[solved] ubuntu nie widzi internetu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
piotrekmag
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2012, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

[solved] ubuntu nie widzi internetu

Post autor: piotrekmag »

Witam, z wielu powodów postanowiłem przesiąść się na linuxa, wybrałem do tego najpopularniejszą obecnie dystrybucję to jest ubuntu w wersji 12.04 lts. Wszystko jest fajnie, instalacja przez wubi to czysta przyjemność, system wspaniały... ale nie widzi w ogóle internetu. Automatycznie wykrywa aktywne sieci wi-fi w okolicy, ale mego połączenia przewodowego nie. Panel konfiguracji sieci pokazuje jakoby kabelek był wyjęty. próbowałem wkładać i wyjmować, ale nic się nie dzieje. Posiadam internet z lokalnej sieci firmy koba, żadnych udziwnień, po prostu kabelek ze ściany. Mój komputer to asus k50c. Jak widać windows radzi sobie z wykryciem sieci... Zanim napisałem ten post, przeszukałem google, wasze forum i nic, są porady dotyczące sieci bezprzewodowej, ale nijak mają się one do mnie. Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 13:56 przez piotrekmag, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
qulak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 wrz 2005, 15:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: ubuntu nie widzi internetu

Post autor: qulak »

Cześć, Witamy wśród użytkowników Ubuntu - mam nadzieję że te początkowe kłopoty nie zniechęcą Cie do korzystania z Ubuntu.

Na ile zdążyłem się zorientować rozwiązanie Twojego problemu leży w dopisaniu pewnej frazy do pliku konfiguracyjnego bootloadera - czyli gruba. Wiem że brzmi to dość zniechęcająco - ale sama operacja jest dość prosta - i postaram Ci się objaśnić co i jak - "łopatologicznie" - zakładając iż nie miałeś wcześniej nic wspólnego z systemami typu uni'x/linux.

Zatem zaczynamy.

1. Wpinamy kabel tak jak być powinien - do komputera.
2. Będąc na pulipicie wciskamy jednocześnie kombinacje klawiszy ctr+alt+t
3. Powinno pojawić się nam okno konsoli/terminala. Wpisujemy w nim polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo cp /etc/default/grub /etc/default/grub.bak 
- tworzymy kopie pliku który zaraz będziemy edytować. system poprosi Cie najpierw o podanie Twojego hasła.

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/default/grub
- otwieramy w edytorze tekstu plik konfiguracyjny bootloadera grub
4. Pojawi sie nam okno - bardzo pewnie przypominające Ci widnowsowego notatnika.
5. Musisz odnaleźć linie zawierającą taki tekst GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quite splash"
6. Na końcu tej lini - ale jeszcze przed znakiem " dopisz pci=nomsi
Cała linijka po edycji powinna wyglądać tak: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quite splash pci=nomsi"
7. W Menu Plik edytora dajemy "zapisz" a potem "zamknij/zakończ"
8. Gdy zniknie nam okno edytora - w oknie konsoli - wpisz -

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub2
a następnie

Kod: Zaznacz cały

sudo reboot
/ lub normalnie korzystając z ikony w prawym górnym rogu / uruchom ponownie komputer.
9. Napisz czy po restarcie ubuntu - sieć działa.

Pozdrawiam Q.
piotrekmag
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2012, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: ubuntu nie widzi internetu

Post autor: piotrekmag »

dziękuję, pomogło znakomicie, właśnie piszę z ubuntu. ;-))
Awatar użytkownika
qulak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 wrz 2005, 15:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: ubuntu nie widzi internetu

Post autor: qulak »

Cieszę się że mogłem pomóc - i prośba do Ciebie byś zmienił tytuł wątku poprzez dodanie do niego tagu [solved]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość