[rozwiązany] instalacja drukarki sieciowej brother dcpj4110dw - niewidoczny driver

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
wrednydziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

[rozwiązany] instalacja drukarki sieciowej brother dcpj4110dw - niewidoczny driver

Post autor: wrednydziadzio »

sytuacja jest absurdalna i chyba chodzi o brak wiedzy "przedszkolaka"
1. drukarka brother dcpj4110dw jest podpięta do routera i ma stały adres w sieci wewnętrznej
2. ze strony producenta ściągnąłem driver (paczka debiana) i zainstalowałem korzystając z Centrum ubuntu (jak polecają na tym forum)
i tu pierwsza wtopa - centrum ubuntu nie widzi tej instalacji - dopiero użycie menadżera pakietów synaptic powoduje komunikat że driver jest zainstalowany i nawet podaje położenie plików :-) - wniosek że driver w systemie jest
3. kiedy uruchamiam "dodaj drukarkę" jest ona natychmiast widoczna dla ubuntu i sama zgłasza się z adresem i portem i tutaj następuje druga wtopa ... następuje ekran wyszukiwania drivera drukarki - automatycznie w tle widać "dodawanie sterowników własnościowych" ale już po chwili przechodzi do ekranu wyboru sterownika i tutaj dostępne są tylko 3 opcje :
1) wybór z bazy danych - a tej drukarki nie ma na liście
2) wczytanie pliku ppd - a pliku ppd nie ma nigdzie
3) wyszukanie sterownika w necie - też bezskuteczne (pewno szuka w repozytoriach a tam też nie ma, bo jest tylko u producenta )
tylko dlaczego do diabła nie widzi , że ma ten sterownik na własnym dysku i od ręki ??????
4. niestety podanie w tym miejscu sterownika innego modelu nie pomaga , gdyż tracę kontakt z drukarką a wydruki gdzieś giną
5. interesujące jest, że kiedy odpalę "dodaj sterownik własnościowy" to zgłaszają mi się tylko jakieś duperele do pobrania z repozytorium a driver który jest na dysku jest też niewidoczny , więc ta droga tez odpada

dlatego proszę bardziej doświadczonych kolegów o pomoc
Ostatnio zmieniony 05 sty 2014, 12:57 przez wrednydziadzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: instalacja drukarki sieciowej brother dcpj4110dw - niewidoczny driver

Post autor: igotit4free »

Jest na forum temat dotyczący instalacji tego urządzenia, nie musisz go nawet szukać, jest ramce PODOBNE TEMATY na dole strony. Temat świeży, z września, widziałeś? Czytałeś? Zastosowałeś podlinkowane tam, dosyć szczegółowe rozwiązanie?

viewtopic.php?f=136&t=169417
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
wrednydziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: instalacja drukarki sieciowej brother dcpj4110dw - niewidoczny driver

Post autor: wrednydziadzio »

ponieważ Sz.P. Moderator tym razem nie banował ani purgował mój post :clap: , pozwolę sobie odpowiedzieć
cytowany przez Pana wątek zaczyna się i kończy na linku do strony producenta
gdyby Pan uważnie czytał mój post
2. ze strony producenta ściągnąłem driver (paczka debiana)
to wiedziałby Pan że czytałem ten wątek i byłem na stronie producenta
niestety niewiele to pomogło :-x
na szczęście po paru godzinach walki sam rozwiązałem problem (jak zwykle) :ligt:
a problem polegał właśnie na tym , że instrukcja instalacji na stronach producenta zawiera niedomówienia oraz ewidentne błędy
i jej ścisłe stosowanie może być przyczyną wielu groźnych chorób :twisted:

1. firma brother zaleca (we recommended) stosowanie firmowego cupswrappera, tymczasem jego stosowanie jest obowiązkowe !!!
sterowniki firmowe po prostu mają jakiś konflikt z narzędziami systemowymi ubuntu i dlatego nie widzą drukarek nawet po instalacji sterownika . Dopiero instalacja cupswrappera rozwiązuje problem - niestety od tej pory tylko on może administrować wydrukami a także instalacją innych drukarek w systemie - jakiekolwiek zmiany za pomocą narzędzi systemowych ubuntu powoduje że drukarka brother znika jak kamfora

2. istotą problemu są pliki printer.conf oraz printcap - zawierające konfigurację dynamiczną (w tym adresy drukarek sieciowych)
uruchomienie jakiegokolwiek narzędzia cups powoduje automatyczne nadpisanie zawartości tych plików przez definicje cups'a

3. z powodów opisanych w pkt.2 część instrukcji instalacyjnej producenta zawierająca polecenie ręcznego wpisania adresu i kolejki do pliku printcap jest absurdem

4. podobnie rozśmieszyło mnie polecenie w instrukcji restartu spoolera - większość z nas instaluje drukarkę jaką pierwszą w systemie , więc jak restartować coś czego nie ma :lol:

5. niestety po udanej instalacji jedyną metodą włączenia usług cups , jest metoda "na windowsa" - czyli uruchom ponownie .... :mrgreen:

6. kiedy już odpalimy cupswrappera i widzimy naszą drukarkę , pokazuje się ona z adresem MAC+zmienne strumienia (by default)
niestety posługiwanie się tym adresem kończy komunikat "unable to locate printer"
konieczna jest więc natychmiastowa zmiana adresu - do wyboru najlepiej Appsoccet lub lpd/lpt (oczywiście fajnie ustawić drukarkę na
stały adres - to znacznie ułatwia sprawę)
w obu wypadkach wygodnie jest ustawić kolejkę na binary_p1 lub ps_p1 chyba że kupiliśmy drukarkę sieciową żeby drukować w domu
bez kabli wtedy lepiej kolejka public

jak widać nie zawsze warto trzymać się ściśle zaleceń producenta
być może koledzy bardziej doświadczeni w linuxie znajdą lepsze/wygodniejsze rozwiązania - wtedy chętnie skorzystam
ale póki co moje rozwiązanie chodzi stabilnie i jak burza
czego wszystkim życzę
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: instalacja drukarki sieciowej brother dcpj4110dw - niewidoczny driver

Post autor: igotit4free »

Jeśli zatem znalazłeś rozwiązanie oznacz stosownie* swój wątek, może przyda się innym szukającym sposobu instalacji tego urządzenia.

Daruj sobie przytyki, nie jestem telepatą ani wróżbitą, nie mam podstaw do stwierdzenia na której "stronie producenta" byłeś, a na której nie. Z twojego posta nie wynika też, że zapoznałeś się ze wskazanym przeze mnie wątkiem na tut. forum. Na przyszłość podawaj linki do stron/rozwiązań o których wspominasz.

*- przyjęło się edytować pierwszy post wątku i dodawać [SOLVED] lub [Rozwiązany].
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
wrednydziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: [rozwiązany] instalacja drukarki sieciowej brother dcpj4110dw - niewidoczny driver

Post autor: wrednydziadzio »

OK !!
ponieważ faktycznie problem dotyczy większości nowych drukarek brother - canononical nie umieszcza ich w bazie i chyba już wiem dlaczego
pozwolę sobie umieścić jeszcze dziś na forum stosowne howto
szkoda żeby inni tracili tyle czasu na rozwiązanie zagadki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość