 4gb ramu szybkiemu prockowi i dość takiej karcie graficznej musiałem wywalić windowsa 7 :( i wrócić do 2003... w Americas Army 3 nie dało się grać, ilości klatek nie przyśpieszyłem robiąc wszystkie cuda jakie można wyczytać, a na 2003 śmigało aż miło.
Awatar użytkownika
lolq
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 05 mar 2010, 02:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: lolq »

zainstaluj najnowsze sterowniki, ew. uruchom grę w trybie zgodności, zrób aktualizacje systemu

a więc po co 4 gb ram skoro nie wykorzystywane są, marnujesz pamięć! to bezczeszczenie bo pamięci nigdy za wiele xD

ale zaraz, zaraz...
windows 2003 ? przecież to był serwerowy :P
AMD Athlon II X4 640 | Gigabyte MA770T-UD3 | HD4850 1GB | 2x2GB Geil 1333MHz DDR3 | F3 1TB | bequiet! L7 530W
Acer Aspire One zg5 net: UPC 25 Mbit/s
Awatar użytkownika
kondziu jah
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 621
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: kondziu jah »

hymeneal pisze:co do windowsa to pomimo komputera z 4gb ramu szybkiemu prockowi i dość takiej karcie graficznej musiałem wywalić windowsa 7 :( i wrócić do 2003... w Americas Army 3 nie dało się grać, ilości klatek nie przyśpieszyłem robiąc wszystkie cuda jakie można wyczytać, a na 2003 śmigało aż miło.
Mi na Windows 7 x86 z 2GB RAMu Metro2033 poszło na full. Kwestia optymalizacji. Wywal syf z autostartu, niepotrzebne usługi, niepotrzebne elementy graficzne, niepotrzebne dodatki ustaw sztywny plik wymiany.
Blizniack
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 13 wrz 2008, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: Blizniack »

Dzięki jeszcze raz.

Zasilacz to Akyga brilliant 550W - niestety nie wiem, gdzie sprawdzić czy jest to zasilacz markowy czy tandetny - choć pewnie tandetny, bo producent Akyga znajduje się na tej czarnej liście.

Obecnie używam, hmmm, naprawdę dobrego zasilacza 500W. Zastanawiam się, czy nie podłączyć jego zamiast tej Akygi. To 550W może się w rzeczywistości okazać wartością o te 50W mniejszą, więc... warto spróbować?

Gdzieś w jakimś dziwnym sklepie o którym pierwszy raz w ogóle usłyszałem, znalazłem o nim:

• maksymalna moc wyjściowa 550W
• napięcie: 220-240V
• wentylator: 1x 12cm
• PPFC: tak
• TC: tak

to dobrze czy źle? :D
manek775
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 21 wrz 2010, 19:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 84-100 Puck, Polska
Kontakt:

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: manek775 »

Na stary komp XP professional, na nowy 7. Do starych gier XP, do nowych 7.
Poza tym złamałeś(tak mi się wydaje) dwa paragrafy - kilka pytań, pytania związane z chińszczyzną(windowsem). Do uruchamiania chińskich gierek - Play On Linux. Do uruchamiania chińszczyzny - Virtual Box z Guest Addition.
Co do Ubuntu, 10.10, nie wiem o co chodzi wielu Linuksiarzom o jego stabilność. Przecież ma lepszą stabilność niż 10.04. Poza tym jest najnowszy. Do tego od razu uruchomić program "dodatkowe sterowniki".
Lepiej Virtual Box uruchamiać na Linuxie, na chińszczyźnie(jak to chińszczyźnie)obrzydliwie zamula. Zresztą jeśli uruchamiać system na systemie, to ważna jest prędkość uruchamiania systemu - Linux w to lepszy.
Awatar użytkownika
kondziu jah
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 621
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: kondziu jah »

Blizniack pisze:
• maksymalna moc wyjściowa 550W
• napięcie: 220-240V
• wentylator: 1x 12cm
• PPFC: tak
• TC: tak

to dobrze czy źle? :D
W sumie to standard. Ważniejsza jest jakość wykonania i samych elementów oraz obciążalność na każdej linii osobno (bo po co ci np 50W na linii -5V).
hymeneal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2008, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: hymeneal »

kondziu jah pisze:Mi na Windows 7 x86 z 2GB RAMu Metro2033 poszło na full. Kwestia optymalizacji. Wywal syf z autostartu, niepotrzebne usługi, niepotrzebne elementy graficzne, niepotrzebne dodatki ustaw sztywny plik wymiany.
Plik wymiany ustawiony, wywalony kazdy dodatek, byłem tak zdesperowany że usuwałem po kolei wszystko co niepotrzebne, w tym sprawdzałem na ile antywirusy obciążają...

U mnie wniosek jeden: goły odchudzony windows 7 jest gorszy do gier od XP z uruchomioną niejedną usługą... bo i tak zajmuje mniej zasobów.
Może przy 8gb RAM windows 7 jest lepszy, ale do 4GB XP to chyba najlepszy wybór

ps.
XP działa u mojej dziewczyny na 256 MB RAM + jakieś starsze gry
ps2
2003 jest serwerowy, ale grać się też da :]
Awatar użytkownika
kondziu jah
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 621
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: kondziu jah »

Wniosek jaknajbardziej poprawny. Windows 7 sam z siebie zżera więcej zasobób niż XP. XP obsłuży max DirctX 9.0c. I tyle różnic. Ogólnie Win7 to XP w nowej szacie grficznej co przedstawia pewien test http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... -2425.html
menthosh
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 424
Rejestracja: 05 gru 2009, 12:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: menthosh »

Nie widzę nic złego w tym że Siódemka zżera więcej niż dziadek XP, mamy nowsze sprzęty, mamy nowsze wymagające aplikacje i żadne złowieszcze testy nie uratują XP przed pójściem na śmietnik.
Awatar użytkownika
lolq
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 05 mar 2010, 02:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Nowy komputer [GAMER] - jaki system?

Post autor: lolq »

kondziu jah pisze:Wniosek jaknajbardziej poprawny. Windows 7 sam z siebie zżera więcej zasobób niż XP. XP obsłuży max DirctX 9.0c. I tyle różnic. Ogólnie Win7 to XP w nowej szacie grficznej co przedstawia pewien test http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... -2425.html
o na pewno nie!
7 to całkiem inny system, fakt też winshito-podobne, ale porównanie z XP jest mizerne
AMD Athlon II X4 640 | Gigabyte MA770T-UD3 | HD4850 1GB | 2x2GB Geil 1333MHz DDR3 | F3 1TB | bequiet! L7 530W
Acer Aspire One zg5 net: UPC 25 Mbit/s
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości