Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Awatar użytkownika
Nicolas3DPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2013, 14:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: Nicolas3DPL »

Witam!!

Mam nadzieję, że nie powtarzam żadnego tematu, ani nie umieściłem go w złym miejscu.


Na różnych forach pojawiała się ta kwestia: jakie pakiety są przydatne dla Ubuntu.
Już precyzuję problem: Ubuntu po starcie ma dość skąpy zestaw pakietów i aplikacji. Bardzo wielu użytkowników szuka pakietów, które usprawniłyby pracę, polepszyły grafikę, dałyby nieco przydatnych informacji. Sam szukałem przez kilkanaście dni i muszę przyznać, ciężko znaleźć źródło wiedzy o najciekawszych pakietach. Więc prosiłbym o wymienienie po kilka najlepszych(to bardzo subiektywne słowo, mam na myli najlepsze dla autora postu) pakietów w kilku kategoriach:
1. Interfejs i grafika Ubuntu ;
2.gadżety, dodatki, kontakt;
3. funkcjonalność systemu- czyli wszystko, co ułatwia lub umila codzienną pracę oraz co po prostu może się przydać ;-) ;
4. Coś spoza kategorii które zaproponowałem;



Liczę na dużą liczbę liczbę odpowiedzi!!! :-D
Google informuje, forum tłumaczy.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: rom »

Doprecyzuj, czy szukasz dodatków tylko dla Unity, czy dla wszelkich możliwych środowisk graficznych. W jednych środowiskach pewne rzeczy są na starcie (na przykład odpowiednik Aero Snap z Visty jest w KDE i XFCE, nie wiem jak w innych), inne mają coś innego. Poza tym każdy ma inny gust, potrzeby i wymagania.

Od siebie polecam kalendarz na pulpit Rainlendar2. Używam od 2 czy 3 lat.
Dla XFCE lub LXDE znalazłem niedawno lepszy niż domyślny edytor tekstu: medit. Polecam zainstalować z paczki deb wersję 1.0.93 bo nie sypie błędami w .xsession-errors, tak, jak ten z repozytoriów.
XBMC - centrum multimedialne do wszystkiego.
I trochę niestandardowo: nieocenione są własne skróty klawiszowe do szybkiego uruchamiania najczęściej używanych programów i skryptów.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
Nicolas3DPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2013, 14:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: Nicolas3DPL »

Ja osobiście mam Unity, które jest wbudowane :). Ale dużo użytkowników ma GNOME.

Sam też w sumie powinienem się wypowiedzieć po moich krótkich doświadczeniach:

1. Nie wyobrażam sobie na razie konfiguracji bez CompizConfig, które wg. mnie trzeba mieć :)
2. Screenlets się przydaje, bo zawiera dużo przydatnych gadżetów, które ułatwiają nam orientację w systemie.
3. Na razie mój system jest "domyślnie funkcjonalny".
4. Skróty- zdecydowanie się zgadzam, bez tego ciężko funkcjonować. Dorzucę może jeszcze pobranie kilku odtwarzaczy dźwięki i wideo- zawsze któryś zadziała.
Google informuje, forum tłumaczy.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: bear7 »

Nicolas3DPL pisze: 1. Nie wyobrażam sobie na razie konfiguracji bez CompizConfig, które wg. mnie trzeba mieć :)
2. Screenlets się przydaje, bo zawiera dużo przydatnych gadżetów, które ułatwiają nam orientację w systemie.
3. Na razie mój system jest "domyślnie funkcjonalny".
4. Skróty- zdecydowanie się zgadzam, bez tego ciężko funkcjonować. Dorzucę może jeszcze pobranie kilku odtwarzaczy dźwięki i wideo- zawsze któryś zadziała.
Ad. 1. Bez dodatkowych fajerwerków można się obejść. ComizConfig - nie trzeba mieć.
Ad. 2. Zbędne świecidełka - conky do tego nadaje się lepiej.
Ad. 3. Ubuntu na starcie, ma minimum aplikacji, które są niezbędne do pracy na komputerze. Reszta aplikacji - w większości - dostępna jest do pobrania, czy to przez COU czy też poprzez apt-get z domyślnych źródeł: dodanie "trzecich" także nie jest wielką filozofią.
Ad. 4. Skróty tak. Rhythmbox i Totem sobie świetnie radzą.

Moja propozycja:
1. Conky
2. Conky
3. Conky
4. MOC - music on console
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Nicolas3DPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2013, 14:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: Nicolas3DPL »

bear7 pisze:

Ad. 1. Bez dodatkowych fajerwerków można się obejść. ComizConfig - nie trzeba mieć.
Ad. 2. Zbędne świecidełka - conky do tego nadaje się lepiej.
Conky nie używałem- z pewnością wypróbuję.

CompizConfi to nie tylko "świecidełka"- to także sporo przydatnych ustawień- chociażby ekrany robocze, zachowania programów itp. :Zwiększa funkcjonalność.
bear7 pisze:Ad. 4. Skróty tak. Rhythmbox i Totem sobie świetnie radzą.


Nie do końca- zdarzały mi się problemy przy odtwarzaniu płyt CD, po za tym sam używam przeogromnej liczby formatów: czasem to nie starcza.
Google informuje, forum tłumaczy.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: bear7 »

Nicolas3DPL pisze: CompizConfi to nie tylko "świecidełka"- to także sporo przydatnych ustawień- chociażby ekrany robocze, zachowania programów itp. :Zwiększa funkcjonalność.
Połączyłeś moje punkty 1 i 2. Świecidełkami nazwałem screenlets. Wiem, czym jest ComizConfig i jakie możliwości konfiguracji posiada. Stwierdziłem tylko, że można używać Ubuntu bez zbędnych fajerwerków i można się obejść bez dodatkowej konfiguracji. Jest to moja odpowiedź na twoje:
Nicolas3DPL pisze:1. Nie wyobrażam sobie na razie konfiguracji bez CompizConfig, które wg. mnie trzeba mieć :)
Nicolas3DPL pisze:
bear7 pisze:Ad. 4. Skróty tak. Rhythmbox i Totem sobie świetnie radzą.

Nie do końca- zdarzały mi się problemy przy odtwarzaniu płyt CD, po za tym sam używam przeogromnej liczby formatów: czasem to nie starcza.
Rozumiem... W takim razie, zaraz pojawią się informacje, że przydatnym pakietem będzie CAD-a, MS Office, Adobe PS itd.

Tak jak napisałem. Ubuntu na start posiada pakiety, które pozwolą początkującemu użyszkodnikowi na swobodną pracę. Dodatkowe ciekawe/przydatne pakiety, to kwestia własnych upodobań i/lub dodatkowe wymogi - twój przykład z niewspieranymi formatami. Co jedna osoba uzna za ciekawy pakiet, inna uzna za nieciekawy. Co jedna osoba uzna za przydatny pakiet, inna uzna za nieprzydatny.

Przyznam szczerze, że z chęcią chciałbym zobaczyć kilka aplikacji:
- porządną książką adresową - taki gnome-contacts z możliwością synchronizacji;
- kalendarz z możliwością synchronizacji - od czasu sunbird-a z tym ciężko;

Wiem, że te możliwości ma thunderbird, tylko dlaczego trzeba odpalać ten kombajn za każdym razem...
Koniec z OT. Podtrzymuję swoje zdanie...
1 i 2 i 3. Conky
4. MOC
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: rom »

Wielokrotnie przydał mi się mój "wynalazek", jakim jest zwykły plik txt, w którym zapisywałem zmiany dokonywane w systemie, co instalowałem i w jaki sposób (na przykład link do poradnika w Internecie), które i w jaki sposób pliki systemowe i konfiguracyjne edytowałem. Potem, przy ewentualnej reinstalce, wiedziałem co doinstalować/usunąć, czego nie ruszać, a konfiguracje robiłem za pomocą kopiuj-wklej z pliku txt zamiast od nowa wyszukiwać wszystkiego w sieci.

W ten sposób z czasem zrobiły mi się poradniki jak ustawić zaporę sieciową, zainstalować mój model drukarki, ustawić tylko wybrane efekty pulpitu, zmienić czcionkę panela itp. Warto taki plik wysłać sobie na maila, żeby gdzieś go nie zgubić.

Kolejny "musowy" program: Truecrypt
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
Nicolas3DPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2013, 14:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: Nicolas3DPL »

bear7 pisze: Dodatkowe ciekawe/przydatne pakiety, to kwestia własnych upodobań i/lub dodatkowe wymogi - twój przykład z niewspieranymi formatami. Co jedna osoba uzna za ciekawy pakiet, inna uzna za nieciekawy. Co jedna osoba uzna za przydatny pakiet, inna uzna za nieprzydatny.
W tej dyskusji chodzi o pakiety, które mogą przydać się różnym użytkownikom. Przede wszystkim początkującym i średnio zaawansowanym, bo to oni stanowią znaczną cześć. Więc np. dla 99,9% użytkowników, którzy używają głównie interfejsu graficznego i uważają grafikę za ważną pakiety, które wymieniłem są przydatne.

Jednak zgadzam się z tobą, że może źle się wyraziłem, jednak to nie powód, żeby mnie "atakować" ;). Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i/lub interfejs graficzny to dla ciebie jedynie "dodatek" to jednak nie trafiasz do nowych użytkowników, bo oni są adresatami (raczej nikt, kto od więcej niż roku używa Ubuntu nie powinien mieć problemów z dostosowaniem czy funkcjonalnością systemu ) tej dyskusji.

Mniejsza o to, takie wypowiedzi to dla dużej liczby ludzi to jednak nieco odbieganie tematu i zaśmiecanie dyskusji.


PS. rom: świetny pomysł, muszę to koniecznie wypróbować. Bardzo przydatne.
Google informuje, forum tłumaczy.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: bear7 »

Nicolas3DPL pisze: Jednak zgadzam się z tobą, że może źle się wyraziłem, jednak to nie powód, żeby mnie "atakować" ;).
To nie jest żaden atak, przynajmniej żaden zamierzony, wybacz.
Nicolas3DPL pisze: W tej dyskusji chodzi o pakiety, które mogą przydać się różnym użytkownikom. Przede wszystkim początkującym i średnio zaawansowanym, bo to oni stanowią znaczną cześć. Więc np. dla 99,9% użytkowników, którzy używają głównie interfejsu graficznego i uważają grafikę za ważną pakiety, które wymieniłem są przydatne.
Zwracam tylko uwagę, że pakiet CompizConfig, który ty wymieniłeś na pierwszym miejscu tak naprawdę, to początkującemu użyszkodnikowi, może przynieść więcej szkód, jak korzyści i być powodem do szybkiego powrotu, do jedynego słusznego systemu. Nie bez powodu nie ma go zaraz po instalacji, jako dowód przytoczę wątek z forum: viewtopic.php?f=140&t=165254&p=942435#p942435
A tego jest więcej...
Spróbuj - pod warunkiem, że wiesz jak rozwiązać później problem - wyłączyć w CCSM wtyczkę Unity i zamknąć okno menadżera. Tyle wystarczy, aby przez następne xx minut, bawić się w odwracanie tej decyzji.
Nicolas3DPL pisze: Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i/lub interfejs graficzny to dla ciebie jedynie "dodatek" to jednak nie trafiasz do nowych użytkowników, bo oni są adresatami (raczej nikt, kto od więcej niż roku używa Ubuntu nie powinien mieć problemów z dostosowaniem czy funkcjonalnością systemu ) tej dyskusji.
Widzisz... Ja, do nowych użytkowników starałbym się przemówić faktem, że to co im jest potrzebne do pracy, w Ubuntu już jest. Wiele osób ma przyzwyczajenia z Windows, że potrzebują zainstalować tonę sterowników, program anty-wirusowy, anty-spamowy, anty-malware, anty-coś tam jeszcze, Office itp. itd.
Zabawę z ComizConfig zaproponowałbym osobie, która ma już jakieś pojęcie co robi i wie, jak sobie poradzić z zaistniałymi problemami.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Nicolas3DPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2013, 14:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: Nicolas3DPL »

Dobrze, przekonałeś mnie :). Ale "początkujący" coś tam umie :P. Ja jestem początkujący, bo mam Ubuntu od dwóch tygodni, a już ie jedną rzecz zrobiłem :). Ale to zależy od człowieka. Cóż- sprawa zakończona, a ja czekam na dalsze propozycje.

teraz doinstalowuję pidgina, który może okazać się przydatny :)

-- 22 lut 2013, o 22:44 --

Tak, oczywiście zapomniałem: Synaptics! Może i wielu użytkownikom wystarcza centrum Oprogramowania, to jednak korzystanie z apt-get czy Synapticsa jest często konieczne- a Synaptics jest moim zdaniem wygodniejszy :)

-- 25 lut 2013, o 20:49 --

Mogę dodać jeszcze PlayOnLinux dla graczy :).

Zachęcam do odpowiedzi!!!
Google informuje, forum tłumaczy.
akkarin200
Wygnańcy
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2013, 22:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: akkarin200 »

Schedulet Tasks do pobrania w Ubuntu Centrum - dobry do planowanych zadań np włączenie o określonej godzinie przeglądarki czy jakiegokolwiek programu np totem z konkretnym filmem czy wyłączenie komputera o określonej godzinie - taka graficzny odpowiednik crona ,
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... more-17473 - jak tytuł wskazuje,
ubuntu-tweak ,virualbox,thunderbirda można umieścić tkzw kopercie ,a zamiast synaptica polecam apitude ,mc cos jak dawny norton commander w DOS
i polcam zapoznawac się z terminalem znacznie ułatwia prace a sporo ciekawych użytkowych pakietów najlepiej instalować aptem
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: bear7 »

Nicolas3DPL pisze: Tak, oczywiście zapomniałem: Synaptics!
Synaptic, a nie synaptics.

Guake - jak komuś się znudzi systemowy terminal.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: rom »

Dodam kolejne kilka pozycji:
Przechowywanie plików w chmurze: Dropbox (używam, świetnie integruje się z Gnome, w XFCE brakuje dodatkowych pozycji menu pod prawym przyciskiem) lub Ubuntu One (nie używałem nigdy)
FBReader - program do e-booków, odczytuje różne formaty.
Cairo Dock - sam nie używam, bo nie mam takiej potrzeby, ale ładnie wygląda
BleachBit - program do robienia porządków na dysku, usuwania zbędnych plików
Fslint - wyszukuje duplikaty plików
Midnight Commander - konsolowy odpowiednik znanego z Windowsa Total Commandera
także = też
tak że = więc
akkarin200
Wygnańcy
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2013, 22:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: akkarin200 »

małe sprostowanie :Midnight Commander nie jest odpowiednikiem windowsowego total comandera tylko bardziej norton comandera ktory również pracował w trybie tekstowym w systemie DOS/nie było w nim trybu graficznego w ogóle/ , total comander w windzie pracuje w trybie graficznym , w ubuntu jest coś takiego jak gnome-comander to bardziej odpowiednik total comandera ,
Midnight Commander uruchamiany mc w terminalu pisałem o tym wcześniej a jest zasadnicza różnica między pracą w trybie graficznym w tkzw. X ach a trybem tekstowym i mc bardzo ułatwia pewne operacje ,których w Xach nie można zrobić
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: stiff »

akkarin200 pisze:małe sprostowanie :Midnight Commander nie jest odpowiednikiem windowsowego total comandera tylko bardziej norton comandera ktory również pracował w trybie tekstowym w systemie DOS/nie było w nim trybu graficznego w ogóle/ , total comander w windzie pracuje w trybie graficznym , w ubuntu jest coś takiego jak gnome-comander to bardziej odpowiednik total comandera ,
Gnome-comander wcale nie jest odpowiednikiem TC. Jak na razie jedynym pod Linux (jaki znalazłem), który jedynie zbliża się do TC jest Double Commander.
https://launchpad.net/~alexx2000/+archi ... /+packages
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: bear7 »

stiff pisze: Gnome-comander wcale nie jest odpowiednikiem TC.
Chyba mamy inną definicję słowa wcale.
GNOME-Commander: http://osworld.pl/wp-content/uploads/shot_1.2.4_mod.png
Total-Commander: http://www.programosy.pl/download/scree ... nder-1.png
Double-Commander: http://sourceforge.net/apps/gallery/dou ... itemId=308
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
macios4x

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: macios4x »

Dodam też coś od siebie:
XnViewMP - szybka i lekka przeglądarka grafiki (chyba wszystkich mozliwych formatów), polecam
Mobile Media Converter - konwersja audio i wideo
BleachBit - czyszczenie systemu
Xcompmgr - przeźroczystość kompozycji okien
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: stiff »

bear7 pisze:
stiff pisze: Gnome-comander wcale nie jest odpowiednikiem TC.
Chyba mamy inną definicję słowa wcale.
GNOME-Commander: http://osworld.pl/wp-content/uploads/shot_1.2.4_mod.png
Total-Commander: http://www.programosy.pl/download/scree ... nder-1.png
Double-Commander: http://sourceforge.net/apps/gallery/dou ... itemId=308
Próbujesz mnie przekonać jakimiś screenami? Mówię o funkcjonalności programu. Możesz się głupio upierać przy swoim to twój wybór. Mówię co wiem z doświadczenia. I rzeczywiście może mamy inną definicję słowa wcale. Ty pewnie masz tą idealną więc odpuszczam.

-- 27 lut 2013 05:57 --
macios4x pisze:Dodam też coś od siebie:
XnViewMP - szybka i lekka przeglądarka grafiki (chyba wszystkich mozliwych formatów), polecam
Muszę jedynie powiedzieć, że to jeden z lepszych programów tego typu, też pod windows.
akkarin200
Wygnańcy
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2013, 22:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: akkarin200 »

hmm total comander w windows pracuje w trybie graficznym mc w systemach linuxowych w trybie tekstowym uruchamiany z wiersza poleceń i jest taką nakładką jak dla DOS był Norton Commander ,żeby sobie ułatwić pracę więc nie ma mowy ,że mc może byc odpowiednikiem Total commandera w Windows dlatego napisałem to małe sprostowanie doskonale znalem Norton Commandera bo lata go używałem , teraz w ubuntu uzywam min mc więc też znam program ,total comandera z windy też znam i wiem o czym pisze ,mniejsza o to czy coś jest odpowiednikiem programu w windzie ważniejszy jest tryb w jakim pracuje , a użyteczność akurat tych programów dla obu systemów oraz dla DOSa jest taka sama do tego samego służą ale myślę ,że dobrze jest rozróżniać tryb tekstowy od graficznego , a podobnych programów narzędziowych pracujących w trybie graficznym dla obu systemów jest wiele to kwestia co kto sobie wybierze jak ktoś się uprze to zainstaluje total comandera przez wine i będzie używał w ubuntu ,tylko po co ? ja używam mc i gnome- comandera w zaleznosci od tego co potrzebuję zrobić i guzik mnie obchodzi ,że w windzie używałem akurat total comandera a w Dosie Norton Comamndera ,ważne,że te ,,narzędzia są dla mnie użyteczne a czasem używam samego wiersza poleceń w konsoli i polecam oswajać się z konsolą bo czasem bywa wręcz niezbędna jak ktoś nie chce przeinstalowywać sytemu jak to często bywa dla wielu niemal koniecznością w windzie ,terminal w ubuntu to też program gnome -terminal pozwalający na pracę w trybie tekstowym i w nim można min używać nakładki ,którą jest mc .
No to tyle i trochę ,,promocji,, terminala jako bardzo ważnego programu użytkowego w ubuntu a zdaje się ,że była prośba o jakieś użytkowe programy .
Pozdrawiam

-- 27 lut 2013, o 17:55 --

hmm total comander w windows pracuje w trybie graficznym mc w systemach linuxowych w trybie tekstowym uruchamiany z wiersza poleceń i jest taką nakładką jak dla DOS był Norton Commander ,żeby sobie ułatwić pracę więc nie ma mowy ,że mc może byc odpowiednikiem Total commandera w Windows dlatego napisałem to małe sprostowanie doskonale znalem Norton Commandera bo lata go używałem , teraz w ubuntu uzywam min mc więc też znam program ,total comandera z windy też znam i wiem o czym pisze ,mniejsza o to czy coś jest odpowiednikiem programu w windzie ważniejszy jest tryb w jakim pracuje , a użyteczność akurat tych programów dla obu systemów oraz dla DOSa jest taka sama do tego samego służą ale myślę ,że dobrze jest rozróżniać tryb tekstowy od graficznego , a podobnych programów narzędziowych pracujących w trybie graficznym dla obu systemów jest wiele to kwestia co kto sobie wybierze jak ktoś się uprze to zainstaluje total comandera przez wine i będzie używał w ubuntu ,tylko po co ? ja używam mc i gnome- comandera w zaleznosci od tego co potrzebuję zrobić i guzik mnie obchodzi ,że w windzie używałem akurat total comandera a w Dosie Norton Comamndera ,ważne,że te ,,narzędzia są dla mnie użyteczne a czasem używam samego wiersza poleceń w konsoli i polecam oswajać się z konsolą bo czasem bywa wręcz niezbędna jak ktoś nie chce przeinstalowywać sytemu jak to często bywa dla wielu niemal koniecznością w windzie ,terminal w ubuntu to też program gnome -terminal pozwalający na pracę w trybie tekstowym i w nim można min używać nakładki ,którą jest mc .
No to tyle i trochę ,,promocji,, terminala jako bardzo ważnego programu użytkowego w ubuntu a zdaje się ,że była prośba o jakieś użytkowe programy .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ciekawe/przydatne pakiety dla Ubuntu

Post autor: tristan »

bear7 pisze:
stiff pisze: Gnome-comander wcale nie jest odpowiednikiem TC.
Chyba mamy inną definicję słowa wcale.
GNOME-Commander: http://osworld.pl/wp-content/uploads/shot_1.2.4_mod.png
Total-Commander: http://www.programosy.pl/download/scree ... nder-1.png
Double-Commander: http://sourceforge.net/apps/gallery/dou ... itemId=308
Jest jeszcze Krusader. Jak dla mnie wymiata.
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości