Na jajku 23.5 wróciły niczym nieuzasadnione przeskoki procesora w tryb turbo w czasie pracy na zasilaczu, żeby to przerwać konieczny wydaje się restart (nie miałem cierpliwości czekać). Wydaje mi się ze komputer bardziej się grzeje na zasilaczu (i na baterii też), normalnie wiatrak dmucha na zimno a dzisiaj kilka razy stwierdziłem że powietrze było wyraźnie ciepłe a wiatrak przeskakiwał wielokrotnie na wyższe obroty. Chłodzenie chodzi praktycznie bez przerwy nie licząc kilkunastu minut po włączeniu komputera.
Na baterii czas pracy i pobór prądu jednak wydaje się bez negatywnych zmian i przeskoku w turbo nie stwierdziłem.
Na pewno przełączenie na Good nie powinno powodować oszczędności energii .. może akurat USB EHCI lub UHCI, czy OHCI weszło w tryb uśpienia, abo mostek PCI dla USB się wyłączył ... Ja celowo inaczej ustawiłem VM niz "Zalecane" aby nie "orać dysków i aby mogły dłużej w uśpieniu być.
Pozdrawiam
-- 14 kwi 2013 21:42 --
linuxozaurus pisze:...u mnie powertop wyrzuca to na baterii. i za szybko ją zżera czyli na baterii zachowuje się taj jakby był na zasilaczu a nie na baterii.
Co oznacza, że za szybko ?
Pozdrawiam
-- 14 kwi 2013 21:44 --
quatrolibro pisze:Na jajku 23.5 wróciły niczym nieuzasadnione przeskoki procesora w tryb turbo w czasie pracy na zasilaczu, żeby to przerwać konieczny wydaje się restart (nie miałem cierpliwości czekać). Wydaje mi się ze komputer bardziej się grzeje na zasilaczu (i na baterii też), normalnie wiatrak dmucha na zimno a dzisiaj kilka razy stwierdziłem że powietrze było wyraźnie ciepłe a wiatrak przeskakiwał wielokrotnie na wyższe obroty.
Być może to kwestia zmian a i915 jakie wprowadzając w źródłach 3.8.7. Zresztą podobnie jak komunikaty odnośnie dzwięku = sporo zmian a ALSie.
Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia
Moje kernele oraz skrypty:
NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
linuxozaurus pisze:Na 23.4 było lepiej ale niestety nie radził z ukrytymi partycjami.
moim następnym notebookiem miał być Dell V3460. Jednak przez/dzięki koleżance zostałem wyleczony z tej marki. Tylko nie wiem czy się cieszyć czy płakać.
Ja się z Della wyleczyłem i bez koleżanki. Chociaż to co Ona opisuje, działa zniechęcająco. Mój pod względem kultury pracy, jakości matrycy nadaje się dla magazyniera. Na zasilaczu dodatkowo szemra ze środka przy jakimkolwiek ruchu na ekranie. Linux nie panuje nad chłodzeniem. Po rozkręceniu przez serwisanta nie jest już taki sam, zatrzaski + miękkie plastiki. Po za tym zaliczyłem wymianę zasilacza, komp wariował po podłączeniu). Dystrybucje Linuxa startują średni 1 na 4 próbowane i to nie zawsze (sprawdzam różne opcje startowe). Pewnie każdy komp ma wady i zalety, każda firma gdzieś jest lepsza a gdzieś gorsza jednak co nie spojrzę co nie dotknę to wszystko zdaje się jakoś lepsze od mojego kompa. Np słabszy, o pokolenie starszy i kosztujący 3x mniej HP z którego korzysta żona nie ma praktycznie żadnej z wad mojego Vostro, no może z wyjątkiem kiedy chłodzenie chodzi na maxa, jest wtedy głośniejszy i nie ma subwoofera więc ma gorszy dźwięk albo raczej inny.
Kubuntu 12.10, KDE 4.11, Kernel K8_64bit
Dell Vostro 3750, i5-2410M, Intel HD Graphics 3000/nVidia GT 540 (Optimus), Intel Wireless N-1030
Kwestia Della i jego "jakości" - to już wręcz "legenda". Ja jednak ponownie napisze - komputery z Optimusem to "zło' i nie tykać tego nawet kijem ... ostatnio Koleżanka przyniosła mi taka maszynę - tu pod Windows takie jaja wyprawiała, ze się jej nie dziwie, że non stop do serwisu zanosi. Karty się przełączają "jak chcą", właśnie problem z "wiatrakiem" = największemu wrogowi nie poleciłbym . Obecnie jedynie albo Ivy Bridge albo AMD APU, a lbo AMD APU + dodatkowy Radeon.
Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia
Moje kernele oraz skrypty:
NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Bad Wireless Power Saving for interface wlan0
Bad VM writeback timeout
te dwa jak widac, 12,2 do 16,3W.
Governor: ondemand dziala, widze 800 i co jakis czas ktorys z CPU wejdzie na chwile np. 2000.
Temperatura trzyma sie 51-52*C.
3h 40 min troche malo w stosunku do XP na baterii, czy do wczesniej posiadanego W7
Kernel 23.5 64bit, Lenovo 3000 N200 C2D T8100 2GB GF7300 i działa poprawnie usypianie Nie wiem co kolega eXt73 zrobił, ale proszę tą konfigurację kernela zapisać i trzymać jako świętość Zakładam, że to nie sam kernel, ale właśnie jego konfiguracja eXt73, ponieważ na openSuse 12.3 na tym samym laptopie przy oficjalnym kernelu 3.7.10 usypianie jak i hibernacja działa od strzału.
Bad Wireless Power Saving for interface wlan0
Bad VM writeback timeout
te dwa jak widac, 12,2 do 16,3W.
Governor: ondemand dziala, widze 800 i co jakis czas ktorys z CPU wejdzie na chwile np. 2000.
Temperatura trzyma sie 51-52*C.
3h 40 min troche malo w stosunku do XP na baterii, czy do wczesniej posiadanego W7
Cieszę się zatem, że w miarę dobrze działa. Jednak to niestety nie zmienia faktu, że platforma Optimus nie jest "najszczęśliwsza". Co do Nepomuka i Akonadi to oczywista oczywistość. Pierwsze co robię w takcie konfiguracji KDE to wyłączenie w/w + muona jako usługi i paru innych usług KDE.
Pozdrawiam
-- 15 kwi 2013 07:30 --
witek pisze:Kernel 23.5 64bit, Lenovo 3000 N200 C2D T8100 2GB GF7300 i działa poprawnie usypianie Nie wiem co kolega eXt73 zrobił, ale proszę tą konfigurację kernela zapisać i trzymać jako świętość Zakładam, że to nie sam kernel, ale właśnie jego konfiguracja eXt73, ponieważ na openSuse 12.3 na tym samym laptopie przy oficjalnym kernelu 3.7.10 usypianie jak i hibernacja działa od strzału.
To powiązanie kilku elementów, oczywiście także konfiguracji. Jednak tu głownie to kwestia źródeł Kolego witek .
Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia
Moje kernele oraz skrypty:
NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
To powiązanie kilku elementów, oczywiście także konfiguracji. Jednak tu głownie to kwestia źródeł Kolego witek .
Pozdrawiam
Nie do końca . Na Twoich kernelach przed 23.5 jak i genericach Cannonical usypianie nie działało, natomiast na 23.5 ruszyło. W openSuse usypianie i hibernacja przynajmniej u mnie działało zawsze w przeciwieństwie do K/Ubuntu.
Po co właściwie instalować kernele dedykowane przygotowane przez Tomasza Misia?
Domyślnie kernele działają w oparciu o bezpieczne ustawienia, bo są one używane na rożnym sprzęcie, nie tylko na PC, ale i na różnych urządzeniach elektronicznych. Natomiast kernele ext73 mają specjalnie ustawione flagi i zastosowane łatki, które pozwalają wykorzystać w pełni moc obliczeniową i możliwości danego CPU. Niestety starsze CPU nie są w stanie wykorzystać nowszych flag, gdyż nie wiedzą jak je wykorzystać. Po za tym K8 - będący kompromisem musi być okrojony, by nie było problemów z kompatybilnością.
Teraz wiecie dlaczego Apple robi OS na dany sprzęt. Nie ma za wiele pracy, natomiast deweloperzy Linuxa mają do zgryzienia orzech: kompatybilność kontra stabilność, wydajność, bezpieczeństwo.
Można samodzielnie skompilować kernel dla danej rodziny sprzętu. Tylko po pierwsze: wymaga to wiedzy na temat budowy kernela, zależności, podstaw C++ i cierpliwości, dużo czasu oraz pokory.
Oczywiście deweloperzy danych dystrybucji głównych (Debian, Ubuntu, SUSE, Fedora) tworzą własne optymalizacje na potrzeby dostosowania kernela na potrzeby kompatybilności i wydajności danego środowiska programistycznego.
W przypadku kerneli wydawanych przez kolegę ext73 mamy do czynienia z zaawansowanym dostosowaniem kernela ze źródeł vanilla w oparciu o dostępne łatki i zaawansowaną specyfikację flag dla poszczególnych rodzin CPU.
Szkoda, że nikt dotąd w AMD czy Intelu nie wpadł na to by wydawać zoptymalizowane kernele na daną architekturę/rodzinę CPU.
Oczywiście kernele generic nie są złe. Działają jak powinny, co pewien czas pojawiają się poprawione wersje, intensywność prac nad kolejnymi wersjami z seri 3.8 i 3.9 jest imponująca. Od czasu integracji Androida w kernelu i zaawansowanych prac Intela i Xorg oraz otwarciu przez AMD i NVIDIĘ kodu sterowników praca i zabawa na Linuxie to sama przyjemność. Oczywiście zdarzają się błędy, problemy w aplikacjach, środowisku GUI. Jednak sam kernel się rozwija świetnie i jestem zadowolonym użytkownikiem Kubuntu 13.04 x64 z kernelem ext73 3.8.7 i7 .
Porzuciłem Windowsa na początku roku. Nie żałuję. Cieszę się z tego, że jestem częścią społeczności Linuxa. Początki zawsze są trudne, ale z czasem można nabrać nowego doświadczenia, cierpliwości. Po za tym społeczność linuksowa jest otwarta. Każdy może pomóc. Każdy może coś zrobić dla innych. Ja czuje się zaszczycony, że poznałem na forum ubuntu.pl świetnych ludzi, każdy z Was wnosi coś do społeczności...
Ja myślę ,ze przejdę na jajka 24.x po przejściu na Ubuntu 13.04.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.
Ja mogę Koledze Tomkowi [FadeMind] tylko podziękować za taki opis także mojej pracy . Co do kerneli testuje już w zasadzie finalną konfiguracje kernela v24.0 - dograłem zarówno sam config kernela, jak i optymalizacje w procesie jego budowy [kompilator] ... i już jestem bardzo zadowolony. Testuje obecnie [na 2 maszynach - o różnej mocy AMD APU E-350 i Athlon II X4 @ 3.6 GHz] wersje v24.0-brazos bazującą na Linux-3.9-rc7 i jak do tej pory to najszybsza [wydajność] i najbardziej responsywna linia [v24.0] z moich kerneli. KDE działając "na nim" reaguje na X370 - AMD APU E-350 tak płynnie, że jeszcze rok temu, jak by mi ktoś powiedział, że tak szybko się to uda osiągnąć - byłbym bardzo sceptyczny . Ponadto udaje się jeszcze bardziej zaoszczędzić energię - w trybie pracy na baterii. Teraz "żywię nadzieje", że źródła w finalnej wersji nie zostaną "spaprane" i będę mógł wydać kernel z taki parametrami o jakich pisze. Tu właśnie największymi beneficjentami tego przyspieszenia będą kernele z linii i7 i brazos.
Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia
Moje kernele oraz skrypty:
NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
A co do szybkiego rozładowywania powiem tak twój kernel nie rozróżnia trybów na baterii i na zasilaniu, co pokazuje powertop.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.