Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
kucharek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2014, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: kucharek »

Witam. To mój pierwszy post także proszę o wyrozumiałość :)
Otóż mam od zawsze problemy z jakąkolwiek dystrybucją Linuxa na laptopie Lenovo Y580.
Problemy dotyczą nierozpoznanej baterii (wiecznie 3-4 minuty do końca ładowania, i jak odłączę zasilacz to jest niby rozładowana),
grafiki Intel HD4000 która niby działa a jednak mam wrażenie, że czasem zaklatkuje, laptop ciągle ma włączone chłodzenie nawet w stanie spoczynku gdzie Windows 8.1 z nudów po prostu go wyłączał i mógł tak sobie stać. Przy każdym uruchomieniu laptopa poziom jasności matrycy nie jest zapamiętywany co denerwuje zwłaszcza w nocy bo potem wyglądam jak zombie gdy kładę się spać. Nie działa coś takiego jak Dolby Home Theater, domyślam się, że Linux coś takiego widział jak świnia niebo, ale może da się coś z tym zrobić żeby był symulowany dźwięk przestrzenny i żebym coś czuł niskie tony i cieszył się ze słuchania muzyki... Nie działa mi dobrze touchpad (Synaptics ClickPad V8) tzn. nie ma stabilnego poruszania się kursora gdy go miziam palcem to "drga" podczas nawigowania i nie mogę go też wyłączyć standardową kombinacją klawiszy. Na Nvidię Optimus nawet się nie nastawiam bo trzeba się z tym bawić a ja po prostu wolę żeby wszystko było na czysto, bez zabawy z kernelami, i w miarę możliwości z reprezytoriami bo potem wszystko się sypie. A, no i jeszcze nie mogę wyłączyć Bluetooth ani włączyć jego widoczności bo nagle panel ustawień mi się zacina i to tyle mojego transferowania. Obecnie posiadam Kubuntu 13.10 x64 i naprawdę nie wiem czy można coś jeszcze z tym zrobić. Nie wiem czy laptop jest wciąż za nowy na taki system czy po prostu ten system tak ma. Obawiam się instalować sterowniki do HD4000 bo potem może wszystko się wykrzaczyć.. Próbowałem instalować laptop-mode, ale to nic nie pomogło :( Proszę o pomoc.

Moja konfiguracja:
- Intel Core i7 3610QM
- Intel HD4000
- nVidia GTX 660M
- Realtek AC'97 HD
- 8GB DDR3 2x4GB
- BIOS 2.07 (bez SecureBoot)
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: igotit4free »

Doczytaj Regulamin, nie używaj słowa PROBLEM w tytułach wątków, staraj się poruszać jedną kwestię w jednym wątku.

Co do poruszanych przez ciebie kwestii to naturalnym jest, że dokonując zakupu sprzętu należy zastanowić się do jakich zadań będzie on służył. Różne urządzenia są w różnym stopniu zgodne z różnymi systemami, twoje najwidoczniej bardzo słabo sobie radzi z Linuksem. Albo poprzestaniesz na używaniu systemu który jest z twoim laptopem zgodny, albo musisz zadać sobie trochę trudu żeby używać na nim Linuksa ... czyli jak to określiłeś musisz się trochę pobawić kernelami i sterownikami.
Odpowiedzi na twoje pytania są rozrzucone po tym oraz innych forach linuksowych. Poszukaj.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
kucharek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2014, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: kucharek »

Wynik komendy "dmesg"

http://pokazywarka.pl/gfeqa8/
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: e X t 7 3 »

kucharek pisze:Witam. To mój pierwszy post także proszę o wyrozumiałość :)
Otóż mam od zawsze problemy z jakąkolwiek dystrybucją Linuxa na laptopie Lenovo Y580.
Problemy dotyczą nierozpoznanej baterii (wiecznie 3-4 minuty do końca ładowania, i jak odłączę zasilacz to jest niby rozładowana),
grafiki Intel HD4000 która niby działa a jednak mam wrażenie, że czasem zaklatkuje, laptop ciągle ma włączone chłodzenie nawet w stanie spoczynku gdzie Windows 8.1 z nudów po prostu go wyłączał i mógł tak sobie stać. Przy każdym uruchomieniu laptopa poziom jasności matrycy nie jest zapamiętywany co denerwuje zwłaszcza w nocy bo potem wyglądam jak zombie gdy kładę się spać. Nie działa coś takiego jak Dolby Home Theater, domyślam się, że Linux coś takiego widział jak świnia niebo, ale może da się coś z tym zrobić żeby był symulowany dźwięk przestrzenny i żebym coś czuł niskie tony i cieszył się ze słuchania muzyki... Nie działa mi dobrze touchpad (Synaptics ClickPad V8) tzn. nie ma stabilnego poruszania się kursora gdy go miziam palcem to "drga" podczas nawigowania i nie mogę go też wyłączyć standardową kombinacją klawiszy. Na Nvidię Optimus nawet się nie nastawiam bo trzeba się z tym bawić a ja po prostu wolę żeby wszystko było na czysto, bez zabawy z kernelami, i w miarę możliwości z reprezytoriami bo potem wszystko się sypie. A, no i jeszcze nie mogę wyłączyć Bluetooth ani włączyć jego widoczności bo nagle panel ustawień mi się zacina i to tyle mojego transferowania. Obecnie posiadam Kubuntu 13.10 x64 i naprawdę nie wiem czy można coś jeszcze z tym zrobić. Nie wiem czy laptop jest wciąż za nowy na taki system czy po prostu ten system tak ma. Obawiam się instalować sterowniki do HD4000 bo potem może wszystko się wykrzaczyć.. Próbowałem instalować laptop-mode, ale to nic nie pomogło :( Proszę o pomoc.

Moja konfiguracja:
- Intel Core i7 3610QM
- Intel HD4000
- nVidia GTX 660M
- Realtek AC'97 HD
- 8GB DDR3 2x4GB
- BIOS 2.07 (bez SecureBoot)
Szczerze ? to Ja tu nie widzę raczej nic wielce problematycznego ... tylko trzeba użyć "odpowiednich komponentów" i konfiguracji systemu. Zapraszam do lektury.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
kucharek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2014, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: kucharek »

no nie wiem. za jajko pod Ivy Bridge trzeba płacić a w poradniku wypisane jest jaki kernel i do czego
wojtos93
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 21 maja 2008, 12:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: wojtos93 »

Kernela od kolegi eXt73 nie polecam do tego komputera. Ze 2 razy go instalowałem, ale kasowałem, bo system działał wyraźnie wolniej. Jako że używam tego samego laptopa (z i5 na pokładzie) mogę śmiało powiedzieć, że Ubuntu 12.04 (które Ci polecam) działa bardzo dobrze i bez żadnych zacięć. Pobawić trzeba się tylko z bumblebee. Wystarczyło poszukać, a byś wiedział co robić. viewtopic.php?f=139&t=164037#p935316 - zobacz mój post.
edit:
Dla kerneli >=3.10 nie instaluj acpi-handle-hacka!
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: e X t 7 3 »

wojtos93 pisze:Kernela od kolegi eXt73 nie polecam do tego komputera. Ze 2 razy go instalowałem, ale kasowałem, bo system działał wyraźnie wolniej. Jako że używam tego samego laptopa (z i5 na pokładzie) mogę śmiało powiedzieć, że Ubuntu 12.04 (które Ci polecam) działa bardzo dobrze i bez żadnych zacięć. Pobawić trzeba się tylko z bumblebee. Wystarczyło poszukać, a byś wiedział co robić. viewtopic.php?f=139&t=164037#p935316 - zobacz mój post.
edit:
Dla kerneli >=3.10 nie instaluj acpi-handle-hacka!
Twój przypadek jest mega ciekawy ;). Pierwszy raz Ktoś wskazuje, że moje kernele działają na jego maszynie wolniej ;). Jeśli już to może to wynika z szeregu błędów na USB jakie ostatnio pojawiają się na maszynach Lenovo - jest tego cała masa, czasem kilka stron raportów z dmesg. Coś tu Lenovo nieźle namieszało.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
kucharek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2014, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: kucharek »

Czyli w sumie na jedno wyjdzie z tym Ubuntu 12.04 jak zainstaluję Elementary OS Luna gdzie miałem problem właśnie z szybko rozładowującą się baterią i jej złym wskazywaniem i "wiecznym ładowaniem". Obecnie na 8.1 po instalacji wszystkich sterowników, nawet Energy Managera w trybie oszczędzania energii - Windows szacuje, że będzie pracował przez 8 godzin z otwartym IE :) Na jakimkolwiek distro Linuxa - godzina/półtora max :( A szkoda, bo system rewelka :D
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: e X t 7 3 »

Przecież dałem rozwiązanie "na tacy". Ta maszyna moze pod Linuksem pobierać nawet jedynie 2 watty = ok 20-24 h w trybie idle :).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
wojtos93
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 21 maja 2008, 12:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: wojtos93 »

Pokazuje Ci taki czas, bo działają obie karty graficzne i się nie dziw, że czas pracy na baterii jest taki krótki.
mariusz8319
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 05 gru 2006, 15:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: mariusz8319 »

Mam taki sam model i konfiguracje. Aktualnie kubuntu 13.04 64bit ,win 8.1 właściwie oprócz optimusa wszystko działa zaraz po instalacji. Mam wrażenie że jest szybszy od windowa 8.1 . Od tygodnia korzystam z kerneli kolegi e X t 7 3
3.11.10-ext73-f1-26.8-i7-ags-cfs
i wydaje mi się że jest jeszcze lepiej :)
P.S. Testowałem naprawdę sporo wydań i dystrybucji linuxa i takich problemów nie miałem.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: e X t 7 3 »

mariusz8319 pisze:Mam taki sam model i konfiguracje. Aktualnie kubuntu 13.04 64bit ,win 8.1 właściwie oprócz optimusa wszystko działa zaraz po instalacji. Mam wrażenie że jest szybszy od windowa 8.1 . Od tygodnia korzystam z kerneli kolegi e X t 7 3
3.11.10-ext73-f1-26.8-i7-ags-cfs
i wydaje mi się że jest jeszcze lepiej :)
P.S. Testowałem naprawdę sporo wydań i dystrybucji linuxa i takich problemów nie miałem.
Czemu nie używasz Pan v28.0 ? ... znacznie szybszy niż v26.x ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
szymam
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 08 kwie 2012, 18:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: szymam »

Okej, ale co zrobić, jeśli nie ma się 50zł, a potrzeba skonfigurować komputer w darmowy sposób?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lenovo Y580 - jak dostosować do pracy pod Linuksem?

Post autor: e X t 7 3 »

szymam pisze:Okej, ale co zrobić, jeśli nie ma się 50zł, a potrzeba skonfigurować komputer w darmowy sposób?
Używać wersji K8 - też będzie szybko [choć oczywiście mniej responsywnie i wolniej niż wersje premium] ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości