Kernele testowe/stabilne wersja 14.x - atom oraz K8

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

taedoju pisze:... service manager..hmm doradzasz co mozna wyłaczyc? bluetooth sobie wyłaczyłęm ale resta to nic mi nie wowi.. :-x
Witaj

W najbliższym czasie postaram się pokrótce opisać, jakie usługi oraz programy startowe można wyłączyć, aby system działał szybciej - nawet 10-15 %, przy zachowania praktycznie pełnej jego funkcjonalności.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

"Odkryłem" coś przedziwnego ... do tej pory, aby pod Nvidią osiągać świetne rezultaty w grach należało wyłączyć Compiza ... jednakże teraz (pod Ubuntu 11.04) JEST WPROST PRZECIWNIE !!!!! ... tu jest te brakujące 20 % ... a nawet lepiej (np. Quake 3) ! ... po włączeniu compiza (przynajmniej na moich ustawieniach) wszystkie gry działają od 10 do 20 % szybciej ! Jak dla mnie to bardzo ciekawe, gdyż taka sytuacja była do tej pory jednie pod sterownikami Catalyst do Radeonów. Cóż powiem szczerze, że jestem z tego niezmiernie zadowolony ;). Sytuacja dotyczy pulpitu pod GNOME. Proszę o Wasze testy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: cierzniak »

Ja mam problem z urządzeniami USB. Gdy odłączam na "ciepło" jakieś Urządzenia pamięci masowej, jak to Windows zwykł mawiać, otrzymuję litanię jakichś komend, ale potem przełączę się na tty1, z powrotem na tty7 i działam dalej. W pierwszym momencie myślałem, że kernel panic!
A co do gier.. 1215n wyłączony ION2, nie gram, ale filmy 720p bez zacinki, 1080 dźwięk ok, obraz co 2 klatka. Ubu 10.04
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Witaj, zatem mam rozumieć, że jak po prostu wypinasz jakieś urządzenie USB - "wali błędami" tak ? Czy czasem aplikacja, która ich używa nie jest włączona ? Wtedy bardzo prawdopodobne, ze system będzie się "rzucał".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: cierzniak »

Nie, nic nie jest włączone. Nawet Nautilus nie jest otwarty na żadnej pamięci. Dzieje się tak tylko z pendrive, kartami SD i modemem 3g, który instaluje się jako CD-rom. I to też nie jest reguła, że wysypie się.
A teraz ciut co innego:
http://dl.dropbox.com/u/26708812/terminal/5.png
http://dl.dropbox.com/u/26708812/terminal/6.png
http://dl.dropbox.com/u/26708812/terminal/7.png
Nie zejdę poniżej tych magicznych 10W :( I nie ważne czy skaluję procesor, czy nie. Tracę na wydajności, a pobór energii ten sam. Tak samo nie wiem dlaczego przy wartościach niższych niż 1,8GHz "skacze" to, mniej więcej po połowie ta i ta wartość procesorad


#EDIT
nie potrafię określić kiedy, ale albo Pidgin albo Chromium wysyła mi komunikat, że mnie nie lubi. Wywalają mi się X.org co chwilkę i mam Intel I/O Error.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2011, 22:24 przez cierzniak, łącznie zmieniany 1 raz.
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
taedoju
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: taedoju »

- zdażyło się że lapek nie załączył systemu po włączeniu lapka, czekac czekac mozna było a był tylko czarny ekran z paroma linikami tekstu (deamon cpu ...normalne włączające si funkcje) po wcisnieciu power, pojawia sie logo i komp sie wyłącza. po ponownym wł dziala normalnie, podobnie czasem sie dzialo poprzednim razem, nie mam generica by ocenic czy to sie dzieje takze pod generic ...jest to totalnie przypadkowe ale zdaza sie TYLKO bez na pracy z baterii
pozdr
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

Czy to normalne, że na wersji K8 Nouveau nie za bardzo chce działać? U mnie standardowo nawet nie włącza się KMS, nie wspominając o wykryciu rozdzielczości i odświeżania monitora. Po odinstalowaniu zamkniętego sterownika i restarcie nie widać kursora, a obraz jest zdeformowany i przesunięty w lewo. Rozdzielczość jest ustawiona na 1280x1024 (do wyboru jeszcze 1024x768 i 800x600, w polu odświeżanie 0Hz i brak możliwości zmiany.

Moja karta to Galaxy 7300GT, a monitor LG Flatron F700B.

Co prawda standardowo używam Forceware, ale chciałbym tez przetestować ten otwarty wynalazek, na którym ponoć Flash i parę innych rzeczy 2D chodzi szybciej.
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Tak to "normalne". Na ten moment wywaliłem nouveau z kernela - stąd brak modułu KMS.

PS. Jeśli jednak, bardzo Ci na tym zależy mogę włączyć w wersji testowej v.15.0 - opartego o 2.6.39.x.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

cierzniak pisze:Nie, nic nie jest włączone. Nawet Nautilus nie jest otwarty na żadnej pamięci. Dzieje się tak tylko z pendrive, kartami SD i modemem 3g, który instaluje się jako CD-rom. I to też nie jest reguła, że wysypie się.
A teraz ciut co innego:
http://dl.dropbox.com/u/26708812/terminal/5.png
http://dl.dropbox.com/u/26708812/terminal/6.png
http://dl.dropbox.com/u/26708812/terminal/7.png
Nie zejdę poniżej tych magicznych 10W :( I nie ważne czy skaluję procesor, czy nie. Tracę na wydajności, a pobór energii ten sam. Tak samo nie wiem dlaczego przy wartościach niższych niż 1,8GHz "skacze" to, mniej więcej po połowie ta i ta wartość procesorad


#EDIT
nie potrafię określić kiedy, ale albo Pidgin albo Chromium wysyła mi komunikat, że mnie nie lubi. Wywalają mi się X.org co chwilkę i mam Intel I/O Error.

Jak pisałem od kernela opartego przede wszystkim na 2.6.38.x NIE zalecam wykorzystywania "sztywnego" przełączania częstotliwości w pracy an baterii - przy najbliższej aktualizacji wywalę nastawy "sztywne" dla cpufreqd. Co do poboru mocy ... 10 W nie jest złym rezultatem biorąc pod uwagę prądożerność procesora 2 rdzeniowego (4 wątkowego) pracującego z częstotliwością 1.8 GHz ;)

Natomiast kwestia "wywalania się" wskazanych programów ... dzieje się to pod 11.04 ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

taedoju pisze:- zdażyło się że lapek nie załączył systemu po włączeniu lapka, czekac czekac mozna było a był tylko czarny ekran z paroma linikami tekstu (deamon cpu ...normalne włączające si funkcje) po wcisnieciu power, pojawia sie logo i komp sie wyłącza. po ponownym wł dziala normalnie, podobnie czasem sie dzialo poprzednim razem, nie mam generica by ocenic czy to sie dzieje takze pod generic ...jest to totalnie przypadkowe ale zdaza sie TYLKO bez na pracy z baterii
pozdr
Tak ... pod 11.04 "miało prawo". Jedna z aktualizacji coś "zamieszała z grubem". Dlatego, aby wszystko było ok. należy zaktualizować system (wszystkie repozytoria), wykonać:

Przywrócić standardowe ustawienia BIOS`u - potem można je modyfikować według swoich ustawień, a następnie,

sudo grub-install /dev/sda [jeśli na takim grub "leży"]

sudo update-grub

Po tym nie powinny się pojawiać takie problemy.

Pozdrawiam
mooop12
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: mooop12 »

Nie powinieneś wymuszać w skrypcie instalowania ubuntu tweak, na dokładkę wersji starszej niż w repo, i dla 11.04(ja nadal mam 10.10).
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

e X t 7 3 pisze:Tak to "normalne". Na ten moment wywaliłem nouveau z kernela - stąd brak modułu KMS.

PS. Jeśli jednak, bardzo Ci na tym zależy mogę włączyć w wersji testowej v.15.0 - opartego o 2.6.39.x.

Pozdrawiam
Raczej nie ma to większego sensu. Dzisiaj sprawdzałem Nouveau pod 2.6.39 z http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/ (także w wersji z xorg-edgers) i same z tym problemy, spowodowane najpewniej eksperymentalnym statusem wsparcie 3D w tych sterach. W Compizie występuje rwanie obrazu, jak przy wyłączonym Sync to V-Blank, a nawet gorzej i do tego problemy z wydajnością. Może wersja przeznaczona dla 11.04 jest lepsza, ale w 10.10 otwarte stery Nvidii to jakieś nieporozumienie, przynajmniej przy Compizie, który wymaga zainstalowania libgl1-mesa-dri-experimental. Poza tym, te stery chyba w ogóle nie wspierają kart nowszych niż GF7.


Z mojego punktu ważniejszy jest problem ze sterami ATA, który dziś znowu się pojawił: Na etapie ładowania środowiska graficznego zwiecha na czarnym ekranie, przed pojawieniem się kursora i pulpitu, której towarzyszy ciągłe świecenie czerwonej diody HDD, choć sam dysk nie pracuje. Brak charakterystycznego mrugania diod na klawiaturze, oznaczającego kernel panic. Sama klawiatura nie reaguje, tak że zostaje tylko twardy reset. I jak już kiedyś pisałem, problem jest w 100% losowy i może pojawić się raz na kilka tygodnia, a obecnie nie jestem w stanie go odtworzyć.
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
neiN.
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 52
Rejestracja: 08 gru 2010, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: neiN. »

Na moim Mincie, na eM350 = 10,1", Atom n450, 1GB RAM, Intel GMA 3150 3cell battery to dobry wynik: Jasność 33% - 9-10W jasność minimalna: 8-9W. Da się to polepszyć?

Najbardziej mi zależy przede wszystkim na najdłuższej pracy na baterii.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

mooop12 pisze:Nie powinieneś wymuszać w skrypcie instalowania ubuntu tweak, na dokładkę wersji starszej niż w repo, i dla 11.04(ja nadal mam 10.10).
Zrobiłem to celowo - wielu userów nawet nie wie, że istnieje tak podstawowe wręcz narzędzie. Zmodyfikuje wersje. Natomiast co do wersji dla systemu ... tu akurat to bez znaczenia, podobnie jak moje krenele wersja jest ta sama dla 10.04-11.04 ... różnice mogą być, co najwyżej w nazwie pakietu ;).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: cierzniak »

e X t 7 3 pisze:
cierzniak pisze:Nie, nic nie jest włączone. Nawet Nautilus nie jest otwarty na żadnej pamięci. Dzieje się tak tylko z pendrive, kartami SD i modemem 3g, który instaluje się jako CD-rom. I to też nie jest reguła, że wysypie się.
A teraz ciut co innego:
http://dl.dropbox.com/u/26708812/terminal/5.png
http://dl.dropbox.com/u/26708812/terminal/6.png
http://dl.dropbox.com/u/26708812/terminal/7.png
Nie zejdę poniżej tych magicznych 10W :( I nie ważne czy skaluję procesor, czy nie. Tracę na wydajności, a pobór energii ten sam. Tak samo nie wiem dlaczego przy wartościach niższych niż 1,8GHz "skacze" to, mniej więcej po połowie ta i ta wartość procesorad


#EDIT
nie potrafię określić kiedy, ale albo Pidgin albo Chromium wysyła mi komunikat, że mnie nie lubi. Wywalają mi się X.org co chwilkę i mam Intel I/O Error.

Jak pisałem od kernela opartego przede wszystkim na 2.6.38.x NIE zalecam wykorzystywania "sztywnego" przełączania częstotliwości w pracy an baterii - przy najbliższej aktualizacji wywalę nastawy "sztywne" dla cpufreqd. Co do poboru mocy ... 10 W nie jest złym rezultatem biorąc pod uwagę prądożerność procesora 2 rdzeniowego (4 wątkowego) pracującego z częstotliwością 1.8 GHz ;)

Natomiast kwestia "wywalania się" wskazanych programów ... dzieje się to pod 11.04 ?

Pozdrawiam
Zainstalowałem Jupitera z dodatkiem dla eeePC i w Powersafe mode przestawia mi na 224MHz, ale spokojnie, na średnich nastawach zostaje 1,8GHz, a narzędzie samo w sobie jest chyba ok, brakuje jakichś ustawień, np. wyłącz BT na baterii, wyłącz touchpad po podłączeniu myszy i inne jakieś profile.
10W, tak teraz patrzę to całkiem dobry wynik, lekko ponad 5 godzin!
A "wywalanie się programów"... nie chce mi się instalować Nattiego, ale kliknąłem "wyzeruj ustawienia" i niby jest ok, tylko Youtube 480 full-screen klatkuje, a na Twoim configu 720 full-screen szedł płynnie (chyba, że to jakieś moje chore wyobrażenie).
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Na moim musi iść płynnie 720p ;)

Pozdrawiam
mooop12
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: mooop12 »

Ale nie wymuszając ;) Wystarczyło dodać apt-get, a tak to wymusza instalację tej wersji, nawet jak jest już zainstalowana nowsza.
Awatar użytkownika
pingwin114
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 217
Rejestracja: 24 cze 2007, 21:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: pingwin114 »

po 3 dniach testów, stwierdzam, że kernel 14.8, to poezja...najszybszy z dotychczasowych, mega resposywny i oszczędny dla baterii

btw. wytachałem na nim start w 11 s mojego debiana do w pełni używalnego gnome :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Witajcie

Mam już wersje testową kernela v15.0-atom opartego o stabilny 2.6.39. Ta wersja powinna być jeszcze wydajniejsza i bardziej responsywna - w stosunku do v14.8. Powinienem udostępnić do jutra wersje atom. Natomiast K8 prawdopodobnie do poniedziałku.

PS. Przygotowałem także nowe konfiguracje xorg.conf, compiza i wstępnie napisałem małe how-to dla usług. Wszystko to na bieżąco powinienem udostępnić do końca przyszłego tygodnia. Muszę nadmienić, że najbardziej pracochłonne było odpowiednie skonfigurowanie compiza pod 11.04. Pierwotna konfiguracja, była ... hmm niezbyt "wydajna" i ładna. Dodatkowo Canonical tak namieszał w konfiguracji, że musiałem edytować "ręcznie" pliki konfiguracyjne, aby osiągnąć założony efekt - super płynny pulpit, przy jednoczesnej maksymalnej wydajności w grach natywnych przy włączonym compizie.

Pozdrawiam
fred21
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2011, 23:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 14.x - atom oraz K8

Post autor: fred21 »

Witam.
Na wstępnie podziękowanie dla ext73, naprawdę duży szacunek za tą całą pracę.
Odnośnie linuxa to jestem zielony. W zasadzie to 3 dni temu posadziłem sobie ubuntu 11.04 na moimi samsungu NC10 i tak się zaczęło.
Potem udało mi się wczytać nowy kernel 14.8 dla atoma od ext , a na koniec jeszcze sterowniki samsunga, aby klawisze funkcyjne w netbooku zadziałały. Generalnie jestem zadowolony. Taki system na netbooku to jest to, co chciałem- szybki z prostym interfejsem.
Jako zielony mam dwa pytania:
1 czy po podmianie kernela na 14.8 od ext73, powinienem aktualizować system poprzez wbudowanego menadżera aktualizacji?
2 czym mierzycie pobór energii? Przyznam szczerze statystyka zasilania dostępna pod ikoną baterii jest dla mnie trochę dziwna. Często na wyłączonym bluethoot oraz wifi oraz najniższej jasności pokazuje ok. 10 w. Z kolei na włączonym bluethoot i wifi i normalnej jasności potrafi za to zejść poniżej 9 w . Trochę to dziwne. Może znacie lepsze narzędzie?
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości