Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Jak współdzielić dwa systemy Windows XP i Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Witam
Obecnie mam Windows XP niestety mam problem z jego aktywacją mimo, że to nie pirat. Postanowiłam zainstalować Ubuntu przyjazny Puchacz tylko mam pytanie co się stanie z plikami które obecnie mam na Windows Xp . Jest tego ok 60 GB.

//bear7: Tym razem temat zmieniłem. Proponuję zapoznać się z tym artykułem, aby nie było jakiś niedomówień w przyszłości. Odsyłam również do zapoznania się z regulaminem forum.
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
Awatar użytkownika
Edek919
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Edek919 »

Jeśli nie posiadasz drugiej partycji na instalację ubuntu to do zainstalowania ubuntu na miejscu windowsa będzie konieczne formatowanie na ext4 podczas instalacji co usunie wszystkie pliki z tej partycji.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: petitefleur »

A na jednej partycji oba systemu działać nie mogą ?
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
Awatar użytkownika
Edek919
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Edek919 »

Tak się nie da ponieważ każdy z systemów działa na innych systemach plików.
Podaj mi rozmiar partycji oraz wolne miejsce na dysku.
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Shimmy »

petitefleur pisze:A na jednej partycji oba systemu działać nie mogą ?
Nie.

Najrozsądniejsze wyjście to ściągnięcie jakiegoś iso programu do partycjonowania, odmontowane dysku i skrócenie tej partycji z Windowsem a z uzyskanego miejsca zrobisz sobie partycje podczas instalacji Ubuntu. (10gb na sam system, /home czyli Twoje pliki domowe w ubuntu wedle uznania).

Pliki możesz nawet zostawić na ntfs z Windowsem, Ubuntu je będzie widział (natomiast odwrotnie, Windows nie będzie widzieć partycji Ubuntu). Najlepiej potestuj Ubuntu jakiś czas i wtedy wybierz - albo wóz albo przewóz, generalnie dwa systemy na jednym komputerze są strasznie kłopotliwe jeśli w obu korzystasz ze swoich folderów.
Awatar użytkownika
Edek919
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Edek919 »

Problem w tym że po takiej operacji windows nie będzie się bootował.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Mało 149 GB :P
Trafił mi się trojan i trzeba było wgrywać XP od nowa .Wcześniej miałam partycje po 70 GB. Ale Windows potrzeba mi bo internet w orange nie obsługuje Ubuntu.
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
Awatar użytkownika
Edek919
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Edek919 »

To zmień rozmiar partycji z windowsem usuń pliki windowsa czyli katalog "Windows" następnie zainstaluj nowego a na wolnym miejscu zainstaluj Ubuntu.
W ubuntu da się ręcznie ustawić obsługę internetu.

-- 14 gru 2012, o 19:36 --

Jeśli zainstalujesz najpierw Ubuntu to padnie ci bootloader GRUB, LILO i będziesz musiał zainstalować nowego. Ale jest wiele sposobów na to.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Edek919 pisze:To zmień rozmiar partycji z windowsem usuń pliki windowsa czyli katalog "Windows" następnie zainstaluj nowego a na wolnym miejscu zainstaluj Ubuntu.
W ubuntu da się ręcznie ustawić obsługę internetu.
Serio ? Własnie dlatego ja ten windows XP trzymam.

Ale moment jak zainstaluj nowego ? Co nowego. :roll:
A gdzie mogę się zaznajomić jak skonfigurować internet ?
W zasadzie orange do końca stycznia bo od lutego będę mieć UPC wiec znów będę musiała zmieniać.

-- 14 gru 2012, o 19:48 --

I jeszcze taka rzecz
I co mnie najbardziej interesuje juz pobrałam spakowany WinRarem Ubuntu Przyjazny. I jak mam to zgrać ten obraz ISO Ashampoo Burning Studio 2012 ?
Nero na tym windosie co mam mi nie działa bo każą mi isntalowac service pack 3 a ja tego nie chce bo w ogóle chce się pozbyć windowsa na rzecz ubuntu.

-- 14 gru 2012, o 19:51 --

Trzymam w zasadzie z sentymentu i przyzwyczajenia. Wiem, że przy instalacji Ubuntu z płytki Windows mogę automatycznie wykosić i w zasadzie to plus ale co jesli zechcę instalować obok na dwóch partycjach tak by logować się tylko przez ubuntu . Czym odczytam pliki windowsa ?
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
Awatar użytkownika
Edek919
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Edek919 »

Zainstaluj nowego windowsa na pierwszej partycji bez opcji formatowanie to pozwoli zachować wszystkie pliki. Tylko musisz usunąć też katalog Użytkowników "Documents and Settings" oraz "Program File" jeśli trzymasz tam jakieś pliki to stwórz katalog tmp bezpośrednio na dysku i tam wytnij/wklej wszystkie pliki które są ci potrzebne co pozwoli zaoszczędzić cenny czas na kopiowaniu.

Aby skonfigurować internet musisz podczas tworzenia sieci podać dane kturę znajdziesz w internecie.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: mistrz1 »

petitefleur pisze: Ale Windows potrzeba mi bo internet w orange nie obsługuje Ubuntu.
O co w tym chodzi? Jakie znaczenie dla internetu ma system?
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Edek919 a mogę kompletnie przełożyć wszystko na dysk zewnętrzny bez kombinowania w plikach ?
mistrz1 ano właśnie w tym problem odpalam płytkę z Orange w Ubuntu i zero reakcji. znajomy ma UPC na Ubuntu więc działa a Orange Freedom nie idzie.
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
Awatar użytkownika
Edek919
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Edek919 »

Jak chcesz to możesz wszystko skopiować na dysk zewnętrzny wtedy będziesz mogła wszystko sformatować.

-- 14 gru 2012, o 20:06 --
petitefleur pisze: Trzymam w zasadzie z sentymentu i przyzwyczajenia. Wiem, że przy instalacji Ubuntu z płytki Windows mogę automatycznie wykosić i w zasadzie to plus ale co jesli zechcę instalować obok na dwóch partycjach tak by logować się tylko przez ubuntu . Czym odczytam pliki windowsa ?
Nie rozumiem, chcesz się logować na ubuntu użytkownikami windowsa. A co do plików windowsa to niema problemu, ubuntu obsługuje system NTFS. Możesz spokojnie odczytywać pliki windowsa.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2012, 20:09 przez Edek919, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Shimmy »

Zainstaluj nowego windowsa na pierwszej partycji bez opcji formatowanie to pozwoli zachować wszystkie pliki. Tylko musisz usunąć też katalog Użytkowników "Documents and Settings" oraz "Program File" jeśli trzymasz tam jakieś pliki to stwórz katalog tmp bezpośrednio na dysku i tam wytnij/wklej wszystkie pliki które są ci potrzebne co pozwoli zaoszczędzić cenny czas na kopiowaniu.
To zmień rozmiar partycji z windowsem usuń pliki windowsa czyli katalog "Windows" następnie zainstaluj nowego a na wolnym miejscu zainstaluj Ubuntu.

Po co? :pt36: Niech sobie zachowa ten Windows i zrobi tak jak pisałem na początku, tylko wszystko komplikujesz..

Skraca partycje z windowsem, instaluje na wolnym miejscu Ubuntu i voi'la.
petitefleur pisze:Edek919 a mogę kompletnie przełożyć wszystko na dysk zewnętrzny bez kombinowania w plikach ?
mistrz1 ano właśnie w tym problem odpalam płytkę z Orange w Ubuntu i zero reakcji. znajomy ma UPC na Ubuntu więc działa a Orange Freedom nie idzie.
A po co Ci płytka? Menedżer sieci w ubuntu to obsługuje, nie trzeba płyty.. napisz konkretnie co masz za internet i jak się łączysz (czym).
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Modemem się łącze. :) ZTE ZXDSL 852 czyli ten stary czarny :P
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
Awatar użytkownika
Edek919
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Edek919 »

W menadżerze sieci wystarczy ustawić APN sieci.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Edek919 pisze:W menadżerze sieci wystarczy ustawić APN sieci.
Ale gdzie ten menadżer sieci w ubuntu ? Jak mam to przywołać ? I gdzie znajdę tutorial po kolei jak to zrobić ?
Aha i pytanie ten spakowany Ubuntu mogę zgrac na pendrive i w ten sposób instalować czy nie bardzo ?
I jeszcze jedno Windows może być właczączony przy instalacji czy koniecznie musi być retart i ustawienie bootowania.
Może pytania głupie ale dotychczas miałam windows wystarczyło płytkę wrzucić i ok klikać albo enter :roll:
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
Awatar użytkownika
Edek919
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: Edek919 »

W ubuntu w menu programów wystarczy wpisać "Połączenie sieciowe".
Ubuntu możesz zainstalować zainstalować z pendrive którego przygotujesz odpowiednim programem na windowsie jest ich wiele ale ta instalka to nie program tylko bootowalny system operacyjny który uruchamia się przy starcie komputera wtedy uruchamia się ubuntu do zainstalowania nic windowsowego. Jeśli pendrajw nie za-boot-uje się to musisz zmienić kolejność bootowania tak aby usb było pierwsze.
Awatar użytkownika
petitefleur
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2012, 18:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: Inna

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: petitefleur »

Dobrze już mam pobrane on jest spakowany Rarem. Mam to rozpakować to folderu na dysku i dopiero zgrać na pendrive ?
Mam zamiar zrobic partycje programem EaseUs by ten Windows był a obok ubuntu i łączyc się tylko Ubuntu . Tylko pytanie mam antywirus AVG, korzystam między innymi z GOMa, z ashampoo czy one mi pojdą na Ubuntu ?
:arrow: Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Windows XP/Ubuntu

Post autor: bear7 »

petitefleur pisze: A gdzie mogę się zaznajomić jak skonfigurować internet ?
(...)
I co mnie najbardziej interesuje juz pobrałam spakowany WinRarem Ubuntu Przyjazny. I jak mam to zgrać ten obraz ISO Ashampoo Burning Studio 2012 ?
(...)
Trzymam w zasadzie z sentymentu i przyzwyczajenia. Wiem, że przy instalacji Ubuntu z płytki Windows mogę automatycznie wykosić i w zasadzie to plus ale co jesli zechcę instalować obok na dwóch partycjach tak by logować się tylko przez ubuntu . Czym odczytam pliki windowsa ?
petitefleur pisze:Dobrze już mam pobrane on jest spakowany Rarem. Mam to rozpakować to folderu na dysku i dopiero zgrać na pendrive ?
Mam zamiar zrobic partycje programem EaseUs by ten Windows był a obok ubuntu i łączyc się tylko Ubuntu . Tylko pytanie mam antywirus AVG, korzystam między innymi z GOMa, z ashampoo czy one mi pojdą na Ubuntu ?
Chyba najwyższa pora zapoznać się z regulaminem forum.

Zacznę od:
Na Forum panuje zasada:jeden temat = jeden problemZastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomościW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Na forum twoje pytania były już wałkowane dziesiątki razy. Zacznij od szukania informacji:
Przed zadaniem pytania należy użyć funkcji SZUKAJW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
a także:
Niniejsze zagadnienie zostało omówione w PORADNIKACH, PRZEWODNIKU lub START Z UBUNTUW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Polecam również zaznajomić się z poradnikiem dla Ubuntu 12.04: http://www.ubuntu-pomoc.org/przewodnik- ... -pangolin/
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 53 gości