Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: bear7 »

Nazwa kodowa dla wydania 14.10 została już ogłoszona. Kolejne wydanie Ubuntu będzie miał nazwę Utopic Unicorn i wygląda na to, że czeka Nas sporo zmian...

Plan wydawniczy dla Ubuntu 14.10 (zgodnie z https://wiki.ubuntu.com/UtopicUnicorn/ReleaseSchedule):
  • 26.06.2014 - Alpha 1
  • 31.07.2014 - Alpha 2
  • 28.08.2014 - Beta 1
  • 25.09.2014 - Finalna beta
  • 09.10.2014 - Wydanie kandydujące
  • 16.10.2014 - Wydanie finalne
Co muszę zrobić, aby wziąć udział w testowaniu Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn?
Jeżeli myślisz o testowaniu wydania na komputerze do codziennego użytku, to przede wszystkim zabezpiecz swoje dane tworząc kopię swoich najważniejszych danych. Podczas korzystania z wydania testowego wiele może się zdarzyć, gdyż aktualizacje ukazują się niemal codziennie. Utrata danych być może jest mało prawdopodobna, ale utrata dostępu do systemu jest jak najbardziej możliwa, a przywrócenie systemu do funkcjonalności, czasami może zająć trochę czasu.
Korzystanie z wydania testowego jako głównego systemu na komputerze do codziennego użytku jest mocno odradzane. Jeżeli decydujemy się testować nadchodzące wydanie, to zalecana jest instalacja na osobnej partycji lub (przynajmniej we wczesnej fazie rozwoju) z maszyny wirtualnej, na przykład Virutalboksa.

Przyda się również aktywne konto na launchpadzie.

W jaki sposób mogę zaopatrzyć się w wydanie testowe Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn?
Obrazy płyt z dziennymi kompilacjami systemu można pobrać stąd: http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
Jeżeli korzystasz z wydania 14.04, to wystarczy podmienić domyślne repozytoria Ubuntu z trusty na utopic i zaktualizować system (apt-get dist-upgrade). Po ukończonej aktualizacji, będziemy korzystać z deweloperskiego wydania 14.10.

Co zrobić, jeżeli będę miał problem podczas korzystania z wydania testowego Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn?
Przede wszystkim, pamiętaj o wykonywaniu kopii systemu, do której będziesz mógł w każdej chwili powrócić jeżeli natrafisz na jakieś problemy.
Problemy w wersji testowej to rzecz normalna. Gdy dane wydanie jest w fazie rozwoju, deweloperzy Ubuntu wypuszczają nowe poprawki/uaktualnienia praktycznie codziennie. Z tego też powodu, na forum raczej jedynie dzielimy się spostrzeżeniami na temat przyszłego wydania i/lub szukamy potwierdzenia dla znalezionych błędów.
Oznacza to tyle, że w przypadku wersji testowych zaistniałych problemów na forum nie rozwiązujemy, gdyż znaleziona usterka może się okazać zwykłym błędem.

W jaki sposób mogę pomóc, gdy znajdę błąd w wydaniu testowym Ubuntu 14.10 Utopic Unicron?
W przypadku znalezienia błędu w wydaniu testowym, o ile wcześniej ktoś tego już nie zrobił, użytkownik proszony jest o zgłoszenie problemu na launchpadzie - informacje jak raportować znalezione błędy, można znaleźć w tym poradniku.

Czy jestem odpowiednią osobą do testowania Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn?
Każdy może wziąć udział w rozwoju systemu, aczkolwiek wskazane jednak jest posiadanie nieco bardziej zaawansowanej wiedzy i umiejętności sprawnego poruszania się w systemie przy wykorzystaniu linii poleceń, radzenia sobie z problemami systemu takimi jak jego niestabilność, braku połączenia sieciowego, braku obrazu lub jego niepoprawnego wyświetlania i tak dalej.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
topcat
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 28 paź 2007, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: topcat »

Od dnia jak tylko się pojawiło repo testuję te wydanie w wirtualce. Zaktualizowałem wpisy w source.list wydania Kubuntu 14.04 i pojechałem z upgrad'em. Jak na razie większych zmian nie widzę. Trzeba poczekać na to aż się pojawi nowsze jajko, ponoć od razu wrzucą 3.15 a nie 3.14. Czekam na nowe KDE SC, mam nadzieję, że będzie to już coś z serii 5.0 czy też plasma next, nie wiem za bardzo jak to ma się teraz nazywać :(. Myślę, że serię KDE SC 4.1x powinni zostawić dla 14.04 i jego późniejszych aktualizacji. Gcc 4.9 mam nadzieję, że coś zmieni w tym wydaniu jeśli chodzi o różne optymalizacje, przyśpieszenie działania itp itd
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: Shevchenko1987 »

W Kubuntu raczej większych zmian nie uświadczysz poza naturalnym przepływem pakietów. Prawdziwa zmiana ma nastąpić w Ubuntu - Zaoranie wszystkiego co oparte na GTK i przejście na Qt.
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: e X t 7 3 »

Shevchenko1987 pisze:W Kubuntu raczej większych zmian nie uświadczysz poza naturalnym przepływem pakietów. Prawdziwa zmiana ma nastąpić w Ubuntu - Zaoranie wszystkiego co oparte na GTK i przejście na Qt.
Przejście w Ubuntu i Unity 8 na Qt/QML to najrozsądniejsza decyzja Canonical, jaka zapadła chyba od 5 ostatnich lat ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: jacekalex »

e X t 7 3 pisze:
Shevchenko1987 pisze:W Kubuntu raczej większych zmian nie uświadczysz poza naturalnym przepływem pakietów. Prawdziwa zmiana ma nastąpić w Ubuntu - Zaoranie wszystkiego co oparte na GTK i przejście na Qt.
Przejście w Ubuntu i Unity 8 na Qt/QML to najrozsądniejsza decyzja Canonical, jaka zapadła chyba od 5 ostatnich lat ;).

Pozdrawiam
Szukali czegoś łatwiejszego od Pythona, dlatego wybrali QT/QML.

Zastanawiam się tylko, kto i kiedy napisze łatki, żeby Qt chodziło na Mirze. :twisted:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: Shevchenko1987 »

A ja myślę, że Mir pójdzie w odstawkę i zastąpią go Waylandem. Za dużo było w historii bicia piany przez Canonical, a kończyło się jak w przypadku Upstart porzucenie i przejęcie "państwówki" w postaci Systemd. :)
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: jacekalex »

Mir będzie.
Całą robota z Mirem na razie sprowadza się do:

Kod: Zaznacz cały

sed 's/wayland/mir' *
w kodzie, i zmian nazw plików.

Tylko zadebiutuje w Ubu 16.04.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
topcat
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 28 paź 2007, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: topcat »

Shevchenko1987 pisze:W Kubuntu raczej większych zmian nie uświadczysz poza naturalnym przepływem pakietów. Prawdziwa zmiana ma nastąpić w Ubuntu - Zaoranie wszystkiego co oparte na GTK i przejście na Qt.
Wydaje mi się, że zmiany będą i w Kubuntu spore, jeśli wrzucą KD SC 5 oparte na Qt 5.x. Plasma-next ma wyjść w czerwcu tego roku, to do października 4 miesiące zostaną, czyli akurat czas na jej doszlifowanie, poprawienie błędów itp. Oby tylko tak się stało i nie zostali z wersją KDE SC 4.1X w Kubuntu 14.10
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: Shevchenko1987 »

Pomijam zmiany wprowadzane przez KDE w każdej dystrybucji, bo przecież Kubuntu nie dokłada nic od siebie, korzysta z marki Ubuntu i wygląda przez to jak jego ubogi krewny :) (Bez urazy)
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
topcat
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 28 paź 2007, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: topcat »

Shevchenko1987 pisze:Pomijam zmiany wprowadzane przez KDE w każdej dystrybucji, bo przecież Kubuntu nie dokłada nic od siebie, korzysta z marki Ubuntu i wygląda przez to jak jego ubogi krewny :) (Bez urazy)
Nie powiedziałbym, że Kubuntu wygląda jak ubogi krewny Ubuntu, po prostu Kubuntu to Ubuntu z KDE. Nie muszą nic dokładać od siebie do Ubuntu, dodają tylko KDE i nad nim pracują. Niestety wygląda na to, że w 14.10 nie będzie jeszcze KDE SC 5 i plasma next

http://blogs.kde.org/2014/05/14/next-ge ... ges-closer
At the Kubuntu meeting yesterday we decided not to ship Plasma Next by default in October but to make a secondary ISO for those who want to test it out while putting the Plasma 1 version into maintenance mode - updating the version and fixing the major bugs and not much more.
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: Shevchenko1987 »

topcat pisze:Nie powiedziałbym, że Kubuntu wygląda jak ubogi krewny Ubuntu, po prostu Kubuntu to Ubuntu z KDE. Nie muszą nic dokładać od siebie do Ubuntu, dodają tylko KDE i nad nim pracują. Niestety wygląda na to, że w 14.10 nie będzie jeszcze KDE SC 5 i plasma next

http://blogs.kde.org/2014/05/14/next-ge ... ges-closer
At the Kubuntu meeting yesterday we decided not to ship Plasma Next by default in October but to make a secondary ISO for those who want to test it out while putting the Plasma 1 version into maintenance mode - updating the version and fixing the major bugs and not much more.
W tym sensie, że od Canonical nie otrzymuje zupełnie nic pozna nazwą i "Core", które przywłaszcza sobie i tak samo.
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: bear7 »

Ciekawa notka w poniższym blueprincie:
https://blueprints.launchpad.net/ubuntu ... esktop-iso
The goal is to ramp up the quality of the unity8 desktop, without destabilizing our current environmenent. For that we are going to keep an unity7 image and add a new one for unity8 on the desktop, that new iso should become the default one by 16.04.
Wygląda na to, że doczekamy się nie jednego, a dwóch obrazów dla dziennych wydań testowego Ubuntu 14.10: jeden z Unity7 drugi z Unity8. Poczekamy zobaczymy...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: ionash. »

bear7 pisze: Wygląda na to, że doczekamy się nie jednego, a dwóch obrazów dla dziennych wydań testowego Ubuntu 14.10: jeden z Unity7 drugi z Unity8. Poczekamy zobaczymy...
Tu nie ma co czekać, obrazy z U8 już są, Ubuntu Desktop Next się to nazywa (podobno działa, póki co, byle jak - nie wiem, nie sprawdzałem):
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-deskto ... e/current/
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: bear7 »

ionash. pisze:Tu nie ma co czekać, obrazy z U8 już są, Ubuntu Desktop Next się to nazywa (podobno działa, póki co, byle jak - nie wiem, nie sprawdzałem):
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-deskto ... e/current/
Do oficjalnego przypisania Ubuntu 14.10 statusu Alpha 1 jeszcze kilka dni pozostało i osobiście odnoszę wrażenie, że to, co ukazuje się zazwyczaj przed ukazaniem się Alpha 1, to jeszcze naleciałości z poprzedniego wydania wzbogacone jedynie o nowsze jajko i czasami kilka dodatkowych pakietów, bez wprowadzenia jeszcze poważnych zmian. O ile 14.10 siedzi już u mnie na Virtualboksie, to przyznam jednak szczerze, że dopiero od Alpha 1 zaglądam, jakie to apt-get proponuje aktualizacje i jakie to informacje odnośnie wprowadzonych zmian (lub propozycji zmian) pojawiają się na liście mailingowej. Te kilka dni jeszcze zaczekam, ale dobrze jest już wiedzieć, że trzeba będzie teraz postawić dwa oddzielne obrazy dla 14.10 pod Virtualboksem: jeden dla 14.04 z Unity 7, a drugi dla 14.04 z Unity 8. O ile obraz z Unity 7 na pokładzie - i co do tego jestem niemal pewny - będzie (oby) działał bezboleśnie, to ciekawi mnie, jak będzie to wyglądało w przypadku obrazu z Unity 8 na pokładzie...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
mati75
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 30 maja 2008, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: mati75 »

Używa ktoś testowej wersji Lubuntu? Bo się zastanawiam czy tylko u mnie to środowisko wyrzuca tyle błędów z siebie.
Debian Developer
Awatar użytkownika
qnebra
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: qnebra »

Co by tu napisać o tej wersji systemu. Po pierwsze chodzi stabilnie jak na system w wersji testowej, po drugie największe zmiany zachodzą na razie w kwestii bezpieczeństwa (izolowanie aplikacji) i w środowisku Unity. Obecnie mamy wersję 7.3, gdzie poprawiono kwestie skalowania interfejsu na ekranach z wysokim DPI, zresztą sami zobaczcie:

https://launchpad.net/ubuntu/+source/un ... 1-0ubuntu1

Jednak najlepiej zapowiada się wersja 7.3.1, a szczególnie to:
https://bugs.launchpad.net/unity/+bug/1308800

Krótko mówiąc, ma nie być sytuacji w której mamy samą tapetę po zalogowaniu, a Unity nie wstaje. Niemniej sama ta wersja ma naprawdę imponującą listę wykrytych błędów do załatania, w tym liczne wpływające bezpośrednio na wydajność i stabilność środowiska:

https://launchpad.net/unity/+milestone/7.3.1
laptop: Lenovo G565/ CPU: AMD Athlon II P 340/ RAM: 4GB/ GPU: AMD Radeon Mobility 5470
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: Shevchenko1987 »

A jak się ma sprawa z przełomową wersją 8 wprowadzającą Qt/QML i niszczącą wszystko co udało się dotychczasowo stworzyć? Czy nie powinni już zacząć przekierowywać całych mocy przerobowych właśnie na tę platformę? Ktoś coś więcej wie o Unity-Next? Bo na razie było tylko dużo szumnych zapowiedzi. Po jakiego grzyba utrzymywać dwa środowiska w GTK i Qt?
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
topcat
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 28 paź 2007, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: topcat »

Orientuje się ktoś, czy w 14.10 będzie xorg 1.16, który nie dawno został opublikowany ?
Awatar użytkownika
qnebra
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: qnebra »

xorg-server w wersji 1.16 siedzi już w Debianie Sid, a z tego miejsca całkiem niedaleka droga do wrzucenia w repozytoria Utopic. Poza tym nie zapominajmy, że muszą dodać jeszcze parę patchy pod Ubuntu, przetestować to żeby w miarę jako tako działało i dopiero wrzucą do głównego repozytorium.

A jeżeli ktoś naprawdę chce xorg 1.16, to proszę bardzo, mamy ładne repo:
https://launchpad.net/~canonical-x/+arc ... ter=utopic
laptop: Lenovo G565/ CPU: AMD Athlon II P 340/ RAM: 4GB/ GPU: AMD Radeon Mobility 5470
topcat
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 28 paź 2007, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 14.10 Utopic Unicorn

Post autor: topcat »

qnebra pisze:xorg-server w wersji 1.16 siedzi już w Debianie Sid, a z tego miejsca całkiem niedaleka droga do wrzucenia w repozytoria Utopic. Poza tym nie zapominajmy, że muszą dodać jeszcze parę patchy pod Ubuntu, przetestować to żeby w miarę jako tako działało i dopiero wrzucą do głównego repozytorium.

A jeżeli ktoś naprawdę chce xorg 1.16, to proszę bardzo, mamy ładne repo:
https://launchpad.net/~canonical-x/+arc ... ter=utopic
poczekam jeszcze trochę jak zobaczyłem, że po dodaniu tego repo upgrade próbował wywalić mi większość pakietów xorg :)
Zablokowany

Wróć do „Utopic Unicorn”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości