Instalacja Ubuntu 8.04.4

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
QCoo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2011, 00:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Instalacja Ubuntu 8.04.4

Post autor: QCoo »

Witam. Chciałem rozpocząć moją przygodę z linuxem. Sciągnąłem Ubuntu 8.04 deskop amd64 ale czy to przy probie instalacji czy uruchamiania livecd, zaraz po zniknięciu początkowego paska ładującego wszystko zamiera. Naped przestaje czytać płytę, podobnie dzieje sie z dyskiem.
Wiec się zorientowałem, że prawdopodobnie ściągnąłem wersję 64-bitową (ja posiadam laptopa Acer Extensa 5235). Zatem pobralem i nagralem na płytę Ubuntu 8.04.4 i386. I sytuacja podobna, z tym że zanim napedy staną na jakies 20 sekund wyswietla sie taki erkan:
http://images50.fotosik.pl/694/7f17ab4c347d4d68med.jpg
a po kilku sekundacz czarnego ekranu podobny:
http://images39.fotosik.pl/687/80a1d72ab14dc184med.jpg
Awatar użytkownika
Krissfa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 20 sty 2010, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Instalacja Ubuntu 8.04.4

Post autor: Krissfa »

A ja laptop reaguje np. na Windowsie? Bo podejrzewam że tak samo. Problem masz raczej sprzętowy, chyba Ci padła karta graficzna.
Zarejestrowany użytkownik Linux'a - 506957
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Instalacja Ubuntu 8.04.4

Post autor: k2cl »

Zmień tytuł tematu tak, aby w sposób możliwie precyzyjny przedstawiał sedno sprawy, w której piszesz. Miej na uwadze również zgodność z REGULAMINEM
Tytuł tematu zmienisz edytując pierwszy post
W razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.


Poza tym, jesteś pewien, że instalacja 8.04 ma sens? To wydanie niedługo utraci wsparcie techniczne.
Work less, climb more :D
Awatar użytkownika
arsim
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: okolice Sandomierza
Kontakt:

Odp: Instalacja Ubuntu 8.04.4

Post autor: arsim »

Spróbuj uruchomić z LiveCD. O ile dobrze pamiętam w 8.04 pojawi się ekran z wyborem języka, a następnie z opcjami wyboru (tzn. uruchom system bez instalacji, zainstaluj system itd). Znajduje się tam opcja Uruchom w bezpiecznym trybie graficznym. Mam nadzieję, że opisany problem występuje po ukazaniu się powyższego ekranu.

A tak na marginesie... Może faktycznie lepiej zainwestować w czystą płytkę i wypalić na niej 10.04.
Zarejestrowany użytkownik Linuxa - # 483045
QCoo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2011, 00:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Odp: Instalacja Ubuntu 8.04.4

Post autor: QCoo »

zatem tak: laptop jest sprawny i ma sie dobrze. w sobote kolejny raz na swiezo instalowalem xp i nie bylo zadnych problemow. Caly czas z tego laptopa korzystam. Wykluczam ze wina lezy w sprzecie a tym bardziej w karcie graficznej (gram w CoD4 Multiplayer).

Co do wersji Ubuntu to jestem w tym świeży. A gdzies wyczytalem ze 8.04 to dobra wersja wiec ja sciagnalem. Ale sproboje zainstalowac jak radzicie 10.04.

Probowalem odpalic ta 8.04 z livecd i po wyborze jezyka i opcjami wyboru gdy pojawia sie pasek ładowania to potem i tak wystepuje problem opisany na poczatku.

Czytałem gdzieś, że może być to spowodowane, gdy sprzed posiada nietypowe (rzadkie?) składniki sprzętowe i system nie posiada sterowników do prawidłowego wyświetlania obrazu... Mój laptop posiada karte graficzną Intel GMA 4500M.
Awatar użytkownika
Krissfa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 20 sty 2010, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Instalacja Ubuntu 8.04.4

Post autor: Krissfa »

No to sobie sam odpowiedziałeś na pytanie.
moja rada jest taka spróbuj innych wersji Ubuntu, a może innych wersji linuxa, może np Lubuntu on ma słabsze wymagania sprzętowe.
Pozdrawiam:)
Zarejestrowany użytkownik Linux'a - 506957
Awatar użytkownika
arsim
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: okolice Sandomierza
Kontakt:

Odp: Instalacja Ubuntu 8.04.4

Post autor: arsim »

QCoo pisze:Mój laptop posiada karte graficzną Intel GMA 4500M.
I to właśnie tutaj leży problem.

Piszesz, że zaczynasz przygodę z Linuxem, więc najprostszym i najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zmiana wersji. Podobno Linux Mint (z Gnome) lepiej współpracuje z tą kartą. Jak 10.04 nie ruszy spróbuj Ubuntu z lżejszym środowiskiem graficznym od Gnome np. LXDE (Lubuntu), Xfce (Xubuntu).
Uruchom googlownicę, a napewno znajdziesz coś dla siebie :razz:
Zarejestrowany użytkownik Linuxa - # 483045
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Instalacja Ubuntu 8.04.4

Post autor: k2cl »

Podejście kolejne:

Zmień tytuł tematu tak, aby w sposób możliwie precyzyjny przedstawiał sedno sprawy, w której piszesz. Miej na uwadze również zgodność z REGULAMINEM
Tytuł tematu zmienisz edytując pierwszy post
W razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Work less, climb more :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości