Regularny i niepożądany reset komputera

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
syriusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 02 wrz 2006, 15:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Architektura: x86_64
Kontakt:

Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: syriusz »

Witam, mam bliżej nieokreślony problem ze sprzętem objawiający się nagłym i niespodziewanym resetem komputera. W celu diagnozy zmuszony byłem uruchomić Windowsa (sic!) aby przekonać się czy problem występuje również na nim no i... Występuje. Jedyne czego pewny jestem to fakt, że problemu nie wywołuje przegrzanie procesora a wnioskuję to z faktu, że kiedyś miałem podobny problem właśnie z nadmiernym grzaniem i wtedy przed uruchomieniem komputera mijało kilka sekund (sprzęt się chłodził) no i przy ponownym uruchomieniu sprawdzałem w BIOSie temp. jest okey. Szukam więc jakiegoś cudownego narzędzia monitorującego stan podzespołów komputera i zapisującego wszystko do plików aby po ponownym uruchomieniu móc sprawdzić co się działo. Przydadzą się również jakieś programy do przetestowania owych podzespołów szczególnie RAMu i Dysku ponieważ czasem wyskakuje błąd różnych aplikacji informujący mnie o ich zatrzymaniu z powodu braku pamięci (pomimo tego, że pamięci jest w bród). Mam nadzieję, że całość napisałem w miarę zrozumiały sposób i liczę na waszą pomoc ;)
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, 19:24 przez syriusz, łącznie zmieniany 2 razy.
Greengo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 14 lut 2013, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: Greengo »

Witam
W pierwszym rzędzie pragne zaznaczyć, iż jest to forum na temat Ubuntu nie problemów sprzętowych...
Jednakże sam jestem tu nowy, chętnie zrobie dla Ciebie syriusz co w mojej mocy.
Po pierwsze mógłbyś nam zdradzic konfiguracje sprzętową?
Rozumiem, że restart dopada Cie w roznych sytuacjach? Czy np przy większym obciążeniu cpu lub gpu?
Komputer restartuje sie, czy objawia całkowitym wyłaczeniem, po czym musisz rećznie znów odpalić kompa?
syriusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 02 wrz 2006, 15:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: syriusz »

Nieee obciążenie jest stałe i dość niskie. Tj. uruchamiam komputer znajduje jakiś film online oglądam po 30 minutach reset (komputer sam uruchamia się ponownie) Włączam ten sam film i znów reset tylko tym razem po np. 15 minutach.

Sprzęt:
Procesor: Core 2 Quad Q6600
Płyta Główna: Asus P5B-Plus Vista Edition
Grafika: GeForce 9500GT
Dysk: Samsung 320GB (HD321KJ)
Ram: Coś co system identyfikuje jako "DIMM SDRAM Synchronous 533 MHz (1,9 ns)" 1GB x4 czyli 4GB
Greengo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 14 lut 2013, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: Greengo »

Na obu systemach? Widze tylko dwie opcje
Na start jak zaawansowanym użytkownikiem jesteś? Sam możesz ingerwoać mechanicznie w pc?
Pierwsza i chyba trafna to temperatura. Musiałbyś sprawdzić i wyczyścić wentylatory na cpu, gpu, lub jakieś dodatkowe które masz. Te oddatkowe najlepiej odłaczyć(nie te od cpu lub gpu!), mi kiedyś takowy powodował zwarcie.
Drugą przyczyna moze być poprostu nidociśnięcie jakiś styków. Podłacz ponownie (odłaczyć i wsadzić spowrotem!) wszystkie ram, karty pci, agp, dyski twarde itp. Nie tylko sprawdzić, ale wyłożyć i włożyć ponownie. Ja jednak stawiam na temperature gpu, czyli karty graficznej.
Możesz zastosowac sie do tego wszystkiego i napisać co dzieje sie z tym dalej?
syriusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 02 wrz 2006, 15:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: syriusz »

GPU 48 Stopni
CPU 42 Stopnie
Greengo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 14 lut 2013, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: Greengo »

Rozumiem, iż mimo samego sprawdzenia temperatury oba wentylatory wyczyszczone, podzespoły podpiete od nowa tak?
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: k2cl »

Jeżeli coś takiego dzieje się pod kontrolą różnych systemów operacyjnych, najprawdopodobniej jest to awaria sprzętowa.

Pierwszym i podstawowym punktem do sprawdzenia są... logi systemowe. System rzadko ulega samoczynnemu resetowi w takich okolicznościach, by nie zapisało się tam absolutnie NIC, co mogłoby wskazywać na przyczyny awarii.

Poza tym - wbrew temu, co napisał przedmówca, powodów takiego zachowania komputera może być zdecydowanie więcej (kolejność przypadkowa):
- umierający zasilacz,
- twardy dysk, który kończy swój żywot,
- karta graficzna, która "prawie działa" - funkcjonuje, ale od czasu do czasu się wywala,
- zastanawiający jest dla mnie komunikat o braku pamięci w przypadku 4gb na pokładzie. Moja propozycja - sprawdzić, czy winy za całe zamieszanie nie ponosi właśnie któraś kość pamięci. Wyjmij połowę (zostaw dwie kostki po 1gb) i zobacz, co się będzie działo. Potem powtórz operację z drugą parą kości (jeżeli płyta daje taką możliwość, ulokuj je w innych slotach niż poprzednio).
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: Dwimenor »

Sprawdź też czy coś się nie poluzowało w środku. Dociśnij wszystkie kable, dokręć śrubki, dociśnij podzespoły. Tylko bez przesady z użytą siłą ;)
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
syriusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 02 wrz 2006, 15:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: syriusz »

Komputer odkurzony i dociśnięty. Jestem w trakcie testu ramów. Co do sprawdzenia logow... Co? Jak? Gdzie?

Edit:
Na razie wychodzi na to, że zawiniły ramy. Nie zamykam jednak jeszcze tematu i dalej testuje.

Edit2:
Jednak się pomyliłem Komputer podziałał zdecydowanie dłużej ale w końcu problem powrócił.
Greengo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 14 lut 2013, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: Greengo »

syriusz jesteś coraz bliżej. Jak na moje, zasilacz lub wentylator na cpu, sprawdź czy aby dobrze podłączony lub kabelek nie blokuje obrotu wiatraczka. Zasilacza na podmianke sprawdzeniową pewnie nie masz, bo skąd. Jeżeli bedziesz wymieniać to wymień na mocniejszy, moze podłaczałes ostatnio dodatkowy dysk optyczny, twardy lub włat ewa?
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: k2cl »

Tak "na moje" albo "na czyjeś" to można jeszcze długo szukać :)
Nie słyszałem o sytuacji, w której temperatura CPU na poziomie 42 stopni powodowałaby niestabilność systemu.

Logi systemowe - w systemie znajduje się aplikacja o nazwie "przeglądarka logów systemowych" (gnome-system-log). Wszystkie zapisy są tam datowane - poszukaj ostatnich linijek sprzed restartu.
syriusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 02 wrz 2006, 15:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: syriusz »

Greengo pisze:syriusz jesteś coraz bliżej. Jak na moje, zasilacz lub wentylator na cpu, sprawdź czy aby dobrze podłączony lub kabelek nie blokuje obrotu wiatraczka. Zasilacza na podmianke sprawdzeniową pewnie nie masz, bo skąd. Jeżeli bedziesz wymieniać to wymień na mocniejszy, moze podłaczałes ostatnio dodatkowy dysk optyczny, twardy lub włat ewa?
Skoro procesor nawet w super stresie nie przekroczył 50^ To co może być nie tak z wentylatorem CPU?

Biorę się za logi.
Greengo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 14 lut 2013, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Regularny i niepożądany reset komputera

Post autor: Greengo »

Mimo chęci dopisania czegoś na temat kilku odpowiedzi, nie bede tego robić, bo to nie temat posta. A na czyjeś lub moje to własnie szukamy wszyscy, bo problem może leżeć w zupełnie czymś innym jak myślimy. Ważne, aby pomoc w miare możliwości pomóc, to forum.

Syriusz pamiętaj, aby napisać jak postępy. Jakbyś znalazł sam rozwiązanie także wrzuć
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości