Może nowa strona ubuntu.pl?

Uwagi, propozycje tematów, pomysły na serwis Ubuntu.pl
safari28
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2011, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Może nowa strona ubuntu.pl?

Post autor: safari28 »

Panowie, myślałem że ubuntu jest dla ludzi a nie dla robotów! A ta najnowsza wersja 11,7 to jicha do nieskończoności. Jak tak dalej będzie to poobkładacie się w domach matrycami lcd i niepokapujecie kiedy braknie wam powietrza do życia. Same reklamy i i propozycje od których można dostać jobla. Jestem ostatnim normalnym człowiekiem na ziemi teraz już sam nie wiem :{
Awatar użytkownika
cukier_lukier
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1250
Rejestracja: 14 cze 2006, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Re: Może nowa strona ubuntu.pl?

Post autor: cukier_lukier »

@safari28: Ale o co chodzi? oO
Awatar użytkownika
Piotr1999
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 88
Rejestracja: 03 mar 2011, 13:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Może nowa strona ubuntu.pl?

Post autor: Piotr1999 »

No właśnie konkrety.

Pomysł całkiem dobry, ale lepiej ulepszać, niż budować od nowa.
Awatar użytkownika
kabanek
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 592
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Może nowa strona ubuntu.pl?

Post autor: kabanek »

komplik pisze:chciałbym, ale tutaj muszę odmówić. Grzebanie w phpBB jest dla mnie torturą. phpBB jest przestarzałe, nie ma MVC, a o obiektowości to chyba nikt nie słyszał, jak dla mnie brak tam nawet logiki, jestem ciekaw czy nie jest łamana zasada DRY (bo w tym, z czym ja miałem do czynienia, to tak), a zasada KISS to już na pewno.
"Wszystko od nowa" nie oznacza jakiś drastycznych zmian i pisania kodu od stworzenia nowego, czystego pliku "index.php". Gdyby oprzeć się na Zendzie, można szybko coś zrobić. Sam mam gotowy CMS. Jednakże jest potrzebny zespół.
A jeżeli chodzi o ten konkurs na nowy motyw forum... Kto jeszcze robi motywy na phpBB? jest ktoś?
nie przesadzaj :P nie ma MVC, prawda, ale można w tym pisać :) ja sam jakiś czas temu w poprzedniej stronie robiłem wspólne zlogowanie właśnie phpbb wraz z autorskim CMS'em i tak tragicznie nie było :)

co do motywów to jest tak, że robi się projekt graficzny, tnie się i układa i osoba, która składa taki szablon nie musi mieć tam MVC itp... to jest bardziej dla zjadaczy kodu :P

idea zewnętrzny CMS + phpBB jest to zrobienia w rozsądnym czasie i przy rozsądnym nakładzie pracy.

Jednym słowem wg mnie kolega trochę się za bardzo czepia :)
luqe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 04 sty 2011, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Może nowa strona ubuntu.pl?

Post autor: luqe »

Proponuję aby kolega, który założył temat pokazał w końcu jakiś autorski projekt. W innym wypadku możemy zapisać tutaj jeszcze sto stron i nic z tego nie wyniknie. I z całym szacunkiem, ale nie za bardzo rozumiem definicję "społeczności" wg autora tematu. Dla niego strona ubuntu.pl nie jest społecznościowa bo co? Bo nie wygląda jak Onet/Facebook? Strona spełnia wymogi "społecznościowej" z trzech podstawowych powodów (piszę to za WEB 2.0, które rzekomo wprowadziło społecznościowe rozwiązania do sieci):

1. każdy może komentować newsy/artykuły z 'głównej';
2. każdy może być autorem wpisów - a dzięki temu, że wymagana jest merytoryczność i byle kto nie może, na zasadzie bloga, tutaj pisać uważam za duży plus. Obecnie siec jest zasyfiona niesamowicie jakimiś bzdurnymi treściami z blogów/forów/CMSów pseudoznawców, którzy więcej szkodzą niż pomagają. Dzięki temu, że na głównej mogą pisać tylko najlepsi serwis jest merytoryczny, a nie blogersko-spamerski. Jak chcesz pisać to możesz...
3. jest forum, do którego obsługi wystarczy znajomość języka polskiego i nic ponad to... śmieszy mnie to jak ktoś pisze, że phpbb jest zły bo ma taki a nie inny kod... użytkownik jak wchodzi na forum ma w d***e kod. Interesuje go tylko treść i to czy może szybko znaleźć odpowiedź na swoje pytanie, czy ma miliony wpisów "społecznościowych" w których nie ma żadnej konkretnej treści.

I na koniec. Pracuję przy serwerach/tworzeniach WWW od 1996. Obecnie jestem administratorem serwerów na uczelni, przy okazji nadzoruję kod systemu wszystkich stron uczelni. I jeszcze nie słyszałem aby od ZERA można było w tydzień zrobić profesjonalny system (nie stronkę WWW a SYSTEM/aplikację), z porządną bazą danych, z porządnym kodem, bez jakiś błędów coby jakis dzieciak ze skryptem wszystkiego nie wyczyścil z bazy... To jest masa roboty od grafiki zaczynając a kończąc właśnie na bazie. Nie wiem czy brałeś kiedyś udział w dużym projekcie, którego celem było stworzenie profesjonalnego serwisu od zera do porządnego systemu, ale takie rzeczy nie robi się w tydzień. Same beta-testy trochę trwają. Do porządnych beta-testów, z metodologicznego punktu widzenia, trzeba dobrać reprezentatywną próbę od laika po profesjonalistę. Próba porządnego serwisu powinna mieć minimum 100 osób. Takie testy trochę trwają. w ich trakcie wprowadza się liczne zmiany. Nie prowadzi się testów na żywca - bo to nie homepage tylko profesjonalny serwis z tysiącami odwiedzin dziennie. Chyba naprawdę nie zdajesz sobie sprawy jak wygląda praca przy takich systemach. I jeśli zaczynamy już zabawę to nie po to żeby później wstawiać jakieś wtyczki z disqus czy facebooka (facebook to już w ogóle klęska, przecież tam trzeba mieć konto, a nie każdy członek społeczności WOLNEGO OPROGRAMOWANIA powinien być zmuszany do tego aby je tam założyć tylko po to aby móc komentować artykuły na stronie)...

PS. zamiast tracić czas na integrowanie bazy forum z bazą userów na stronie lepiej do każdego newsa na stronie dodawać link do forum. Link prowadziłby do tematu, który byłby założony już na forum i dotyczył tematyki ze strony/newsa. Mozna byłoby stworzyć nowy dział "Artykuły" i tam ewentualnie trafiałby tematy z newsów. Tak obecnie funkcjonują regionalne CMSy gazet i to się sprawdza. Korzyści ma każdy. Programista bo ma jedną bazę i nie musi nić integrować i laik, bo ma wszystko w jednym miejscu w logiczny sposób połączone.
Awatar użytkownika
kabanek
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 592
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Może nowa strona ubuntu.pl?

Post autor: kabanek »

@luqe amen

ja sam gdy zaczynałem, to zdziwiłem się, że tak długo robią w mojej 1 pracy portal społecznościowy... nie był jakoś super hiper rozbudowany, ale jego tworzenie trwało pół roku.

Można by było też zrobić tak, że przy dodawaniu nowego artykułu tworzy się temat w dziale Artykuły i gdy ktoś czy napisze tam na forum, czy w komentarzach to komentarze i tu i tu byłyby takie same. Nie należy też zmuszać użytkowników do posiadania konta na FB, ale można np umożliwić rejestrację poprzez fejsa, tzn klikasz w guziczek, pokazuje się okienko z aplikacją FB, akceptujesz, przenosi Cię na formularz rejestracji, gdzie wszystko oprócz hasła jest już wypełnione Twoimi danymi. Robiłem to już kilka razy i super trudne nie jest.

Jako ciekawostkę dodam: mój kolega raz usłyszał od swojego klienta mniej więcej takie słowa: cms? przecież takie coś to by napisała moja sekretarka w tydzień :P chłopak odebrał to honorowo, spał po kilka godzin, kilkanaście godzin dziennie i wyobraźcie sobie napisał do dziś działający prosty CMS :D kompletnie od zera, bez frameworków :P więc można? Można! hehe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubuntu.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości