Jak szybko ładuje Ci się system?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: Czeslavus »

Ubuntu Studio 12.04 Xfce od wciśnięcia Power do ekranu logowania 50,43 sek do pulpitu jeszcze 5 sek.
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: ethanak »

Od wciśnięcia power nie ma co liczyć - np. na jednej z moich maszyn płyta startuje minutę, kontroler RAID jakieś cztery, system ze wszystkimi bajerami 20 sekund. Liczmy czas od momentu kiedy faktycznie ładuje się system (np. od wciśnięcia entera w grubie).
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: jacekalex »

Ubuntu nie posiadam, ale zastanawiam się, cóż tak popieprzyli w tym ureadahead.
Ja używam Gentoo z managerem uruchomienia OpenRC i E4rat , GDM z autologowaniem, i po wybraniu jajka w grubie start wygląda tak:
Jakieś 7 - 12 sekund leci konsola, potem wstaje GDM (z runlevelu boot) i podnosi środowisko graficzne, w tym czasie wstają różne usługi serwerowe, z którymi jestem za pan brat.

Razem - system do użytku - odpalam Firefoxa - to jest jakieś 25 - 30 sekund, w tle jeszcze wstaje Spamassassin, Postgres, i coś tam jeszcze, po 40 sekundach dysk jest spokojny, wszystkie systemy sprawne.
Jak widzę Ubuntu, które wstaje dłużej, choć nawet połowy tych programów i demonów nie ma zainstalowanych, to się zastanawiam, co trzeba zrobić, żeby doprowadzić system do takiego stanu.

Gdyby wyłączyć autologowanie, ekran logowania miałbym przed nosem po jakichś 15 sekundach.
Ostatnio sieć wstaje z mocnym opóźnieniem, bo ma pppoe, i czasem się zaloguje za pierwszym razem, czasem za 21 razem.
Nie ma na to żadnej reguły. :twisted:

Pozdrawiam
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: ethanak »

Wiesz, bo to jest tak:
Na SystemV jak mi się zgłosił prompt logowania, to znaczy że wszystko działa.
Na nowomodnych wynalazkach prompt logowania oznacza, że możesz się zalogować o pooglądać sobie jak wstają usługi.
Przypomina mi to start windowsa na moim netbooku - już po czterech minutach miałem ekran logowania, ale jeszcze jakieś 15 minut leciało uruchamianie jakichż ichniejszych badziewi...
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: Dwimenor »

26s od entera w grubie do dzwoneczka ekranu logowania
20s od entera na ekranie logowania do pełnej gotowości pulpitu.
(Mint 14 Nadia 32bit, C2D @3GHz, 2G RAM, dysk 7200RPM, ext4 na /)

@ jacekalex
Ja po prostu mam wrażenie, ze to świadomy wybór deweloperów - poświęcenie części szybkości na rzecz tego aby system wstawał na każdym sprzęcie i konfiguracji.
Dodatkowo usługi serwerowe z natury będą startować szybciej niż gazylion programów graficznych. No i Unity do demonów szybkości nie należy.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: luk1don »

Widzę, że każdy liczy ten czas startu jak chce :-D
Ja liczyłem od wciśnięcia enter w grubie do załadowania się pulpitu, wszystkich ikon i względnego uspokojenia się dysku.
Ubuntu wcale nie ma tych usług i programów startowych tak mało, np. jakieś Gwibbery, Ubuntu One, itp., itd.

-- poniedziałek, 4 marca 2013, 19:59 --

Tu małe porównanie: http://www.dedoimedo.com/computers/ubun ... times.html
butsh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 62
Rejestracja: 02 gru 2006, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: butsh »

U mnie: 12 sekund od wciśnięcia Enter w grubie do zainicjowania sieci, czyli do momentu kiedy mogę już wpisać hasło by się zalogować. System to zwykła instalacja Ubuntu 12.10 zainstalowane na dysku SSD. Sprzęt to AMD Phenom II x6 na płycie Asusa. Pewnie gdybym coś tam powyrzucał zszedłbym poniżej 10 sekund, ale... po co :)
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: stiff »

luk1don pisze:Widzę, że każdy liczy ten czas startu jak chce :-D
Ja liczyłem od wciśnięcia enter w grubie do załadowania się pulpitu, wszystkich ikon i względnego uspokojenia się dysku.
Ubuntu wcale nie ma tych usług i programów startowych tak mało, np. jakieś Gwibbery, Ubuntu One, itp., itd.
Dokładnie tak liczyłem. Wcześniej napisałem co mi się ładuje przy starcie. I to chyba najrozsądniejszy czas ładowania systemu. Wcześniej różne mobo różnie wstają i to nie ma nic wspólnego z ładowaniem systemu.
butsh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 62
Rejestracja: 02 gru 2006, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: butsh »

stiff pisze:Dokładnie tak liczyłem. Wcześniej napisałem co mi się ładuje przy starcie. I to chyba najrozsądniejszy czas ładowania systemu. Wcześniej różne mobo różnie wstają i to nie ma nic wspólnego z ładowaniem systemu.
Wg mnie takie liczenie nie ma raczej sensu, bo około 10-15 sekund traci się na samo wybranie użytkownika i wpisanie hasła.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: ethanak »

przeczytaj poprzednie posty (ale tym razem ze zrozumieniem) i przemyśl swoją niewątpliwie głęboką wypowiedź. zgłoś się jak zrozumiesz - jeśli nie zrozumiesz załóż oddzielny wątek.
butsh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 62
Rejestracja: 02 gru 2006, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: butsh »

ethanak pisze:przeczytaj poprzednie posty (ale tym razem ze zrozumieniem) i przemyśl swoją niewątpliwie głęboką wypowiedź. zgłoś się jak zrozumiesz - jeśli nie zrozumiesz załóż oddzielny wątek.
A co cię niepokoi w mojej wypowiedzi kolego ethanak? Gdybyś przeczytał dwa posty wyżej wiedziałbyś o co mi chodzi. Nie wypowiadaj się tak ex catedra, bo to niepotrzebnie rozdyma ego a to bywa czasem szkodliwe dla zdrowia ;-)
Wracając do szybkości ładowania systemu (z naciskiem na słowo "system") dalej będę twierdził że miarodajny jest tylko pomiar do uruchomienia ekranu logowania. A jeżeli już mierzymy dalej czyli z logowaniem, do załadowania pulpitu, to polecam bootchart, wtedy zabawa będzie rzeczywiście miarodajna, i będzie można się porównać. Bo weź np samego klienta dropboxa który mieli czasem i kilka minut po zalogowaniu.
Doprowadzając sprawę do absurdu, jak ktoś wyżej stwierdził, można uruchomić całość w trybie tekstowym w kilka sekund.
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: stiff »

butsh pisze:
ethanak pisze:przeczytaj poprzednie posty (ale tym razem ze zrozumieniem) i przemyśl swoją niewątpliwie głęboką wypowiedź. zgłoś się jak zrozumiesz - jeśli nie zrozumiesz załóż oddzielny wątek.
A co cię niepokoi w mojej wypowiedzi kolego ethanak? Gdybyś przeczytał dwa posty wyżej wiedziałbyś o co mi chodzi. Nie wypowiadaj się tak ex catedra, bo to niepotrzebnie rozdyma ego a to bywa czasem szkodliwe dla zdrowia ;-)
Wracając do szybkości ładowania systemu (z naciskiem na słowo "system") dalej będę twierdził że miarodajny jest tylko pomiar do uruchomienia ekranu logowania. A jeżeli już mierzymy dalej czyli z logowaniem, do załadowania pulpitu, to polecam bootchart, wtedy zabawa będzie rzeczywiście miarodajna, i będzie można się porównać. Bo weź np samego klienta dropboxa który mieli czasem i kilka minut po zalogowaniu.
Doprowadzając sprawę do absurdu, jak ktoś wyżej stwierdził, można uruchomić całość w trybie tekstowym w kilka sekund.
A u mnie nie ma ekranu logowania... znaczy nie wpisuję hasła, automatyczne logowanie. I na prawdę Dropbox mieli ci kilka minut? U mnie kilka sekund, zapakowane na dropboxa około 15GB.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: ethanak »

butsh pisze: A co cię niepokoi w mojej wypowiedzi kolego ethanak
a przecież wyraźnie pisałem "ze zrozumieniem"
cóż, przysłowie o żopie i czyżyku znajdź sobie sam w góglu.
butsh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 62
Rejestracja: 02 gru 2006, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: butsh »

stiff pisze:A u mnie nie ma ekranu logowania... znaczy nie wpisuję hasła, automatyczne logowanie. I na prawdę Dropbox mieli ci kilka minut? U mnie kilka sekund, zapakowane na dropboxa około 15GB.
Jasne, domyśliłem się że nie masz hasła, choć to... dość nierozsądne;) Dropbox czasem mieli i kilkanaście minut jeśli aktualnie synchronizuje załóżmy 2Gb przez wolne łącze, np mobilne. Mam mniej więcej tyle samo co ty w chmurze, ale czas synchronizacji zależy od ilości danych które aktualnie synchronizujesz a jeśli często wrzucasz "duże rzeczy" na Db to niestety kontrolka hdd mrugać będzie dłuższy czas. Generalnie miałem na myśli to, że każdy ma inne oprogramowanie na komputerze i każdemu co innego startuje wraz z systemem. Jednemu wystarczy tryb tekstowy, inny ma sto tysięcy różnych pierdołek na starcie. Tak więc pomiar do -jak wyżej - "względnego uspokojenia się dysku po uruchomieniu systemu" nie ma sensu, bo nijak świadczy o szybkości maszyny.

Ale skoro bawimy się (bo dla mnie to od początku była tylko zabawa kolego ethanak, poza tym -bez urazy- ale obaj jesteśmy mniej więcej na etapie życia w którym powinno się nabyć nieco więcej poczucia humoru...), więc u mnie włączenie automatycznego logowania wydłuża start do 16 sekund po pełnym zalogowaniu na mój pulpit. Oczywiście w trybie graficznym.

Edit: tak dla ciekawości wywaliłem parę rzeczy, i właściwie w kilka minut udało mi się zejść poniżej 10 sekund przy autostarcie bez hasła do pełnego uruchomienia pulpitu: http://ubuntuone.com/0MmumDAN11p3ruGLBkRtuq Myślę że potencjał jest jeszcze większy, ale... po co :razz:
Awatar użytkownika
Hyphen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 09 sty 2010, 19:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: Hyphen »

U mnie w 7 sekund wstaje.
16 GB RAM, dysk SSD, 4x i7 2,40 GhZ (8 wątków).
icek01
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2012, 10:15

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: icek01 »

Jakieś 45 s będzie.
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: pijetja »

Gdyby nie WIFI było by 25s od entera w Grubie, Z Wifi 37s.
Xfce, Autologowanie, e4-rat.
Core i3 m350, 4bg ram oraz dysk 5400 obr/min.
Pozdrowienia
P.
Awatar użytkownika
Miras1990
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 95
Rejestracja: 04 lut 2011, 10:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Leżajsk
Kontakt:

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: Miras1990 »

Witam,

U mnie czas wynosi 12s od wciśnięcia klawisza "Enter" w Grubie do załadowania pulpitu. Posiadam dysk SSD więc wydaje mi się, że system powinien szybciej startować o 3s. Jakie usługi mogę wyłączyć aby to przyśpieszyć?

http://ubuntuone.com/58WBSTkWLZoJU2y3qGfYz5 <-- bootchart

SYSTEM: Kubuntu 12.10 x86_64
KERNEL: 3.8.3-030803-generic

Pozdrawiam;)
PC: CPU: Intel Core i5-3570 RAM: Patriot 8GB 2133MHz GPU: NVIDIA GTX 770 4GB DYSK: OCZ Vertex 4 128GB + WD RED 1TB
Laptop: HP Probook 450 G2 (CPU: i5-4210u, RAM: 8GB, GPU: Intel HD 4400, DYSK: Samsung 840 EVO 250GB)
Telefon: Nokia Lumia 930
devnull96
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 95
Rejestracja: 12 maja 2012, 00:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: devnull96 »

50 sekund, netbook Acer Aspire AOD260, Ubuntu 12.04
Samsung N102SP: Intel Atom D2000 1,6Ghz, 2GB RAM, Intel GMA 3600 - 51lite 3.3 (WinXP fork)
HP Compaq 6910p: Intel Core 2 Duo 2,0Ghz, 2GB RAM, Intel Mobile GM965 - Ubuntu 16.04 LTS
----------------------
Awatar użytkownika
Padowan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 13 cze 2011, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Re: Jak szybko ładuje Ci się system?

Post autor: Padowan »

25 sekund (liczone od gruba). Archlinux + LXDE. Intel Pentium 4 3.2GHz. 1GB RAM. Samsung HD642JJ.
Czy ktoś mówi, że żywotność przeciętnego komputera wynosi 6 lat?
Znalezione w logach:
Apr 26 21:26:31 localhost kernel: [ 66.963661] VFS: Busy inodes after unmount of sdb1. Self-destruct in 5 seconds. Have a nice day...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości