Długi czas startu systemu pomocy proszę...

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
Miras1990
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 95
Rejestracja: 04 lut 2011, 10:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Leżajsk
Kontakt:

Długi czas startu systemu pomocy proszę...

Post autor: Miras1990 »

Witam

Ostatnio zainstalowałem system Ubuntu 10.10 x86_64 na moim komputerze i denerwuje mnie długie uruchamianie systemu. Sprawdzałem logi bootchart i wynika z nich że system uruchamia się w ciągu 40s a po zmierzeniu czasu stoperem wynika że ładuje się 2minuty 48sekund. Dodaje plik z logiem bootcharta i "~/.xsession-errors".

http://img850.imageshack.us/f/mirassyst ... averi.png/

/etc/gdm/Xsession: Beginning session setup...
Setting IM through im-switch for locale=pl_PL.

(polkit-gnome-authentication-agent-1:3037): GLib-GObject-WARNING **: cannot register existing type `_PolkitError'

(polkit-gnome-authentication-agent-1:3037): GLib-CRITICAL **: g_once_init_leave: assertion `initialization_value != 0' failed

(nautilus:3045): GConf-CRITICAL **: gconf_value_free: assertion `value != NULL' failed
Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: "net usershare" zwrócił błąd 255: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error Nie ma takiego pliku ani katalogu

** (gnome-settings-daemon:3021): WARNING **: Got less number of items in credentials hash table than expected!

(nautilus:3045): GConf-CRITICAL **: gconf_value_free: assertion `value != NULL' failed
Gtk-Message: (for origin information, set GTK_DEBUG): failed to retrieve property `GtkTreeView::odd-row-color' of type `GdkColor' from rc file value "((GString*) 0x282e420)" of type `GString'

(bluetooth-applet:3039): LIBDBUSMENU-GLIB-CRITICAL **: dbusmenu_menuitem_property_set_value: assertion `DBUSMENU_IS_MENUITEM(mi)' failed

(nautilus-sendto:3296): GLib-CRITICAL **: `00:1D:98:F3:3C:66' is not a valid GVariant format string

(polkit-gnome-authentication-agent-1:3037): GLib-GObject-CRITICAL **: g_signal_emit_valist: assertion `G_TYPE_CHECK_INSTANCE (instance)' failed
debconf: DbDriver "passwords" warning: could not open /var/cache/debconf/passwords.dat: Brak dostępu

Gtk-Message: (for origin information, set GTK_DEBUG): failed to retrieve property `GtkTreeView::odd-row-color' of type `GdkColor' from rc file value "((GString*) 0x2c938c0)" of type `GString'

(process:4421): Gtk-WARNING **: Locale not supported by C library.
Using the fallback 'C' locale.


Mój sprzęt:
ASUS P5N-E SLI
Intel Core 2 duo 6400 2x2.13GHz
3GB Ramu
Nvidia 8500GT
Dysk 500GB i 80GB
Ubuntu 10.10 x86_64
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Problem - Długi czas startu systemu pomocy proszę...

Post autor: pioruns »

Dlaczego wg Ciebie uruchamia się ponad 2 minuty? Mierzysz od czasu zniknięcia gruba do pojawienia się paneli gnome i ikon?
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
wujtruj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 12 lis 2010, 00:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Problem - Długi czas startu systemu pomocy proszę...

Post autor: wujtruj »

mi przez parę ostatnich dni od momentu zalogowania się do momentu, aż "wszystko wstanie" uruchamiał się system ok. 30sek, zamiast paru zaledwie. No ale że byłem trochę zabiegany, to nie miałem czasu dochodzić kto i dlaczego spowalnia. Odłożyłem sobie to na weekend, jednak od 2 dni problem zniknął. Po jakiejś aktualizacji. Także zaktualizuj sobie wszystko, może pomoże ;)

"wszystko wstanie" - system nie będzie mulił, dysk i procki zwolnią, załadują się wszystkie bzdety a'la AWN itp.
Awatar użytkownika
Miras1990
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 95
Rejestracja: 04 lut 2011, 10:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Leżajsk
Kontakt:

Odp: Problem - Długi czas startu systemu pomocy proszę...

Post autor: Miras1990 »

pioruns pisze:Dlaczego wg Ciebie uruchamia się ponad 2 minuty? Mierzysz od czasu zniknięcia gruba do pojawienia się paneli gnome i ikon?
Mierzyłem czas od zniknięcia gruba ponieważ cały czas ekran jest czarny i dopiero po 2 minutach i 30 sekundach pojawia się migający kursor u góry i po 15s pojawia się pulpit i panele. W Mandrivie pokazywał mi się tekst i pisało co się uruchamia a tutaj nic.

EDIT:
wujtruj pisze:mi przez parę ostatnich dni od momentu zalogowania się do momentu, aż "wszystko wstanie" uruchamiał się system ok. 30sek, zamiast paru zaledwie. No ale że byłem trochę zabiegany, to nie miałem czasu dochodzić kto i dlaczego spowalnia. Odłożyłem sobie to na weekend, jednak od 2 dni problem zniknął. Po jakiejś aktualizacji. Także zaktualizuj sobie wszystko, może pomoże ;)

"wszystko wstanie" - system nie będzie mulił, dysk i procki zwolnią, załadują się wszystkie bzdety a'la AWN itp.
System ma zainstalowane wszystkie aktualizacje ponieważ sprawdzam codziennie po włączeniu komputera czy są jakieś dostępne. Problem leży chyba w błędach które mam w pliku ~/.xsession-errors.
pawel2230
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Długi czas startu systemu pomocy proszę...

Post autor: pawel2230 »

Mam podobny problem, tyle że stał się on od razu po aktualizacji do 11.04, system wstaje także przeszło minutę. w programie BootChart pokazuje że po 85 sekundach zaczyna się pierwsze działanie (Colector czy ubudev, nie jestem zaawansowanym użytkownikiem więc mogę się mylić).

Wiem że temat został dosyć dawno poruszany ale byłbym wdzięczny za jakiekolwiek sugestie co można z tym zrobić.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Długi czas startu systemu pomocy proszę...

Post autor: pioruns »

Pokaż obrazek z bootchart (twój link z pierwszego postu już nie jest aktualny), oraz log z polecenia

Kod: Zaznacz cały

dmesg
Założ też nowe konto użytkownika, ustaw na nie autologowanie, i zobacz, czy też tak długo się uruchamia. Pokaż też plik ~/.xsession-errors z tego nowego konta i bootchart z tego nowego konta.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
Miras1990
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 95
Rejestracja: 04 lut 2011, 10:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Leżajsk
Kontakt:

Re: Długi czas startu systemu pomocy proszę...

Post autor: Miras1990 »

Witam,
Problem rozwiązałem sam. Zainstalowałem system Ubuntu 10.10 na dysku podłączonym do portu usb, ponieważ tylko Ja wtedy korzystałem z linuxa, a mój brat i siostry z windowsa. Usunąłem cały system z dysku zewnętrznego i zainstalowałem go na dysku wewnętrznym i po problemie. System wystartował w 45s. Sprawdzałem nawet ostatnio Ubuntu 12.04 na tym samym dysku i czas po którym pokazał się Pulpit wyniósł 1m 20s. Czytałem na jakiejś stronie w internecie, że czas startu systemu linux z takiego dysku nie będzie krótszy niż 1 minuta więc temat można już zamknąć.

Dzięki wszystkim za pomoc;-)

Pozdrawiam
PC: CPU: Intel Core i5-3570 RAM: Patriot 8GB 2133MHz GPU: NVIDIA GTX 770 4GB DYSK: OCZ Vertex 4 128GB + WD RED 1TB
Laptop: HP Probook 450 G2 (CPU: i5-4210u, RAM: 8GB, GPU: Intel HD 4400, DYSK: Samsung 840 EVO 250GB)
Telefon: Nokia Lumia 930
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość