Dodam od siebie, że metodę
bpawelczyk warto zastosować, ale najpierw sprawdzić jak nasz dysk pracuje.
Za pomocą
smartmontools należy najpierw sprawdzić liczbę parkowań na dobę (łatwo obliczyć, szacuje się, że do 90 parkowań na dobę jest nieszkodliwe). Jeśli liczba parkowań jest za duża warto ją zmniejszyć skryptem z powyższego posta. Są też inne metody, były opisywane na tym forum już w 2007 roku jak wybuchła afera z plotką o niszczeniu dysków przez Ubuntu.
Zbyt duża liczba parkowań dotyczy tylko komputerów przenośnych (laptopy i netbooki) posiadających dyski HDD. SSD nie ma głowicy, inna konstrukcja, więc problemu też nie ma. Problem pojawia się najczęściej przy zasilaniu stałym - czyli przy pracy "na baterii". Zazwyczaj przy zasilaniu zmiennym dysk w ogóle nie parkuje, "bo jest to sygnał dla niego", że komputer jest w bezpiecznej pozycji i parkowanie jest niepotrzebne. Dlatego należy porównać parkowanie w obu przypadkach - przy prądzie stałym i zmiennym. Ja sam uruchamiam powyższy skrypt "ręcznie" gdy długo pracuję na baterii (od 2 do 8 godzin, poniżej dwóch godzin nie włączam w ogóle, bo liczba parkowań jest u mnie niska). Na zasilaniu go nie włączam, bo nie ma takiej potrzeby. Nie ma też potrzeby uruchamiania go automatycznie przy rozruchu bo - jak pisałem wcześniej - nie zawsze dysk parkuje, są różne sytuacje (chyba, że ktoś zauważy, że liczba parkowań jest bardzo wysoka - choć nowe dyski Samsunga parkują często, a pracują bardzo dobrze).
Warto także sprawdzać temperaturę dysku - zwłaszcza po uruchomieniu skryptu. Można to robić za pomocą hddtemp.
Instalacja, tradycyjnie:
I sprawdzanie temperatury dysku:
Taka diagnoza/obserwacja z naszej strony, zapobieganie "nadwrażliwym ekologom", którzy w imię oszczędności energii popadli w skrajność, może przedłużyć żywotność naszego dysku.
Problem zbyt częstego parkowania dotyczy nie tylko Linuxa, ale także Windowsa i Maca.
Pozdrawiam.