LVM - kłopot z montowaniem

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
chp
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 15 lip 2012, 14:12

LVM - kłopot z montowaniem

Post autor: chp »

Ciekawość znowu mnie zjadła. Ubuntu 12.04, dwa dyski, system instalowałem kolejno na każdym z nich (drugi dysk był odpięty), podczas instalacji wybrałem LVM+LUKS na całym dysku (w zasadzie w celach sprawdzenia, jak to działa, na ile spowalnia pracę systemu) . Na obu postawiłem system, wszystko śmigało (na pojedynczych dyskach). Jeden był nieużywany i zapomniało mi się hasełko do root'a, teraz chciałbym się dostać na zakodowaną partycję /home tego drugiego dysku. Wymyśliłem sobie, że podłączę dwa dyski naraz (sda i sdb) i zamontuję tamtą partycję gdzieś do /mnt/... Niestety mam kłopot, po wydaniu komend:

Kod: Zaznacz cały

cryptSetup luksOpen /dev/sdb5 /crypt1            - podaję hasełko i niby jest ok
mount /dev/mapper/crypt1 /mnt/abc
mam komunikat o błędzie: /dev/mapper/sdb5 jest już zamontowany lub /mnt/abc jest zajęty

Katalog /mnt/abc nie jest zajęty, dla świętego spokoju założyłem /mnt/aaa - próba montowania skończyła się podobnie.

Od razu pisze, że próbowałem pvscan, lvscan, pvdisplay, lvdisplay (poprawne listy, żero błędów), vgchange -ay crypt1 - to nic nie zmienia. Do momentu użycia (po starcie systemu) luksOpen pokazuje mi woluminy logiczne LVM jednego dysku, po użyciu luksOpen pokazuje poprawnie obydwa.

Na wszelki wypadek użyłem też fsck:

Kod: Zaznacz cały

fsck -yvf /dev/vg/vl
mam komunikat: fsck.swap not found, error 2 while executing fsck.swap for /dev/....

Co ciekawe, z obu dysków poprawnie startuje system, tylko nie pamiętam hasełka root'a do drugiego z nich.

Macie jakiś pomysł ?
piotrek_ra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 16 lip 2012, 13:16
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: LVM - kłopot z montowaniem

Post autor: piotrek_ra »

Hasło można zmienić przytrzymując shift w czasie gdy grub startuje i wybierając tryb recovery. ( czyli jak tylko ekran się robi fioletowy )
chp
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 15 lip 2012, 14:12

Re: LVM - kłopot z montowaniem

Post autor: chp »

Po wybraniu trybu recovery i tak pada pytanie o hasło root'a, więc to mnie nie posuwa do przodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości