Dell Inspiron Q15R

Porady sprzętowo-handlowe
Swistakenator
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2008, 14:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Dell Inspiron Q15R

Post autor: Swistakenator »

Witam,
za ok. 2-3 tyg. zamierzam kupić nowego laptopa.
Do gustu przypadł mi najbardziej Dell Inspiron Q15R.
http://www.komputronik.pl/product/14689 ... no_Os.html
Priorytetem jest oczywiście, żeby linux na nim dobrze działał.
Dell ten ma hybrydową grafikę Nvidia i technologię Optimus, a ja jako osoba od dawna nie interesująca się sprzętem przychodzę tutaj po poradę. : )

Po pierwsze, zauważyłem, że niektórzy (np. w opisach aukcji) wpisuję w opis laptopa obie karty graficzne (Nvidię i Intela), a niektóre - tak jak w tym przypadku, tylko Nvidię - nie wiem, czy to oznacza, że tego Intela nie ma, czy jest to po prostu niedbalstwo ze strony tego, który te opisy pisze i Intel jest.

Na komputerze równolegle będzie też Windows.
Na linuksie nie zamierzam grać, ani robić żadnych skomplikowanych cudów (obróka zdjęć/wideo etc.) - chcę tylko, aby interfejs działał sprawnie. Jak dla mnie, to o ile ten Intel sobie z utrzymaniem systemu na sobie radzi, to niech sobie radzi, Nvidia raczej nie jest mi do niczego na Ubuntu potrzebna.

Przeczytałem kilka tematów:
viewtopic.php?f=139&t=152686&p=873501&h ... 5R#p873313
viewtopic.php?f=136&t=150750&p=865712&h ... 5R#p865712
http://www.ubuntu-pomoc.org/nvidia-opti ... -linuksem/

Jednak są one już trochę stare i ciekaw jestem jak to teraz jest. Bo z tego co tu przeczytałem, to często jedynym wyjściem jest wyłączenie karty Nvidii w biosie, co mi nie pasuje, bo przecież nie będę za każdym razem gdy chcę skorzystać z karty dedykowanej z Nvidią ładował się w bios i włączał kartę.

Tak więc byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi te tematy przybliżył : )

I tak trochę abstrahując od tego - orientuje się ktoś może, jak sklepy internetowe - choćby wspomniany Komputronik - patrzą na chęć wymiany dysku z laptopie? Jest to możliwe bez utraty gwarancji? Z chęcią dokupiłbym dysk SSD i go zamontował (lub oczywiście żeby zrobił to za mnie serwis), ale nie chcę robić tego kosztem gwarancji.
Cubensis
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 11 sty 2012, 13:22
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: Cubensis »

Inel jest, poczytaj o Sandy Bridge.
Karty Nvidii w biosie nie wyłączysz.
Przełączanie kart działa sprawnie (Bumblebee).
Dell pozwala wymienić dysk twardy.
Jak się boisz, to kup lapka z Ubuntu, a nie Microsoft finansujesz...
Swistakenator
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2008, 14:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: Swistakenator »

Nie finansuję - są dwie wersje tego Della w komputronika, z Windą za 3100zł, bez systemu za 2600 - ja planuję kupić bez systemu.
Co do wymiany dysku - Dell pozwala, w sensie, że trzeba do nich wysłać laptopa z dyskiem, czy po prostu kieszeń dysku jest niezaplombowana i można w niej grzebać?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: bear7 »

Swistakenator pisze: Na komputerze równolegle będzie też Windows.
Swistakenator pisze:Nie finansuję - są dwie wersje tego Della w komputronika, z Windą za 3100zł, bez systemu za 2600 - ja planuję kupić bez systemu.
Nie to że do czegoś pije, ale uważaj... Dobry prawnik też kosztuje ;-)
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Swistakenator
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2008, 14:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: Swistakenator »

Celowo tak zostawiłem wypowiedź, byłem ciekaw czy ktoś zauważy sprzeczność : D

A tak poważnie - za 3-4 miesiące będę studentem, więc uczestnikiem MSDN AA, skąd będę miał legalnego Windowsa za darmo : )
Awatar użytkownika
liftboy syndrome
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 05 maja 2012, 21:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: liftboy syndrome »

Swistakenator pisze:za 3-4 miesiące będę studentem, więc uczestnikiem MSDN AA, skąd będę miał legalnego Windowsa za darmo : )
Tak tak, pierwsze działki narkotyku też dostaje się za darmo ;)
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: bear7 »

Swistakenator pisze:A tak poważnie - za 3-4 miesiące będę studentem, więc uczestnikiem MSDN AA, skąd będę miał legalnego Windowsa za darmo : )
Taaaa... Było się studentem i też się liczyło na darmowego Windowsa... Do ostatniej chwili...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Cubensis
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 11 sty 2012, 13:22
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: Cubensis »

liftboy syndrome pisze:
Swistakenator pisze:za 3-4 miesiące będę studentem, więc uczestnikiem MSDN AA, skąd będę miał legalnego Windowsa za darmo : )
Tak tak, pierwsze działki narkotyku też dostaje się za darmo ;)
Idealne porównanie :D

Inspiron w przeciwieństwie do modeli bizensowych ma bardzo dobrze schowany dysk (trzeba kilka śrubek odkręcić). Dlatego najlepiej sprawdź jaką dostaniesz gwarancję na sprzęt i ją przeczytaj, albo się sprzedawcy zapytaj. Zawsze jest też możliwość wywalenia DVD i na jego miejsce wsadzenia SSD.

Offtopując troszkę. Licencja MSDN AA jest do orzeszek. Badziewnego windowsa dadzą za darmo, ale już Office'a (jedyny porządny produkt Microsoftu) to nie.
Swistakenator
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2008, 14:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: Swistakenator »

bear7 pisze:
Swistakenator pisze:A tak poważnie - za 3-4 miesiące będę studentem, więc uczestnikiem MSDN AA, skąd będę miał legalnego Windowsa za darmo : )
Taaaa... Było się studentem i też się liczyło na darmowego Windowsa... Do ostatniej chwili...
Hm? A dlaczego nie otrzymałeś? Mógłbyś rozwinąć?
Cubensis pisze:Inspiron w przeciwieństwie do modeli bizensowych ma bardzo dobrze schowany dysk (trzeba kilka śrubek odkręcić). Dlatego najlepiej sprawdź jaką dostaniesz gwarancję na sprzęt i ją przeczytaj, albo się sprzedawcy zapytaj. Zawsze jest też możliwość wywalenia DVD i na jego miejsce wsadzenia SSD.
O, że też na to od razu nie wpadłem! Pomysł świetny, bo DVD jest dla mnie rzeczą kompletnie zbędną. Jesteś pewien, że da się na to miejsce wrzucić SSD? Tam jest jednak tacka, to co z "zaślepką" - da się dokupić, czy może powinna być w zestawie?

Cubensis pisze:Offtopując troszkę. Licencja MSDN AA jest do orzeszek. Badziewnego windowsa dadzą za darmo, ale już Office'a (jedyny porządny produkt Microsoftu) to nie.
A to ciekawe, rzeczywiście nie ma na liście. Nie zauważyłem wcześniej : )
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: bear7 »

Swistakenator pisze: Hm? A dlaczego nie otrzymałeś? Mógłbyś rozwinąć?
Świetnie pasują tutaj słowa Pana Adama Miauczyńskiego:
Znowu drugi. Całe życie ciągle drugi. Nawet jak gdzieś pierwszy byłem, czułem się jak drugi, k***a. W życiu wiecznym także drugi?
A tak na poważnie, to studentem byłem dawno i to chyba były początki całego tego programu. Liczba kopii była ograniczona. A jak jest w życiu to wiemy: są równi i równiejsi. Studenci niektórych kierunków byli uprzywilejowani. Ja na tych kierunkach nie byłem. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Mam Ubuntu :clap:
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Swistakenator
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2008, 14:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: Swistakenator »

Rozejrzałem się za wymianą napędu DVD na dysk 2.5" i rzeczywiście, jest to jak najbardziej możliwe - kwestia estetyczna czyli kupno kieszeni. Świetnie się składa, bo już myślałem, że będę musiał latać wszędzie z dyskiem zewnętrznym, a tu tak się miło zrobiło. No to wszystko już chyba wiem, jestem napędzony na tego Della, kwestia kupna.

Dzięki za pomoc, co chciałem się dowiedzieć to się dowiedziałem : )
swie99
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2007, 13:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: swie99 »

Na taki sprzet to Ubuntu 32bit z PAE czy 64 bit ?
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dell Inspiron Q15R

Post autor: linuxozaurus »

64 bity
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości