Strona 1 z 1

[Semi Solved] WiFi BCM4313 konflikt dwóch kart sieciowych

: 11 kwie 2013, 00:01
autor: Jarni
Od kilkunastu dni borykam się z problemem z kartą WiFi mojego laptoka. Wszystko chodziło miodnie do chwili zmiany łącza i routera.
Do rzeczy: Lenovo G580 karta WiFi BCM4313 łącze z UPC 60Mbps + router TP-LINK WR1043ND uzbrojony w Gargoyle. Są chwile, że WiFi laptopa pokazuje mi 65Mbps i sieć hoola aż miło, lecz większość czasu mam marne 5Mbps i z trudem łącze się z google.pl
Morduję się z tym od dwóch tygodni, większą część czasu używam WiFi na USB, przeinstalowane sterowniki, cuda wianki, zgłosiłem już drania do serwisu Lenovo, wczoraj wieczorem skopiowałem swoje dane, sformatowałem dysk i na biegu postawiłem Minta 14. Było późno, klikałem w pośpiechu, ale z nieukrywaną radością stwierdziłem, że sieć chodzi z pełną przepustowością, rano anulowałem zlecenie gwarancyjne, odwołałem kuriera, radośnie wracam z pracy, odpalam laptopa i... 5Mbps! Żeby nie było... poszedłem po rozum do głowy i dość długo mnie nie było ;-) Powiązałem do kupy pewne fakty, i w chwili obecnej piszę z mojego WiFi w pełnej jego mocy roboczej. (tak wiem, WiFi w standardzie N to 300Mbps, ale na nieszczęsnym Broadcom moje 65 pozwała mi w pełni korzystać z dostępnego łącza i jest OK). Jest w tej historii pewien szczególny wniosek, do którego dotarłem dopiero przed chwilą, a mianowicie moja Piękna Kasia pozazdrościła mi nabytku i kupiła sobie dokładnie taki sam model laptopa jak mój! Dziś gapiąc się w Gargoyle stwierdziłem, że adresy MAC naszych kart różnią się od siebie tylko TRZEMA!! znakami! Przed chwilą wyłączyła swojego laptopa a ja dostałem pełną przepustowość! Ta sama konfiguracja, te same karty BCM4313, u niej Ubuntu 12.04 u mnie 12.10 czy teraz Mint 14. Czy jest to możliwe, że tak podobne adresy MAC mogą powodować taki konflikt? I czemu, u licha, to mój laptop jest dyskryminowany??

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 11 kwie 2013, 09:59
autor: valdi74
Raczej nie ma takiej możliwości aby podobne adresy MAC mogły powodować konflikt. Gdyby były identyczne to tak, ale wystarczy, że się różnią jednym znakiem i powinno być OK.
Natomiast przyznam, że do napisania tego postu skłoniła mnie inna sprawa. Też posiadam TP-LINK WR1043ND + Gargoyle i mam identyczne objawy jak Ty (a w lapku inna karta WiFi niż Twoja). Czasami jest pełna przepustowość a za chwilę kiszka i np. gubi połączenie na minutę a w logach cisza. Po zmianie WiFi z N na G radykalna poprawa ale jeszcze nie całkiem OK. Efekt nadal występuje ale bardzo rzadko. No ale nie po to mam ruter z N, żeby go używać na G. Dodam jeszcze tylko, że nie mam drugiego urządzenia WiFi w domu, wiszę na ruterze sam. Doczytałem, że jest to wina rutera i sterownika karty WiFi w OpenWrt (Gargoyle). Znalazłem kiedyś nawet taki błąd zgłoszony do OpenWrt. Zatem teoretycznie problem nie powinien występować na oryginalnym sofcie ale szczerze mówiąc nie chciało mi się tego sprawdzać, poza tym potrzebuję Gargoyle.
Póki co jestem tym trochę załamany i działam na kabelku (raczej niezbyt często przenoszę lapka), niemniej wolałbym aby to działało.
Spróbuj jeszcze trochę potestować temat i sprawdzić czy aby na pewno zawsze jest OK gdy luba wyłączy swojego lapka. Jaki system jest zainstalowany na tym drugim?

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 11 kwie 2013, 18:23
autor: Jarni
To jest, kurna, coś nieprawdopodobnego :clap:
Kaśki lap włączony, włączam swojego i dostaję 5,5Mbps, wyłączam jej laptopa, nawet nie restartuję swojego i odzyskuję 65Mbps. Włączam jej i w oknie Gargoyle patrzę jak przepustowość u mnie spada. Wręcz fascunujace, gdyby to nie dotyczyło mnie osobiście mógłbym to ogladać cały dzień :twisted:

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 13 kwie 2013, 21:59
autor: r2b2
Kanały macie różne. Może się zakłócacie.

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 17 kwie 2013, 22:40
autor: vodz
Wiem, wyda się to najbardziej idiotyczne lecz najczęściej jest tak, iż najprostsze rozwiązania są odpowiedzią. Sprawdź jak na sieć reaguje jej komputer. Może masz włączony jakiś badziew obciążający drastycznie łącze. Co może być jeszcze ? Hm adresy MAC nie ma szans by miały kolizje, jak widzę trochę wyżej w postach jedna zmiana znaku oznacza już zupełnie inna kartę i koniec maszyna je rozróżni (czyt. o kolizji maców nie ma mowy). Co do różnych kanałów. Lepiej sprawdź jaki jest standard połączenia. Może automatycznie wskakuje Ci na niższy gdyż jej sprzęt z jakiś przyczyn (może konfiguracyjnych nie wiem... nadaje na np. "a", zamiast na "b"). Router automatycznie się dostraja do niej i może jakimś cudem (specem nie jestem) dostajesz tylko sygnał z niższą przepustowością. Ciężko gdybać jak bym szukał tutaj choć w sieciach raczkuje ze swym serwerem.

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 18 kwie 2013, 13:41
autor: xc1256
Spróbujecie zmienić MAC adres w kartach i sprawdźcie jakie macie transfery, jestem ciekaw wyniku.

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 19 kwie 2013, 00:08
autor: vodz
Hm podejrzewam, że nic to nie zmieni. Choć eksperyment ciekawy. Jakby nie było linuks jest pełen niespodzianek. Jednak bez kolizji identycznych adresów. Osobiście stawiam, no nie przeczę...na usługę obciążającą łącze na drugim sprzęcie. Ewentualnie dostosowanie się routera do niższego transferu. Nie mam przekonania jakoś do faktu aby, od tak bezinteresownie miotał tutaj na technologi "a", a na drugi komputer "b" czy "g". Zgrozo może nawet "n" ;]. Choć ekspertem nie jestem, jakby ktoś chciał mi się przypomnieć w sobotę, to zapytam na studiach doktoranta z sieci. Możliwe, że podpowie jakieś logiczne wyjaśnienie tego fenomenu.

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 19 kwie 2013, 20:50
autor: Jarni
Zmiana MAC nie przyniosła pożądanego rezultatu. I z całą pewnością to nie jest konflikt MAC adresów.
W czasie kilku dniowej nieobecności mojej Pani przeinstalowałem systemy na obu laptopach, właśnie wróciła do domu i jestem już po "opier....lu" za rozbabranie systemu :twisted: . Teraz chodzą pod kontrolą Minta 13 i 14. Właśnie włączone są oba jednocześnie i zobaczymy jak teraz to działa.
Z pewnością problem nie leżał również po stronie obciążenia sieci. Na routerze mam Gargoyle, wiec precyzyjnie i w czasie rzeczywistym widzę zużycie pasma, mogę je regulować jak nie z użyciem QoS to firewallem. W chwili obecnej skłaniam się ku tezie, że problem jest natury softwarowej.

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 20 kwie 2013, 06:55
autor: vodz
A więc jedyne racjonalne wyjaśnienie ..... czary :shock: ok czekamy z niecierpliwościa na wyniki. Mam nadzieje, opie..... nie był zbyt surowy ;-)

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 20 kwie 2013, 20:57
autor: Jarni
No, czary. Odpalone oba laptopy, w przeglądarce uruchomiony widok połączeń w Gargoyle z 2 sek odświeżaniem i z zadowoleniem obserwuję, że mam przepustowość ile fabryka dała. Do czasu, w którym Kaśka podłączyła kabelek z prądem do swojego lapa. Cuda czystej wody: wyłącza kabelek mam 65 Mbps; włącza, a u mnie spada do 5,5 Mbps.

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 21 kwie 2013, 12:18
autor: vodz
Hm... no nie wiem, na moje oko to router obniża przepustowość łącza do najwolniejszego urządzenia choć to raczej nierealne ma to jakiś tam...sens. Inne rozwiązania? Kabelek z prądem po podłączeniu u niej powoduje u Ciebie ogromny spadek....jak długo obserwowałeś, ów spadek wydajności? Minute,10, godzine?

Re: Czy możliwy jest konflikt adresacji MAC?

: 21 kwie 2013, 13:07
autor: namok
Jarni pisze:No, czary. Odpalone oba laptopy, w przeglądarce uruchomiony widok połączeń w Gargoyle z 2 sek odświeżaniem i z zadowoleniem obserwuję, że mam przepustowość ile fabryka dała. Do czasu, w którym Kaśka podłączyła kabelek z prądem do swojego lapa. Cuda czystej wody: wyłącza kabelek mam 65 Mbps; włącza, a u mnie spada do 5,5 Mbps.
Może kabelek/zasilacz zakłóca działanie twojego wifi? Sprawdź z innym zasilaczem choć wiem że może to być trudne.

Re: WiFi BCM4313 konflikt dwóch kart sieciowych

: 21 kwie 2013, 17:27
autor: Jarni
Pomysł z zasilaczem sprawdzony, odpada.
Przetestowałem wszystkie dostępne kanały, N, N-lite, G, B nie testowałem, nie ma sensu. Zmieniłem lokalizacje routera, teraz stoi pomiędzy nami, mam do niego 3m. Nadal to samo. Ręce opadają mi jak płetwy, bo skończyły mi się pomysły.

Re: WiFi BCM4313 konflikt dwóch kart sieciowych

: 21 kwie 2013, 23:07
autor: Rgl
Może zarządzanie energią w drugim laptopie przełącza kartę sieciową w inny tryb i to powoduje problem z routerem?

Re: WiFi BCM4313 konflikt dwóch kart sieciowych

: 22 kwie 2013, 21:24
autor: Jarni
Rgl pisze:Może zarządzanie energią w drugim laptopie przełącza kartę sieciową w inny tryb i to powoduje problem z routerem?
Porównywałem wyniki iwconfig na obu laptopach, są identyczne, oczywiście z pominięciem parametru rate, to oczywiście nie wyklucza diagnozy z nadmiernym "przesiewaniem" karty WIFi, pytanie w takim wypadku brzmi, czemu zakłóca tylko mojego laptopa, pozostałe chodzą bez zarzutu.

Re: WiFi BCM4313 konflikt dwóch kart sieciowych

: 22 kwie 2013, 22:02
autor: salvadhor
A sprawdzałeś, jak się to wszystko zachowuje, gdy jeden z komputerów jest do rutera podłączony kablem? (Najpierw jeden, potem drugi). Innymi słowy - czy to się dzieje tylko w przypadku użytkowania kart wifi? Spróbuj innego podłączenia, wyłączenia wifi jednego a potem drugiego... Na moje oko - radio w ruterze nie ogarnia większej ilości połączeń - albo jest zepsute, albo takie trefne, albo bo ja wiem co... :)

[Semi Solved] WiFi BCM4313 konflikt dwóch kart sieciowych

: 23 kwie 2013, 01:04
autor: Jarni
Tak, dotyczy to tylko WiFi. Gdy łączę się po kablu problemu nie ma. Na moje oko radio routera nie jest problemem, specjalnie włączyłem na raz 6 laptopów, 5 chodzi ok - mój się sypie, ale wystarczy, że podepnę WiFi na USB i jako 6 urządzenie używam sieci bez ograniczeń i problemów. Problem cały czas kręci się wokół obu BCM4313. Podmieniałem router ma mój stary 54Mbps, tam nie mam możliwości podejrzenia kto i jaką przepustowość dostaje, ale mój lap negocjuje 5,5Mbps, gdy Kaśki jest aktywny.

-- 30 mar 2014 00:03 --

Po roku dłubania skutecznie rozwiązałem problem. Rozwiązanie traktuję jako Semi Solved, bo ponieważ, dlatego, że: nie znalazłem przyczyny. Położył się serwis Lenovo, który generalnie mnie olał, spece od sieci u mnie w firmie też niczego nie znaleźli, więc najprostszą możliwą metodą była wymiana karty WiFi. Oczywiście żebym nie miał za lekko tu też była pułapka. Poczytałem trochę dokumentacji Lenovo (za mało ;-) ), dowiedziałem się jakie chipsety WiFi są obsługiwane w tym modelu i drogą kupna nabyłem WiFi Atherosa AR9285. I to właśnie ta pułapka :clap: Jak się okazuje producenci sprzętu zaczęli tworzyć w BIOS-ie Whitelist urządzeń dopuszczonych do działania. Zgadzać się musi nie tylko Chipset, ale również producent i cholera wie co jeszcze. Poczytałem znów, tym razem już dużo ;-) namierzyłem czym jest numer FRU, dowiedziałem się jakie karty, od jakich dostawców i z jakim numerem mogą być instalowane w tym konkretnym modelu.
Trwało to prawie rok, fakt, że nie zajmowałem się tematem zbyt intensywnie, ot jak mnie krew przylała zaglądałem w rozmaite zakamarki internetów i szukałem dziury w całym. W końcu kilka dni temu trafiłem na Allegro aukcję na której sprzedający umieścił piękne, wyraźne zdjęcie naklejki na karcie, czytelnie pokazując wszystkie cechy i numery. I to było TO.
Kupiłem, wymieniłem, z drżeniem serca odpaliłem laptopa i po chwili system wystartował uzbrojony w odporne na zakłócenia WiFi klasy N-lite :clap:

Ps. Żeby nie było, że nie potrafię sobie znaleźć nowego problemu ;-) , teraz próbuję połączyć w most dwa routery TP-LINKA, TL-WR1043ND v1 i TL-WR941ND v3.8, most działa ale gdy łączę się z 941 mam drastyczny spadek prędkości, dostaję 20 z moich 80 Mbsp. Pewnie znów za rok rozkminię jak to rozwiązać :twisted: