Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Awatar użytkownika
bardzo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2008, 20:33
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: bardzo »

viewtopic.php?f=133&t=145751 to inny temat, z tym samym problemem. Kolegi drhome.
Podczas instalacji z CD, USB nie pojawia się dysk, partycje na istniejącym HDD.
Ten sam problem występował w 10.*Płyta startuje w działającym systemie. Gdy się uruchomi na innym systemie, to instalacja potrafi popsuć (usunąć) istniejące partycje. Jest to spowodowane, prawdopodobnie, niedokładnym tłumaczeniem starterów Ubuntu i wprowadzaniem w błąd użytkownika. Zwłaszcza początkującego (link powyżej - zresetował dysk).
Moja płyta to nforce2 ilsr. Dość stara, 2003-5 rok z pierwszymi kontrolerami SATA (dyski pojawiły się później niż sprzęt na płycie, do okien była dyskietka ze sterami do kontrolera SATA). Ale dysk IDE także nie jest widoczny w Instalatorze, choć były widoczne, oba w Ubuntu 9.10 : )

Co do CD, czy USB uwidoczniają się one dopiero w uruchomionym systemie. Podczas bootowania jest błąd, bądź w ogóle nośniki te są ignorowane. W 10. - kach czasami starowały z powyższym błędem instalacji.

Problem ten pojawiał się na Forum! Został zignorowany przez osoby, które coś tam wiedzą o systemie. Dlaczego? Sprawa jest banalnie prosta: Miszczowie mają maszynki nówki sztuki i brak tego błędu Instalatora z całym, należnym szacunkiem dla bezinteresownej pracy. A sprawa dotyczy prawdopodobnie nie tylko nforce 2.

Co ciekawe Debian, choć cięższy i wolniej się instaluje, nie ma tego problemu.

Systemy 11, 10 są nastawione na nowego użytkownika, najchętniej net - not- bukowaca, a starocie niech się gonią 8-) .
Błąd takiego myślenia polega na tym, że:
1. nowe laptopy są preinstalowane win 7 (najczęściej podczas pierwszego włączenia z partycji systemowej, ukrytej z zestawem oprogramowania win + stery + bonusy);
2. brak legalnego oprogramowania dotyczy starszych maszyn, a to jest główny impuls szukania legalnego zamiennika.

Wynik: ważne źródło napływu nowego użytkownika jest topione w ... No właśnie w czym i dlaczego.
Zachęcam do dyskusji, podawania pomysłów.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: igotit4free »

Dyskutujemy w miejscach po temu przeznaczonych, nie w działach technicznych gdzie staramy się rozwiązywać problemy.
Generalnie dostrzeżone i zdefiniowane błędy zgłaszać zaś powinno się na Launchpadzie.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
bardzo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2008, 20:33
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: bardzo »

igotit4free pisze:Dyskutujemy w miejscach po temu przeznaczonych, nie w działach technicznych gdzie staramy się rozwiązywać problemy.
Generalnie dostrzeżone i zdefiniowane błędy zgłaszać zaś powinno się na Launchpadzie.
Lunchpadzie - co za ...

Instalacja 11.04 i problem z nią, identyczny jest jak najbardziej adekwatnym miejscem, tylko ... niewygodnym.
Wydaje mi się, że to jakaś gra. Wie Pan cokolwiek o 11.04, czy będziemy rozmawiać sobie o Ubuntu jakimś?

A może mylę się, a puste okno partycji instalatora, to poezja taka: "Bi or not tu bi"
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: pioruns »

bardzo pisze:Lunchpadzie - co za ...

Instalacja 11.04 i problem z nią, identyczny jest jak najbardziej adekwatnym miejscem, tylko ... niewygodnym.
Wydaje mi się, że to jakaś gra. Wie Pan cokolwiek o 11.04, czy będziemy rozmawiać sobie o Ubuntu jakimś?

A może mylę się, a puste okno partycji instalatora, to poezja taka: "Bi or not tu bi"
Oco Ci wogóle chodzi? Nie mogłeś spróbować wersji Alternate CD (tryb tekstowy), jeśli instalator Ci się wysypywał, czy cokolwiek innego? Wtedy chociażby logi z instalacji masz, które możesz podesłać wraz z zgłoszeniem błędu.
Ja nie używam Ubuntu na codzień, ale przetestowałem nową wersję 11.04, zgłosiłem kilka błędów na Launchpad i co, jakoś żyję. Ty zauważyłeś jakiś problem, od wersji 10.x już, i jedyne co zrobiłeś, to napisanie bluzgów na forum? To trochę za mało, błąd sam się nie zgłosi ani nie naprawi. Otrzymujesz coś za darmo, doceń to, albo używaj czegoś innego jak Ci nie pasuje. Dystrybucji Linuksa jest na pęczki.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
bardzo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2008, 20:33
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: bardzo »

pioruns

Co za celna riposta i szybka odsiecz. Może jeszcze jakiś cytacik bluzgów. Proszę.

Jeśli nie piszę w "lunchpadzie", to albo nie chcę, albo nie wiem co to jest: )
Jak widać po wpisie, nie interesuje mnie Ubuntu od strony meandrów programistycznych, a od strony użytkownika. Ten zraził się i Was .. poniechał, i ten system, bo stracił czas (także ściągania+płyta). Uwaga o błędzie instalatora znalazła się już tutaj, przy okazji 10.04. Także nie rozumiem tego, nieuzasadnionego ataku na rzeczową krytykę. Życzliwą w dodatku.

Sprawiacie, panowie, wrażenie osób czułych na punkcie swojego profesjonalizmu. Może jakaś próbka. Ach, zapomniałem: używam tylko trybu graficznego. Proszę o wybaczenie.

To gdzie mam zgłosić te błędy?
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: pioruns »

Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: mario_7 »

A może to nie jest błąd instalatora, tylko uszkodzona tablica partycji? Wątek, który podałeś jako przykład sugerowałby właśnie tego typu problem.

Program TestDisk mógłby prawdopodobnie pomóc w naprawie tablicy partycji, zanim jednak zaczniesz cokolwiek majstrować zrób kopię danych z dysku.
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: mlody969 »

Nie mogłeś spróbować wersji Alternate CD (tryb tekstowy), jeśli instalator Ci się wysypywał, czy cokolwiek innego? Wtedy chociażby logi z instalacji masz, które możesz podesłać wraz z zgłoszeniem błędu.
No sorry, podobno Ubuntu to "Linux for human beings". nie oczekuj, że szary użytkownik w razie problemu będzie instalował w trybie tekstowym, zwłaszcza że nie zna żadnej komendy a słowo "logi" kojarzy mu się jedynie z "nogi". no, może akurat ten użytkownik nie jest taki szary, ale trzeba zmienić podejście. nie każdy kto próbuje ubuntu jest geekiem i wydaje mi się że społeczność ubuntu dąży do tego aby nie tylko geekowie z niego korzystali.

A co do Launchpada - wybaczcie, ale wielu ludzi nie zna na tyle dobrze angielskiego aby zgłaszać w tym języku błedy wraz ze szczegółowym opisem. Tak na dobrą sprawę wielu ludzi może w ogóle nie znać angielskiego. I co, mają dla zasady zgłosić błąd choćby po polsku aby ich zgłoszenie od razu trafiło do kosza jako niezrozumiały bełkot w jakimś wschodnim języku? Czy lepiej napisać na forum, ponoć dla społeczności która ten system współtworzy?
Awatar użytkownika
Cogito18
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 133
Rejestracja: 11 lut 2008, 23:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: Cogito18 »

@mlody969:
Po pierwsze w trybie tekstowym dzięki bibliotece ncurses też mamy coś w rodzaju okienek - instalator przypomina ten ze wstępnego etapu instalacji Windowsów wcześniejszych od Vista (taki na niebieskim tle).
Po drugie - bugi na Launchpadzie są obsługiwane przez społeczność, a nie tylko Canonical, więc zdarzają się też Polacy. Zawsze można też poprosić kogoś kto zna angielski, żeby Ci przetłumaczył to co chcesz napisać.
Po trzecie - na systemie można się znać, ale nie każdy tutaj ma na tyle wiedzy z zakresu programowania, żeby analizować kod programu rozwijanego przez grupę programistów w poszukiwaniu błędów, które występują w kilku procentach przypadków.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4680
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: jacekalex »

Na obrazach iso zdarzają się błędy.
Sam wielokrotnie mialem sytuację z różnymi wersjami, gdzie suma kontrolna się zgadzała, check disc for defects po uruchomieniu plyty nic nie pokazywał, a potem np 8.04 nie ustawiał flagi boot na partycji (system nie wstawał), 9.10 się wykladał na partycjonowaniu, (zainstalowałem z 9.04 + aktualizacja).
Generalnie nie ma się czym przejmować, najlepiej instalować z mininal cd, i nie płakać o strasznym instalatorze tesktowym, który jest 2 razy prostszy od Windows XP.
Zwłaszcza w trybie ekspert, można ustawić wszystkie opcje optymalnie, w dodatku prawie cały instalator jest po polsku.

Jeśli natomiast Debian Squeeze się instaluje prawidlowo, radzę na początek się z nim zaprzyjaźnić, powinno być z nim wyraźnie mniej kłopotów, niż z najnowszym Ubuntu.
Głownie dlatego, że ma stabilne, dobrze przetestowane pakiety (choć w nie najnowszych wersjach).
Dlatego do nauki nadaje się znacznie lepiej niż Ubuntu.

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
bardzo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2008, 20:33
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: bardzo »

O
widzę, że temat nieco pociągnięty. Pozdrawiam
zippa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 28 sie 2011, 08:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: zippa »

Mi mówił że mam uszkodzoną płytę , ale ona była dobra i trzeba zresetować PC i od nowa instalacja
Sprzęt:
Main Laptop: MacBook Air 2020 i5 10th gen/8GB/512 GB SSD (macOS)
2nd Laptop: Toshiba L300 C2D/2GB/120GB SSD (Ubuntu Mate)
Desktop: i3 6th gen/8GB/480 GB SSD + 2TB HDD (Windows 11+Ubuntu 20.4 LTS)
Awatar użytkownika
bardzo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2008, 20:33
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Re: Niepoprawiony błąd instalatora 11.04

Post autor: bardzo »

Problem pustego okienka partycji rozwiązuje:
sudo dmraid -r -E/dev/sda

Znalazłem to na angielskojęzycznym forum, ale nie potrafię wskazać. Widziałem też podobne komendy z raid, na tym forum.
Problem zdaje się dotyczyć sterownika płyty głównej, obsługującego dyski, nadpisanego przez poprzednie wersje Ubuntu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość