TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Porady sprzętowo-handlowe
Pr00sty
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 28 lut 2010, 15:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: Pr00sty »

Myślę nad zakupem nowego monitora bo stary philips 17" (CRT) jest już trochę wysłużony.
Z racji tego za mam mały pokój myślałem nad tym żeby zakupić jakiś TV LCD i podpiąć go do kompa jako monitor, ale nie wiem jak byłoby z jakością obrazu.
Innym rozwiązaniem jest zakup LCD i karty TV żeby na kompie oglądać telewizje.
Dodam że z tego co się zorientowałem na allegro to za TV 37" musiałbym zabulić tyle co za monitor LCD 27".
Które wybrać ?
emeryt
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2006, 21:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: emeryt »

Na pierwszym miejscu proponowałbym monitor LCD z wbudowanym tunerem. Nieco droższy od samego monitora, ale przy oglądaniu TV bez rejestracji można wyłączyć PC-et, i trochę mniej prądu zużyje.
Na drugim miejscu, to monitor LCD, i karta tunera do PC-ta. To wyjdzie najtaniej.
Jakość odbioru w obu przypadkach bardzo dobra przy odpowiednim sygnale.
Telewizor jako monitor nie bardzo. Większe zużycie prądu, prawdopodobnie i tak potrzebna dodatkowa karta w PC-cie.
womperm
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: womperm »

Ja polecam kupić dobry TV i podłączyć, nic nie odczujesz ;)
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: DadaD »

Przyłaczę się.

A może konkrety?
Np.: leżę na kanapie na ścianie w odległości przykładowo - 5 m, telewizor 32``.... w ręku klawiatura doskonała jakość obrazu, świetnie widać tekst przy przeglądniu http://forum.ubuntu.pl
lub jak wyżej ale monitor 24``

Może ktoś z Koleżanek i Kolegów używa lub używał tego typu rozwiązań.

Bo TV z bliskiej odległości doprowadzi do siwizny, wypadania włosów, ślepoty i innych kalectw.

Pozdrowienia
Inny OS - Linux Mint - GNOME
"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka
Pr00sty
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 28 lut 2010, 15:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: Pr00sty »

Kolega polecał mi rozwiązanie z TV, ale po podłączeniu kompa do starego TV (CRT 20") to trochę się rozczarowałem... rozdziałka 800x600 @ 50 Hz, piksele widać gołym okiem i nie ma mowy o odczytaniu czegoś a co dopiero o komfortowej pracy... Nie wiem jak byłoby z nowszymi TV LCD o większych przekątnych więc dlatego ten temat.
W tej chwili myślę już bardziej o zakupie monitora LCD + tumer lub z wbudowanym tunerem.
Jakie jest wasze zdanie na temat monitorów firm: iiyama, asus oraz dell ?
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: ionash. »

A czym się różni monitor lcd z tunerem od telewizora lcd (crt oczywiście nie wchodzi w grę) z możliwością podłączenia komputera? Praktycznie tylko tym, że w monitorze będziesz miał mniejszą ilość wejść.
Jest tylko jedna kwestia - jeśli kabel ma być długi (ponad 2 metry), to w żadnym wypadku nie podłączaj analogowo, wyłącznie dvi lub hdmi.
Osobiście mam do komputera podłączony i monitor (19"), i telewizor lcd (32") - monitor pozwala korzystać z komputera, gdy rodzina ogląda sobie telewizję, a przełączam na telewizor, gdy chcę włączyć jakiś film z dysku, czy w większym gronie obejrzeć coś z sieci. Jakość obrazu na ekranie tv jest bardzo dobra.
Zatem jeśli masz możliwość kupić telewizor o słusznym rozmiarze (32" lub większy), to nie ma się co zastanawiać - zawsze to jeden klamot mniej w chałupie (oczywiście pod warunkiem, że nikt nie będzie ci głowy suszył, że chce obejrzeć m jak miłość, gdy ty sobie przeglądasz ulubione forum :) ).
Dadad, jak masz zamiar wgapiać się w 32" z odległości 5 metrów, to... lepiej sobie przysuń kanapę :) Przynajmniej o te 2 metry; twoje oczy naprawdę to docenią :)
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: DadaD »

ionash. pisze: Dadad, jak masz zamiar wgapiać się w 32" z odległości 5 metrów, to... lepiej sobie przysuń kanapę :) Przynajmniej o te 2 metry; twoje oczy naprawdę to docenią :)
Tak mam zamiar leżąc w łóżeczku oglądać TV i filmy w HD.
A co nie można?
Jestem leniwy i lubię pozycję horyzontalną.

Pozdrowienia
Inny OS - Linux Mint - GNOME
"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: ionash. »

Pewnie, że można. Tylko te 5 metrów przy takiej przekątnej to daleeeko... Mam kanapę około 3 metrów od telewizora 32" i to dla mnie już nieco za daleko. No ale sokoli wzrok to straciłem razem z bujną czupryną...
Pr00sty
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 28 lut 2010, 15:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: Pr00sty »

A jaka markę monitorów polecacie ?
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: Admc »

Słyszałem, że jak kupisz LG a potem wypali ci się chociaż 1 piksel to wymienią ci monitor/naprawią za darmo.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
nithathak
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 330
Rejestracja: 07 kwie 2007, 19:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: nithathak »

Mogę to potwierdzić, kupując LCD 5 lat temu czyli w okresie gdy panele jeszcze nie były tak dopracowane i zdecydowanie częściej padły piksele, miałem pecha do pikseli. Krótko po zakupie padł jeden piksel gwarancja i dostałem szybko i bez problemów nowy monitor jednak i w tym po kilku dniach padł piksel. Tak więc w ciągu 2 tygodni miałem dwa razy wymieniony monitor. Do dzisiaj 3 egzemplarz monitora działa bez problemów. Po roku zadowolony z tego jak funkcjonuje obsługa gwarancyjna kupiłem 2 monitor LG wyjeżdżając na studia z którego właśnie pisze. Z tym już nie było wcale problemów. Trzeba pamiętać że gwarancja na jeden piksel jest chyba na miesiąc, a potem to już jest standardowa jak we wszystkich firmach wg jakiejś tam normy gdzie musi być odpowiednie zagęszczenie martwych pikseli. Z tego co słyszałem to Samsungi cieszą się dobra opinią ze względu na bardzo małą awaryjność. A jak już bardzo zależy ci na marce to jest iiyama ale to moim zdaniem już płacenie za markę nie za panel.
Awatar użytkownika
banitaa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 19 mar 2010, 15:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: banitaa »

od dwóch lat oglądam tv na toshibie 32 cale i obraz nie jest zadowalajacy ale mam porównanie do lg z promocji "cyfry" które jest niby full hd i ma tuner dvb. jakość jest podobna choć lg ma 23 cale wiec radze poczekać i kupić coś porządnego. na toshibie jest jeden bad pixel i myślę ze gdybym sie tego nie dopatrzył to nie przeszkadzało by mi to ::))
ja stawiam na tv mimo wszystko bo parametry będą zbliżone chyba ze kupisz led-a to odczujesz różnice i w odbiorze i w potfelu ::))
gregreg
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 29 lis 2007, 18:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: gregreg »

Jeśli ktoś więcej siedzi siedzi przy biurku to ja bym polecał bardziej monitor z tunerem - zwłaszcza jeśli jest to stacjonarny.

Ja mam kartę tv w PC'cie i co mogę powiedzieć to widzę same minusy karty a mianowicie:
1. Duże zużycie energii jak oglądam TV. Komp działa niepotrzebnie i pobiera duuużo prądu. Ok - można sobie coś ściągać w między czasie (jakieś filmy), ale ile można ściągać?
2. Ja jestem wrażliwy na wszelki hałas i szum i mimo, że mój PC działa cicho to i tak mnie wnerwia dochodzący szum wiatraczków.
3. Niestety moja karta TV nie ma sterów pod Linuxa - radzę zwrócić na to szczególną uwagę podczas kupna karty!

Plus jest taki że mogę oglądać TV w komputerze :cool: (w moim przypadku tylko na win :mad: ). No można jeszcze nagrywać, ale z tej funkcji w ogóle nie korzystam.

Zdecydowanie nie polecam karty Tv, chyba że na USB do laptopa. Moim zdaniem lepsze rozwiązanie do PC to monitor z tunerem. Obecnie 23'' można dostać za 800-1000zł, więc trochę więcej niż za zwykły monitor + karta ale bardziej funkcjonalny. Z kartą też trzeba uważać i wybrać odpowiednią.

Pr00sty: Jeśli masz mały pokój to 37'' TV może być niefunkcjonalny: minimalna odległość od tv to 4-5m
Pr00sty
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 28 lut 2010, 15:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: Pr00sty »

Wymiary mojego pokoju to 3m z groszami x 2m z groszami więc trochę mało.
Mam już od dawna kartę TV i na win śmigała elegancko, nie wiem jak byłoby na linuxie bo jeszcze od kąd mam linuxa nie wkładałem jej do kompa.

co do monitorów iiyama to gdzieś wyczytałem że dają gwarancje 90 dni na bad pixele i 3 lala na monitor ale nie pofatygowałem się żeby to sprawdzić. Ale monitory kosztują trochę więcej niż pozostałe.
Za LG nie przepadam za bardzo bo jak to kiedyś powiedział znajomy informatyk: "Jak firma która robi wszystko może być dobra w wyrobie jakiegoś produktu?"
A jakie jest wasze zdanie na temat monitorów Dell'a i Asus'a ?
Awatar użytkownika
Tomahawk
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 03 lip 2008, 11:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: Tomahawk »

Pr00sty pisze:Wymiary mojego pokoju to 3m z groszami x 2m z groszami więc trochę mało.
Mam już od dawna kartę TV i na win śmigała elegancko, nie wiem jak byłoby na linuxie bo jeszcze od kąd mam linuxa nie wkładałem jej do kompa.

co do monitorów iiyama to gdzieś wyczytałem że dają gwarancje 90 dni na bad pixele i 3 lala na monitor ale nie pofatygowałem się żeby to sprawdzić. Ale monitory kosztują trochę więcej niż pozostałe.
Za LG nie przepadam za bardzo bo jak to kiedyś powiedział znajomy informatyk: "Jak firma która robi wszystko może być dobra w wyrobie jakiegoś produktu?"
A jakie jest wasze zdanie na temat monitorów Dell'a i Asus'a ?
Posiadam dwie 19" LG i jedną 22" Dell-a.

Mogę polecić wszystkie ;)

Pozdrawiam
i5 2500k@4.4GHz|Ninja 2|AsRock Z68 Pro3-M|8GB Ram|R5850|Dell E228WFP|Arc Mini|M8000X|160GB SATA2
A300-14T|Ubuntu 11.04
Pr00sty
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 28 lut 2010, 15:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: Pr00sty »

Niestety muszę się wstrzymać z kupnem monitora bo miałem drobne wydatki i jeszcze tel mi się zapsuł ;/ Nie wiem jaki kupić. Ale o tym może już w nowym temacie
PasQty
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 12 lis 2007, 08:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: TV vs monitor LCD - co wybrać ?

Post autor: PasQty »

jesli jeszcze bedziesz myslal nad tym tematem to masz problem troszke innego rodzaju.
zastanów sie jak ogladasz TV a jak monitor. Z jakiej odległości ogladasz film, wiadomości itp a z jakiej odległości patrzysz na tekst gdy piszesz CV albo czytasz www.
Tu sie kryje ten problem. Ja oglądam tv i filmy z 3-4m na 21" monitorze przy rozdzielczosci 1600x1200, od biedy starczy ale brak mi tych cali dla efektów specjalnych.
Gdy pracuje przy komputerze, office, konsola itp. to monitor mam w odległości 60 cm... a czesto jak sie wczuje to i mniej.
Osobiście jesli będe kupowal monitor to bedzie to jednostka 24" lub 26" cali wieksze przy pracy komputerowej beda nie poreczne. Takie 37" to za duza powieszchnia do przemiatania wzrokiem. Gabaryt wymusi nie energonomiczne ustawienie monitora i ciala. (gurny brzeg monitora powinien być mniej wiecej na wysokosci wzroku. Poto by nie zadzierac głowy i nie nadwyrężąć karku). to tyle co do wymiaru. Powiennem jeszcze wpspomnieć o tym ze jak masz rozdzielczość 1600x1200 na monitorze 21" to masz inny rozmiar plamki niż gdy przy tej samej rozdzielczości matryca ma 24". To wierz mi deprymuje wygode uzytkowania, zwłaszcza przy słabszym wzroku. ten mój ma całkiem przyjemna wielkosc piksela dzieki czemu literki sa wystarczajacej wielkosci. Warto przemyslec DPI :) przeliczyc ilosc pikselkow na cal :)
proporcje:
Jedyna poważna dziś proporcja monitora komputerowego to 16:10. 16:9 jest dobre do filmów a 4:3 niestety coraz zdaziej produkowane.
rozdzielczość przy 16:10 ... wiadomo np dla 24" 1980x1200 . Bierze sie to z tego że płachta lcd ma byc w maxymalnie zblizonej proporcji co rozdzielczość natywna innaczej mamy doczynienia z marketingowym oszustwem.
proporcja matrycy 16/10 = 1,6
oferowana rozdzielczosc LCD 1980/1200 = 1,65
dpi:
LCD 21" 1600x1200 czyli 1600x1200/21 = 91428 dpi (przy 0,5 dioptrii mozna pracowac bez szkieł na nosie)
LCD 24" 1980x1200. 1980x1200/24 = 99000 dpi
LCD 26" 1980x1200. 1980x1200/26 = 91384 dpi

Co do firm to opinie bywaja ruzne generalnie przewinelo sie u mnie sporo samsungow i nie jest zle, delli tez troche mam za soba. Jak bym mial wybierac miedzy tymi markami to wybralbym samsunga. dolegliwoscia LCD jest kalibracja kolorow. Prawie zawsze jest to ponizej progu akceptacji, zwlasza w tanszych modelach a w delach jest to wrecz zelazna norma.
Gdybym chcial miec w monitorze TV to poszukalbym samsunga byl taki model za ~1400zł. aa potem pewnie kolegi z kalibratorem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości