Instalacja urzadzenia wielofunkcyjnego Brother MFC-490CW bezprzewodowo

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Instalacja urzadzenia wielofunkcyjnego Brother MFC-490CW bezprzewodowo

Post autor: Zielony dziadzio »

Witam. problem jak w temacie. Jestem całkiem zielony i aż się boję pisać o takich bzdetach gdzie w windzie nie miałem z tym problemów (na okienkach się znałem). Moje ubuntu to 12.04.1 64bit. Myślałem, że znajdę sterowniki w Centrum oprogramowania Ubuntu ale sobie jakoś nie poradziłem. Na stronie producenta znalazłem ale nie wiem co z tym zrobić (czy ściągać na HDD, czy instalować od razu, pliki z jakim rozszerzeniem ściągać - rpm, deb). Do karty graficznej Radeon HD 6900 - znalazłem w sterownikach dodatkowych własnościowy sterownik ... (aktualizacje wydania) i się "samo" zainstalowało. Na stronie brothera są instrukcje do poszczególnych elementów ale w j. angielskim (znam 3 języki ale nie angielski). System jest świeży, raz przeczytałem poradnik ale widocznie to za mało. Jest tam napisane o poszerzonych repozytoriach ale jak to zrobić nie mam pojęcia. Do sukcesów mogę zaliczyć to, ze udało mi się uruchomić terminal ze skrótów Ctrl+Alt+T a szukałem tego 3 dni. Będę wdzięczny za każdą pomoc. Są odnośniki w innych wersjach i nie wiem jak je przełożyć na 12.04 (np. system > Administracja > menadżer .... - nie wiem gdzie to znaleźć?).

próbowałem zainstalować paczkę z rozszerzeniem DEB i pokazał się taki napis: "Ten pakiet ma złą jakość. ..." i co tu dalej robić?
Ostatnio zmieniony 22 lut 2013, 14:23 przez Zielony dziadzio, łącznie zmieniany 1 raz.
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Instalacja urzadzenia wielofunkcyjnego Brother MFC-490CW bezprzewodowo

Post autor: ionash. »

Ze strony Brothera ściągnij paczki deb odpowiednie do twojej drukarki i umieść je w jakimś konkretnym miejscu, np /home/twoja-nazwa-użytkownika/Brother, a następnie wykonaj w terminalu polecenia:

Kod: Zaznacz cały

cd /home/twoja-nazwa-użytkownika/Brother/
sudo dpkg -i *.deb
Przed instalacją sterowników upewnij się, że masz zainstalowany pakiet ia-32libs (nie jestem pewny nazwy, ale chyba brzmi właśnie tak).

Ewentualnie zainstaluj sobie gdebi (przez COU lub w terminalu), otwórz prawoklikiem właściwości jakiegokolwiek pakietu deb i ustaw otwieranie za pomocą gdebi, zamiast COU - jest to znacznie przyjemniejsze narzędzie, gdy instalujesz coś lokalnie. Nie tylko nie będzie wypisywać bzdur jak COU ("Ten pakiet ma złą jakość. ...", też coś...), ale również zadba o zależności.

Jeszcze jedno - Ubuntu 12.04 to nie żaden "inny OS", więc popraw swój opis.
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Instalacja urzadzenia wielofunkcyjnego Brother MFC-490CW bezprzewodowo

Post autor: Zielony dziadzio »

Twoim sposobem (gdebi) udało mi się zainstalować stery do drukarki (są widoczne - zielony znaczek), scaner (niewidoczne), fax (widoczne - czerwony wykrzyknik). Kompa zrestartowałem, drukarkę ustawiłem na domyślną i na razie żadnego sygnału życia.
Zainstalowałem "instalator pakietów GDebi" i "instalator pakietów GDebi - kde" , któryś trzeba chyba odinstalować (ale który?).
Co do drukarki: w win 7 mam ją na wi-fi (stałe IP, brak rozsyłania DHCP), scaner działa, fax też (ale nie musi być). Do tego na win 7 jest oprogramowanie dotyczace fax-u i scanera (skanuj, kopiuj, wyślij e-mail, ocr). Moje głupie pytanie: czy to oprogramowanie bedzie tez działało w ubuntu? Bardzo proszę o dalszą pomoc.
Instalowałem LPR i cupswrapper driver.
Drukarka jest sieciowa (przez reuter TP-Link)

Fax - nie posiada już czerwonego wykrzyknika (ponownie zainstalowałem stery).
Udało się wprowadzić drukarkę sieciową - ale jest napis "niepodłączona"
mam sys. 64bit a sterowniki są mfc490cwcupswrapper-1.1.2-2.i386.deb

:clap: Drukarka ruszyła: w adres URI urzadzenia lpd://BRW00234DDB8576/BINARY_p1 zamieniłem BRW00234DDB8576 na 192.168.1.155
Jak i gdzie znajdę symbol scanera? sterowniki są zainstalowane. Symbol faksu jest w zasobniku drukarek (BRFAX)
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Instalacja urzadzenia wielofunkcyjnego Brother MFC-490CW bezprzewodowo

Post autor: ionash. »

Zainstalowałem "instalator pakietów GDebi" i "instalator pakietów GDebi - kde" , któryś trzeba chyba odinstalować (ale który?).
To zależy od tego, jakiego środowiska graficznego używasz. Najprawdopodobniej nie jest ci potrzebny pakiet gdebi-kde; bo - jak sądzę - używasz domyślnego środowiska, czyli Unity.
Wraz z gdebi-kde instaluje się tona innych pakietów, które - jeśli nie używasz KDE ani programów z tego środowiska - nie są ci do niczego potrzebne. Nazwy pakietów, które się zainstalowały wraz z gdebi-kde możesz sobie sprawdzić w pliku dpkg.log (np. poprzez program "Dzienniki systemowe). Przy usuwaniu uważaj, co robisz (na pewno - oczywiście jeśli rzeczywiście nie używasz KDE - możesz wywalić wszystko z "akonadi" i "kde" w nazwie). Być może ktoś, kto używa 12.04.1, zechce ci podać dokładną listę zależności gdebi-kde, wtedy miałbyś prościej.
Jak i gdzie znajdę symbol scanera?
Nie szukaj symbolu skanera, lecz włącz jakiś program, który potrafi skanować, np. Proste skanowanie (simple-scan; instaluje się domyślnie wraz z systemem) lub XSane i sprawdź, czy skaner się zgłasza.
Jednak przed próbą skanowania skonfiguruj skaner:

Kod: Zaznacz cały

brsaneconfig3  -a  name=SCANNER  model=MFC-490CW  ip=192.168.1.155
Na stronie Brothera piszą, że domyślnie skanować może tylko administrator, zatem uruchom program w terminalu w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

sudo simple-scan
.
Jeśli będzie działać, to można skonfigurować skanowanie dla zwykłego użytkownika - szczegółowa instrukcja jest na stronie Brothera.

Oprogramowanie windowsowe do obsługi skanera na Ubuntu nie będzie działać. Jednakże jeśli chodzi o obsługę skanowania za pomocą przycisków, to na stronie Brothera masz program do tego (scan-key-tool), wraz z instrukcją instalacji i używania.
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Instalacja urzadzenia wielofunkcyjnego Brother MFC-490CW bezprzewodowo

Post autor: Zielony dziadzio »

Miałem wszystko zainstalowane poprawnie (łącznie z IP). Problem polegał na odnalezieniu programu do skanowania (byłem przyzwyczajony do windosowego).
Jak mogę wykorzystać to forum to zadałbym jeszcze parę głupich pytań:
1. Czy możliwe jest utworzenie katalogów z podziałem na GRY, PRACA, PROGRAMY, FOTO+FILM, GENEALOGIA (tak miałem w windzie) - na razie mam do nich dostęp ale w przyszłości chcę zrezygnować z windy lub wykorzystywać tylko w wyjątkowych sytuacjach
2. czy programy domyślne, które zostały zainstalowane przez twórców UBUNTU można zainstalować w swoich katalogach ale tak by była możliwość ich aktualizacji (np.LibreOffice, lub inny program skanujący) lub te programy można było posortować według własnego klucza
3. czy warto odinstalować domyślny program pocztowy - używam OPERY
4. czy instalować wszystko co podpowiada menadżer aktualizacji
5. czy sterowniki do urządzeń (np.drukarka brother) będą aktualizowane automatycznie
Mam jeszcze mnóstwo pytań ale myślę, ze za miesiąc rozwiążą się one same (zaczynam powoli "studiować" linuxa)
W innym miejscu forum pytałem "co zrobić by były widoczne wszystkie partycje win 7 z pozycji ubuntu 12.04" są one zainstalowane na drugim HDD. Odpowiedzi na razie nie ma więc będę szukał na innych forach.
Chciałbym szczególnie podziękować Jonaszowi za pomoc w rozwiązaniu "błahych" kwestii - ale dla takiego laika jak ja były one nie do przejścia. Teraz wiem już więcej i moja edukacja postępuje. Jeszcze raz dzięki i przepraszam cię Jonasz, że niepokoiłem Ciebie przez e-mail.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości