Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Wszystko o polskim remiksie Ubuntu 14.04
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: bear7 »

Tradycyjnie już prosimy Was o sugestie, co można by dodać lub usunąć w naszym remiksie.

Tutaj można sprawdzić listę typowych zmian, które wprowadzone były w poprzednich latach:
Niebiańska Nimfa
Przyjazny Puchacz

Oczywiście, są pewne kryteria, które to Wasze propozycje muszą spełniać:
  • nasz remiks nie ma za zadanie zmienić Ubuntu w coś innego, dlatego podstawowe (flagowe) programy zostają na swoim miejscu,
  • zamknięte oprogramowanie może być co najwyżej dodane jako opcja w skrypcie,
  • nie mieszamy środowisk graficznych,
  • propozycje powinny uwzględniać potrzeby ogółu polskich użytkowników, a nie osobiste zachcianki.
Jak ktoś ma propozycję nazwy dla naszego wydania, to zapraszam do zabawy tutaj: viewtopic.php?f=233&t=172893
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: enedil »

Ja osobiście proponuję, aby dodać NeteXt'a. I tak spora część osób to zainstaluje.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: xxx666xxx »

Ja bym widział:

- NeteXt
- Ubuntu Tweak
- Super Boot Manager (ma tam opcje ułatwiające edycji w trybie graficznym menu Grub)
- Dodatki zamknięte (skrypt do instalacji kodeków,flash,java...)
- Kadu
- Skype
- MiniTube - Wbrew pozorom to bardzo użyteczny mini program umożliwiający oglądanie i pobieranie materiałów z YT.
- VLC (może być zamiast kodeków w systemie gdyż sam w sobie posiada kodeki popularnych formatów wideo i audio)
- Synaptic, MC, Aptitude (niewielkie dodatki systemowe ale przydatne)

Dodatkowo na pulpicie obowiązkowo przewodnik w formacie PDF z najczęściej spotykanymi problemami po instalacji systemu:
- Instalacja dodatków zamkniętych poprzez terminal lub skrypt.
- Instalacja sterowników do kart graficznych do Nvidii i AMD/ATI (zamknięte).
- Instalacja i konfiguracja dodatku Pipelight czyli aktualnego zamiennika technologii MS. Silverlight
- Instalacja i konfiguracja projektu Bumblebee (i temu podobne).
- Instalacja i podstawowa konfiguracja wine.
- Instalacja i podstawowa konfiguracja XBMC wraz z adresami do niezbędnych wtyczek (iPLA, TVN Player, iTVP...).
- Podstawowa konfiguracja modemów 3G/4G (ostatnio bardzo często poruszany temat).
- Instalacja i konfiguracja skanerów i drukarek.
- Instalacja i konfiguracja tunerów DVB (ostatnio bardzo często poruszany temat).
- Instalacja pakietów SAMBA i podstawowa konfiguracja udostępniania plików w sieci lokalnej.
- Podstawowa konfiguracja udostępniania łącza internetowego LAN/Wi-Fi.
- Instalacja i podstawowa konfiguracja dodatkowych alternatywnych środowisk graficznych.
- Instalacja i konfiguracja Syntezatora Mowy Milena (pomocny dla wielu nie tylko niedowidzących i niewidomych np. do odczytywania napisów w filmach).
- Instalacja i konfiguracja Steam'a.
- Obsługa/konfiguracja "ulepszacza systemu" NeteXt. Czyli jak go używać?
- Konfiguracja w Pidginie konta FB Komunikator'a i NK Komunikator'a .
- Instalacja, konfiguracja i spolszczenie czytnika ekranu Orca. (dla naprawdę potrzebujących np. jako suplement poradnika dla niepełnosprawnych).
- Instalacja i konfiguracja przeglądarki sieci Tor (coś dla spanikowanych wszechogarniającą inwigilacją)
Ostatnio zmieniony 29 mar 2014, 01:08 przez xxx666xxx, łącznie zmieniany 12 razy.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
mw-ubuntu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 02 lut 2013, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: mw-ubuntu »

Rozważyłbym również instalację klienta Spotify.
Kubuntu 13.10
tinygirl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2014, 10:16
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: tinygirl »

Proponuję Transmission dla ogółu polskich użytkowników :mrgreen:

I może coś innego niż mozilla, bo mam najnowszą wersję, a i tak wywala ciągle Crash Reportera. Nie wiem, czy inni mają z nią tak samo, czy ja jestem za mało ogarnięta i zbyt leniwa na zmianę przeglądarki ;p
Poza tym nie mam żadnych uwag.

Uważam, że Messenger nie zda egzaminu, ponieważ ludzie, gdy mają dostęp do komputera i tak wciąż siedzą na necie (w większości), więc korzystają z fejsa ze strony, messengera mają w telefonach. Moi znajomi używali go tylko w telefonie i narzekali, że nie sprawdza się, bo nie wszystkie wiadomosci stamtąd dochodziły. Ja nie używam, nie wiem, jak to wygląda, czy mówili prawdę, czy nie. Korzystam z facebook mobile na telefon i ze strony fejsa, to wystarcza i nie sądzę, żeby to było tak bardzo potrzebne.

Netext i VLC-wręcz przeciwnie.
Buziaki!
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: rob006 »

Myślę że domyślne instalowanie Skype czy Spotify to lekka przesada, za to na pewno przydałoby repozytoria tych programów w standardzie. Znaleźć program w centrum oprogramowania i kliknąć "zainstaluj" jest w stanie niemal każdy klikacz, za to dodanie repozytorium to jest czasami ściana nie do przebycia. Nie mówiąc już o tym, że ludzie mają tendencję do wybierania najtrudniejszej możliwej drogi do instalacji niektórych programów, na czele z samodzielną kompilacją z pomocą jakiegoś poradnika sprzed 5 lat. ;]
Awatar użytkownika
Pasman
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 166
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: Pasman »

Proponuję dodać mc, aptitude
Mint 21.1, 5600G, RX6600
macios4x

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: macios4x »

Pipelight, XnViewMP, XnConvert, MobileMediaConverter, IsoMaster, Cairo, BleachBit
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: xxx666xxx »

Pipelight-odradzam dodawać. Ten projekt jeszcze żyje ale co jeśli upadnie jak Moonlight. Jego egzystencja po upadku w remiksie może narobić szkód w systemie w rękach "zielonego" użytkownika. Jak już to do PDF'a można dodać poradnik jak to zainstalować dla chętnych.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
Lord_Vader2
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 19 wrz 2012, 01:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: Lord_Vader2 »

Jak najbardziej mc, apetiude plus filezilla, dla tych co pracują na serwerach.
Google też jest moim przyjacielem
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: mistrz1 »

Można dodać Chromium z pepperflashplugin, bo czasem na niektórych stronach potrzebny jest właśnie najnowszy flashplayer, bo na tym dla Linuksa nie da się odtworzyć.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
MiecioA
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 12 kwie 2008, 09:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: MiecioA »

Proponuję : VLC, Radio Tray ,BleachBit, Cryptkeeper, Ubuntu Tweak, Y PPA Manager, FrostWire, XBMC, OSD Lyrics, Synaptic, Unetbootin, MiniTube , gParted, klasyczny Pulpit, i oczywiście cudowny Skrypt. Usunąć proszę zbędne pakiety językowe i takie tam podobne ,bo zasobów nigdy za dużo. Czy będzie też wersja 32-bitowa na słabsze maszyny? Pozdrawiam i już dziękuję za chęci,czas i dobrą robotę !
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: mistrz1 »

Z tym dodawaniem, to nie ma co się rozpędzać, bo wystarczą programy potrzebne dla przeciętnego użytkownika, żeby po instalacji mógł odtworzyć film, muzykę, pakiety biurowe. Ci zaawansowani dadzą radę doinstalować zaawansowane programy. Bo chcąc wszystko umieścić to pewnie DVD okaże się za małe ;)

Rozważyłbym zainstalowanie Skype, bo jednak dużo osób używa i może warto już umieścić? Zwłaszcza, że co jakiś czas pojawia się temat na forum, że Skype nie działa. Może by też dodać Wine? Ciekawe ile osób go używa? W moim przypadku to podstawowy program, bo są programy tylko pod Windowsa.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: xxx666xxx »

mistrz1 pisze:(...) Może by też dodać Wine? Ciekawe ile osób go używa? W moim przypadku to podstawowy program, bo są programy tylko pod Windowsa.
Wine przecie jest standardowo w chyba każdej dystrybucji linuksowej bazującej na Debianie (i nie tylko). W Ubuntu też jest! Problem w tym, że z oficjalnych repozytoriów jest zwykle bardzo stare te Wine natomiast poprzez ppa Wine-Team (dla Ubuntu oczywiście) zawsze ma się najnowsze (w Debianie stabilnym Wheezy ze źródeł trzeba sobie klecić najnowsze wersje). Ja bym się wahał co do dodawania Wine. Lepiej to zostawić w poradniku PDF na pulpicie. Są osoby które zupełnie się przestawiły na wszystko co jest dostępne w Ubuntu i po jakiego grzyba im Wine? To zbędne dodatkowe MB w obrazie ISO i dodatkowo powoduje ociężałość systemu (na starszych maszynach).
mistrz1 pisze:Można dodać Chromium z pepperflashplugin, bo czasem na niektórych stronach potrzebny jest właśnie najnowszy flashplayer (...)
Sporo już stron powoli przechodzi na HTML5 (nawet YT jest już dostępny w wersji HTML5) który jest w standardzie już obsługi Firefox, Chrome... nie wiem czy jest sens brnąć w technologię flash która moim zdaniem powolną śmiercią wymrze nie jestem czarnoksiężnikiem ale myślę, że to kwestia 2-3 lat i flash zejdzie na pas dla "archaicznych tradycjonalistów" (coś jak teraz animacje GIF i animowane elementy stron tradycyjnego HTML'a w GIF'ie) a górę weźmie HTML5 który jak wiadomo jest znacznie lepszy i wydajniejszy niż flash. Poza tym Chomium (nie mylić z Chrome) od lat jest standardową przeglądarką Lubuntu nie Ubuntu.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
Lord_Vader2
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 19 wrz 2012, 01:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: Lord_Vader2 »

Ja nie jestem mistrzem w dziedzinie linuxowej. Z wine nie korzystam. Staram się korzystać tylko z odpowiedników linuxowych, jakoś to wychodzi dla przeciętnego usera, nie sądzę by było konieczne.
Co się tyczy flasha to mnie on do szczęścia nie jest potrzebny lecz moja 5-cio letnia córka jest innego zdania.
Wszystko zależy do czego ma służyć komputer, gdyż jednemu potrzebne jest to a innemu tamto. Sądzę że w 14.04 będzie flash jeszcze potrzebny, lecz w 16.04 już raczej nie, podobnie będzie z wine
Google też jest moim przyjacielem
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: enedil »

@xxx666xxx właśnie chodzi o umieszczenie Wine na płycie instalacyjnej. Osobiście, bym umieścił Wine, mimo, że nie używam, bo ten remix jest skierowany dla totalnych newbes. Osoby, które już się przesiadły, będą pobierać z Ubuntu.com.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: marcin1982 »

mistrz1 pisze:Może by też dodać Wine? Ciekawe ile osób go używa? W moim przypadku to podstawowy program, bo są programy tylko pod Windowsa.
A nie lepiej od razu zainstalować VirtualBoxa z postawionym na nim spiraconym Windows7? Przecież są programy tylko pod Windowsa ...

Nie przesadzacie trochę?
Wystarczy dodać repozytoria, ale wyłączone, a na Pulpicie umieścić plik *.pdf z opisem włączenia repozytoriów i instalacji dodatkowych programów.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: mistrz1 »

Z tym VirtualBoxem to poleciałeś ;) Co do wyłączonych repozytoriów to akurat to mi nie pasuje, uważam, że powinny być włączone. W Kubuntu wyłączone są repozytoria partnerów i zanim zainstaluje się Skype trzeba je włączyć. Zawsze po instalacji muszę włączać repozytoria. A co szkodziłoby włączyć je od razu?
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: jacekalex »

@All

Proponując Skype, Javę od Oracle'a czy Flasha, patrzcie najpierw na licencję, na płytce może się znaleźć tylko soft na wolnej licencji, GPL, LGPL, BSD, Zlib, MIT, X11 lub pokrewnych.
Jaką licencję mają Skype, Flash, Java Oracle, czy Spotify ?

Ja bym radził wrzucić Firefoxa lub Chromium z ustawioną stroną startową na "Start z Ubuntu" lub innym podręcznikiem dla noobów.

Nie ma sensu pakować kodeków czy klientów torrenta.
Wpisanie torrent w Centrum Oprogramowania albo Synapticu, to nie problem, jeśli natomiast do odtwarzania multimediów jest domyślnie ustawiony Totem, to ten wieki temu sam proponował instalowanie dodatkowych kodeków. (już chyba w Ubu 9.10).

Płytka CD/DVD nie jest z gumy, a przy okazji nie popieram wpychania noobów w klatkę wyuczonej bezradności, z której niektórzy nie potrafią się wydostać przez całe lata, co nieźle widać na tym forum. :twisted:
Synaptic na pewno się przyda, podobnie jak Aptitude (o ile w Ubuntu nie powoduje problemów, to w końcu nie Debian).

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
Dwigatjel
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 28 lut 2010, 14:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polski remiks Ubuntu 14.04 - co dodać, a co usunąć?

Post autor: Dwigatjel »

jacekalex pisze:@All

Proponując Skype, Javę od Oracle'a czy Flasha, patrzcie najpierw na licencję, na płytce może się znaleźć tylko soft na wolnej licencji, GPL, LGPL, BSD, Zlib, MIT, X11 lub pokrewnych.
Jaką licencję mają Skype, Flash, Java Oracle, czy Spotify ?

Ja bym radził wrzucić Firefoxa lub Chromium z ustawioną stroną startową na "Start z Ubuntu" lub innym podręcznikiem dla noobów.

Nie ma sensu pakować kodeków czy klientów torrenta.
Wpisanie torrent w Centrum Oprogramowania albo Synapticu, to nie problem, jeśli natomiast do odtwarzania multimediów jest domyślnie ustawiony Totem, to ten wieki temu sam proponował instalowanie dodatkowych kodeków. (już chyba w Ubu 9.10).

Płytka CD/DVD nie jest z gumy, a przy okazji nie popieram wpychania noobów w klatkę wyuczonej bezradności, z której niektórzy nie potrafią się wydostać przez całe lata, co nieźle widać na tym forum. :twisted:
Synaptic na pewno się przyda, podobnie jak Aptitude (o ile w Ubuntu nie powoduje problemów, to w końcu nie Debian).

Pozdro
:craz:
Popieram, pisałem swoje wątpliwości w tym temacie kilka dni temu, ale post został usunięty.

Względem oficjalnego wydania dodałbym tylko przewodnik na pulpit , ew. odnośnik do przewodnika online.
I to by było wszystko według mnie. Nie zmieniałbym nawet oficjalnej tapety - zachowajmy oryginalny branding.

Moim skromnym zdaniem wypadałoby też przebudować obraz po każdym z point release 14.04 na podstawie nowej wersji (nowy HWE, zintegrowane aktualizacje).

PZDR
Dwig
Zablokowany

Wróć do „Triumfalna Turkawka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości