Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

bear7 ok ,Chciałam wszystko załatwić w jednym temacie :P Tak przy okazji.
A przy tych dwóch systemach Windows pliki mam na partycji C i utworzyłam na Ubuntu nowa partycję E.
Na pewno będą one widoczne obie partycje a raczej pliki na nich [muzyka, filmy, teksty z notatnika]przez Ubuntu bo jesli nie to przy instalacji wolę kompletnie usunąć windowsa a wszystkie pliki po prostu przegrać .
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
Awatar użytkownika
Rafcio
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 12 paź 2011, 06:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: Rafcio »

@Shimmy Niech sobie zachowa ten Windows i zrobi tak jak pisałem na początku...
...racja , usunąć zawsze może , a odzyskiwanie pochopnie sformatowanej partycji już łatwe nie jest .
Rozumie , że reinstalowałaś system Windows po zainfekowaniu trojanem i masz problem z aktywacją.
Nie zmieniałaś też kluczowych podzespołów komputera (płyta główna) . System Windows ma ograniczoną ilość aktywacji przez internet i trzeba aktywować telefonicznie . W zasobniku na pewno masz powiadomienie o ilości dni , które zostały do aktywacji systemu ( nie uruchomisz systemu jak upłynie ten termin ) kliknij w powiadomienie , w oknie które się pokarze , będzie kod wygenerowany przez system Windows i również nr.tel. do centrum aktywacji , nie musisz gadać z konsultantem załatwisz sprawę z automatu.

Po ogarnięciu Win. możesz wypróbować Ubuntu z LiveCD bez instalacji i jak Ci się spodoba zainstalować na dysku.
Przyda się temat o partycjonowaniu:
Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie
Debian Jessie
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Rafcio pisze:
@Shimmy Niech sobie zachowa ten Windows i zrobi tak jak pisałem na początku...
...racja , usunąć zawsze może , a odzyskiwanie pochopnie sformatowanej partycji już łatwe nie jest .
Rozumie , że reinstalowałaś system Windows po zainfekowaniu trojanem i masz problem z aktywacją.
Nie zmieniałaś też kluczowych podzespołów komputera (płyta główna) . System Windows ma ograniczoną ilość aktywacji przez internet i trzeba aktywować telefonicznie . W zasobniku na pewno masz powiadomienie o ilości dni , które zostały do aktywacji systemu ( nie uruchomisz systemu jak upłynie ten termin ) kliknij w powiadomienie , w oknie które się pokarze , będzie kod wygenerowany przez system Windows i również nr.tel. do centrum aktywacji , nie musisz gadać z konsultantem załatwisz sprawę z automatu.

Po ogarnięciu Win. możesz wypróbować Ubuntu z LiveCD bez instalacji i jak Ci się spodoba zainstalować na dysku.
Przyda się temat o partycjonowaniu:
Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie
Może problem jest taki, że ja ten Windows mam wgrany na innym komputerze już bo to nie jest pirat[ściągnięte z internetu na lewo]
I mam problem bo nie wiem co teraz robić. Jak przedstawie sprawę tym od Microsoftu to każą mi zapłacić za nowy klucz . W tej chwili na drugim komputerze wygląda to tak, że przed włączeniem systemu pojawia mi się okienko i napis aktywuj do 6 dni jak klikam ten dymek pojawia się okienko, że system zostal aktywowany. Jak to załatwić bezboleśnie. Myslałam, żeby wgrać Ubuntu usuwając Windowsa a potem dograć Windowsa przy Ubuntu. Bo da się tak ?
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
Awatar użytkownika
Rafcio
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 12 paź 2011, 06:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: Rafcio »

Nie aktywujesz tej samej kopii Systemu Windows ( ten sam klucz ) na dwóch różnych komputerach .
Zabezpiecz dane , po upływie czasu do aktywacji , Windows się nie uruchomi.
Myslałam, żeby wgrać Ubuntu usuwając Windowsa a potem dograć Windowsa przy Ubuntu. Bo da się tak ?
Da się , trzeba po instalacji Windows odzyskać program rozruchowy Grub , bo utracisz dostęp do Ubuntu.
Debian Jessie
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Rafcio pisze:Nie aktywujesz tej samej kopii Systemu Windows ( ten sam klucz ) na dwóch różnych komputerach .
Zabezpiecz dane , po upływie czasu do aktywacji , Windows się nie uruchomi.
Myslałam, żeby wgrać Ubuntu usuwając Windowsa a potem dograć Windowsa przy Ubuntu. Bo da się tak ?
Da się , trzeba po instalacji Windows odzyskać program rozruchowy Grub , bo utracisz dostęp do Ubuntu.
Moment. Czyli co ja w tym momencie mam. Zrobiłam to tym Unebootin i tak mi się zrobiło, że zamiast na dysk zewnętrzny nagrało mi na dysku twardym. Mam dwa systemy na jednej partycji i włączają mi się oba i muszę wybierać co chce. Na Ubuntu w ogóle nie mam internetu i nie da się połączyć . Co mam teraz robić. Jedyna zaleta to nie właczył się komunikat aktywacji windowsa.
Co zrobić jak mi system windows w ogóle się wyłączy. ? Mogę wgrać wtedy Windows XP wgrać ponownie ? Chodzi mi praktycznie o miesiąc bo potem przechodzę na UPC
To ten screen jak to wygląda w tym momencie

Kod: Zaznacz cały

http://oi45.tinypic.com/2l93x2f.jpg
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: norvoles »

Moment. Czyli co ja w tym momencie mam.
Masz LiveCD Ubuntu na dysku C:\ Windowsa :D
Nie zapisało się na dysku zewnętrznym, bo widocznie zamiast niego wskazałaś dysk C. Katastrofy nie ma, powinno wystarczyć usunięcie plików LiveCD, które się skopiowały na dysk C: i powinno być w porządku.
Daj screen tego jakie pliki masz na dysku C:\ razem ukrytymi.
Co mam teraz robić. Jedyna zaleta to nie właczył się komunikat aktywacji windowsa.
Co zrobić jak mi system windows w ogóle się wyłączy. ? Mogę wgrać wtedy Windows XP wgrać ponownie ?
Teoretycznie jeśli masz oryginalny klucz i płytę to nie ma przeszkód. Nie wiem tylko, że XP będzie się chciał aktywować, w końcu to bardzo stary system już.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Teraz w ogóle coś pogmatwałam. chciałam sformatować jedną partycję to nie dość, że pojawił się komunikat, że nie można robić formatu tam gdzie windows.Ale coś zrobiłam dziwnego bo włącza się normalnie, nie pyta o aktywacje , partycje mam inaczej podpisane . Mam zamiar pobrać wersję stabilną Ubuntu u wgrać to na partycję C. Tylko czy zwykły Ubuntu wykosi windowsa i tą wersję LiveCD ?

-- 15 gru 2012, o 22:46 --

Moment juz daje screen.

-- 15 gru 2012, o 22:52 --

Tak wyglądają pliki Windowsa który wygląda inaczej jak zaczęłam wywalać Ubuntu ten testowy czy jakoś tak

Kod: Zaznacz cały

http://i49.tinypic.com/30rwar5.jpg
ale przy włączaniu systemu mam coś takiego czarny ekran z wyborem systemów
Windows XP
Windows XP [ten nie da się zalogować piszą o braku czegoś ... ]
Pozostałość jakaś po Ubuntu

-- 15 gru 2012, o 22:54 --

Teraz chce mieć windows na jednej partycji a na drugiej Ubuntu stabilny tylko nie wiem od czego zabrać się .

-- 15 gru 2012, o 23:02 --

Aktywacja poszła, klucz ten zadziałał, Pisza produkt licencjonowany . Wiem, że to staroć ten XP ale vista to szajs a nie chce się przystotowywac na 8 która wygląda jak tablety.
Tak wygląda partycja C co był ten LiveCD
http://i46.tinypic.com/l9lbt.jpg
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: norvoles »

Tak wyglądają pliki Windowsa który wygląda inaczej jak zaczęłam wywalać Ubuntu ten testowy czy jakoś tak
Nie tu, ale tu: C:\
Teraz w ogóle coś pogmatwałam. chciałam sformatować jedną partycję to nie dość, że pojawił się komunikat, że nie można robić formatu tam gdzie windows.Ale coś zrobiłam dziwnego bo włącza się normalnie, nie pyta o aktywacje , partycje mam inaczej podpisane . Mam zamiar pobrać wersję stabilną Ubuntu u wgrać to na partycję C. Tylko czy zwykły Ubuntu wykosi windowsa i tą wersję LiveCD ?
Wyjaśnijmy coś. W momencie gdy uruchamiasz teraz Windowsa nie można sformatować partycji C, bo Windows na to nie pozwoli.
Gdy uruchomisz teraz Ubuntu też nie będzie można z jego poziomu sformatować partycji, bo na niej znajdują się pliki LiveCD z których Ubu korzysta.

Rozwiązanie jest proste:
1. tymczasowo zostawić to jak jest, może to i lekko upierdliwe, ale teraz tego nie odkręcaj.
2. Zaopatrz się w płyty instalacyjne Windowsa i Ubuntu. Windowsa zapewne masz, Ubuntu będziesz mieć jak nagrasz (prawidłowo!) obraz płyty na płytę.
3. Przeinstaluj sobie Windowsa. Masz oryginalny klucz, powinno pójść bez przeszkód.
4. Zainstaluj sobie Ubuntu. Uruchom go z płyty w trybie LiveCD, wydziel miejsce na partycje i zainstaluj.
5. Po całej operacji przy uruchamianiu komputera będzie menu wyboru systemu.

Ewentualnie jak nie chcesz więcej Windy, to instaluj od razu Ubuntu na całym dysku. Poradzi sobie z wykaszaniem Windy.
Tak wygląda partycja C co był ten LiveCD
Katalogi pool i install na pewno pochodzą z LiveCD, ale one nie są problemem, bo najważniejsze rzeczy masz ukryte :P Pokaż ukryte pliki to będzie można to wyczyścić.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

No właśnie nic nie jest ukryte nie wiem w jakim sensie ukryte . :P
Dobra czyli najlepiej zostawić jak jest czyli ten windows XP który wygląda jak windows 98 . A potem normalnie na czym to nagrywać na jakiej partycji C ? No bo zarzucę płytkę i wtedy wiem, że wykosi ale żeby mi nie wykosił Windowsa na drugiej partycji E

-- 15 gru 2012, o 23:13 --

Którego folderu zrobić screen. ? :)
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: norvoles »

No właśnie nic nie jest ukryte nie wiem w jakim sensie ukryte . :P
No ukryte.
W eksplorerze wejdź w menu Narzędzia -> opcje folderów (lub podobnie) i tam będziesz mieć okienko podobne do tego: http://i.imgur.com/0xoUR.jpg
Zrób tak jak na obrazku i potem pokaż jeszcze raz co masz na dysku C.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Ok moment :)

-- 15 gru 2012, o 23:26 --

Hehe ale tego nie ma co piszesz
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: norvoles »

Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

norvoles pisze:Nie ma czego? Tego: http://www.expressit.pl/porady-komputer ... yte-pliki/ czy plików?
No nie ma tam opcji pokaż ukryte foldery

-- 15 gru 2012, o 23:33 --

A moment juz wiem

-- 15 gru 2012, o 23:37 --

Boże myślałam, ze chodzi Ci o przeglądarkę explorer
http://i46.tinypic.com/2h3pgrs.jpg

-- 15 gru 2012, o 23:40 --

Folder Windows coś ukryte http://i47.tinypic.com/idunwk.jpg
Mogę zrobić screeny wszystkich folderów
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: norvoles »

Nie ma sensu wszystkich, bo tam się nic nie wrzuciło. Paru plików mi jakoś brakuje, ale katalogi pool i install możesz spokojnie wyrzucić. Konkretnie stąd: http://i46.tinypic.com/2h3pgrs.jpg
I zobacz co to dało (zrób restart). Jakoś myślę, że niewiele dlatego wracamy do pięciu punków tutaj: viewtopic.php?f=133&t=163800&start=20#p934097
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Dobra w porządku zrobię to jutro bo dziś cały dzień w nerwach mam. Z instalacją nie będe mieć problemu bo znajomy mi wgra tylko póki co jeszcze się mecze z Windowsem ze względu na net potem zmieniam na UPC to nie powinno byc chyba problemów. Tylko jak mam dwie partycje i wrzucę Ubuntu to gdzie mi się zainstaluje tylko na jednej partycji a co z drugą ?
Chodzi konkretnie o to, ze jak ustawie, że ma się włączać tylko Ubuntu bez możliwości wyboru systemu to co z tamtą partycją a dokładniej z plikami ?
W ogóle można internet współdzielić w tych dwóch systemach. ? Wtedy technicy instalują mi internet na tym i na tym systemie ? Czy internet wtedy wybieram gdzie chce mieć bo nie ma możliwości mieć i na tym systemie i na tym ?
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: norvoles »

Tylko jak mam dwie partycje i wrzucę Ubuntu to gdzie mi się zainstaluje tylko na jednej partycji a co z drugą ?
Zainstaluje się tam, gdzie wskażesz. Na jednej, na drugiej albo na dowolnej innej, którą sobie przed instalacją dorobisz. Opcji jest dużo.
Chodzi konkretnie o to, ze jak ustawie, że ma się włączać tylko Ubuntu bez możliwości wyboru systemu to co z tamtą partycją a dokładniej z plikami ?
No jak będziesz mieć tylko Ubu i to zainstalowane na pierwszej partycji, to drugą możesz sformatować, usunąć albo zostawić jak jest. Ubu będzie umiało odczytać partycję NTFS, więc nie ma tu problemu.
W ogóle można internet współdzielić w tych dwóch systemach. ? Wtedy technicy instalują mi internet na tym i na tym systemie ? Czy internet wtedy wybieram gdzie chce mieć bo nie ma możliwości mieć i na tym systemie i na tym ?
Dostęp do internetu generalnie nie zależy od systemu.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Rozumiem jutro porobię według Waszych wskazówek. Póki co wrócił normalny wygląd Windowsa XP :P
Jeszcze popytam znajomego jak on to widzi czy wykasować Windows XP czy Ubuntu na jednej partycji a na drugiej Windows XP .
Napiszę rezultaty jutro tutaj jak usunę te pliki co piszesz i zrobie skany. Póki co dzięki za cierpliwość :)

-- 16 gru 2012, o 14:46 --

Sorry za post pod postem. wywaliłam ten folder pool i install
Przy odpalaniu systemu pojawia mi się czarny ekran i mam wybór
Windows XP Home Edition
Windows XP Home Edition
Unebootin

Tylko ciekawi mnie który Windows mam wywalić bo jeden utworzyłam wczoraj więc zupełnie nie wiem co w tym momencie mam . Ktoś się orientuje jak się to fachowo nazywa ? Jak się ma dwie partycje na obu windows XP plus Uneboothin i jak to zrobić teraz by wrócił normalny windows XP na partycji utworzonej wczoraj i Ubuntu na drugiej i żeby startował się system z poziomu Ubuntu za bodajże miesiąc ?

Edit
http://start.ubuntu.pl/dualboot-custom.html

To mam robić z poziomu Ubuntu ? Bo już mam mętlik lekki
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości