Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Porady sprzętowo-handlowe
Awatar użytkownika
Enkidu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 139
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: Enkidu »

Witajcie :)
Zwracam się do Was z prośbą w sprawie kupna nowego netbooka.

Ograniczenie cenowe:

Hm, tak naprawdę to główny wyznacznik tego, co kupię :x Maksimum jakie mogę wydać to 1300 zł. To, że jest to maksimum, wcale nie znaczy, że nie będzie mi się ciężko rozstać z każdą wydaną złotówką :-( tak więc im taniej, tym lepiej.

Parametry techniczne i zastosowanie:
  • główny parametr to jak najdłuższa praca baterii - to dla mnie bardzo ważne, bo ma być to ekstremalnie mobilny netbook - musi wytrzymać kilka ładnych godzin pisania w różnych miejscach;
  • przeznaczenie - na wykłady, do pisania magisterki, do pisania kodu (niekoniecznie jego kompilowania) - głównie skrypty;
  • musi mieć wifi - przyda się zwłaszcza w domu i bibliotece;
  • dysk twardy - pojemność min. 80 GB;
  • pamięć - patrzyłem na Allegro i widzę, że coraz więcej komputerów tej klasy ma zainstalowane 2 GB RAMu (nie wiem czy to coś zmienia przy procesorze Intel Atom N 455, ale może warto?);
  • niekoniecznie musi być zainstalowany na nim Windows, wystarczy mi Linux lub brak systemu;
  • lekki;
  • matowa matryca to będzie miła niespodzianka :-)
Bardzo chętnie wysłucham wszelkich sugestii :]
And you know the thing about chaos, Harvey?
It's fair!
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: sir_herrbatka »

mam asusa eee 1015p i jest ok. Trzyma dostatecznie długo na baterii (jak dla mnie!) i ma matową matrycę. Klawiatura też jest bardzo wygodna mimo że mała.

A ze swoich doświadczeń mogę powiedzieć że starczy 1 giga ram. Zresztą sprawdź ile używasz ram na swoim dużym komputerze, w moim wypadku jest to 700 mega przy włączonym czytniku rss, kliencie mail, komunikatorze, słuchaniu muzyki i przeglądaniu paru stron. W netbooku najczęściej nie przekraczam 350-400 mega.
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: pioruns »

sir_herrbatka pisze:mam asusa eee 1015p i jest ok. Trzyma dostatecznie długo na baterii (jak dla mnie!) i ma matową matrycę. Klawiatura też jest bardzo wygodna mimo że mała.

A ze swoich doświadczeń mogę powiedzieć że starczy 1 giga ram. Zresztą sprawdź ile używasz ram na swoim dużym komputerze, w moim wypadku jest to 700 mega przy włączonym czytniku rss, kliencie mail, komunikatorze, słuchaniu muzyki i przeglądaniu paru stron. W netbooku najczęściej nie przekraczam 350-400 mega.
To znaczy jak długo trzyma?
Pragnąc pomóc autorowi wątku też natrafiłem od razu na ASUS Eee PC, jako jedne z najdłużej trzymających na baterii, po 9-10 godzin nawet. Dlatego warto się rozejrzeć w tym kierunku.
Tutaj też ciekawostka, zestawienie maksymalnego czasu pracy na baterii: http://backoffice.ajb.com.au//images/ne ... t-chrt.jpg niestety, trochę już nieaktualne (2009 rok).
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: sir_herrbatka »

@pioruns

dokładnie ci nie powiem, ale tak z 5 godzin daje radę bez katowania się zawiłymi ustawieniami.

Mój Eee ma w zasadzie tylko jedną wadę: grzeje się i robi szum przy obciążeniu (np. z powodu Flasha) a i bez tego mógłby być odrobinę cichszy. Poza tym jest dość powolny ale to nie robi różnicy przy robieniu notatek.
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
Awatar użytkownika
Enkidu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 139
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: Enkidu »

Dzięki za pomoc ;)

Przed chwilą kupiłem ostatecznie to: http://allegro.pl/asus-1015pem-10-1-2x1 ... 93467.html

Tylko trochę nowsza wersja Asusa, którego proponowałeś.

Trzyma całkiem sporo jak na Atoma 550, jest bez zainstalowanego systemu i ma pojemność 4400 mAh, czyli jakieś spokojne 6 h serfowania i pisania notatek ;)
And you know the thing about chaos, Harvey?
It's fair!
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: pioruns »

Bardzo dobry wybór. Pamiętaj o wyposażeniu go w coś lekkiego, np. Lubuntu, bo ma tylko 1GB RAM, a karta zintegrowana też żre swoje. Jak już go dostaniesz, to podziel się wynikami żywotności baterii.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
Enkidu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 139
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: Enkidu »

OK :)

Tak właśnie zastanawiam się, co mogę na nim postawić, bo słyszałem, że ubuntu remix spala sporo paliwa podczas użytkowania :/

Może Jolicloud? albo coś innego? O Lubuntu poczytam sobie.
And you know the thing about chaos, Harvey?
It's fair!
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: pioruns »

Lubundu na jednej partycji, inny dowolny system na drugiej - takie coś od razu polecam na start. Lubuntu to Ubuntu ze środowiskiem LXDE - bo normalne Ubuntu z Gnome nie nadaje się zupełnie na takiego netbooka. A LXDE - owszem.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: sir_herrbatka »

generalnie używam KDE i działa ok. Minus taki, że wolno uruchamia się to środowisko i nic na to nie mogę poradzić. Dobrze byłoby zastanowić się nad instalacją obok głównego środowiska graficznego jakiegoś menadżera okien w rodzaju fluxbox'a który zapewniłby możliwie szybki dostęp do edytora tekstu w trakcie wykładu.

Anemiczność netbooków objawia się w trochę inny sposób: np. miałem problem bo wszelkie menu z pod prawokliku pojawiały się z opóźnieniem. Wszystkiemu winien był styl qt skulpture, po przełączeniu na oxygen (który przecież wcale na oszczędny nie wygląda) działało normalnie. Z czasem nawet polubiłem oxygen ale to już inna historia.

Jak dla mnie jedyny problem z eee to jego hałaśliwość (moim zdaniem powinien być absolutnie bezgłośny, a hałasuje jak w miarę cichy duży laptop). Nawet touchpad wydaje głośne kliknięcia, ale przynajmniej ma multitoucha więc z przycisków robi się użytek tylko przy przeciąganiu okien.
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: igotit4free »

Asus Aspire One D250. Dziecko ma od października i chwali sobie. Wytrzymuje do 8 godzin.
Ma wifi i modem 3G, Ubuntu 10.04 Netbook śmiga na tym jak marzenie.

EDIT:
Aha, kosztował 900 zyla. Nowy. Na gwarancji.
Awatar użytkownika
Enkidu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 139
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: Enkidu »

Obiecałem napisać jak się sprawuje mój netbook. Trzyma spokojnie 5 h bez bajerów, z wifi i programami ok. 3 h. I jest stosunkowo szybki na zwykłym Ubu, nie czuję ogromnej różnicy, że się przesiadłem na zupełniej inną klasę komputerów. Polecam innym zainteresowanym.

Pozdrawiam!
sznajder
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 05 cze 2008, 15:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: sznajder »

Ja kupiłem Samung'a n130. Przez nieumiejętne korzystanie z baterii muszę kupić nową. Bateria miała napisane że trzyma max 6h i faktycznie tak było. Niestety pod linuksem nie można było tak dobrze zarządzać energią jak pod XP. Teraz wiem że do tego już starego netbook'a można kupić baterię za 200 zł na allegro która ma czas maksymalny szacowany na ponad 8h.
Oryginalnie netbooki mają zainstalowane oprogramowanie firmowe do zarządzania zużyciem energii, na Ubuntu jest chyba aplikacja EEE tweak czy coś takiego i to na moim netbooku niestety nic nie zdziałało.
Konfiguracja w miarę standardowa,
dysk chyba 80GB
procek Intel Atom 1,6Ghz
ram 1GB - możliwość 2GB
grafika nawet nie wiem jaka.
Ogólnie to jak teraz bym miał go kupić za taką cenę za jaką można go dostać to chyba bym go kupił jeszcze raz.
grafit
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2011, 17:01

Re: Kupno netbooka z jak najdłuższą pracą baterii

Post autor: grafit »

Ja też swoje wrzucę :). Pracuję na netku smasunga n150 i bardzo sobie chwalę. Bateria trzyma na naprawdę dużym obciążeniu 5-6 h, a przy pisaniu/korzystaniu z internetu do 8,5h. Ubuntu 10.10 działa bardzo ładnie (poza 1 problemem opisanym w innym wątku). Win7 home premium również działa bardzo przyzwoicie jak na tak małe urządzenia, ogólnie polecam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości