Po instalacji ubuntu brak możliwości wyboru systemu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Po instalacji ubuntu brak możliwości wyboru systemu

Post autor: Zielony dziadzio »

Witam. Myślę, że nikt nie nakrzyczy tu na mnie wszak to przedszkole. Problem jak w temacie. Po instalacji ubuntu brak możliwości wyboru systemu - win 7 startuje z automatu (po restarcie instalacyjnym ubuntu). Szukam w tematach ale tam jest na odwrót brakuje wszystkim windy. czy ktoś pomoże?
Komputer jest stacjonarny, posiada 2 dyski , na drugim mniejszym dysku (320GB) 80GB to pliki win 7 a reszta (/, swap, /home) - gdzie leży błąd? Co z GRUB - nie wiem czy trzeba to instalować osobno? (wiem, że głupie pytania). Ubuntu był instalowany z USB.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Po instalacji ubuntu brak możliwości wyboru systemu

Post autor: marcin1982 »

Podaj wynik skryptu bootinfoscript:
http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/
Jak go uruchomić znajdziesz w pliku samego skryptu. Chodzi o plik RESULTS.TXT .
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Po instalacji ubuntu brak możliwości wyboru systemu

Post autor: Zielony dziadzio »

Dzięki za odzew. Nie mogłem się doczekać, więc zacząłem grzebać. Udało mi się uruchomić ubuntu ale to nie to - w biosie przełączyłem na dysk boot gdzie był zainstalowany ubuntu. zacząłem czytać ubuntu (wikiboks). próbowałem stworzyć plik botowalny z SuperGrubDysk ale jakoś nie chciał zaskoczyć. Coś czytałem o jakiś flagach w Gpart. Teraz mogę to zrobić z pozycji ubuntu - tylko jak? Przeczytam co mi marcin1982 podesłał.
Podany link jest skierowany do anglików - ja kumam niemiecki, rosyjski i polski.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2013, 23:05 przez Zielony dziadzio, łącznie zmieniany 1 raz.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Po instalacji ubuntu brak możliwości wyboru systemu

Post autor: marcin1982 »

Nie kombinuj z pomagaczami typu SuperGrubDisk tylko podaj wynik skryptu. Trzeba sprawdzić czy Grub2 jest zainstalowany i czy potrafi uruchomić obydwa systemy.
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Po instalacji ubuntu brak możliwości wyboru systemu

Post autor: Zielony dziadzio »

Uruchomić plik "bootinfoscript", czy wyświetlić jego zawartość? Możliwości są takie: "Wykonaj w terminalu" - tego użyłem ale nie wiem co to terminal i gdzie się znajduje; "Uruchom" - też go użyłem ale nigdzie nie znalazłem pliku "RESULTS.TXT.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Po instalacji ubuntu brak możliwości wyboru systemu

Post autor: marcin1982 »

Uruchom plik, poniżej przykład:
root@archlinux /home/marcin/Pulpit/bootinfoscript-061 % sh bootinfoscript

Boot Info Script 0.61 [1 April 2012]

Identifying MBRs...
Computing Partition Table of /dev/sda...
Searching sda1 for information...
Searching sda5 for information...
Searching sda6 for information...
Searching sda7 for information...
Searching sda8 for information...
Searching sda9 for information...
Searching sda10 for information...
Searching sda11 for information...
Searching sda12 for information...
Searching sda13 for information...

Finished. The results are in the file "RESULTS.txt"
located in "/home/marcin/Pulpit/bootinfoscript-061/".

sh bootinfoscript 3,24s user 2,26s system 28% cpu 19,078 total
zybcio_m
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2013, 19:08
Płeć: Mężczyzna

Re: Po instalacji ubuntu brak możliwości wyboru systemu

Post autor: zybcio_m »

Podłącze się do wątku.

Mam podobny problem:
Zakupiłem nowego notebooka ( Asus U32U ADM E450/8GB RAM) w wersji bez systemu operacyjnego. Niestety jestem zmuszony czasami skorzystać z windowsa. Dlatego zacząłem od instalacji Windows 7 Professional N (instalując winde utworzyłem tylko jedną partycję ntfs (ok 60 GB) na system, sam instalator wymógł na mnie stworzenie partycji systemowej (ok 100 MB), resztę przestrzeni planowałem wykorzystać na jedną z dystrybucji linuksa). Instalacja przebiegła poprawnie i bez żadnego problemu.

Następnie przystąpiłem do instalacji linuksa, wybrałem wersję Ubuntu 12.04, przygotowałem pendrive'a z wybraną dystrybucją i przystąpiłem do instalacji. Po wybraniu w biosie odpowiedniej opcji uruchomiłem opcje LiveCD (dodam że wszystko działało poprawnie, od kart sieciowych, poprzez bluetooth, multi-tochpad, pod czytnik kart kończąc). Więc rozpocząłem instalacje. Przy instalacji pozostałe wolne miejsce na dysku przydzieliłem katalog / (ok 13GB) i na katalog /home (reszta wolnego miejsca). Instalacja przebiegła poprawnie.
Zrestartowałem komputer, i tu się właśnie rozpoczęły problemy, zamiast pojawić się menu GRUB'a, wystartowała winda.
Ponowiłem próbę uruchomienia LiveCD w celu ponownej instalacji ubuntu, lecz instalator rozpoznał że na komputerze są już zainstalowane ww. windows i ubuntu.

Spróbowałem więc wyczyszczenia całego dysku. Tak więc w instalatorze usunąłem wszystkie partycje a wolną przestrzeń rozdzieliłem pomiędzy / i /home , następnie na tak podzielonym dysku przystąpiłem do instalacji ubuntu. Cała instalacja przebiegła poprawnie, na koniec restartuje komputer. Po po ponownym uruchomieniu komputera, nie widzi on żadnego systemu (biały napis proszący o włożenie dysku z systemem etc.).

Jako że muszę korzystać z laptopa, zainstalowałem na nim ponownie winde (tak jak poprzednio wykorzystując tylko ok 60GB). Po paru dniach, korzystając z rady znajomego, spróbowałem z inną dystrybucją.
Wybrałem Xubuntu 12.04, i sytuacja przebiegła analogicznie tak samo jak w przypadku próby instalacji ww. ubuntu. Instalator stwierdził że system system jest zainstalowany, zrestartowałem komputer, zamiast GRUB'a wystartował windows.

Wszystkie systemy z którymi działałem były to wersje 64 bitowe.

Dodam jeszcze, że nie mogę w nieskończoność instalować od nowa windowsa (tak jak poprzednio próbowałem z wyczyszczeniem całego dysku), gdyż posiadam licencje na skończoną liczbę instalacji (jakieś śmieszne ograniczenie dla studentów od m$).

Jak rozwiązać ten problem?
(jeżeli z niewiadomych przyczyn okazało by się niemożliwe korzystanie z dwóch systemów, wtedy całkowicie zdecydowany jestem na linuksa (ubuntu lub xubuntu), gdyż po paru dniach z windą robi mi się już nieprzyjemnie ;/)).

ps. z góry przepraszam, jeżeli post umieściłem w niewłaściwym miejscu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości