Łatwiejsze zapisywanie plików

Grafika, film, dźwięk.
Awatar użytkownika
MrDude
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 09 lut 2013, 17:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Łatwiejsze zapisywanie plików

Post autor: MrDude »

Witam,
czy jest możliwe wybrane pliki zapisać (zmienić nazwę) chronologicznie w podanych przedziałach liczb przez terminal lub jakimś programem. Pytam się, ponieważ mam zdjęcia (2,5tys), każde 30-35 jest w folderach z różnych dni i chciałbym je mieć wszystkie "luzem ale chronologicznie" ,a na samą myśl o zmienianiu ich ręcznie boli mnie głowa :pt36: .

Bardzo proszę o "w miarę" szybką pomoc.
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Łatwiejsze zapisywanie plików

Post autor: ka_o_3991 »

myślę że find z opcją -exec Ci pomoże. ewentualnie prosta bashowa pętla, np:

Kod: Zaznacz cały

for name in `find . -name .jpg`  
do 
mv $name ~/nowa/sciezka/$name
done
taka prosta pętla przeniesie Ci wszystkie pliki jpg (pewnie będziesz chciał tego finda zmienić ;) ) do podanej ścieżki ~/nowa/sciezka/.
jeśli chcesz datę w nazwie, to wystarczy ją przy pomocy stat albo ls (i pewnie jeszcze sed) tam dokleić, wtedy zamiast ~/nowa/sciezka/$name będzie jakieś wyrażenie generujące nową nazwę pliku :)

Pisane z głowy jako przykład, przydatne informacje znajdziesz tu:
http://www.unix.com/unix-dummies-questi ... range.html
http://www.linuxquestions.org/questions ... pt-163731/
Awatar użytkownika
MrDude
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 09 lut 2013, 17:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Łatwiejsze zapisywanie plików

Post autor: MrDude »

Dziękuje za pomoc ,jeszcze muszę zobaczyć o co w tym chodzi (jestem jeszcze trochę zielony w tych skryptach) ale chyba będzie dobre.
salvadhor
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 340
Rejestracja: 09 lip 2005, 18:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Łatwiejsze zapisywanie plików

Post autor: salvadhor »

Mamy XXI wiek, do takiej zmiany nazwy, lub przeniesienia plików ze zmianą nazwy można użyć wielu narzędzi z normalnym interfejsem. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to Simple Image Resizer - ma opcję zmiany nazwy i zapisu w jednym docelowym miejscu - niestety, chyba nie zmienia nazwy pliku w oparciu o jego dane exif (i datę tam zapisaną).

Ale idealnym narzędziem do tego wydaje się być pyrenamer - co prawda nie kopiuje on plików, ale w oparciu o exif umożliwia zmianę nazwy (np. z datą na początku i numerem porządkowym 02052013_02.jpg). Potem w jedno miejsce można pliki zgrać choćby tym Simple Image Resizerem (program u mnie w repo - ppa:dhor/myway) lub jakimś narzędziem do kopiowania/przenoszenia.

Można użyć też terminala, ale potem po mieście krążą plotki, że ten Linux taki nieokrzesany - bo wszystko trzeba robić w terminalu :)
Root walks behind you.
404 sposoby na Linuksa: http://404.g-net.pl
#254787
Awatar użytkownika
MrDude
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 09 lut 2013, 17:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Łatwiejsze zapisywanie plików

Post autor: MrDude »

Chodzi mi o to, żeby np. zdjęcia od DSC_0001 do DSC_0032 w folderze "03" przenieść do folderu "All" z jednoczesną zmianą nazw tych plików w przedziale od "0067" do "0090"(ale żeby były chronologicznie tak jak przedtem a nie losowo). Nie wiem czy jest to możliwe ale było by mi łatwiej niż przepisywanie ręcznie każdego zdjęcia.
salvadhor pisze: Ale idealnym narzędziem do tego wydaje się być pyrenamer - co prawda nie kopiuje on plików, ale w oparciu o exif umożliwia zmianę nazwy (np. z datą na początku i numerem porządkowym 02052013_02.jpg).
Co o tego programu to musiałem go instalować przez terminala ,bo w Centrum oprogramowania wyszedł mi błąd "Próba weryfikacji zakończona niepowodzeniem",podczas gdy w terminalu mogę spokojnie wejść na "sudo". Ten program jest dobry ,ale nie mogę znaleźć tej "mojej" funkcji ,czyli automatyczne nazywanie plików w podanych przedziałach.
salvadhor pisze: Można użyć też terminala, ale potem po mieście krążą plotki, że ten Linux taki nieokrzesany - bo wszystko trzeba robić w terminalu :)
Właśnie teraz terminal pokazał swoje zalety, ale i tak wiem o co chodzi ,bo w mojej klasie tylko ja go używam(Linuxa) i nikt nie chce się przesiąść z windowsa" (i nie chodzi tu o "gimbazjum" ale o szkołę średnią).

Nie wiem czy to dobry przykład ale chodzi mi o coś takiego jak ma np.Office Calc czy Excel, że gdy napiszemy w komórce "Poniedziałek" to po przeciągnięciu bedziemy mieli kolejno "wtorek,środa itp" do momentu którego chcemy(przedział).
salvadhor
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 340
Rejestracja: 09 lip 2005, 18:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Łatwiejsze zapisywanie plików

Post autor: salvadhor »

Po dłuższym, dwuminutowym przeszukiwaniu Googla chyba znalazłem program, który może ci pomóc. AmoK Exif Sorter robi właśnie to o czym piszesz. Można mu wskazać katalog, z które rekursywnie (z przeszukaniem podkatalogów) doda do listy pliki graficzne, dla których możesz określić formułę nazwy - opartą np. o dane Exif (o ile te zdjęcia mają exif, a chyba powinny). Jest podgląd nazwy, jest określenie katalogu docelowego - po paru chwilach zabawy można zgrupować te foty w nowym miejscu przeznaczenia, z datą w nazwie pliku.

Ponieważ program jest napisany w Javie i nie ma go w repo, należy archiwum pobrać ze strony (w wersji dla Linuksa 32 lub 64bitowego), rozpakować do np. ~/Programy, udać się do utworzonego katalogu i dwuklikiem uruchomić plik Exifsorter.sh (może wymagać nadania praw do uruchamiania - prawy przycisk -> Właściwości -> Uprawnienia).

Takich programików jest pewnie więcej, ale akurat ten pierwszy wpadł mi pod rękę :)
Root walks behind you.
404 sposoby na Linuksa: http://404.g-net.pl
#254787
Awatar użytkownika
MrDude
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 09 lut 2013, 17:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Łatwiejsze zapisywanie plików

Post autor: MrDude »

Pobrałem ten program, ale po dwukrotnym kliknięciu nic się nie dzieje. Spróbowałem otworzyć w terminalu, ale jego okno się pojawiło i zaraz zniknęło.
Patrząc na twój artykuł na 404.g-net.pl,program wydaje się odpowiedni, lecz sęk w tym, że nie mogę go sprawdzić.

W końcu znalazłem sposób. W programie pyRenamer wystarczy wpisać {num2+numer początkowy} i zmienia kolejno nazwy plików w folderze.
Dziękuje wszystkim za pomoc, a w szczególności salvadhor'owi za te programy. Temat do zamknięcia.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2013, 21:23 przez MrDude, łącznie zmieniany 1 raz.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Łatwiejsze zapisywanie plików

Post autor: marcin1982 »

Podaj wynik polecenia;

Kod: Zaznacz cały

ls -al /ścieżka/do/katalogu/gdzie/rozpakowałeś/program
salvadhor pisze:(może wymagać nadania praw do uruchamiania - prawy przycisk -> Właściwości -> Uprawnienia).
Awatar użytkownika
MrDude
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 09 lut 2013, 17:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Łatwiejsze zapisywanie plików

Post autor: MrDude »

marcin1982 pisze:Podaj wynik polecenia;

Kod: Zaznacz cały

ls -al /ścieżka/do/katalogu/gdzie/rozpakowałeś/program
Profile directory does not exist.
Creating new profile directory.
Failed to load the configuration from exifsorter.conf
org.xml.sax.SAXParseException; lineNumber: 1; columnNumber: 1; Premature end of file.
Continuing ...
No profiles found...
Po wpisaniu tej komendy Exif Sorter uruchomił się,dziękuję.

Ten program wydaje się być trochę bardziej skomplikowany, więc muszę obczaić jak to zrobić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości