Po aktualizacji zniknęła z bootmenu EFI opcja Ubuntu - jak ją przywrócić?

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
MrtDw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2012, 17:39

Po aktualizacji zniknęła z bootmenu EFI opcja Ubuntu - jak ją przywrócić?

Post autor: MrtDw »

Mam Lenovo z570 z EFI SandyBridge - po instalacji wersji testowej pojawiła sie w menu EFI opcja bootowania z Ubuntu i wszystko działało w miare ok. Po którejs tam z rzędu aktualizacji ta opcja calkowicie znikneła i botuje mi tylko do windowsa. Próba przywrócenia Gruba z pomocą Boot repair nic nie dała - grub jest na dysku na pewno tyle tylko że EFI go nie widzi. Można jakoś przywrócic stan poprzedni? Przeszukałem już chyba wszystkie możliwe fora i nie umiem znaleźć rozwiązania.
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Po aktualizacji zniknęła z bootmenu EFI opcja Ubuntu - jak ją przywrócić?

Post autor: namok »

Zamiast szukać na innych forach szukaj na oficjalnych stronach Ubuntu: https://help.ubuntu.com/community/UEFIBooting Czy to pomoże nie wiem bo nie podałeś czego już próbowałeś.
Nim zaczniesz rozwiązywać problem sprawdź czy da się uruchomić Ubuntu za pomocą supergruba(da się na zwykły biosie, na EFI nigdy nie próbowałem). W zależnosci jakie masz łącze możesz pobrać samego supergruba:http://prdownload.berlios.de/supergrub/ ... m_1.30.iso(1,2MB) lub UBCD:http://www.ultimatebootcd.com/download.html(płyta narzędziowa - 360MB - polecam)
MrtDw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2012, 17:39

Re: Po aktualizacji zniknęła z bootmenu EFI opcja Ubuntu - jak ją przywrócić?

Post autor: MrtDw »

Supergrub daje tylko to że mogę sie poprzez niego zalogowac do systemu bo wykrywa mi kernela ubuntu na dysku (i tak robię od dłuższego czasu). Co ciekawe supergrub nie wykrywa Windowsa - orzy próbie wykrycia Windy wyświetla monit unrecognizable file system czy jakoś tak. Według instrukcji ze strony powinienem użyć Efi boot managera bo wygląda na to że w jakiś sposób wykasowal sie wpis z pamięci NVRAm który miał wskazywać na botloadera Ubuntu więc trzeba go przywrócić (tak to rozumiem ale nie wiem czy dobrze to ogarniam). Jednak mimo wielu prób nie wiem jak tego użyć - polecenie modprobe efivars niby działa (po wpisaniu nie pojawia sie żaden komunikat błędu). Jednak próba wykonania efibootmgr wyrzuca błąd: "Fatal: Couldn't open either sysfs or procfs directories for accessing EFI variables.
Try 'modprobe efivars' as root." (jestem już rootem). Nie wiem co dalej. Zastanawiałem sie nad reinstalacją jednak mam za dużo danych tak pod Windą jak i Ubuntu nie mam ich gdzie przenieść i boje sie ich utraty. Poza tym Windows to OEM i nie mam płyty ani backupu. Poradźcie coś proszę..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości