Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
danone
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2012, 23:00
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: danone »

Witajcie

Postanowiłem zainstalować sobie jako drugi system coś na bazie Linuxa a dokłądniej jakąś pochodną Ubuntu.
Dokonując researchu niekończenie dużej ilości recenzji, opinii, felietonów itp mój ostateczny wybór padł na środowisko kde. Chodziło mi o coś lżejszego niż obecnie np. Ubuntu, ale nie ukrywam że pod względem estetycznym odpychało mnie Xubuntu czy Lubuntu. Ważnym czynnikiem jest dla mnie popularnośc systemu, a więc wsparcie i dostępność oprogramowania.
Jako wieloletni użytkownik Windowsa na pewno mam pewne przyzwyczajenia i wzroce zachowań których wypadałoby sie pozbyć. Nie znaczy że szukam prostego systemu - posiadam też sporą dozę samozaparcia, a przy okazji przesiadki na Linuxa chiałbym sie o nim czegoś nauczyć, a nie być tylko prowadzonym za rączkę. W drugą strone też nie chciałbym przeginać - lektura grubej ksiązki z wierszami poleceń na samym starcie odpada.

No więc mniej więcej widzicie moją motywację i podejcie do sprawy. Teraz pozostaje pytanie - który z tych systemów będzie najbardziej zgodny z ww. "filozofią"?
Prosiłbym o konstruktywne argumenty doświadczonych użytkowników na temat tych obydwu systemów.
Naprawdę jestem w kropce jeśli chodzi o ostateczną decyzję. Mint jest co prawda na 1. miejscu w rankingu DistroWatch, ale z drugiej strony trochę wstrzemieźliwych recenzji przeczytałem na jego temat. Testowanie obu systemów na ten moment odpada - chcę po prostu przysiąść do jednego i wgłębic się w tajniki obsługi oraz poznać możliwości.

A, byłbym zapomniał, jeszcze jedna informacja która doprecyzuje temat. Ogólnie jestem przeciwny klonom klonów, ale mając na uwadze pozytywne relacje na temat polskiej wersji, pytanie powinno raczej brzmieć" Mint, Miętowy Remix czy Kubuntu?
zippa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 28 sie 2011, 08:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: zippa »

Kubuntu na moim komputerze się zawieszał robił różne problemy od tygodnia używam Mint'a 12 i jest dobry ma całe distro od Ubuntu środowisko graficzne najnowsze Gnome
Sprzęt:
Main Laptop: MacBook Air 2020 i5 10th gen/8GB/512 GB SSD (macOS)
2nd Laptop: Toshiba L300 C2D/2GB/120GB SSD (Ubuntu Mate)
Desktop: i3 6th gen/8GB/480 GB SSD + 2TB HDD (Windows 11+Ubuntu 20.4 LTS)
mcjg
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 99
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: mcjg »

A u mnie Kubuntu chodzi i nie ma z nim problemów. Mint z KDE to nic innego jak "okodekowany" Kubuntu. Na dobrą sprawę to konsoli mógłbym nie otwierać w ogóle gdyby nie to że niektóre zadania robi mi się w niej wygodnie.
JaJacek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 10 kwie 2011, 22:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: JaJacek »

A ja was się z spytam tak z ciekawości, ile Ram-u zużywają te distra przy włączonej tylko przeglądarce ...?
www.chomikuj/mkol63
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: socrates »

Lepszy bedzie Mint z gnome gdyz kde do lekkich nie nalezy.
Gentoo + XFCE
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: empitt »

socrates pisze:Lepszy bedzie Mint z gnome gdyz kde do lekkich nie nalezy.
Choć na co dzień korzystam z GNOME 3, to muszę napisać, że napisałeś bzdurę. Gdybyś miał okazję przetestować KDE 4 na Slackware, a później na Mincie lub Ubuntu... wtedy zastanawiałbyś się dlaczego środowisko graficzne na jednym systemie działa na prawdę przyjemnie, a na drugim już dużo gorzej i ciężej. Jak dla mnie dystrybucje Ubuntu i jego pochodnie z KDE 4 zawsze wypadają sporo marniej od innych Linuksów, które są wykonane dużo staranniej. Czasami można odnieść wrażenie, że porównuje się KDE 1.x z wersją 2.x.
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: socrates »

@empitt ale czy na tym samym slacku gnome nie byloby lzejsze od kde?
Ale zgadzam sie ze wszystko zalezy od dystrybucji. Kde testowalem na FreeBSD i pracowalo sie o niebo przyjemniej niz na kubuntu.
Gentoo + XFCE
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: Shimmy »

Nie mogę znieść tego powtarzania głupot "zainstaluj gnome, kde sie tnie". Jeśli ktoś ma kalkulator zamiast komputera/laptopa to niech sobie nawet XFCE zaisntaluje, ale bez wpajania innym że KDE to zuo.

Zrażony unity ostatnio zainstalowałem Minta 16, Fedorę 16 i Kubuntu 11.10. Najlepiej pod względem wydajności spisała się Fedora, lecz zauważyłem ze ich społeczność wyznaje zasadę "komputer jest dla systemu nie na odwrót". Zainstalowanie sterowników z ATI graniczy z cudem, są ogromne problemy z WiFi (polecam zobaczyć w google - tysiące rożzalonych userów ze sterownika dla Broadcomów). Tak więc Fedora ładnie wygląda, szybko działa, nie jest pozapychana śmieciami ale masz jakieś 70% że nie będzie działać z Twoim komputerem.

Mint 12 mimo że waży w wersji z KDE ponad 1,1gb ale niewiele się różni od Kubuntu, prócz kilku ton zbędnych programów. Bazuje na ubuntu i stabilnym kernelu, ze sprzętem 0 problemów. Zawiera wilczą część sterów własnościowych. Chodzi bardzo płynnie. Niestety miałem przyjemności długo go używać, bo również nie dał rady z moją kartą graf. (ATI Mobility HD 5000).

Kubuntu momentami jest nie do zniesienia. Trzeba mieć sporo cierpliwości. Ale jest o wiele lepiej ze sterownikami i oprogramowaniem niż na Fedorze, a to chyba najważniejsze. Jeśli lubisz grać lub nie cierpisz męczyć się w kompilacje przetestuj Minta, jesli tak jak ja nie uda Ci sie ze sterownikami spróbuj Kubuntu.

I nie cuduj z Gnome 3, wiem że to nowość (a co nowe to interesujące) ale naprawdę to środowisko nie współgra z wieloma sterownikami do kart. Szkoda nerwów, lepiej zainstalować KDE, 4.8 chodzi nawet na Kubuntu całkiem płynnie.
danone
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2012, 23:00
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: danone »

Wielki dzięki za odpowiedzi. Chciałbym odnieść się do Waszych stwierdzeń

zippa
rozumiem że Gnome 3 jest bardziej "odpicowany" w stosunku do swojego poprzednika. A jak z jego stabilnością i szybkością? Znaczny spadek w stosunku do Gnome 2?

mcjg
to znaczy że Kubuntu jest ubogie w kodeki i programy? Muszę sobie je dociągnąć z repozytorium czy sciągnąć z sieci?

Shimmy
Prosiłbym Cię o sprecyzowanie, w jakim sensie Kubuntu jest nie do zniesienia? Naprawdę ten system to test dla cierpliwych?
robertdv
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2010, 20:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: robertdv »

Kubuntu 11.10 jest całkiem dobre, tylko trochę przyciężkawe na słaby komputer, ale coś za coś. W Mincie Gnome miałem kłopoty z zanikającym schowkiem i innymi dodanymi apletami, czyli był dobry do puki nie dodałem apletów, w Ubuntu podobnie. W Kubuntu i Ubuntu 11.10 kodeki instalują się podczas instalacji systemu, tylko trzeba odznaczyć odpowiednie pozycje. Jeżeli coś się nie zainstaluje można doinstalować w menedżerze aktualizacji i w menedżerze oprogramowania. Mint KDE 10 jest jeszcze trochę łatwiejszy w obsłudze, ale już trochę zdezaktualizowany.
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: Shimmy »

danone pisze: rozumiem że Gnome 3 jest bardziej "odpicowany" w stosunku do swojego poprzednika. A jak z jego stabilnością i szybkością? Znaczny spadek w stosunku do Gnome 2?
Wygląda o wiele lepiej. Tylko niestety nie ma jeszcze w pełni kompatybilnych sterowników a bez tego Gnome3 nie ruszy. W livecd wszystko może ładnie chodzić, ale po instalacji sterowników masz jakieś 95% szans że przywita Cię czarny ekran.
danone pisze: Prosiłbym Cię o sprecyzowanie, w jakim sensie Kubuntu jest nie do zniesienia? Naprawdę ten system to test dla cierpliwych?
[/quote]

Czasami ma trudne dni i przycina momentami, może to przez mój laptop, ale inni też twierdzą że jest lekko ociężały. Aczkolwiek pracować można bez problemów.


Proponuję Ci wypróbować i Kubuntu i jakieś distro z Gnome 3 na maszynie wirtualnej, spróbuj na nich zainstalować sterowniki do Twojej karty i wtedy będziesz miał 100% pewności przed instalacją czy bedzie służyć czy nie.

//brezniew: instalacja sterowników do karty graficznej na maszynie wirtualnej? Maszyny wirtualne, jaka sama nazwa wskazuje, wirtualizują sprzęt i sterowników już się nie instaluje.

Podaj swój sprzęt, to poszukam tu i ówdzie i napiszę Ci jak to wygląda z Gnome 3.
danone
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2012, 23:00
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: danone »

Zaczałem swoje testowanie.
Pierwszy wybór padł na Kubuntu w wresji 11.10.
Niestety, po instalacji pojawiły się dwa zauważalne błedy:
1. w reconqu (imho bardzo uporządkowana przeglądarka) nie widzę "linii/paska" ponad miejscem na wpisywanie adresu, tj, są strzałki "w tył" "w przód", przycisk odpowidzialny za odświerzanie, miejsce na wpisanie adresu, ale powyżej, gdzie powinny byc np. przyciski minimalizacji okna cz jego zamknięcia - nic nie widać. dodam, że gdy wymierze i klikne na "ślepo" to program poprawnie wykonuje polecenia
2. teraz gorszy problem - Muon
Nie jestem w stanie go uruchomić - pojawia się okno, po chwili zamyka i wyskakuje powiadomienie o błędzie krytycznym, szczegóły: Plik wykonywalny: muon-installer PID: 2190 Sygnał: Segmentation fault (11)
Poniżej przytocze zawartość okna "informacje programisty", może ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc
Application: Centrum oprogramowania Muon (muon-installer), signal: Segmentation fault
[Current thread is 1 (Thread 0xb78a8930 (LWP 2149))]

Thread 2 (Thread 0xb5712b70 (LWP 2153)):
#0 0x00577d10 in clock_gettime () from /lib/i386-linux-gnu/librt.so.1
#1 0x009a67d5 in ?? () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#2 0x00a794b6 in ?? () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#3 0x00a7980a in ?? () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#4 0x00a78053 in ?? () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#5 0x00a780ed in ?? () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#6 0x07ca688c in g_main_context_prepare () from /lib/i386-linux-gnu/libglib-2.0.so.0
#7 0x07ca7637 in ?? () from /lib/i386-linux-gnu/libglib-2.0.so.0
#8 0x07ca7c2a in g_main_context_iteration () from /lib/i386-linux-gnu/libglib-2.0.so.0
#9 0x00a78b37 in QEventDispatcherGlib::processEvents(QFlags<QEventLoop::ProcessEventsFlag>) () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#10 0x00a491dd in QEventLoop::processEvents(QFlags<QEventLoop::ProcessEventsFlag>) () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#11 0x00a49421 in QEventLoop::exec(QFlags<QEventLoop::ProcessEventsFlag>) () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#12 0x0094c90b in QThread::exec() () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#13 0x00a29e2d in ?? () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#14 0x0094f7b3 in ?? () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#15 0x0054ad31 in start_thread () from /lib/i386-linux-gnu/libpthread.so.0
#16 0x094430ce in clone () from /lib/i386-linux-gnu/libc.so.6
Backtrace stopped: Not enough registers or memory available to unwind further

Thread 1 (Thread 0xb78a8930 (LWP 2149)):
[KCrash Handler]
#7 0x009a3e11 in QtPrivate::QStringList_contains(QStringList const*, QString const&, Qt::CaseSensitivity) () from /usr/lib/i386-linux-gnu/libQtCore.so.4
#8 0x08066812 in _start ()
mcjg
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 99
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: mcjg »

Odnośnie 1 to spróbuj zmienić styl dekoracji okien.
Odnośnie 2 to propozycja moja nie jest może bezpośrednim rozwiązaniem problemu z Muon-em ale za to jest radykalna. W konsoli

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get purge muon
sudo apt-get install synaptic
lub jeżeli chcesz mieć powiadamianie o aktualizacjach na tacce systemowej to

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install apper
Akurat w Kubuntu muon nie działa zbyt dobrze, u mnie też sypał błędami więc wyleciał.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: brezniew »

Problemy rozwiązuj w osobnych wątkach, w odpowiednich działach forum.
robertdv
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2010, 20:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: robertdv »

A skąd ściągnąłeś tą przeglądarkę Imcho, nie znalazłem jej w menedżerze oprogramowania Kubuntu i niewiele w internecie bez podania skąd ją ściągnąć? Jeżeli chodzi o Muon to działa u mnie bardzo dobrze i nigdy nie miałem z nim kłopotów, jeżeli są z nim kłopoty można doinstalować jakiś inny menedżer np. Centrum oprogramowania Ubuntu czy Synaptic.
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: etmoon »

Jeśli chce Pan nauczyć się czegoś więcej o zarządzaniu pakietami w dystrybucjach debianopodobnych to może aptitude:
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... s-apt-get/
danone
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2012, 23:00
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: danone »

robertdv
1.Może i jest przyciężkawy (na razie trudno mi stwierdzić, bo nie ma punktu odniesienia w postaci innych dystrybucji) ale po kilku dniach mogę z całą pewnością stwierdzić, że działa na moim sprzęcie zauważalnie szybciej niż XP, co robi wrażenie szczególniej, że jest bardziej odpicowane graficznie (więc teoretycznie powinno bardziej obciążać procesor i Ram)
2.No to faktycznie ciekawe, bo u mnie rekonq był już zainstalowany na starcie jako domyślna przeglądarka (był jeszcze firefox, ale sam instalator). Plik z kubuntu w wersji 11.10 ściągałem z oficjalnej strony projektu

shimmy
jeśli chodzi o mój sprzęt, to można powiedzieć że to relikt, ale do pracy, multimediów starszych gier jeszcze się nadaje
P IV 3 GHZ
dysk 80 gb
512 Ram
grafika Nvidia Fx 5200 128 mb
przymierzam się do zakupu 1 Gb ramu, ale jakoś ciągle się to odwleka. Rozumiem że z instalacją sterowników nowej pamięci pod linuxem nie będzie specjalnych problemów?

mcjg
1. właśnie chciałbym tego uniknąć, bo na ten moment odpowiada mi domyślny styl. Ten problem dotyczy wszystkich aplikacji, w menadżerze plików także nie widać górnej części paska lub jest rozmazany
2. i tak zrobię, bo jak do muona nie mogłem się dostać, tak nie mogę dalej

etmoon
interesujące, na razie w swoim krótkim stażu korzystałem tylko z apt-get. Mam nadzieję że inni forumowicze ustosunkują się do tego polecenia na podstawie praktycznego zastosowania
PS. w terminalu wyskakuje mi aptitude oraz aptitude -gtk - co to za tajemnicze rozszerzenie? Wzbogacony instalator czy może wersja pod inne środowisko graficzne?
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: etmoon »

Bardzo możliwe, że to jakaś nakładka graficzna dla Gnome lub specjalna wersja dla niego. Nie znalazłem jakiś szczegółowych informacji o tym drugim poleceniu. Ja używam polecenia aptitude i raczej powinno to działać.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: luk1don »

Ja zdecydowanie odradzam Kubuntu, szczególnie na słabszy sprzęt (starsza karta graficzna). Niby KDE "wielce się poprawiło" pod względem zasobożerności, ale ilość błędów jakie potrafią się pojawić podczas codziennego użytkowania bardzo odpycha. Jeśli już będzie działać w miarę płynnie i stabilnie to zawsze jakiś "kwiatek". U mnie każdą przygodę z tym tworem szybko kończyłem, bardzo mnie denerwowało, że ten ich menedżer sieci czy jak on tam się nazywa - nigdy nie potrafił połączyć się z siecią przy starcie :-x
Mint albo mój remix Ubuntu 11.10 :razz:
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Mint 12 czy Kubuntu 11.10?

Post autor: brezniew »

Panie, chcesz używać KDE z 512 MB Ramu? Na takiej kobyle jak Kubuntu/Mint? Daj sobie z tym spokój.

@luk1don:
KDE, a KDE w Kubuntu to zupełnie inna historia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości