Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Gry, które działają natywnie na Linuksie.
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: AnekStyl »

Witam!
Chodzi o grę Wolfenstein Enemy Teritory pod Ubuntu 12.04, jak to ustroistwo zainstalować (razem z łatką Patch 2.60 i PunkBusterem) i przenieść plik .cfg i folder etmain z Windowsa (jestem adminem na serwerze =F|A= i nie mogę sobie pozwolić na stratę moich ustawień, (znalazłem kilka tematów związanych z ta grą ale za żadnym razem nie udało mi się zainstalować, albo brak źródła, albo to nie ten Linuks itp., tu też potrzebował bym dość "kompleksowej" pomocy :(
Ostatnio zmieniony 24 lis 2013, 16:11 przez AnekStyl, łącznie zmieniany 1 raz.
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Wolfenstein Enemy Teritory

Post autor: TrolleY »

Myślę, że się słabo starałeś z szukaniem ale nieważne.

Jeżeli jesteś jedynym użytkownikiem systemu na komputerze to na początek stwórz sobie folder np ~/Gry/ET czy coś takiego.

Pobierz skądś installer et 2.60 na linuxa oraz patch 2.60b (poguglaj sobie, to nie powinno być trudne).

Uruchom installer do et (może nie mieć praw do uruchamiania, wtedy trzeba mu je nadać).
Zainstaluj ET w utworzonym wcześniej folderze i wskaż także ten folder jako folder do tworzenia skrótów.

Po ukończeniu instalacji i zpatchowaniu powinieneś mieć już wszystkie pliki potrzebne do gry. Nie będzie działał dźwięk gdyż to z czego domyślnie ET korzystało pod linuxem nie jest już wspierane. Aby działał dźwięk poszukaj sobie skryptu et-sdl-sound, wrzuć go do folderu z grą i z niego uruchamiaj grę.

Jeśli chodzi o własną konfigurację, którą chcesz zachować to wszystkie potrzebne pliki wrzucaj do katalogu ~/.etwolf (być może się utworzy dopiero przy pierwszym uruchomieniu). Zwróć uwagę, żebyś przypadkowo przy kopiowaniu folderu etmain nie przekopiował także paczek pak0.pk3, pak1.pk3 itd (są one zainstalowane w folderze ~/Gry/ET/etmain więc niepotrzebujemy ich mieć 2 razy).

Jeśli chcesz jakiejś przeglądarki serwerów typu xfire to chyba jedyną opcją jest program xqf dostępny domyślnie w repozytoriach.

Enjoy.
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
pppp

Re: Wolfenstein Enemy Teritory

Post autor: pppp »

Uruchom instalator z roota, jeśli z komputera korzysta kilku użytkowników, każdy będzie miał dostęp do gry. Jeśli jesteś sam, a /home masz na oddzielnej partycji to utwórz sobie katalog gry ręcznie, a instalator uruchom bez uprawnień roota.
Ściągasz i instalujesz grę

Kod: Zaznacz cały

wget http://ftp.freenet.de/pub/4players/hosted/et/official/et-linux-2.60.x86.run
sudo -s
./et-linux-2.60.x86.run
Aktualizujesz do 2.6b

Kod: Zaznacz cały

cd /usr/local/games/enemy-territory
rm et.x86
rm etded.x86
wget http://www.shs.cba.pl/et.x86
wget http://www.shs.cba.pl/etded.x86
chmod a+x et.x86
chmod a+x etded.x86
exit
cd
ETKey
Punkbuster dla ET jest martwy od paru lat, ale jak wyrzuca z niektórych serwerów to uruchom grę, następnie ją zamknij (żeby ./etwolf się utworzył), a potem zrób coś takiego:
Otwórz notatnik, skopiuj do niego ten tekst, zapisz w katalogu domowy pod nazwą ppp, a potem w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

chmod a+x ppp
./ppp
Dźwięk
Możesz zrobić sobie folder zapasowy z grą bo nie pamiętam czy dokładnie tak robiłem, ale to chyba było tak:

Kod: Zaznacz cały

wget -q -O - http://nullkey.kapsi.fi/et-sdl-sound/et-sdl-sound.gz | gzip -d > et-sdl-sound && chmod a+x et-sdl-sound
chmod a+x et-sdl-sound
Następnie zmień nazwę z et-sdl-sound na et i przenieś do /usr/local/games/enemy-territory
Żeby to zrobić musisz uruchomić menedżera plików z roota.
----
Ewentualnie możesz pobrać śmiesznego, nikt nie wie komu potrzebnego ETLegacy, wszystko będzie odrazu działać...może oprócz niektórych komend bo to open-sourceowy projekt jak wcześniej pisałem nie wiem dla kogo tworzony.
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: Wolfenstein Enemy Teritory

Post autor: AnekStyl »

no ok, otwieram terminal, kopiuję ten kod i mam tak:

Kod: Zaznacz cały

arturro@arturro-Vostro-1540:~$     wget http://ftp.freenet.de/pub/4players/hosted/et/official/et-linux-2.60.x86.run
--2013-11-24 11:33:24--  http://ftp.freenet.de/pub/4players/hosted/et/official/et-linux-2.60.x86.run
Translacja ftp.freenet.de (ftp.freenet.de)... 194.97.2.68, 194.97.2.67, 2001:748:100:50::3, ...
Łączenie się z ftp.freenet.de (ftp.freenet.de)|194.97.2.68|:80... połączono.
Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź... 404 Not found
2013-11-24 11:33:24 BŁĄD 404: Not found.

Kod: Zaznacz cały

arturro@arturro-Vostro-1540:~$     sudo -s
[sudo] password for arturro: 
Sorry, try again.
(swojego hasła nie mogę wpisać, klikam na klawiaturze ale w konsoli nic się nie wpisuje)
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: TrolleY »

wget służy do pobierania plików. Jak nie działa tamten link to ściągnij instalator z innego miejsca np stąd (zwróć uwagę, żeby wkleić link do przeglądarki razem z nawiasami kwadratowymi):

http://www.fileplanet.com/124801/120000 ... .60-[Linux]

Potem wejdź do folderu gdzie pobrałeś ten instalator i uruchom terminal w tamtym miejscu.

Btw - jak wklejasz wyciąg z terminala używaj znaczników code bo cię moderatorzy nie będą lubić.

Swojego hasła nie możesz wpisać bo potrzebujesz uprawnień administratora. Jeśli nie znasz hasła administratora to jedyne co ci zostaje to zainstalować ET tylko dla siebie tak jak ci radziłem.

Poza tym radzę sobie poczytać o programach sudo, su, wget i innych przydatnych komendach bo chyba nie masz doświadczenia w używaniu terminala :)
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: AnekStyl »

ok. ju z coś mamy :) pobrałem instalator, ale nie mogę go odpalić

Kod: Zaznacz cały

arturro@arturro-Vostro-1540:~/ET$ sudo -s
[sudo] password for arturro: 
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# ./et-linux-2.60.x86.run
bash: ./et-linux-2.60.x86.run: Brak dostępu
Myślę, że małymi kroczkami dotrzemy do celu. Racja od 100 lat byłem użytkownikiem Windows, ale postanowiłem się kilka dni temu wraz z nowym kompem przesiąść na Linuxa i na razie jest ciężko...ale pożyjemy zobaczymy.
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: TrolleY »

Moje początki też nie były zbyt proste ale szybko się przyzwyczaja :)

Na linuxie w odróżnieniu od windowsa to czy coś jest plikiem wykonywalnym nie definiuje to jakie ma rozszerzenie np exe (chociaż warto i to utrzymywać dla np skryptów z rozszerzeniem najczęściej sh) ale prawa do uruchamiania. Zapewne instalator nie ma praw do uruchamiania. Dodasz je poleceniem chmod (lub prawym i właściwości).

Kod: Zaznacz cały

chmod a+x nazwaPliku
chmod a+x et-linux-2.60.x86.run
Polecam do każdego polecenia poczytanie sobie tzw manuala:

Kod: Zaznacz cały

man nazwaPolecenia
man chmod
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: AnekStyl »

no dobra, teraz am tak:

Kod: Zaznacz cały

arturro@arturro-Vostro-1540:~/ET$ sudo -s
[sudo] password for arturro: 
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# chmod a+x et-linux-2.60.x86.run
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# ./et-linux-2.60.x86.run
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing Enemy Territory 2.60 Full Install..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
./setup.sh: 191: ./setup.sh: /home/arturro/.setup2791: not found
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# ^C
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# 
i co dalej? :/
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: TrolleY »

Wejdź do folderu gdzie masz ten plik i pokaż wynik polecenia

Kod: Zaznacz cały

ls -lA| grep et
Ogólnie mam wrażenie, że jest jakiś problem z instalacją tego dla wszystkich użytkowników. Pokaż co się dzieje gdy uruchamiasz instalator bez praw roota.
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: AnekStyl »

jest tak:

Kod: Zaznacz cały

arturro@arturro-Vostro-1540:~/ET$ ls -lA| grep et
-rwxrwxr-x 1 arturro arturro 270965248 lis 25 18:07 et-linux-2.60.x86.run
arturro@arturro-Vostro-1540:~/ET$ ./et-linux-2.60.x86.run
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing Enemy Territory 2.60 Full Install..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
The recommended install location (/usr/local/games) requires root permissions.
Please enter the root password or hit enter to continue install as current user.
Hasło: 
/tmp/selfgz2821/setup.sh: 191: /tmp/selfgz2821/setup.sh: /root/.setup2895: not found
arturro@arturro-Vostro-1540:~/ET$ 
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: TrolleY »

No tak, spróbuj olać rekomendowane miejsce instalacji i podaj swoje czyli /home/arturro/ET. Jak cię zapyta o skróty to gdzie umieścić to też tam. Potem się będziemy o nie martwić.
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: AnekStyl »

ale jak mam podać to miejsce?
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: TrolleY »

Jak pyta o hasło to zgodnie z tym co tam pisze - po prostu wciśnij enter. Potem cię zapyta o miejsce instalacji.
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: AnekStyl »

chyba dalej nie kumam, jak pyta o hasło podaję je, potem wklejam ten kod do instalacji ./et-linux-2.60.x86.run i nie mam żadnej opcji żeby podać miejsce instalacji

Kod: Zaznacz cały

arturro@arturro-Vostro-1540:~/ET$ sudo -s
[sudo] password for arturro: 
Sorry, try again.
[sudo] password for arturro: 
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# ./et-linux-2.60.x86.run
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing Enemy Territory 2.60 Full Install..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
./setup.sh: 191: ./setup.sh: /home/arturro/.setup2892: not found
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# .home/arturro/et-linux-2.60.x86.run
bash: .home/arturro/et-linux-2.60.x86.run: Nie ma takiego pliku ani katalogu
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# .home/arturro/ET/et-linux-2.60.x86.run
bash: .home/arturro/ET/et-linux-2.60.x86.run: Nie ma takiego pliku ani katalogu
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# ./et-linux-2.60.x86.run
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing Enemy Territory 2.60 Full Install..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
./setup.sh: 191: ./setup.sh: /home/arturro/.setup2975: not found
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# ^C
root@arturro-Vostro-1540:~/ET# 
Chyba nie poradzę z tym sobie, można gdzieś, jakoś zlecić komuś taką instalację? (Za jakieś rozsądne wynagrodzenie/dobre piwo bo to dla kogoś kto zna linuksa to pewnie pestka...)
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: TrolleY »

Pyta cię o hasło lub żeby wcisnąć ENTER jeżeli nie chcesz instalować jako administrator (co jeżeli sam chcesz tylko korzystać z et w 100% wystarczy). Nie podawaj więc hasła tylko wciśnij ENTER.

Faktycznie dość dziwny błąd i ciężko mi powiedzieć dlaczego występuje, dlatego zobaczmy czy przy instalacji lokalnej też się pojawi.
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: AnekStyl »

to teraz tak:

Kod: Zaznacz cały

arturro@arturro-Vostro-1540:~/ET$ ./et-linux-2.60.x86.run
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing Enemy Territory 2.60 Full Install..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
The recommended install location (/usr/local/games) requires root permissions.
Please enter the root password or hit enter to continue install as current user.
Hasło: 
su: Uwierzytelnienie nie powiodło się
Running setup as user
./setup.sh: 191: ./setup.sh: /home/arturro/.setup2979: not found
arturro@arturro-Vostro-1540:~/ET$ 
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: TrolleY »

naprawdę nie mam pojęcia... może inny instalator spóbuj:

Kod: Zaznacz cały

mkdir ~/Gry/ET
cd ~/Gry/ET
wget ftp://ftp.idsoftware.com/idstuff/et/linux/et-linux-2.60.x86.run
chmod +x et-linux-2.60.x86.run
./et-linux-2.60.x86.run
EDIT: chyba znalazłem rozwiązanie: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=416871

czyli wykonaj:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install ia32-libs
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: AnekStyl »

chyba poszło, zrobiłem tą pierwszą część, tj. podstawowa instalacja (.run) jak wyskoczyło, że instalacja complet to z rozpędu zamknąłem terminal. W panelu głównym widzę ikonkę ET ale nie mogę wejść w grę. Nie zrobiłem tej aktualizacji do 2.60B a teraz nie mogę znaleźć gdzie jest folder gry, żeby kontynuować. Innymi słowy, CO DALEJ :(
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: TrolleY »

Jeżeli zainstalowałeś z prawami admina to prawdopodobnie zainstalowałeś w folderze /usr/local/games, poszukaj tam ET. Jeżeli nie to pewnie sam podawałeś ścieżkę więc nie wiem gdzie to instalowałeś :P
Jak znajdziesz ten folder to spróbuj dać komendę

Kod: Zaznacz cały

ls -lA
Z tego co pamiętam da się bez problemu zrobić reinstalację tylko, że jak jakiś plik istnieje to się pyta czy zamienić a brakujących doinstaluje.
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
AnekStyl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:26
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64

Re: Jak zainstalować Wolfenstein Enemy Teritory na Ubuntu 12.04

Post autor: AnekStyl »

Chyba zacznę temat od początku. Dziś muszę przeinstalować system jeszcze raz, po wykonaniu automatycznej aktualizacji (przez tego "menedżera") strasznie mi zaczął internet zacinać (czegoś mój lapek nie ogarnia najwidoczniej). Szybkie pytanko więc, jak wystartuję z płyty instalacyjnej i zrobię "nakładkę" to będę mieć nowy, świeży Ubuntu(bez potrzeby wcześniejszego formatowania)? I co z tymi automatycznymi aktualizacjami, warto je robić w ogóle? Jak machnąłem na raz 500 aktualizacji to średnio to wyszło (internet zamula. pisałem o tym w drugim wątku ale nikt nic nie odp, dlatego przeinstalowuję, póki nie mam nic ważnego na kompie), teraz też już widzę (po kilku dniach) na pasku 23 aktualizacje, w takim tempie to system operacyjny zaraz mi cały dysk zajmie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Linuksowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości