Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
mleczar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2011, 10:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: mleczar »

:cry:
Witam,
Zacznę od tego, że jestem totalnie zielonym użytkownikiem Linuxa więc jeśli ktoś postanowi mi pomóc(za co będę bardzo wdzięczny) to proszę o porady w miarę wytłumaczone aby uniknąć moich ciągłych lamerskich pytań. Sytuacja wygląda tak:
Zainstalowałem Ubuntu 10.10 wersję polską Malinowa Mandarynka i wszystko działało na nim dobrze do czasu aż postanowiłem odpalić coś na 2 monitorze przez hdmi. Nie miałem przez to dzwięku więc instalowałem sterowniki do karty dzwiękowej i jakieś inne rzeczy które wydawały się potrzebne. Przy okazji wyłączyłem(do tego ustawiłem czas wyboru na 0 sekund) grub. Przez co skończyłem z systemem który ładuje się tylko do momentu loga Ubuntu i nic poza tym. Kropeczki w logu dochodzą do końca(bodajże 5 kropek) i koniec, po tym nic się nie dzieje. Próbowałem uruchamiać system z shiftem ale nie mam menu gruba tylko od razu wyskakuje ekran rodem z DOSa i tam mogę zalogować się na swojego użytkownika. Komenda startx wywala błąd "brak sterowników Nvidia" czy coś w tym stylu. Proszę o pomoc, a mianowicie: pomoc w odzyskaniu systemu całkowicie o ile się da a jeśli nie to o jakiś sposób abym teraz(a odpalone mam Ubuntu 10.10 z płyty z której normalnie nagrywałem system - opcja wypróbuj) mógł normalnie skopiować wszelkie swoje pliki(maile, zdjęcia, dokumenty) ponieważ w obecnym stanie rzeczy do tych plików dostępu nie mam. :cry:
pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2011, 11:07 przez mleczar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aga
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1383
Rejestracja: 12 paź 2007, 14:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 10.10 PL - rozwaliłem system - POMOCY

Post autor: aga »

Zmień tytuł tematu tak, aby w sposób możliwie precyzyjny przedstawiał sedno sprawy, w której piszesz. Miej na uwadze również zgodność z REGULAMINEM
Tytuł tematu zmienisz edytując pierwszy post
W razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
mleczar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2011, 10:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: mleczar »

Jeśli podałem za mało info to proszę napisać. Ewentualnie mam pytanie czy przeinstalowanie systemu nie skasuje moich dokumentów itd.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: marcin1982 »

Jeśli masz wydzieloną osobną partycję dla katalogu /home i nie zaznaczysz jej podczas instalacji do sformatowania - ustawień środowiska graficznego, programów i innych dokumentów w tym katalogu nie utracisz. Jeśli nie - sam katalog użytkownika skopiuj sobie w bezpieczne miejsce, a potem go tylko podmienisz z poziomu live-cd.
Ważne jest, aby po instalacji utworzyć identycznego usera / hasło w "świeżym" systemie.
===================
Czy wcześniej instalowałeś sterowniki karty graficznej ze strony producenta? Podaj model karty. Można ściągnąć i zainstalować ponownie.
mleczar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2011, 10:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: mleczar »

Niestety cały system leży na jednej partycji, katalogu home nie mogę skopiować ponieważ "brak uprawnień do jego odczytu".
Karta graficzna to GeForce 9300M GS. Sterowniki instalowałem poprzez to okienko które monitoruje system(nie wiem jak to nazwać) wyskoczyły 2 do wyboru: wersja 173 i wersja current którą wybrałem. Ale nie wiem czy przy odpaleniu jakiegoś konfiguratora systemu(miało mi z automatu wrzucić sterowniki itd) nie przeistalowało tego.
Najgorsze jest to, że ja po prostu nie wiem czego szukać. Próbuje już z przerwami 2 dni, jak na razie używam płyty instalacyjnej i opcji "wypróbuj ubuntu" ale w końcu będę musiał mieć dostęp do bazy maili itd, to niezbędne mi do pracy.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: marcin1982 »

Dobra to najpierw spróbujemy skopiować sobie katalog /home/mleczar na inną partycję - żeby podczas reinstalacji ich nie stracić.
Zaloguj się na konto root w trybie live-cd i podaj wynik:

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l
No i szybkie pytanie, ile masz partycji na tym dysku? Jest tam więcej systemów operacyjnych?
Awatar użytkownika
Krissfa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 20 sty 2010, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: Krissfa »

Dobra żeby Ci nie namieszać. Odpal Ubuntu z płyty tzw. live- CD. Jak już będziesz miał odpalony system wejdź w dysk i skopiuj wszystkie dane np. na pendrive. Wyłącz system i zainstaluj Ubuntu na nowo.
mleczar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2011, 10:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: mleczar »

Dysk /dev/sda: 320.1 GB, bajtów: 320072933376
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 38913
Jednostka = cylindrów, czyli 16065 * 512 = 8225280 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Identyfikator dysku: 0x2e723621

Urządzenie Rozruch Początek Koniec Bloków ID System
/dev/sda1 1 1148 9216000 27 Nieznany
/dev/sda2 * 1148 7683 52496669+ 83 Linux
/dev/sda3 7684 38913 250854972+ 7 HPFS/NTFS

To wynik o który prosił Marcin. Na dysku obecnie nie ma innego systemu(windows wyleciał wcześniej). Mam płytkę instalacyjną Malinowej Mandarynki i to właśnie z niej działam. Niestety wchodząc na "System plikow o rozmiarze 54gb" nie mogę nic skopiować ponieważ nie mam do tego uprawnień.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: marcin1982 »

Dobra, zaloguj się jako root będąc w trybie live-cd.
Teraz zamontuj partycję linuxa w katalogu /mnt wirtualnego systemu plików (live-cd):

Kod: Zaznacz cały

sudo mount /dev/sda2 /mnt
Potem zamontuj partycję NTFS w katalogu media:

Kod: Zaznacz cały

sudo ntfs-3g /dev/sda3 /media
Potem odpal sobie w konsoli program midnight commander: W katalogu /mnt zobaczysz partycję linuksa, skopiuj katalog /home/nazwa_użytkownika na partycję, która jest w katalogu /media.
=====
To co podaje kolega z dołu będzie najlepiej od razu wypróbować ...
Ostatnio zmieniony 29 mar 2011, 15:29 przez marcin1982, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
kapslock
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 21 cze 2010, 15:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: kapslock »

odinstaluj sterowniki od nvidii system pójdzie na sterowniku otwartym
sudo apt-get remove --purge nvidia*
mleczar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2011, 10:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: mleczar »

Uruchomiłem system trzymając shift. Wyrzuciło mnie do trybu tekstowego, zalogowałem normalnie na moje konto i wpisałem komendę którą podał kapslock. Wszystko zostało skasowane, po czym zrestartowałem system. Teraz nie wyświetla się logo ubuntu tylko komunikaty co i jak. System nadal się nie chce załadować. Dla mnie to czarna magia, obecnie nie chcę postawić na nogi tego systemu. Chcę tylko odzyskać możliwość kopiowania danych w ten sposób aby po instalacji od nowa one działały: Opera, Thunderbird, dokumenty z katalogu użytkownika itd.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: marcin1982 »

Podałem Ci tutaj jak i co zamontować i skopiować /home/nazwa_usera:
viewtopic.php?f=127&t=143665#p829784 .
==========
Co do NVidii nie doradzę, bo używam ATI. W tym momencie kluczowe jest dla Ciebie uratowanie /home. Potem można bawić się z instalacją np. sterowników ze strony producenta.
Awatar użytkownika
Krisof
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 25 lut 2011, 22:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86

Re: Ubuntu 10.10 PL nie uruchamia się - pomocy.

Post autor: Krisof »

Witam,
spróbuj usunąć Xy... nie pamiętam co dokładnie trzeba robić. <konkretnie xorg wywaliłem. Uważaj na stery od grafiki Nvidii (ja mam 8600GS) bo jak dam

Kod: Zaznacz cały

Sprzętowo przyspieszany sterownik grafiki NVIDIA z obsługą grafiki trójwymiarowej.
to tylko tty mi działa. A w BIOSie da się GRUBa ustawić? Spróbuj utworzyć komendą nowego użytkownika (też nie pamiętam jak :P). Bo są szanse, że coś w home'ie siedzi i psuje :D

Pozdrawiam
Kris(t)of
Zablokowany

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości