ASUS Sabertooth P67 - linux nie wykrywa czujników temperatury

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

ASUS Sabertooth P67 - linux nie wykrywa czujników temperatury

Post autor: Lapsio »

Witam. Niedawno zakupiłem nowy sprzęt pod LGA1155. Jeśli chodzi o płytę główną padło na Sabertootha P67, gdyż mam trudności z chłodzeniem z powodu nieciekawego biurka. a ona ma tę swoją zbroję, która podobno nawet działa :D. Jako, że to jest właśnie główne przeznaczenie tej płyty jest ona wyposażona w kosmiczną liczbę czujników temperatury. Jako, że zajmuję się grafiką to często zostawiam kompa na renderowanie, na noc, dlatego też miło by było gdybym jednak mógł sprawdzić temperaturę, bo z tego co jakimś cudem udało mi się sprawdzić pod windowsem, to trochę ostro się grzeje. Na Windowsa ASUS daje wspaniałe sterowniki, które pokazują stan wszystkich czujników i nawet wszystko byłoby fajnie gdyby... nie zawieszały się gdy renderuję :clap: Tak więc gratuluję panom z ASUSa, bo raczej jak ktoś monitoruje temperaturę to na maksymalnym obciążeniu, a nie na 30%, ale pomińmy to. Ostatnia nadzieja w linuxie, który... nie wykrywa żadnego czujnika :shock:. Pierwszy raz się spotkałem z takim problemem, nawet na netbooku linux mi poprawnie wykrywa te cale 2 czujniki, a tu taka lipa. Czy istnieje jakis sposób na dodanie obsługi tych czujników? (bardzo zależało by mi na rozwiązaniu nie tylko dla ubu, gdyż częściej pracuję na SUSie). Rekompilacja jądra raczej jest dopuszczalna, gdyż jestem spokojnie w stanie zrobić sobie kopię zapasową wszystkich danych, jednakże fajnie by było gdyby można było to jakoś ominąć.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2011, 15:06 przez Lapsio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fri.K
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 13 paź 2010, 21:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: ASUS Sabertooth P67 - brak czujników temperatury

Post autor: fri.K »

Kod: Zaznacz cały

sudo sensors-detect
Więcej info na: lm-sensors
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: ASUS Sabertooth P67 - brak czujników temperatury

Post autor: igotit4free »

Ale się kolega opisał ... szkoda, że nic z tego nie wynika.
Może napisz co rozumiesz przez "nie wykrywa żadnego czujnika"? Czym próbujesz badać parametry, jakich narzędzi i aplikacji używasz?
Zmień temat na treściwy i zgodny z logiką, aktualny brzmi śmiesznie ... jeśli brak czujników, to programowo nic się z tym raczej nie zrobi. :wink:
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: ASUS Sabertooth P67 - linux nie wykrywa czujników temperatury

Post autor: Lapsio »

Eee... Nie bardzo rozumiem czemu niewystarczająco opisałem problem. Zwyczajnie płyta ma czujniki i to dużo, a linux nie wykrywa mi ani jednego czujnika. Zwyczajnie nie ma go w /proc/acpi, ani w /sys/class, żadne monitory systemu nie potrafią nic wykryć, sensors-detect tez nie wykrywa. Nie bardzo wiem co jeszcze można napisać o tym problemie. Interesuje mnie czy ktoś miał już problem ze sprzętem asusa i czy są jakieś strony ze sterami/czyms w tym stylu, albo czy da sie ustawić jakies specjalne parametry kompilacjii jądra, które dodadzą lepszą obsługę czujników. W sumie sensors-detect PRAWIE działa. tzn. wywala, że znalazł:

Found `Nuvoton NCT6776F Super IO Sensors'

a na koniec:

Note: there is no driver for Nuvoton NCT6776F Super IO Sensors yet.
Check http://www.lm-sensors.org/wiki/Devices for updates.

Więc to chyba nie jest najlepszy znak :(

EDIT:

Znalazlem na stronie lm-sensors to:

Manufacturer Nuvoton
Chip - NCT6776F
Detected by sensors-detect - yes
Driver - w83627ehf
Bus type - LPC
Supported since kernel - 2.6.39 or standalone driver
Status / Comments - (2011/06/17) Support contributed by Guenter Roeck.

Więc tak jakby powinien być obsługiwany, więc nie bardzo rozumiem o co chodzi...

EDIT^2:

Dobra już mam. Mam kernela 2.6.37 a nie 2.6.39. Więc muszę tylko skompilować sobie nowego kernela :) (fakt, że nie wiem jak, ale to już raczej na inny topic)
Ostatnio zmieniony 31 lip 2011, 15:33 przez Lapsio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: ASUS Sabertooth P67 - linux nie wykrywa czujników temperatury

Post autor: igotit4free »

A ja nadal nie rozumiem sensu Twojego zapytania ... cytujesz komunikat systemowy, który odsyła do strony ze sterownikami, gdzie dla podanego przez Ciebie urządzenia jest aktualizacja z 17 czerwca 2011, i pytasz o stronę ze sterownikami? Próbowałeś ich użyć i nie działają, czy co?
BTW jaki jest Twój aktualny wynik dla komendy

Kod: Zaznacz cały

sensors
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: ASUS Sabertooth P67 - linux nie wykrywa czujników temperatury

Post autor: Lapsio »

No sensors found!
Make sure you loaded all the kernel drivers you need.
Try sensors-detect to find out which these are.

te sterowniki nie chcą mi się zainstalować na starym kernelu, właśnie ściągam kernela 3.0
Awatar użytkownika
fri.K
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 13 paź 2010, 21:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: ASUS Sabertooth P67 - linux nie wykrywa czujników temperatury

Post autor: fri.K »

Nie znam się na kernelach do Ubuntu, ale szczerze polecam korzystanie z kerneli zbudowanych przez innych dla tego systemu. Wydaje mi się że gdzieś na tym forum jest wątek o zmodyfikowanych/nowszych kernelach.

PS. Samodzielna kompilacja kernela jest niezalecana i masz sporo szanse coś popsuć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości