Czy warto kupować tablet ?

Porady sprzętowo-handlowe
Awatar użytkownika
Mac88
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 227
Rejestracja: 22 maja 2009, 19:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Czy warto kupować tablet ?

Post autor: Mac88 »

Witam. Jestem studentem zaocznym i przez weekendy dość długo jadę autobusem (2-2,5 h w jedną stronę). W związku z tym zastanawiam się nad zakupem tabletu, który mógłby pomoc w zabiciu czasu podczas jazdy. Rozważam także zakup czytnika ebooków. Proszę o rade co wybrać i jakimi parametrami się kierować. Mam dość ograniczony budżet więc iPad nawet nie wchodzi w grę .....
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: ethanak »

No to tablet czy czytnik?
Co będziesz robić na tablecie w autobusie? (nez netu to mało podziałasz)
Skąd weźmiesz książki do czytnika? (z darmowych to nawet Sienkiewicza całego nie przeczytasz, a jeśli chcesz kupić to z ograniczonym budżetem będzie Cię stać na pierwszy tom "Krzyżaków")
Awatar użytkownika
Mac88
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 227
Rejestracja: 22 maja 2009, 19:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: Mac88 »

heh,niezwykle pomocna odpowiedź... Po niej moje poglądy na świat diametralnie się zmieniły...
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: Jusko »

Odpowiadając na temat: nie, nie warto. Pomijam, że kompletnie nie rozumiem sensu istnienia tych urządzeń. Nie warto, ponieważ:

- Internet można przeglądać równie dobrze w telefonie, zależnie od operatora stawka nie jest wysoka, lub są od tego pakiety.
- Ebooki, podobnie jak w czytniku, czytać również można w telefonie (i nie trzeba tu smartfona, są czytniki w Javie, sam mam takowy zainstalowany).
- Skoro dwie poprzednie rzeczy można robić w telefonie, dochodzimy do kolejnej rzeczy - cena oraz system na jakim tablet działa. Tablety najczęściej działają na Androidzie i niektóre kosztują nawet 2000zł (rzucił mi się dziś jakiś w katalogu pewnej sieci AGD/RTV z taką ceną. Są tanizny za 200zł, ale cena i jakość tu idą razem?). Skoro zatem mam mieć tablet za nawet i 1000zł na Androidzie, być zdanym na oprogramowanie dla Androida i tylko dla niego, to wolę kupić netbooka, zainstalować na nim normalny OS, no i mieć wtedy wszystko czego oczekujesz + normalny zakres aplikacji, a Androida mieć nie na tablecie, a na telefonie w kieszeni.

Ja po prostu nie rozumiem manii na tablet - jak widzę takie ograniczone w zastosowaniu urządzenie za sumę, gdzie można kupić już jakiegoś lapka, to po co mi taki wyłącznie czytnik internetu w cenie wszystkomającego komputera? :)
Awatar użytkownika
Mac88
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 227
Rejestracja: 22 maja 2009, 19:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: Mac88 »

Racja... Ale hmm ebooki na ekranie emitującym światło nie należy do przyjemności, dlatego całkiem możliwe że zakupie Amazon Kindle (chyba 4)- e papier to fajna sprawa...
Awatar użytkownika
Carnophage
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 169
Rejestracja: 03 maja 2008, 22:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 127.0.0.1
Kontakt:

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: Carnophage »

Jesli chodzi o Kindle, to zasadnicze pytanie - na ile czytanie po angielsku sprawia Ci klopot? Jesli chodzi asortyment w jezyku ojczystym, to ten jest niestety delikatnie mowiac ograniczony. Jesli jezyk nie jest problemem, wtedy do gry wchodzi caly asortyment amazonu - rowniez czesc darmowa + promocje (u mnie w kolejce czekaja ustrzelone w promocji ksiazki Einsteina - cale 0$, a Gra o tron i kolejne 3 tomy byly niewiele drozsze niz sama Gra o tron w twardej oprawie w Empiku).

Calkiem niezle ratowac sie mozna rowniez mozliwosciami calibre + dostepnymi w sieci coraz czesciej roznymi wydawnictwami w formacie mobi (np http://www.gram.pl/art_9gvrHu5_Magazyn_ ... merow.html)
Ebooki, podobnie jak w czytniku, czytać również można w telefonie
Niech zgadne, czytnika z "e-papierem" nie miales nigdy na dluzej w rekach?
Happy aptosid user ^__^
kukimane
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2011, 13:06
Architektura: x86_64

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: kukimane »

Jusko pisze: - Ebooki, podobnie jak w czytniku, czytać również można w telefonie (i nie trzeba tu smartfona, są czytniki w Javie, sam mam takowy zainstalowany).
Życzę powodzenia przeszukiwać książkę która warzy 200 - 300 MB i ma 1500 stron na smartfon'ie, a co dopiero na featurefon'ie. Jeśli jesteś masochistą, lub czytasz małe nowele typu "łysek z pokładu idy" to ok, ale jak chcesz naprawdę czytać książki to kup to, co według Ciebie optymalnie spisze się w Twoim przypadku. Sam kindle jako czytnik e-book'ów jest świetny, ale jak sama nazwa wskazuje służy jedynie do czytania + ewentualnie czarno-biały internet przez wi-fi. Jeśli jednak zależy Ci na przenośnym internecie, drobnych aplikacjach biurowych i możliwości czytania książek to tablet był by dobrym rozwiązaniem. Na tablety jest coraz większa liczba aplikacji dzięki którym można bez problemu korzystać z niego jak z "normalnego" komputera + można na niektóre wgrać ubuntu np. na transformera.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: Jusko »

OK, omówiliśmy kwestię czytania w telefonie :) Tylko pojawiło się moje pytanie, bo sensu "e-papieru" też nie rozumiem - dlaczego uparcie wolicie czytać książki w czytnikach, niż normalnej, prawdziwie papierowej wersji (szczególnie, że ceny są czasem podobne między e-książką a papierową). Zwykła wygoda lub kaprys, czy przewaga w jakiś kwestiach?

ps: a książki w telefonie, mające po 2000 stron czytałem, dawałem radę ;-) Niemniej jestem zwolennikiem papieru i elektroniczne gadżety traktuję jako ciekawostkę, która na upartego nie jest niczym strasznie potrzebnym.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: ethanak »

Jusko pisze:Tylko pojawiło się moje pytanie, bo sensu "e-papieru" też nie rozumiem - dlaczego uparcie wolicie czytać książki w czytnikach, niż normalnej, prawdziwie papierowej wersji (szczególnie, że ceny są czasem podobne między e-książką a papierową). Zwykła wygoda lub kaprys, czy przewaga w jakiś kwestiach?
waga (w kilogramach) ksiazek ktore bierzesz na miesieczne tournee, gdzie polowe czasu spedzasz albo w podrozy albo w hotelu typu formula - nie uwazasz ze ma to znaczenie?
wada wzroku - w czytniku mozesz czcionke powiekszyc czy nawet puscic tekst na syntezator - dosc niewygodnie jest czytac z pomoca lupy, a lektor nie zawsze jest pod reka.
wystarczy?
a z kupnem netbooka to ja sie w 100 procentach zgadzam.
Mentorq
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 27 lis 2011, 20:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: Mentorq »

Jeżeli mam być szczery to - nie, nie warto.

Uwierz mi, że to są zmarnowane pieniądze. Nie rozumiem całego zamieszania związanego z tabletami, telefonami za 1,5k czy innymi cudami. Prawda jest taka, jak w większości zresztą się sprawdza - że kupujesz telefon/tablet/jakiekolwiek urządzenie tego typu za 1500 zł (przykład większości moich znajomych którzy zrobili w ten sposób) i przez pierwszy tydzień jest etap fascynacji. Co ty możesz z nim zrobić - to ma nieograniczone możliwości.

Drugi etap (zazwyczaj po 2 tygodniu) - coraz rzadziej widać Cie z urządzeniem, jeszcze coś czasem nowego powgrywasz ale to już nie to samo.

Przejdźmy więc do mojego ulubionego etapu - Nazywam go "Etapem Zegarka". W tym przypadku działa to głównie na najnowsze modele telefonów komórkowych, ale i z tabletami było podobnie. Zaglądasz tylko do niego (w tym przypadku telefon), tylko po to żeby sprawdzić godzinę. Tablety ? "A zostawie tym razem w domu nie chce mi się dzisiaj brać".

Dlatego jeżeli chcesz już coś kupić to proponuję zwykły odtwarzacz mp3+słuchawki. Muzyka nigdy się nie znudzi :)
Awatar użytkownika
Mac88
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 227
Rejestracja: 22 maja 2009, 19:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: Mac88 »

Dziękuje za pomoc. Przekonaliście mnie :D , tablet odpada :) . Waham się jednak nad Amazon Kindle 4 - w końcu nie jest drogi , a dużo jest darmowych książek na necie :)
Mentorq
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 27 lis 2011, 20:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Czy warto kupować tablet ?

Post autor: Mentorq »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości