Zabezpieczenie Firefoksa przed wykradaniem informacji.

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
waako4
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 13 lut 2011, 14:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: waako4 »

Zbyt duża ingerencja w Firefoxa ograniczy jej funkcjonalność. Można do zbroić ją pluginami.
waako4
piotrek_ra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 16 lip 2012, 13:16
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: piotrek_ra »

Jakoś nikt nie pisze o apparmor ( albo nie znalazłem, bo wątek się wydłużył )

Mi przyszedł do głowy pomysł aby mieć 2 wersje Firefoxa. Zwykłą i uzbrojoną w AA. Domyślnie używam tej uzbrojonej, a jak mi coś nie działa to tymczasowo uruchamiam wersje nieuzbrojoną.

Kod: Zaznacz cały

cd /usr/lib
ln -s firefox firefox-unconfined
Ma to udawać drugą kopię FF. Teoretycznie wtedy regułki aa nie będą się stosowały bo ścieżka nie będzie pasować. Jeszcze nie sprawdziłem czy działa.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: pioruns »

Mam takie pytanie odnośnie teoretycznej funkcjonalności Firefoksa.
Czy da się zrobić tak, że każda zakładka miała by swój własny profil/sandbox? Tzn., żeby strony nie mogły się komunikować ze sobą przy pomocy ciasteczek, FSO albo cache?
Bo w tej chwili te wszystkie pluginy Facebooka i Google a także dziesiątki innych szpiegujących rozwiązań, o których nie wiem, kojarzą jaki profil masz na FB albo Google i wyświetlają spersonalizowane reklamy, mogą wymieniać się między sobą, wszystkie kliki są kojarzone z rzeczywistym profilem. W tym celu założyłem osobny profil Firefoksa, w którym loguję się tylko do FB i do żadnej innej strony, jednak wolałbym to rozwiązać jakoś wygodniej :)

Pytanie nr 2. Jak Firefoksowi zablokować dostęp do wszystkich stron z wyjątkiem listy "białych" adresów? Musi być to rozwiązanie wewnątrz Firefoksa (plugin czy coś).
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: rob006 »

W opcjach Prywatności odznacz "Akceptuj ciasteczka innych witryn niż odwiedzane" - wtedy wchodząc na np Ubuntu.pl nie będą dostępne ciasteczka z facebooka, twoje konto nie zostanie więc skojarzone. Przynajmniej teoretycznie.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: ethanak »

to ja proszę o odpowiedź na pytanie: w jaki sposób strona z domeny x (powiedzmy google.com) może uzyskać dostęp do ciastek z domeny y (np. al4a.com). tylko konkretnie poproszę, bez bajek o misiach wydajach i teorii matrixa.
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: rob006 »

ethanak pisze:to ja proszę o odpowiedź na pytanie: w jaki sposób strona z domeny x (powiedzmy google.com) może uzyskać dostęp do ciastek z domeny y (np. al4a.com). tylko konkretnie poproszę, bez bajek o misiach wydajach i teorii matrixa.
To pytanie z cyklu "ja wiem, a wy wiecie?", czy pytasz o coś czego istnienia nie jesteś pewien?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: ethanak »

czy obce ci jest pojęcie pytania retorycznego?
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: rob006 »

Nie każde głupie pytanie jest od razu pytaniem retorycznym, a ja wolę się upewnić o co chodzi rozmówcy zanim założę, że nie rozumie o co tak naprawdę pyta. Ale widzę, że dojście do momentu, w którym postawisz jasno o co ci chodzi może trochę potrwać, albo i nigdy nie nadejść, przejdę więc do rzeczy:
Jeśli chodzi ci o opcję o której wspominałem, to najwyraźniej nie wiesz o co chodzi. Google wcale nie musi mieć bezpośredniego dostępu do ciasteczek ze strony al4a.com, aby uzyskać jakieś informacje a temat użytkownika, który tam zagląda. Wystarczy że ma własne ciasteczka identyfikujące użytkownika, a na al4a.com jest jakiś odnośnik do google.com, który te ciasteczka pozwala przesłać. Google ma adres referencyjny, wie więc gdzie użytkownik wszedł, a jak pobierze sobie tą stronę, to wie też co oglądał/czytał. Na tej zasadzie działają ciasteczka śledzące i ogólnie cały biznes z reklamami spersonalizowanymi czy facebookowymi widżetami. Umożliwia to też ataki CSRF na skopane strony www. Ale zakładam że ty to wszystko już wiesz. Problem w tym, że nie każdemu musi się to podobać, bo w końcu nie wchodzimy na google.com, czemu więc przeglądarka miałaby wysyłać ciasteczka z innej strony niż odwiedzana. I właśnie do tego służy ta opcja. Odznaczenie jej będzie skutkowało np tym, że facebookowe widżety czy reklamy nie będą wiedziały kim jest użytkownik, więc reklamy będą niespersonalizowane a dla widżetów będziesz widoczny jako użytkownik niezalogowany (choć w karcie obok masz zalogowanego facebooka). Są wiec plusy i minusy tego rozwiązania, ja osobiście nie jestem aż takim paranoikiem na punkcie prywatności i wolę wygodę, nawet jeśli rozumieć przez to reklamę książki zamiast podpasek :D.
A ciasteczka można wykraść chociażby przez jakiś XSS na stronie, choć zakładam że nie o to ci chodziło. :]
Ostatnio zmieniony 04 sty 2013, 15:14 przez rob006, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: ethanak »

bardzo ładnie opisałeś p3p, ale w rzeczywistości działa to nieco inaczej.
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: rob006 »

ethanak pisze:bardzo ładnie opisałeś p3p, ale w rzeczywistości działa to nieco inaczej.
Jestem niezmiernie ciekaw, co masz w tej kwestii do dodania.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: ethanak »

tyle, że na ekraniku komórki nie chce mi się sążnistych epistoł pisać bo zanim to zrobię temat przestanie być aktualny.
piotrek_ra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 16 lip 2012, 13:16
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: piotrek_ra »

Można prosto i skutecznie - 2 konta w systemie. ( moja ulubiona metoda izolowania procesów ;)
Konto czyste do logowania sie do prywatnych rzeczy i brudne do całej reszty.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: pioruns »

ethanak pisze:to ja proszę o odpowiedź na pytanie: w jaki sposób strona z domeny x (powiedzmy google.com) może uzyskać dostęp do ciastek z domeny y (np. al4a.com). tylko konkretnie poproszę, bez bajek o misiach wydajach i teorii matrixa.
A o evercookie słyszał?
Odznaczenie ciasteczek z innych witryn i zaznaczenie Do Not Track Me (howgh!) wcale nie sprawia jakoś, że czuję się bezpieczniej.
W tej chwili mam osobny profil Fx do FB i osobny do Googla i chyba innego rozwiązania nie ma.

Przypomnę pytanie, jak Firefoksowi zablokować dostęp do wszystkich stron z wyjątkiem listy "białych" adresów? Musi być to rozwiązanie wewnątrz Firefoksa (plugin czy coś)?
piotrek_ra pisze:Można prosto i skutecznie - 2 konta w systemie. ( moja ulubiona metoda izolowania procesów ;)
Konto czyste do logowania sie do prywatnych rzeczy i brudne do całej reszty.
Dzięki piotrek, ja mam podobnie, tylko, ze profile w przeglądarce a nie w systemie. Wystarczy klik na ikonkę i ładuję drugi profil, jest to chyba jeszcze prostsze :) A do tego profile przeglądarki mogą być obok siebie w różnych oknach, a dwóch profili systemu nie za bardzo uruchomisz naraz.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
piotrek_ra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 16 lip 2012, 13:16
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: piotrek_ra »

pioruns pisze: Dzięki piotrek, ja mam podobnie, tylko, ze profile w przeglądarce a nie w systemie. Wystarczy klik na ikonkę i ładuję drugi profil, jest to chyba jeszcze prostsze :) A do tego profile przeglądarki mogą być obok siebie w różnych oknach,
No właśnie ta prostota może być problemem, kliknie się nie tą ikonkę co trzeba, albo zapomni się które okno jest czyste a które brudne ( chyba że motywy inne ) i klops... :) Człowiek nie maszyna, komputer nie bomba, trzeba skonfigurować tak żeby nie trzeba było stale uważać.
a dwóch profili systemu nie za bardzo uruchomisz naraz.
Można bardzo łatwo, ikonka ludka obok zębatki, przełącz użytkownika, hasełko i mamy drugą sesję. I samo jądro dba aby procesy nie mogły się ptracować, mieszać wzajemnie w profilach i po prostu widać że są izolowane. I nie trzeba żmudnie testować że te profile rzeczywiście są w 100% izolowane jak należy...
Awatar użytkownika
Puki67
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 lis 2013, 09:52
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: Puki67 »

piotrek_ra pisze:
pioruns pisze: Można bardzo łatwo, ikonka ludka obok zębatki, przełącz użytkownika, hasełko i mamy drugą sesję. I samo jądro dba aby procesy nie mogły się ptracować, mieszać wzajemnie w profilach i po prostu widać że są izolowane. I nie trzeba żmudnie testować że te profile rzeczywiście są w 100% izolowane jak należy...
Korzystanie z dwóch profili na raz nie spowoduje dużych spowolnień ?
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: rob006 »

Wszystko zależy od ilości RAMu i czy odpalisz na koncie działającym w tle jakieś programy mocno obciążające procesor. U mnie konto gościa działało bez zarzutu, choć główne było uruchomione w tle.
xc1256

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: xc1256 »

Aby się nie pomylić i to w 100% proponuję instalację na drugim komputerze systemu bez zbędnych dodatków np., bez javy ze starym firefoxem (np. 3.6.24 - są do pobrania w internecie - jeżeli ktoś chce) którego można łatwo sparametryzować.
piotrek_ra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 16 lip 2012, 13:16
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: piotrek_ra »

Jak już to w wirtualnej maszynie, nie trzeba drugiego kompa.
Dlaczego stary firefox??? Zwykły ubuntowy z repo, po aktualizacji. 26.0 jest teraz.

Na koniec testowanie wtyczek, gdyż aktualny firefox to warunek konieczny, aczkolwiek niewystarczajacy.
https://browsercheck.qualys.com/
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: jacekalex »

O evercookie słyszał, ale jak FF nie będzie miał poprawa zapisu cookie, to ich nie zapisze, zwykłe uprawnienia albo Apparmor:

Obecne profile Firefoxa do Apparmora u mnie:
http://jacekalex.sh.dug.net.pl/apparmor ... irefox.txt
http://jacekalex.sh.dug.net.pl/apparmor ... tainer.txt
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 00:19 przez jacekalex, łącznie zmieniany 1 raz.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
rzutki
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 176
Rejestracja: 04 sie 2008, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zabezpieczenie Firefox-a przed wykradaniem informacji.

Post autor: rzutki »

pioruns pisze:Dzięki piotrek, ja mam podobnie, tylko, ze profile w przeglądarce a nie w systemie. Wystarczy klik na ikonkę i ładuję drugi profil, jest to chyba jeszcze prostsze :) A do tego profile przeglądarki mogą być obok siebie w różnych oknach, a dwóch profili systemu nie za bardzo uruchomisz naraz.
Czy mógłby kolega opisać proces bliżej? Również używam profili w FF ale nigdy nie otworzyłem innego profilu w nowym oknie jak ten już załadowany. JAK to zrobić??
AMD A8-7650K Radeon R7, 10 Compute Cores 4C+6G 3.30GHz; RAM-8GB; architektura x64 8-)
Grafika AMD Kaveri
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości