instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
adamovy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2010, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: adamovy »

Czyli, co - zainstalowałeś poprostu Ubuntu i kamerke wykryło, tak? Nie trzeba było więcej nic robić?
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: woti »

10.04 ma stosowne stery i progrmy - można to sprawdzić w aplikacji pozwalającej na instalowanie programików z repo (w Ubuntu <Gnome> np. Synaptic - w Kubuntu <?>), wpisując v4l oraz v4l2...
Nie wiem dokładnie, gdzie w Kubuntu, ale w Ubuntu jest System > Preferencje > Programy startowe, tam należy "Edytuj" (ewent. "Dodaj") SKYPE, gdzie poleceniem uruchamiającym SKYPE powinno być (jeśli nie jest - to wklej poniższe):

env LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so skype

Jeśli to nie pomoże, to sugeruję (dla wersji naszego ulubionego systemu 10.04):
- reinstalować wszystkie v4l i v4l2
- nie zapomnieć o wstawieniu do systemu pliku video0 i jego właściwym udostępnieniu (instrukcje powyżej)
- pamiętać o j/wyż. env LD_PRELOAD.....
-----------
A jeśli i to nie pomoże? Wyrzuciłbym z zystemu (w tym z /home) wszystko, co miało związek ze Skype - i zaczął od początku instalowac najnowsze wersje Skype + to, co wyżej w tym poście. MUSI zadziałać!
Dla dorosłych i młodzieży:
http://wbanaszak.wordpress.com/
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: woti »

Wczoraj zmieniałem dyski i przechodziłem z ext3 na ext4 (proponowane od Ubu 9), więc od nowa instalowałem rzeczoną kamerkę. Sterowniki są w jądrze, ale trzeba zainstalować v4l2 + gcc w najnowszej wersji (dzisiaj gcc 4...). Aby kamerka obsługiwała SKYPE (zainstalowane, oczywiście :)), należy (tak mam i działa):
Sposób I:
1/ KLIK: System > Preferencje > Programy startowe
2/ Pokaże się okienko "Preferencje Programów startowych" > KLIK: Dodaj
i wpisuj kolejno:
Nazwa:

Kod: Zaznacz cały

Skype
Polecenie (po prostu je skopiuj):

Kod: Zaznacz cały

env LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so skype
Komentarz:

Kod: Zaznacz cały

co chcesz, np. Skype
KLIK: Dodaj
3/ Sprawdź - Skype powinno być w miejscu stosownym (kolejność alfabetyczna) i "zaptaszkowane".
Tak przygotowany Skype odpali się dopiero po restarcie systemu, ale od tego czasu zawsze będzie startował wraz z Ubuntu.
-----------------------
Sposób II (ikonka na pulpicie):
1/ Programy > Internet > Skype > Dodaj aktywator (ikonę) na pulpit/panel
2/ PRAWY KLIK: Właściwości i w okienko, gdzie "Polecenie":

Kod: Zaznacz cały

env LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so skype
Taką ikonką możesz odpalać kiedy chcesz.
Oba sposoby działają równolegle :)
--------------------------------
---------------------------------------
W Ubu Skype nie obsługuje automatycznie jasności i innych parametrów kamery. Do tego służy:
System > Preferencje > Video4Linuks Control Panel (sugeruję dodać go na pulpicie). Obsługa dość intuicyjna, ale ma wadę:
NIE można go włączać wtedy, gdy opcje video Skype są widoczne/włączone. Tym samym regulację robimy metodą prób i błędów, niejako "na ślepo".
Powodzenia :whis:
Dla dorosłych i młodzieży:
http://wbanaszak.wordpress.com/
adamovy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2010, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: adamovy »

No niestety u mnie kamera wciąż nie działa. Jestem świeżo po zainstalowaniu Ubuntu 10.04 i zrobieniu wszystkich update'ów. V4l2 i Gcc mam zainstalowane, Skype również. Kiedy odpalam Skype przez wspomniany aktywator to w opcjach i tak nie ma kamery. Kiedy odpalam Video4Linux Control Panel to pojawia się jedynie okienko z napisem: "Unable to open file /dev/video0 No such file or directory". Ktoś ma jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: woti »

adamovy pisze:[...] "Unable to open file /dev/video0 No such file or directory". Ktoś ma jakiś pomysł?
Plik video0 należy stworzyć lub nadać mu uprawnienia dostępu - najprościej "wszyscy niech mają dostęp". Opisy dokładniejsze w tym wątku na poprzedniej stronie = wcześniej.
Dla dorosłych i młodzieży:
http://wbanaszak.wordpress.com/
adamovy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2010, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: adamovy »

Zrobiłem tak jak napisane i teraz wypluwa "Unable to open file /dev/video0 Permission denied". Co teraz? :/
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: woti »

adamovy pisze: "Unable to open file /dev/video0 Permission denied".
Nie doczytałeś powyższego i NIE ustawiłeś uprawnień dostępu! Są na to różne sposoby, ale wiele można dowiedzieć się o linuksie, wpisując do konsoli:

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
Powyższe pozwala Ci na grzebanie w systemie jako głównemu adminowi (=sudo). Możesz robić co chcesz, ale działając nieuważnie (głównie poprzez skasowanie) możesz zawalić system. Wtedy restart i uruchomienie systemu w trybie odzysku/naprawczym. Z reguły pomaga.... :craz:
Kiedy otworzy Ci się co powinno, znajdź /system plików/dev/video0
kliknij PRAWYM na video0 i w "Uprawnieniach" zaznacz "Odczyt i zapis" + "wykonywanie jako program" WSZYSTKIM. To trochę przesadzone, ale na domowym kompie może być.
A poza tym to czytaj uważniej i próbuj odważniej, ponieważ o tym naprawdę napisano wcześniej, wyżej w tym wątku :wall: :evil::craz:
Dla dorosłych i młodzieży:
http://wbanaszak.wordpress.com/
adamovy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2010, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: adamovy »

Nie doczytałeś powyższego i NIE ustawiłeś uprawnień dostępu!
A poza tym to czytaj uważniej i próbuj odważniej, ponieważ o tym naprawdę napisano wcześniej, wyżej w tym wątku
Może ja jestem głupi, ale oprócz tego:
5/ klik na video0 PRAWYM i sprawdź UPRAWNIENIA - ma być:
- DOSTĘP: root - Odczyt i zapis
- Grupa: video - Odczyt i zapis
- Inni: Dostęp - Brak
to niczego istotnego nie dostrzegłem w tym wątku. Co się działo, kiedy tak skonfigurowałem plik video0, to właśnie opisałem wyżej.

Ustawiłem teraz tak:
Właściciel: root
Dostęp: Odczyt i zapis
Grupa: root
Dostęp: Odczyt i zapis
Inni
Dostęp: Odczyt i zapis
Zezwolenie na wykonanie pliku jako programu - zaznaczone.
Teraz kiedy uruchamiam Video4Linux Control Panel dostaję taki komunikat:
Unable to open file /dev/video0 Inappropiate ioctl for device.
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: woti »

Kuuchnia polska!!! to już nie wiem.
Sięgnąłem do Longmana i tam: Inappropiate = niewłaściwy
Kolejne słówko = iotlcl ew. loctl = nie mam w słowniku, brak także w netowym "Megasłowniku" - ale może chodzi o lokalizację lub jakąś niezgodność?
MOŻE to oznacza, że "lokalizacja narzędzia niewłaściwa"??? Albo, że coś nie tak z instalacją v4l...
-------------------------
Na próbę włączyłem SKYPE > OPCJE > VIDEO > TEST KAMERY i NIE WYŁĄCZAJĄC kliknąłem V4L Control Panel - wyrzuca mi komunikat o "niemożności otworzenia Video0 + nieznany błąd nr 512". To jedna z odpowiedzi (lub braku reakcji), gdy chce się RÓWNOCZEŚNIE widzieć i obsługiwać v4l2+Skype.
Teraz zamknąłem Skype - całkiem go "wywaliło" - na pewno wróci po restarcie systemu.
-----------------------------
Na twoim miejscu też bym zrobił restart, odinstalował i spróbował od nowa zainstalować stery kamerki oraz v4l2 i gcc. Może nawet tak samo ze Skype... Czasem takie "zabawy" dają efekt.
Nie daje mi spokoju, więc szukam - na stronach angielskojęzycznych mętnie (jak dla nieinformatyka) "ioctl" tłumaczą - że to jakieś odwołania, argumenty, wywołania systemowe, mogące dotyczyć np. sterowników itp. Znalazłem też taki tekst:
ioctl

DEFINICJA: asmlinkage int sys_ioctl(unsigned int fd, unsigned int cmd, unsigned long arg)
WYNIK: 0 (sukces) lub
EBADF (bledny deskryptor),
ENOTTY/EINVAL (bledny kod zadania dla danego urzadzenia).


Argumenty:

cmd - kod polecenia

arg - argument (zazwyczaj wskaznik do struktury)

ioctl jest realizowana przez funkcje systemowa sys_ioctl, zawarta w pliku fs/ioctl.c. Jest to ogolny interface dla wszystkich polecen specyficznych dla urzadzen, ktorych nie da sie zrealizowac za pomoca pozostalych funkcji. Sa to przewaznie funkcje sterownicze, definiujace parametry pracy danego urzadzenia.

Dla kazdego urzadzenia komendy ioctl sa inne. Sama funkcja sys_ioctl obsluguje ich tylko kilka (np. FIOCLEX - ustawia flage close_on_exit itd.).

W przypadku stacji dyskow elastycznych np. ioctle sluza do: wyjmowania nosnika, formatowania dyskow, pobierania parametrow nosnikow i samego napedu itd. W przypadku dyskow twardych mozna za ich pomoca pobrac geometrie dysku, odczytac tablice partycji itd. Duze znaczenie ma ioctl przy ustawianiu parametrow terminali (patrz Terminale).
Też mało z tego rozumiem, oprócz tego, że dosłownie "interface" można przetłumaczyć jako "międzymordzie" :craz:
PODSUMOWUJĄC: Wydaje się, że pliczek video0 jest już OK. Zrobiłbym restart i sprawdził, a jeśli nie zadziała - reinstalka v4l.
Dla dorosłych i młodzieży:
http://wbanaszak.wordpress.com/
Awatar użytkownika
asica.k
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 22 maja 2008, 15:51
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: asica.k »

woti pisze: Następnie zainstaluj subwersję z repo:
sudo apt-get install subversion
Dalej:
svn checkout http://svn.berlios.de/svnroot/repos/lin ... uvc/trunk/
cd trunk/
gedit Makefile
Jak się zalogowałeś?
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: woti »

asica.k pisze:Jak się zalogowałeś?
Nie rozumiem pytania, tzn. do jakiego logowani się odnosi?
-------------------------------
W najnowszym 10.10 po instalacji gcc i v4l oraz dv4l kamerka hula bez problemów, na dodatek video4linux control panel na bieżąco steruje np. jasnością kamery w skype.
Natomiast trzeba zmienić treść polecenia, z którym skype ma startować z systemem (i kamerką) - obecnie polecenie to jest tożsame z poleceniem dla ikonki w menu programów: skype-wrapper
Dla dorosłych i młodzieży:
http://wbanaszak.wordpress.com/
Awatar użytkownika
asica.k
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 22 maja 2008, 15:51
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: asica.k »

woti pisze:Nie rozumiem pytania, tzn. do jakiego logowani się odnosi?

Kod: Zaznacz cały

uasic@uasic-Satellite-U400:~$ svn checkout http://svn.berlios.de/svnroot/repos/...nux-uvc/trunk/
Obszar uwierzytelniania: <http://svn.berlios.de:80> Members Only
I potem:

Kod: Zaznacz cały

svn: OPTIONS z 'http://svn.berlios.de/svnroot/repos/...nux-uvc/trunk': błąd autoryzacji: Nie można autentykować się do serwera: odrzucone wezwanie Basic (http://svn.berlios.de)
woti pisze: W najnowszym 10.10 po instalacji gcc i v4l oraz dv4l kamerka hula bez problemów, na dodatek video4linux control panel na bieżąco steruje np. jasnością kamery w skype.
Natomiast trzeba zmienić treść polecenia, z którym skype ma startować z systemem (i kamerką) - obecnie polecenie to jest tożsame z poleceniem dla ikonki w menu programów: skype-wrapper
U mnie niestety nici ("Failed to start preview process!"). Mam drugą kamerkę podłączaną do USB na drugim kompie i z nią też są nieustające problemy:/
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Odp: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: woti »

1/ Przytoczona o post wyżej operacja dot. subversion to stara bajka - w ubu 10.10 pl nie mam zainstalowanej subversion.
2/ Subversion jest w repo - jeśli chcesz zainstalować, znajdziesz w Synaptic'u.
3/ Ten wątek generalnie dotyczy kamerek działajacych na sterowniku snc9 coś tam. Microdia nie jest jedyną...
4/ Ja na jednym kompie mam 2 kamerki - jedna to na pewno snc9... Microdia Typhoon Easycam USB 330K (older) - "zewnętrzna" (/dev/video1), a druga to wmontowana w lapku Lenovo Easy Camera (/dev/video 0) - sprawdź też, cz istnieje pliczek video0...
Może u ciebie jest kamera oparta na innych sterownikach? Sprawdź, co fabryka napisała albo podejrzyj w Windzie. Albo po prostu w terminalu wpisz (zapewne obie kamerki na usb): lsusb
Istnieje ewentualność, że w naszym jądrze po prostu ich nie ma. Może Toshiba proponuje dla Ciebie jakiś download?
Dla dorosłych i młodzieży:
http://wbanaszak.wordpress.com/
lopatki
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 17 paź 2010, 21:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: instalacja kamerki microdia <rozwiazanie>

Post autor: lopatki »

Witam proszę o pomoc w sprawie nie działającej kamerki opis dodałem pod tym linkiem viewtopic.php?f=132&t=75384&start=40#p945082 nie chcę duplikować tematów .

P.S próbowałem sposobu z dodaniem pliku video0 do dev ale niestety wyskakuje błąd Unable to open file /dev/video0
Niewłaściwy ioctl dla urządzenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości