Ubu 9.04, dysk zewnętrzny i prawa dostępu

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
Awatar użytkownika
SPGM1903
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 26 lut 2008, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Ubu 9.04, dysk zewnętrzny i prawa dostępu

Post autor: SPGM1903 »

Witam Was,
kieruję się do Was z problemem, jaki dokucza mi od jakiegoś czasu, mianowicie z dyskiem zewnętrznym. Nie byłem w stanie dokopać się sensownych treści, które rozwiązywałyby mój problem. A więc:
- mam dysk Transcend 298GB, który przeżył już kilka systemów plików: NTFS (2x, tyle tez razy musiałem testdiskiem backupować dane), EXT4 (pliki wziąć weźmie, ale już nie odda i się w sobie zamknie), FAT32 (w żaden sposób nie współpracuje) i Reiserfs.

Ten ostatni najlepiej współdziała z systemem, gdyby nie to, że po załadowani doń plików niektóre wydaje się "gubić", mimo iż procedura przenieś-odmontuj za każdym razem zachowywana. Wchodzę do przykładowego folderu, do którego włożyłem sporo plików ważących nieraz po kilkaset GB, a jak następnym razem tam wejdę to chwilkę poładuje i nic mi nie wyświetli. Z początku myślałem, że to jakieś bad sector i wywalałem do kosza cały folder, ale postanowiłem sprawdzić czy aby na pewno nic tam nie ma. Daję opcję archiwizacji folderu, lecz po sekundzie wyświetla mi komunikat: "stat error for [nazwa pierwszego pakowanego pliku] (Permission Denied)".
Skoro tak to może przez admina: prawym klawiszem folder -> Otwórz jako admin. wchodzę ponownie do wspomnianego folderu, lecz znów nic się nie wyświetla (swoją drogą zdarza się, że wkleić na/usunąć z dysk(u) pliki mogę tylko przez admina, bo przez użytkownika to "permission denied"). To może zmiana uprawnień: Właściwości -> uprawnienia -> wszystkie opcje dostępowe "root". i znowu "nic" do wyświetlenia.

Ale pliki tam przecież tkwią!

I to nie jest ze wszystkimi plikami tylko wybiórczo. Raz trafi na ten folder, a jak się z nim uporam to szlag trafia inny. Na ironię zakrawa fakt, że dysk ten miał być backupem dysku laptopa...

Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.
Trotzdem ich Ubuntu 4 Jahre kennen lerne, weiss ich noch gar nix wie man das fuehren sollte...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości