Strona 1 z 1

Przyszłość dla BSD i innych

: 29 sty 2012, 14:08
autor: ddks
Witam,
Z racji tego, że nastaje czas sesji jest czas na poeksperymentowanie z systemami. Nie jestem żadnym profesjonalistą wśród Linuksów ale bardzo lubię o tym czytać i się bawić nimi (nawet jak nic nie wychodzi).
W ręce wpadł mi dziś PC BDS pewnie za wysokie progi na moje nogi, ale zobaczę jak to się je ale przejdę do rzeczy.

Nurtuje mnie takie pytanie czy tego rodzaju systemy mają jakąś przyszłość (nie tylko BSD ale np. też Solaris). Czy są to systemy dla pewnej grupy osób, które i tak za parę lat zaprzestaną być rozwijane. Nie czarujmy się tego typu systemy (chyba) nie mają wielkich szans zdobyć takiej popularności jak Debian (i jego pochodne), Fedora czy inni "giganci".

Na guuglach :) znalazłem wiele sprzecznych informacji na ten temat jedni piszą, że to fake a nie systemy inni znów zażarcie bronią.
Co Wy sądzicie na ten temat.
Pozdrawiam.

P.S Jeśli podbiega pod spam to do kosza.

Re: Przyszłość dla BSD i innych

: 29 sty 2012, 14:29
autor: Jusko
BSD i Solaris mają inny target - można z nich zrobić system na desktop, ale... Solaris z założenia jest stosowany w rozwiązaniach serwerowych i stacjach roboczych, podobnie BSD jako serwer. Dlatego porównywanie go tu do Linuksa, który chce pokazać że można mieć desktopową twarz, jest moim zdaniem lekko chybione. Linux, BSD i Solaris - każdy nadaje się do technicznych rozwiązań, jednak tylko Linux stara się wejść na biurka, jako "normalny" OS. Przykładem jakiej klasy są systemy pokroju Solaris niech wystarczy, że używa go np. NASA (to wystarczy, aby mieć wyobrażenie, do jakich celów został ten system stworzony). Te systemy to nie żaden fake - tylko inne zastosowanie niż desktop. Da się ich używać w ten sposób, jednak lepiej chyba na biurku Kowalskiego użyć tu Linuksa. Solaris miał szansę na biurko pod postacią OpenSolaris (do dziś mam oryginalne płytki od Sun). Niestety po przejęciu przez Oracle, ten uśmiercił OSOL'a. Projekt jednak rozwija się dalej pod nazwą OpenIndiana, jednakże z tego co pamiętam, w OpenSolarisie miałem nieco zabawy z palca nawet z połączeniem PPPoE - aspiracje miał, jednak to nie rozwiązanie "do wszystkiego" dla typowego usera. Polecam przetestować samemu, bo słuchając biadolenia użytkownika Windows, to dla niego każdy inny OS jest fake, bo Battlefielda III tam nie będzie i PhotoShop nie odpali (tylko nie wie on już czasem, że to nie ta liga w systemach i nie te zastosowanie jako target).

Re: Przyszłość dla BSD i innych

: 29 sty 2012, 14:57
autor: ddks
bo słuchając biadolenia użytkownika Windows, to dla niego każdy inny OS jest fake, bo Battlefielda III tam nie będzie i PhotoShop nie odpali
Jak bym słyszałem swoich znajomych. Na swym głównym PC posiadam Mint'a, ponieważ nie jestem wymagającym użytkownikiem w gry nie gram.
Dzięki temu cały czas jestem obiektem drwin znajomych typu: "ma Linuksa bo mu nic innego nie pójdzie".
Twoja wypowiedź była dla mnie w 100% wyczerpująca, a PC BSD zainstalowałem sobie na swym komputerze testowym z zwykłej ciekawości.

Przeraża mnie twój Avatar :D

Re: Przyszłość dla BSD i innych

: 29 sty 2012, 15:27
autor: zet120
PC-BSD to jedno rozwiązanie, GhostBSD to drugie i równie ciekawe. :)

Re: Przyszłość dla BSD i innych

: 07 lut 2012, 00:42
autor: makson
PC-BSD i GhostBSD to fajne zabawki, ale przyszłość BSD nie leży w desktopach. Developerzy wiodących FreeBSD, OpenBSD, NetBSD i DragonFlyBSD musieliby być szaleni, żeby celować w ten segment.
BSD (Na przykładzie FreeBSD, bo ten system znam) to system typowo pod serwery. Trzecim pod względem stabilności serwerem www na świecie jest serwer na FreeBSD. Dodatkowo z FreeBSD korzysta na swoich serwerach np. Yahoo! System ma opinie najbezpieczniejszego na świecie i jest używany między innymi przez chiński wywiad. Nie będzie też wielkim odkryciem jak stwierdzę, że MacOS X to w rzeczywistości fork FreeBSD. Ponadto wszystkie systemy (łącznie z Windowsem) wzięły swój kod do obsługi TCP/IP wprost z BSD (liberalna licencja na to pozwala).
Reasumując. FreeBSD to świetny system na serwer, czy router. Dzięki przeportowaniu na niego ZFS i DTrace zyskuje bajery, których brakuje Linuksowi (Btrfs wciąż niestabilny). Jednak stawianie go na desktopie to jakaś dziwna fanaberia. Poza binarkami od NVIDIA nie ma żadnych rozsądnych sterowników grafiki dla tego systemu, a do obsługi dźwięku wciąż używany jest OSS. Naprawdę nie wiem, po co komu to na biurku, albo laptopie...

Re: Przyszłość dla BSD i innych

: 07 lut 2012, 02:59
autor: mat
makson pisze:Nie będzie też wielkim odkryciem jak stwierdzę, że MacOS X to w rzeczywistości fork FreeBSD. Ponadto wszystkie systemy (łącznie z Windowsem) wzięły swój kod do obsługi TCP/IP wprost z BSD (liberalna licencja na to pozwala).Reasumując.
Zgodnie z wikipedią to jest dokłdniejsze wytłumaczenie:

"The BSD licenses permit forks to become proprietary software, and some say[who?] that commercial incentives thus make proprietisation almost inevitable. Examples include Mac OS X (based on the proprietary Nextstep and the open source FreeBSD)"

http://en.wikipedia.org/wiki/Fork_(soft ... velopment)

Jako ciekawostkę podam, że na Linuksie można korzystać z GNUstep, który ostatnio był niezbędny przy tworzeniu gry CoreBreach dla Linuksa, ponieważ oryginalna wersja powstała wyłacznie dla Mac OS X:

http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... px=MTAxNjQ

"FreeBSD’s code base has become an integral part of other operating systems such as Mac OS X that have subsequently been certified as UNIX-compliant and have formally received UNIX branding"

"Other operating systems such as Linux and the RTOS VxWorks contain code that originated in FreeBSD. Debian, known primarily for using the Linux kernel, also maintains GNU/kFreeBSD, combining the GNU userspace and C library with the FreeBSD kernel.[37] Darwin, the core of Apple Mac OS X, borrows FreeBSD’s virtual file system, network stack, and components of its userspace. The OpenDarwin project (now defunct), a spin-off of Apple’s Darwin operating system, also included substantial FreeBSD code. Thanks to the permissive FreeBSD License, much of FreeBSD now also forms the basis of Apple Mac OS X and Mac OS X Server.

Mac OS X Server includes the latest technological advances from the open source BSD community. Originally developed at the University of California, Berkeley, the BSD distribution is the foundation of most UNIX implementations today. Mac OS X Server is based largely on the FreeBSD distribution and includes the latest advances from this development community.
—"Apple Mac OS X Server Snow Leopard — UNIX: Open source foundation", "

http://en.wikipedia.org/wiki/FreeBSD